سؤال درباره دست چپ و راست

شروع موضوع توسط HGHMUSIC ‏22/5/10 در انجمن گیتار

تاپیک سؤال درباره دست چپ و راست تالار گیتار در persian-music.org.

1. HGHMUSIC

HGHMUSIC عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    با سلام خدمت اساتید بزرگ گیتار
    :smile (74):سوال دارم؟؟؟
    من تازه دارم شروع به یاد گرفتن گیتار می کنم(سبک پاپ) و دست چپ هستم ولی تا الان فقط با دست راست زدم و مشکلی هم ندارم ولی می ترسم در مراحل بالا تر به مشکل بر بخورم مثل سرعت در ریتم؟حالا شما می گید با همون دست راست بزنم یا عوضش کنم؟؟؟؟
    سوال بعدی من هم اینه که آیا با سی دی می تونم گیتار را در حد زدن و خوندن یاد بگیرم؟؟؟:smile (61):

2. string

string عضو سایت

امتیازات:
    +14 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, cubase
    دوست عزیز, هنگام تمرین اصولی (فرضا گام نوازی) هر دو دست شما همزمان تقویت میشند و تفاوتی بین دست چپ و راست نیست. همانطور که بسیاری افراد راست دست پس از مدتی تمرین یاد میگیرند دست چپ رو به پای دست راست برسانند شما هم به مرور به ضربه زدن با دست چپ عادت می کنید. یک جمله هم هست که چندان پایه و اساس علمی و عملی نداره و میگه چپ دست ها راحت تر میتونند موقئیت نت هارو روی دسته پیدا کنند پس راحت تر از یک راست دست (در پوزیشن مشابه) پیشرفت می کنند.(این جمله رو احتمالا راست دست هائی که وقت کافی برای تمرین اصولی نزاشتند و در موقئیت یابی و هماهنگی دو دست مشکل دارند اختراء کردند!)
    نگران نباشید و وقت بیشتری رو صرف تمرین کنید, حتما از نتیجه راضی خواهید شد.
    اگر کمی استعداد رو با مقدار زیادی پشتکار ترکیب کنید بله.

3. HGHMUSIC

HGHMUSIC عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    با تشکر از شما دوست عزیز که به من دلگرمی دادید...پس ان شالله که مشکلی در سرعت پیدا نکنم:smile (19):

4. Ramtin Shabanian

Ramtin Shabanian مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,092 / 3 / -3
    سلام دوست من.
    اگه تو پروفایل من نگاه کنی خیلی وقته تو کار موزیکم و میشه گفت یه جوری دیگه...
    من دست چپ هستم.
    ساز اصلیم پیانو . کیبرد
    گیتار هم در سطح حرفه ای میزنم.
    حتی تصورش هم برام سخته که بخوام با دست راست ساز بزنم!
    بنظر من اگه واقعا دست چپ هستی حتما با دست چپ کار کن مگه با دست راست راحت باشی که اونم بعیده!

5. HGHMUSIC

HGHMUSIC عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    با تشکر از شکا دوست عزیز...راستش رفتم تو فکر که با دست اصلی خودم چپ بزنم...یه سوال سیم گیتار رو اگر جاهاشون رو از بالا به پایین عوض کنم درست میشه؟؟؟

6. string

string عضو سایت

امتیازات:
    +14 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, cubase
    اگر قصد دارید به ژست چپ دست برید بله باید جای سیم ها عوض بشند که با تغییر 180 درجه ای به حالت اول بر می گردند. اما, شما وقت کمی تا به اینجا برای آشنائی با ژست راست دست گذاشتید که به این سادگی میخواید از اول شروع کنید ؟ اگر حوصله و پشتکار کافی دارید میتونید کار با هر دو دست رو همزمان پیش ببرید. هرچند وقتتون خیلی بیتر از دوبرابر گرفته میشه. چرا که گره ذهنی هم هنگام زدن پیدا می کنید و مشکل فقط فیزیکی نیست. در واقع تا بخواید این عادت رو به ذهنتون تحمیل کنید که همه اون چه رو که یاد گرفته برعکس اجرا کنه مدتی طول میکشه.

کار با هر دو دست رو میتونید پس از گذشتن از مراحل سخت اولیه و به عنوان تفریح بهش فکر کنید. اینگونه احتمال زده شدن از ساز کمتره.

7. Ramtin

Ramtin Banned

امتیازات:
    +15 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason, sonar
    توصیه من اینه یه مدت کار کنی اگه دیدی با دست راست اذیت شدی بری سیم ها رو برعکس ببندی
    ضمنا یه سری گیتار کاتوی هم مخصوص چپ دستهای ساخته شده به اونها هم میتونی فکرک نی ولی در کل با استادت مشورت کنی چون منم دارم طبق حدس و گمان بهت میگم.
    ولی ازا ونجایی که خودم راست دست هستم در پیانو موقع ارپژ گرفتن برای بار اول خیلی واسم سخت بود که دست چپم رو عادت بدم ولی کم کم برایم عادی شد . من فرض میکنم که اگر شما هم مقداری تمرین کنید بتونید بر این مشکل چپ دستی غلبه کنید
    بعد از دو سه جلسه که اکوردها رو یاد گرفتید از استادتون بخواید که یک مقدار تمرین برای ریتم در دست راست بهتون بدهند اگر مشکل حل شد که هیچ وگرنه که دیگه سیمها رو برای همیشه برعکس ببندید و مثل سایر چپ دستان عمل کنید.

8. string

string عضو سایت

امتیازات:
    +14 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, cubase
    دوست عزیز, دست اصلی ؟؟ ما در مورد ویولون صحبت نمی کنیم. اینجا صحبت از گیتاره. شما چه چپ دست باشید و چه راست دست هر دو دستتون باید با هم مچ بشند. اگر با دست راست ضربه بزنید باید با دست چپ فینگربورد رو کنترل کنید و اگر هم با دست چپ... همه چیز بر عکس میشه اما هیچ تفاوتی در عمل وجود نداره.

در حالت عادی شما هر سیمی رو که با یک دست بهش ضربه میزنید باید با دست دیگر کنترلش کنید. در واقع این نوعی مهارت در نوازندگی هست که گیتار و ساز های مشابه رو از دیگر ساز ها (کوبه ای کلاویه و ..) متمایز می کنه.شما میتونید با دست چپ خوب بنویسید اما نمیتونید با دست چپ همون ابتدای کار خوب بنوازید. پس باید تمرین کنید, خوب شما که این کار رو مدت زیادی با دست راست انجام دادید؟ این مورد رو فراموش کردم و به همین دلیل این پست رو ارسال کردم که اگر با پیک می نوازید پیشنهاد می کنم همان دست راست رو حفظ کنید. چرا که با پیک خیلی سریع تر میتونید دیرند های کوتاه تر (چنگ,دولا چنگ و الی آخر) رو با دقت کافی بزنید و اونوقت باید دست چپ شما بتونه با همون سرعت سیم ها رو کنترل کنه و این برای شما که چپ دست هستید یعنی پیشرفت سریع تر. برای شمائی که پاپ کار می کنید و بیشتر با ریتم سر و کار دارید دستی که سیم ها رو کنترل می کنه (همان دست چپ فعلی) وظیفه سنگین تری رو به عهده داره تا دست راست که صرفا به تمرین فیزیکی برای رسیدن به سرعت در نواختن ریتم احتیاج داره(در سبک پاپ و مشابه). در حالی که یک نوازنده کلاسیک مثل یک نوازنده پیانو باید هر دو دست رو به علاوه کنترل کامل ذهنی در هماهنگی کامل در اختیار داشته باشه و هیچ برتری هم بین دست چپ, راست و یا ذهنش وجود نداره.

فراموش نکنید که همه این گفته ها نسبی هستند و ممکنه در مورد عده کمی که استعداد زیادی از خودشون نشون میدند صدق نکنند.

خلاصه حرف بنده این است که اگر زمان زیادی برای کار با ژست راست دست صرف کردید به سادگی برای عوض کردن شیوه نوازندگیتون تصمیم نگیرید که تقریبا همه چیز از اول شروع میشه. بنده راست دست هستم. از اساتید به حساب نمیام اما برای نواختن گیتار مجبورم بودم که از هر دو دستم استفاده کنم!. الان هم با دست چپ فقط میتونم خوب تایپ کنم و ساز بزنم وگرنه هنوز هم نمیتونم با دست چپ حتی آب بخورم! پس ؟ نگران دست هاتون نباشید, ابتدا انتخاب کنید و سپس نگران زمانی باشید که داره سپری میشه و شما هنوز در دوراهی انتخاب ژست درست هستید.

9. Ramtin

Ramtin Banned

امتیازات:
    +15 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason, sonar
    جناب استرینگ حرفشون درسته
    ولی من تصور میکنم ایشون در استفاده از اکوردها و شکلها به مشکل بخورند
    مخصوصا تبلچر خونی که دیگه جای خود داره.:smile (46):

10. HGHMUSIC

HGHMUSIC عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    دوستان تشکر که راهنمایی های خوبی به من می کنید...از او نجایی که من در اول کار هستم پس بنا بر گفته های شما دوستان هنرمند با همین دست راست کار می کنم.همون طور که گفتم الان مشکلی ندارم(برای خودم هم تعجبه)ولی فقط می ترسم از عهده ریتم های سنگین و حرفه ای بر نیام ..در کل از همطون سپاسگذارم (چو فردا شود فکر فردا کنیم):smile (61)::smile (61)::smile (61):

11. adel94

adel94

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    من چپ دست هستم اصلا با دست راست ضدحاله گیتار زدن شما واقعا چجوری با دست راست میزنی ؟/
    من میزان دست چپیم زیاده خخخخ یعنی همه کارم با دست چپم هست
    ببخشید من یکی از نت های گیتارم گز میزنه ممکنه بخاطر تعویض سیم ها باشه اخه یکی از بچه ها که دست چپ بود دقیقا همین مشکل رو داشت
    اصلا برعکس بستن سیم ها چه معایبی داره؟؟

بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. گیتار چپ دستها

,
  2. آموزش گیتار با دست چپ

,
  3. برای زدن دف چپ دست

,
  4. گیتار چپ دست یا راست دست,
  5. نحوه دست گرفتن گیتار برای چپ دست ها,
  6. ایا تیرزدن دست چپ خطرناکه,