سؤال درباره ارائه کردن یک آلبوم موسیقی در بازار با مجوز رسمی ...

شروع موضوع توسط JohnAli ‏30/11/11 در انجمن موسیقی ایران

تاپیک سؤال درباره ارائه کردن یک آلبوم موسیقی در بازار با مجوز رسمی ... تالار موسیقی ایران در persian-music.org.

1. JohnAli

JohnAli عضو سایت

امتیازات:
    +34 / 0 / -0
    نرم افزار:
    logic
    سلام
    میخواستم بدونم اگر شخصی یا گروهی بخوان یک آلبوم موسیقی با مجوز رسمی رو وارد بازار کنن باید چه مراحلی رو طی کنن؟ اصولا برای ریلیز کردن یک آلبوم موسیقی چه باید کرد؟
    خواهش میکنم اگر کسی در این انجمن آلبومی روانه بازار کرده در این زمینه من رو راهنمایی کنه.
    راستش هر چی گشتم تاپیکی راجع به این موضوع پیدا نکردم و حتی نمیدونستم سؤالم رو کجا باید مطرح کنم. :smile (49):

سپاسگذارم

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  2. Omid Molavi

Omid Molavi مدیر تالار آهنگسازی و استودیوها تیم مدیریت مدیر تالار

شغل :
    استودیو پاییز
    امتیازات:
    +547 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, logic, sonar
    مراحل به ترتیب:

1- شعرها رو ببرید به تالار وحدت تهران و مدت زمان 2-3 ماه زمان سپری شه ...(شناسنامه ترانه سرا و امضای واگذاری ترانه ) ....
    2- تایید شعر ها رو که گرفتید ...ماکت موزیک رو باید به پرونده اضافه کنید و ارئه بدبد (شناسنامه و نامه واگذاری آهنگ ساز )
    3- بعد از تایید شدن ... موزیک کامل و مستر شده رو میبرید یه شرکت و موسسه فرهنگی که لیستش تو سایت وزارت ارشاد هست و اونجا تو اون شرکت توافق میکنید سر قیمت و این چیزا..... مدارک و غیره شرکت رو میبرید با نسخه مستر کار ارشاد و معرفی میکنین که کار شما از اون شرکت پخش خواهد شد و انا استعلام میگیرن و مبلغی رو حدود 800 هزار تومان مالیات میبندن به شرکت
    4- عکس و یک نمونه پرینت شده از کاور آلبوم (جلد آلبوم ) رو برای تایید میبرید
    5- مراحل ثبت تو کتابخانه
    6- مجوز رو میدن بهتون اگه همه کارا درست پیش بره 4-5 ماه میتونین خودتون بگیرین مجوزو

-------
    مراحل پخش : اگه خواننده معروف باشه ...و آلبوم خریدار داشته باشه و کارا خوب باشن در حدی که سرمایه گذاری روش جواب بده ....همون شرکت پخشش میکنه و با شما قرارداد میبنده ...یا آلبومو میخره به یه قیمتی و یا درصدی از فروش آلبوم رو برای شما میزاره ....موقع قرارداد خیلی مواظب باشین که سرتون کلاه نره .............ووووووو
    اگرم کسی طالب کار نبود ...راهی که میمونه اینه که برین و همون جلدی که تایید شده تو ارشادو ..ببرین واسه تکثیر و به تعداد مورد نیاز و فروش تکثیر کنین با هزینه خودتون.....بعدش ببرین شرکتی که به عنوان پخش معرفی کردین به ارشاد و اونجا با توافق هم روی پخشش و درصدی که شرکت میگیره توافق کنین و پخش کنید

خلاصش اینجوری بود......البته واسه پخش ...زمانی که میرین شرکت که معرفیش کنین به ارشاد همون جا با هم صحبت هاشو میکنین ...و تصمیم میگیرین روی هزینش

همچنین میتونین یه شرکت از همون اول معین کنین....و همه کارا رو از مجوز شعرها تا آخر وکالت بدین که اونا انجام بدن ....واسه مجوز بین 2-4 میلیون پول میگیرن.

موفق باشید

• خوشم اومد خوشم اومد x 14
  3. samandar

samandar عضو سایت

امتیازات:
    +246 / 0 / -2
    پس با این تفاسیر همون بهتر که زیرزمینی کار بدیم بیرون.

4. JohnAli

JohnAli عضو سایت

امتیازات:
    +34 / 0 / -0
    نرم افزار:
    logic
    بسیار سپاسگذارم از توضیحات کاملی که فرمودین، فقط یه نکته میمونه، اونم اینکه اگه موسیقی بی کلام باشه چه اتفاقی میفته؟
    در ضمن احتمال داره تو این کارای اداری کسی از آلبوم سوء استفاده کنه؟ منظورم اینه که قطعات رو کپی کنه یا ایده هارو سرقت کنه؟
    و در آخر، اینکه چه تعدادی از آلبوم ریلیز بشه، بستگی به آلبوم داره یا شرکت طرف قرارداد؟

ارادتمند :smile (35):

5. mo-hammad

mo-hammad عضو سایت

امتیازات:
    +569 / 0 / -1
    نرم افزار:
    adobeaudition
    يه سوال چرا ارشاد واسه مجوز چاپ كتاب پول نميگيره ولي واسه آلبوم ميگيره؟

6. Omid Molavi

شغل :
    استودیو پاییز
    امتیازات:
    +547 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, logic, sonar
    برای مجوز چاپ کتاب هم شما باید انتشارات معرفی کنید و مالیات بسته میشه به انتشارات دوست خوبم.
    معمولاً برای چاپ کتاب همه نویسنده ها از خود انتشارات شروع میکنن مراحل مجوز رو..

خودم یه تجربه داشتم... و زیاد مراحل سختی نداشت
    آلبوم هم سخت نیست...

من اعتقاد دارم ...برای پخش آلبوم تو هر کشوری مشکلات خاص خودش هست...تو ایران هم این مراحل هست...باید به عنوان مسیری از زندگی حرفه ای موسیقی اونو پذیرفت

درسته که سخته....اما کلاً موفق شدن تو هر کاری تو دنیا سخته .... نباید ترسید ... خدا هم کمک میکنه...اینو واقعاً از صمیم قلبم میگم دوستان... نا امید نباشین
    ارشاد هم اون جور که میگن نیست...خیلی آدمای شریفی اونجا در حال فعالیت هستند ...به هر جهت قوانین حکم میکنه این روند بره جلو... همه جا خوبو بد داره ...مثل ما که از خونه میایم بیرون با آدمای جور وا جور مواجه میشیم

خلاصه این که مراحلی که گفتم ...به نظرم زیاد سخت نیست... سخت هست ! اما بخشی از هدف میتونه باشه

اگه موسیقی بی کلام باشه مراحل شعر و مجوز شعر حذف میشه و ماکت موسیقی رو میبرین ارشاد که از لحاظ موسیقی تایید شه.
    و فکر نمیکنم آلبوم موسیقی رو شرکتی پشتیبانی کنه و بخره

شرکت ها دنبال سودشونن و فروششونو کلاً هنری به داستان نگاه نمیکنن متاسفانه...بیشتر به بازگشت مالی کوتاه مدت توجه دارن
    ..............
    در مورد لو رفتن ترک ها هم.... نمیدونم چی بگم... راستش ترک ها بیشتر از استدیو لو میرن و دوستان نزدیک (به ظاهر نزدیک)
    اگه مواظب اونها باشین بهتره

.....
    در مورد تعداد نسخه های آلبوم هم.....بر میگرده به توافق شما و شرکت ...و اون آلبوم

..........
    راستی من یه چیزی یادم رفت ...
    تعداد ترک های آلبوم باید 8 ترک باشه یا کمتر از 45 دقیقه نباشه(البته جای تخفیف هم داره و راه میان رو این موضوع )

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏2/12/11
    • خوشم اومد خوشم اومد x 4
  7. nasrin_ebad

nasrin_ebad ترانه سرا عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +243 / 0 / -0
    درود برشما دوست گرامی
    راستش تا اونجائی که من میدونم دیگه به شخص مجوز ترانه نمیدن .من شخصا حدود سه سالی میشه که دیگه ارشاد نرفتم چون بهم گفتن باید از طریق شرکتهای تولید و تکثیر آلبوم اقدام کنم . در مورد ادامه کار هم که دوست عزیزمون درست فرمودند . به هر حال شما نباید از ریسک اینکه ترانه یا تراک تون لو بره بترسید . کافیه یه مدت کم به جمع هنرمندان موسیقی بیائین ، اونوقت می بینید که اگه حواستون جمع باشه کسی جرات نداره کاری ازتون بدزده .
    موفق باشید .

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  8. Hamed Baradaran

Hamed Baradaran Gold User

امتیازات:
    +184 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, nuendo
    دوباره اعلام کردن که به شخص هم مجوز میدن . حتمأ لازم نیست شرکت باشه .

9. Omid Molavi

شغل :
    استودیو پاییز
    امتیازات:
    +547 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, logic, sonar
    بله به شخص حقیقی مجوز میدن ..عرض کردم که مراحش رو...اما اگر دقت کنید رو تمامی آلبوم ها نام شرکت پخش درج شده.. و الزامیست که شرکتی پخش کننده کار باشه... چون اون شرکت هم مراحل خاصی رو باید رعایت کنه کهاون داستان های خودشو داره و مربوط به این بحث ما نیست

قدیم باید شما کار رو تو یه استودیو مجوز دار رکورد میکردید و بعداً با معرفی اون استودیو تازه میرفتین شرکت و گاهاً این دو با هم همکار بودن (استودیو و شرکت پخش و تهیه کننده )
    اما الان نه ...میشه تو خونه فاینال کردو مجوز گرفت
    و این مسئله هم باید مدیون تجهیزات جدید بود و توانایی بعضی از دوستان که نشون دادند به ارشاد تو خونه هم کار خوب و حتی بهترین کارها رو میشه انجام داد و نیاز به استودیو بزرگ با امکانات میکسر 32 کاناله و غیره نیست.. (این موضوع مخصوصاً از زمانی که سیروان کاراشو تو خونه ارائه کرد باب شد)

10. Mohamad.K

Mohamad.K عضو سایت

امتیازات:
    +305 / 0 / -2
    نرم افزار:
    ableton, cubase
    دوستان به همين راحتيه مجوزه البوم ؟ اگر اينگونه باشه كه همه براي دادن آلبوم سر و كله ميشكنن . بعد شركت به شخصي كه ناشناسه اعتماد ميكنه و آلبوم رو ازش ميخره ؟ الان مثلا يكي از دوستان ما البوم ميخواد بده 10 تا تركه اين 10 ترك اگه تاييد شه البوم رو از من ميخره شركت ؟

11. Omid Molavi

شغل :
    استودیو پاییز
    امتیازات:
    +547 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, logic, sonar
    خوب نخوندید مطالب رو .

عرض کردم اول که اگه طرف معروف باشه و کارهاش کیفیت خوبی داشته باشن.

شما مثلاً آلبوم مهدی یراحی رو با یه خواننده که تازه داره میاد ..مقایسه کنید....آلبوم محسن چاوشی 600 هزار نسخه تکثیر شد ...قابل مقایسه با افراد دیگه نیست که...بله این جور افرادی که سالها کار دادن و مخاطب خودشونو 100% دارن ..خوب شرکت میخره و وارد یه سرمایه گذاری 250 الی 500 میلیونی میشه.

بحث مفصلی هست و فقط بحث معروف بودنو اینها هم نیست..... باید ببینه شرکت شما با چه تنظیم کننده و ترانه سرا و آهنگ سازی کار کردید.. و و و و و

..
    برای آلبوم دادن هم سرو دست کسی نمیشکنه....آلبوم مجوز دار شعر درست میخواد....پول میخواد..نمیشه که هر کسی شعر بگه بعد بخونه
    ملودی میخواد.... نوازنده میخواد و هزینه تنظیم کننده .... و و و ....همه میکسها و مسترینگها تو یه فضا باید باشن...شعرها و ملودی ها و گامها و ترتیب اونها و انتخاب اونها از همون ابتدای کار و .و . و . و . و ...............

دوست عزیز ..آلبوم از دور دیدنش راحته ولی وقتی کارش تموم میشه تازه میفهمی چه کوهی رو از سر راه برداشتی...من اتفاقاً مقایسه میکنم با ساختن یه برج 20 طبفه که از زمین خالی میخوای استارت بزنی و بسازیش !!!!!!
    فقط انتخاب شعر های یک آلبوم حدود 1 سال زمان میبره ...حالا بقیش بماند

12. Hamidreza Mehrfar

Hamidreza Mehrfar مدیر ارشد تیم مدیریت مدیر ارشد

امتیازات:
    +1,575 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    دوست من،امید عزیز در پست دوم واضح توضیح دادند که:

13. Mohamad.K

Mohamad.K عضو سایت

امتیازات:
    +305 / 0 / -2
    نرم افزار:
    ableton, cubase
    بله ببخشيد من درست نخودنم شرمنده .خيلي ممنون مرسي از اطلاعاتتون. فقط يه سوال كسي كه يه البوم رو اهنگسازي ميكنه بايد مدرك داشته باشه ؟ يا طرف مدرك صدابرداري داشته باشه ؟ يا نه فقط صرفا طرف بايد كاراش قابل قبول باشه ؟

14. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    البته در تكميل صبحتهاي اميد عزيز عرض ميكنم كه انتشاراتي هاي كتاب طبق بند ل ماده 139 از ماليات معاف هستند.
    همچنين استوديوها .. پس مواظب باشيد جايي به دروغ از شما ماليات نگيرند! ( دوستان استوديو دار و رسمي )
    در مورد مجوز شعر به افراد حقيقي هم همونطوري كه دوستان گفتن به دليل ايجاد بازار سياه توسط برخي شركت نماها !! و قيمتهاي كاذب براي شعرهاي مجوز دار مجددا شخص حقيقي ميتونه شخصا اقدام كنه. اما تا جايي كه من ميدونم گويا هنوز كاملا اجرايي نشده هر چند كه دستور العملش تصويب شده !

15. Omid Molavi

شغل :
    استودیو پاییز
    امتیازات:
    +547 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, logic, sonar
    امید جان ...من برای شعر خودم اقدام کردم ... هیچ مشکلی نداشت ... خیلی هم خوب برخورد کردند...فقط من فتوکپی نبرده بودم که بردم و حل شد .. حالا به 2 تاش ایراد گرفتن که ایرادشون هم درست بود و الان داریم اصلاح میکنیم. ایراد موضوعی نبود...ادبیاتی بود

در مورد کتاب هم مبلغ مالیات ناچیزه ...اما هست... تو اون مورد که واسه یکی از دوستان بود برای 1000 تا ...23 هزار تومن بود ... و البته خود انتشارات فیشو نشون داد...به من و دوستم....البته اون کتاب یه کتاب الکترونیکی بود و نمیدونم تو هنر هم همین مالیات هست یا نه. البته ما از ارشاد استان البرز اقدام کردیم...شاید با ارشاد مرکزی تهران فرق کنه ....

در مورد مالیات به آلبوم هم...2 هفته پیش آلبوم یکی از دوستان که تنظیم یکی از کاراش هم با من بوده ...به اتفاق یه شرکتی بودیم (کرج)که از این مجوز های موقت 6 ماهه گرفته و ایشون فیش پرداختی رو نشون داد هفتصدو خرده ای بود نزدیک 800 تومان...

البته اینو جویا میشم دقیق تو همین جا برای دوستان میزارم.

ممنون از توجه شما.

16. Mohamad.K

Mohamad.K عضو سایت

امتیازات:
    +305 / 0 / -2
    نرم افزار:
    ableton, cubase
    آقا اميد آهنگساز يا ترانه سرا بايد مدركي داشته باشن ؟ من اين قسمت رو متوجه نشدم يعني چي

شناسنامه ترانه سرا و امضاي واگذاري

شناسنامه و نامه واگذاري آهنگساز

ميشه توضيح بديد ؟

17. Omid Molavi

شغل :
    استودیو پاییز
    امتیازات:
    +547 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, logic, sonar

نه مدرک تحصیلی نه .....ببین شما از یه ترانه سرا یا آهنگ ساز که ترانه یا ملودی میگیری ...بابتش حالا یه مبلغی پرداخت میکنی (حالا ممکنه مبلغی هم پرداخت نکنی و دوستانه باشه ) >>>>> در هر صورت از اونا باید یه نامه واگذاری کتبی که اون کارو به شما واگذار کردند بگیری ..امضا یا مهر ... به علاوه کپی شناسنامشون

مدرک تحصیلی موسیقی ...فقط زمانی هست که شما میخوای مجوز استودیو بگیری و اون هم شرایط و داستان خودشو داره...مربوط به آلبوم موسیقی نمیشه
    اما ملودی..و شعر شما در نهایت تو ارشاد تایید که میشه ...یعنی ایراد موسیقیایی و شعری نداشته ....(البته متاسفانه خیلی از کارای همین دوستان معروف واقعا مشکلات شعری و موسیقی داره >>>>مثلاً آلبوم یکی از دوستان معروف واقعاً مشکل داره ولی مجوز گرفته .....کاری که شعر غمگینی داره ..کلاً اکتیو و شاد هست و هیچ هارمونی ای بین شعر و موزیک نیست ...اما میبینیم تو ارشاد هم توجهی بهش نشده) خلاصه داستان مفصلی هست دیگه

18. Masoud-A

Masoud-A عضو سایت

امتیازات:
    +280 / 1 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, logic, nuendo
    البته موسیقی داریم تا موسیقی !
    یک موسیقی هست که با سمپل و وی اس تی و... تهیه میشه که اونهم اگر خوب کار بشه بد نیست ! خیلی ها در سراسر دنیا اینطوری کار می کنن و کارهاشون موفق و زیبا هم هست که متاسفانه الان ما به درستی از این ابزار استفاده نمی کنیم و کارامون در حد انتظار نیست - در مقابل یک نوع موسیقی هست که روش زحمت کشیده میشه و نوازنده و استودیو و آدمای حرفه ای جمع میشن برای اونکار ، از این دست کارها حتی ساخت یک قطعش هم سخت و زمان بره و زحمت زیادی میطلبه...

19. JohnAli

JohnAli عضو سایت

امتیازات:
    +34 / 0 / -0
    نرم افزار:
    logic
    جناب Omidmt، بسیار سپاسگذارم به دلیل پاسخ هایی که جامع و کمک کننده بودند.
    فقط اگه نمیگین این پسره چقد سؤال میکنه :smile (41): میخواستم آخرین راهنمایی رو هم از شما بگیرم:
    برای فروش آلبوم موسیقی در دنیا (شاید در ایران حتی) دو راه داریم، یکی مدل بسته بندی شده روی سی دی یا کاست که میاد داخل فروشگاه ها و مردم از طریق خرید از این فروشگاه ها اون آلبوم رو تهیه میکنن، دیگری فروش آلبوم و آهنگ ها (به صورت قطعه تکی) در فروشگاه های مجازی آنلاین هست مثل Amazon, iTunes, Radio Javan ...
    حالا سوال اینجاست که شرکت های طرف قرارداد برای آلبوم شما آیا این بخش رو هم خودشون به عهده میگیرن و برای فروش به صورت آنلاین هم با شما قرار داد میبندن یا اینکه خود اون شخص یا گروه میتونن آلبومشونو برای فروش تو این فروشگاه های مجازی آنلاین قرار بدن و سود حاصل از فروش آنلاین مستقیما میره تو جیب گروهی که آلبوم رو تهیه کرده؟
    کلا فروش مجازی (اینترنتی) آنلاین در کنار فروش سی دی یا کاست چطور قرار میگیره؟ قراردادها چجوریه؟

باز هم تشکر به دلیل پاسخگویی و راهنمایی
    ارادتمند

20. Omid Molavi

شغل :
    استودیو پاییز
    امتیازات:
    +547 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, logic, sonar
    خواهش میکنم دوست خوبم..وظیفمه ..تو این سایت همه از هم یاد میگیریم ..

ببین ..در مورد فروش تو وب سایت ها .... مثل Itunes باید یه لیبیل خارجی معرف داشته باشید و از طریق لیبیل کارتون ریلیز بشه ... لیبیل های درجه 1 مثل armada و این ها که هیچ ...باید واسه ماها از لیبیل های درجه 2-3 شروع کرد.... روش کار هم به این ترتیبه که کارو ایمیل میکنی و اگه جواب دادن به ایمیلت و پسندیدن کارو اون وقت قرارداد میفرستن و اسکن میکنین و امضا میکنین و ایمیل میکنین....اکثراً روش کاریشون به این صورته که 6 ماه بعد از فروش ترک براتون سود مشارکتی رو به دلار میریزن تو حساب ارزیتون......(به این راحتی ها که گفتم واقعاً نیست ...خلاصه گفتم)

در مورد رادیو جوان ....رادیو جوان چند مدل پخش ترک داره ...یکی از روش هاش که همون مجانی آهنگو میزاره رو شایت که همون اول تو ایمیل ازتون تاییدیه میگیره که کارو مجانی میزاره ..قبول دارید یا نه (در واقع وقتی شما ایمیل رو تایید میکنید همون امضاست که اوکی)

اما یه شرایط دیگه هم داره که برای هر ترک از 500 دلار تا 2000 دلار باید سرمایه گذاری کنین واسه تک ترک تا هم بفروشین هم تبلیغ صفحه اول سایت بشه ..... برای این کارا با خودشون بهتره ایمیلی صحبت کنین...
    اما من ندیدم کسی از رادیو جوان بخواد همچین کاری کنه ...یعنی دیدم...اما معقول نمیبینم....خوب 2000 دلار میشه تو همین ایران مجوز آلبوم گرفت!! به عقیده من

در کل ....یه جمع بندی کنم

اگر به فکر فروش اینترنتی آلبوم یا تک ترک باشین ...زمانی که کسی اسم خواننده یا آهنگسازو نشناسه ...به پول رسیدن در حد صفر هست...همه دارن دانلود میکنن !!!!.....

موفقیت تو موسیقی امروز دادن کارهای زیاد با کیفیت و ملودی خوب و تنظیم موفق هست به علاوه شعر های خوب.... که وقتی شناختن مردم...نا خداگاه کار های شما با استقبال روبرو میشه و حتی گاهی جند شرکت پیام میفرستن که آلبومتو بیار برای ما (این موضوع رو دیدم که میگم)
    مثال میزنم:
    الان سیامک عباسی عزیز ...چند ترک خوب و زیبا ساخت و داد به بازار به صورت ویدئو و رایگان تو سایت ها پخش شد .....صد در صد الان ایشون کارشون هموار شده برای هر کاری.... مهم اون سلیقه ای هست که تو انتخاب شعر و نیاز روز بازار انجام میدیم.

بارگذاری...
برخی موضوعات مشابه - سؤال درباره ارائه
  1. kitkat_q8
    پاسخ ها:
    6
    نمایش ها:
    1,123
  2. No!se
    پاسخ ها:
    6
    نمایش ها: