سؤالات در مورد pick و نوازندگی با آن

شروع موضوع توسط qLeph ‏9/10/10 در انجمن آموزش و سازشناسی گیتار الکتریک

تاپیک سؤالات در مورد pick و نوازندگی با آن تالار آموزش و سازشناسی گیتار الکتریک در persian-music.org.

1. qLeph

qLeph عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +734 / 0 / -1
    چون تاپیکهای اخیر در مورد پیک و پیک زنی جحم بالایی پیدا کردن و ممکنه لود کردن اونها برای بعضی دوستان سخت باشه و همچنین برای حفظ نظم بیشتر، لطفاً سؤالاتتون رو در مورد این موضوع در این بخش مطرح کنید؛

با کمک اساتید تالار، به تمام سؤالات در اولین فرصت پاسخ داده میشه.

با تشکر

2. bz_haji

bz_haji عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition
    جناب Clef اگه به گروهای متال در کنسرتها توجه کرده باشید می بینید که تعداد زیادی پیک کنار میکروفن و قسمط سر دسته گیتار تعبیه می کنن و با زدن هر آهنگ پیک خوددشونو عوض می کنن.
    می خواستم بدونم دلیل این کار چیه ؟
    آیا با یک آهنگ پیک خراب می شه؟ من که احساس می کنم ازش بیشتر کار بکشی،پیک نرم تر و خوش صدا تر می شه !
    و یا در آخر این کار خنبه تجملی داره ؟ پیک رو به سمت تما شا چیان پرت می کنن به عنوان یاد بود.

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  3. qLeph

qLeph عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +734 / 0 / -1
    این اتفاق در دو حالت رخ میده :
    حالت اول؛ کاملاً جنبه نمایشی داره، مثلاً همون موردی که فرمودید پیک رو به سمت تماشاگرها پرتاب میکنن، که خوب جای بحثی نداره؛
    حالت دوم؛ کاملاً جنبه تخصصی داره؛ همین مورد هم دو حالت داره؛
    یکی اینکه پیک از حالت طبیعی خارج شه، بشکنه، نوکش در اثر استهلاک تیز بشه و به سیم گیتار صدمه بزنه یا ممکنه فقط عرق کنه و تو دست لیز بخوره و ...؛
    تو بعضی مواقع پیش میاد که نوع کاربرد پیک عوض میشه، مثلاً نوازنده ای ممکنه برای یک آهنگ خاص با یک نوع پیک راحتتر باشه، یا مثلاً ملودی رو میزده تو آهنگ بعدی ریتم بزنه یا صدای خاصی برای هر آهنگ مورد نظرش باشه و ....
    لوازم و شیوه های متنوعی هم برای تعبیه پیکهای زاپاس ابداع شده که تو عکسهای زیر چند نمونش رو می بینید.

سؤالات در مورد pick و نوازندگی با آن-s5ivisw1nur1efc58.jpg سؤالات در مورد pick و نوازندگی با آن-coxwleqsla3blwd5781x.jpg سؤالات در مورد pick و نوازندگی با آن-i8rd25acuwjlt4bjt1z0.jpg

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏22/10/10
    • خوشم اومد خوشم اومد x 5
  4. blacksky

blacksky عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام به دوستان بنده یه سوالی داشتم ، جهت ضربه زدن با پیک از بالا به پایینه یا از پایین به بالا یا هردو یا اصلا فرقی نداره ، خیلی ممنون

5. qLeph

qLeph عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +734 / 0 / -1
    بسته به شیوه پیک زنی داره؛
    روشهای مختلفی برای پیکینگ وجود داره که بزودی در ادامه آموزش نوازندگی با پیک گفته میشه.

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  6. Porya

Porya عضو سایت Gold User

امتیازات:
    +276 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    اگه منظورتون تو گیتار الکتریکه ، بستگی به تکنیک پیکینگی داره که استفاده میکنی . کلا دو نوع تکنیک پیکینگ توی گیتار الکتریک وجود داره alternate picking و alternative picking که تو الترنیت پیکینگ الگوی up , down همواره پیروی میشه ولی تو الترنیتیو پیکینگ جهت حرکت ، up یا down نواختن رو تعیین میکنه (به فرض اگه جهت حرکت از پایین به بالا باشه ، باید ضربه به زیر سیم ها وارد بشه)

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  7. Fate changed

Fate changed Banned

امتیازات:
    +49 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    سلام دوست عزیزم، از توجهتون به درخواست من و دوستان دیگه واقعا ممنونم،

در مورد پیک زنی فعلا دو تا سوال برام پیش اومده، اول اینکه آیا پیک باید ول باشه (لق بخوره موقع زدن) یا نه محکم محکم گرفته بشه؟

در مورد سوال دومم اول به این عکس نگاه کن
    سؤالات در مورد pick و نوازندگی با آن-untitled.JPG
    فرض کن این عکس را از بالا گرفتن،
    خط سیاه بدنه گیتاره
    خط قرمز سیم های گیتارن
    خط سبز دست ماست
    خط آبی هم پیک هستش
    میدونم جواب دادن به این سوال مشکله و چیزی که به مرور زمان برای نوازنده حل میشه،
    ولی میخواستم نظرتونا راجع به فاصله ای که پیک باید از دست بیرون باشه (خط آبی و سبز از هم) لطفا بر اساس خود پیک بگین، مثلا نصفش، یه سومش، یه چهارمش... و همچنین مقداری که پیک باید به سیم ها وارد بشه (خط آبی به قرمز) را بدونم.

با تشکر

8. qLeph

qLeph عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +734 / 0 / -1
    تکنیکهای پیکینگ برای الکتریک محدود به این دو دسته نیست، ولی این دو دسته شناخته شده ترند؛
    در مورد alternative، شما تا حدودی به حالت sweep اشاره کردید.
    اگه جلسه اول آموزش رو به دقت بخونید، جواب سؤالاتون رو پیدا میکنید؛
    پیک رو نباید خیلی سفت و نه خیلی شل بگیرید و در استایلهای مختلف هم این موضوع متفاوته؛
    میزان بیرون زدگی نوک پیک هم گفتم بسته به این داره که میخواید تک بزنید یا Strumming؛

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏11/10/10
    • خوشم اومد خوشم اومد x 3
  9. blacksky

blacksky عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    خیلی خیلی ممنون ،
    یعنی برای نواختم یک قطعه یکی از دو تکنیک به دلخواه انتخاب میشه یا بستگی داره؟
    منظور من هم فقط الکتریک نیست ،مثلا فرض کنید بخوایم که wish you were here رو با پیک و با گیتار اسپانیش بزنیم .
    در ضمن من تکنیک الترنیت رو متوجه شدم ولی الترنیتیو رو نه ، منظور شما اینه که تو الترنیتیو همیشه فقط از یک جهت استفاده میشه؟
    خیلی بنده رو میبخشید انقدر سوال کردم

10. Porya

Porya عضو سایت Gold User

امتیازات:
    +276 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    خوب دلخواه بودنش رو که اول شما باید تسلط کافی رو تو این دو نوع تکنیک داشته باشید تا بتونید تصمیم بگیرید .ولی کلا تسلط داشتن به تکنیک الترنیت خیلی بهتره و تقریبا تو نوازندگی هیچ آهنگی به مشکل بر نمیخورید . البته غیر از اجرای تکنیک sweep که حتما باید از تکنیک الترنیتیو استفاده کنید .

الترنیتیو هم یه مثال دیگه میزنم . به فرض شما با پیک به یک سیم ضربه میزنید . (فرقی نمیکنه که روی سیم ضربه زدید یا زیر سیم) حالا ضربه به سیم بعدی ، تعیین کننده up stroke یا down stroke بودن اونه . که اگه سیم بعدی ، سیم پایین تر باشه ضربه به روی اون وارد میشه ، و اگه سیم بعدی سیم بالایی باشه ضربه به زیر سیم وارد میشه .

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  11. blacksky

blacksky عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
  12. fender

fender Banned

امتیازات:
    +113 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    کراس پیکینگ . پیک دراگشن - چیکن پیکینگ - ... اینا رو یادتون رفت .. البته تکنیک های پیکینگ به اینا هم محدود نمیشه 2 نوع پیکینگ هم داریم که دریل پیکینگ هست و شرد پیکینگ .... توضیح خواستید بفرمایید بگم ... (این تکنیک ها معمولا در گیتار الکتریک نمود پیدا میکنن در گیتار های دیگه عملا استفاده نمیشن)

13. blacksky

blacksky عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    توضیح بیشتر که بله لطف میکنید اگه بفرمایید ، ظاهرا دوست خوبمون جناب clef یه تاپیک مختص این موضوع ایجاد کردن که فکر کنم اگه اونجا وبا هماهنگی ایشون مطرح بشه بهتره

14. blacksky

blacksky عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    این سواله من چه ربطی به اینجا داره آخه؟؟
    اینجا سوال میکنیم میگین تاپیکش هم هست ، اونجا سوال میکنیم سر از اینجا در میاریم!!
    دست گل ههههههههمتون درد نکنه!!!!!!!!!!

15. qLeph

qLeph عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +734 / 0 / -1
    در پست اول توضیح لازم رو دادم.
    در مورد سؤالتون هم حرکات اضافی و زائد دست کم میشه، تا جایی که لازم باشه آزادی حرکت دارید.

16. Fate changed

Fate changed Banned

امتیازات:
    +49 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    راتش من یه کم گیج شدم...
    دلیلشم وجود گیتار های مختلفه...
    کاشکی دسته بندی میکردین...
    ولی به هرحال دستتون درد نکنه...

من دوتا سوال داشتم:
    یکی اینکه با پیک چه طور ریتم میزنن مثلا میشه سنکوپ را با پیک زد؟
    و دوم اینکه یادمه موقع یاد گرفتن گیتار کلاسیک استادم تاکید داشت یه موقع دوبار پشت سر هم از انگشت i استفاده نکنم و میگفت im im im حالا من واسه ملودی زدن میخوام تمرینات کتاب "تمرین گامهای گیتار کلاسیک" را بزنم، خودم حدس زدم شاید باید با پیک به جای im بالا و پایین بزنم،،، میخواستم ببینم درسته...
    اینا بگم قبلا توی همین تاپیک سوال شده، منم خوندم، پس خواهشا نگین چرا سرج نکردی:d:d:d

17. qLeph

qLeph عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +734 / 0 / -1
    اون im im همون تکنیک پیکادو هست که ایشون کاملاً درست گفتن.
    اصلاً توصیه نمیشه که برای فرار از این تکنیک از پیک استفاده کنید، چون در قطعات کلاسیک نمیشه پیک به کار برد.

18. Fate changed

Fate changed Banned

امتیازات:
    +49 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    من که نمیخوام کلاسیک بزنم!!!
    میخوام ملودی بزنم!!!
    میگم آیا باید بالا پایین بزنم مثل im کلاسیک

19. Fate changed

Fate changed Banned

امتیازات:
    +49 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    سلام دوست عزیزم

حدود یک ماهه پیش بود که من گام زنی با پیک(برای مهارت در نواختن ملودی) را شروع کردم(مو به مو با آموزش تو)... خوب هم بود و هیچ مشکلی نداشتم(چون سرعتم پایین بود) ولی الان چون کم کم سرعتم داره میره بالا به یه مشکل برخوردم...

توی آموزشت گفتی سه تا انگشت m/a/x باید تکیه کنه روی بدنه گیتار...
    اولا این کار برای من علاوه بر گرفتن قدرت ضربه دقیقا مثه یه ترمز عمل میکنه که نمیزاره درست بالا و پایین برم...
    دوما من چندتا نوازنده را دیدم(همه ایرانی) که اینجوری نمیزنن!!! دسشونا مشت میکنن منم به تقلید از اونا همین کارا کردم مشکلم رفع شد ولی به یه مشکل تازه برخوردم،
    از اون قسمتی که انگشتام خم میشه(مفصل بند دو و سه میدونی کجا را میگم که؟؟؟) بعضی موقع ها به سیم ها برخورد میکنه و صداشونا میگیره...

خودت بهتر میدونی اینا عادتی هستش و اگه کسی عادت کنه دیگه با بدبختی باید ترکش کنه و به قول خودت آرزوی حرفه ای شدنا از دست میده...

حالا از تو و هرکسی که توی این زمینه تجربه ای داره خواهش میکنم منا راهنمایی کنن

20. qLeph

qLeph عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +734 / 0 / -1
    خیلی دوست دارم آموزشها رو منظم پیش ببرم، ولی خوب گرفتاری ها نمیذاره...
    این آموزش ادامه داره، دارم بازنویسی میکنم چون فایل اصلیش پاک شده متأسفانه..

نباید خیلی مقیّد باشید، این تکیه انگشتان به بدنه برای پایین آوردن میزان خطا در تشخیص سیم درسته؛
    شما میتونید فقط انگشت x و a رو به نرمی روی بدنه تکیه بدید یا فقط با ناحیه ای که در شکل می بینید سیمهای بالایی رو لمس کنید ولی تکیه ندید، احتمالاً به خاطر این که فشار بیش از حد میارید، به سیمهای پایینی برخورد می کنه..
    در ضمن سطح انگشت m رو با سطح پیک یکی کنید (می بینید که تو عکس، انگشت m کمی به بالا خم شده).

سؤالات در مورد pick و نوازندگی با آن-yg70r1p00lx7vtp0866.jpg سؤالات در مورد pick و نوازندگی با آن-ddzfjklaznbb9uhbdioy.jpg سؤالات در مورد pick و نوازندگی با آن-awup063k1eycda1x0xr.jpg

شما شیوه های مختلف رو امتحان کن.. فقط حواست به درست نگه داشتن پیک باشه که تو آموزش گفته شده.

بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. آموزش زدن ریتم های گیتار با پیک

,
  2. پیک گیتار کلاسیک

,
  3. اموزش ریتم گیتار با پیک

,
  4. آیا میشه با پیک گیتار کلاسیک زد؟,
  5. بهترین روش خف زدن با پیک,
  6. ریتم زدن با پیک,
  7. اموزش ملودی با پیک,