زیبا ...... صدا

شروع موضوع توسط ماسی ‏25/8/10 در انجمن گفتگوی عمومی درباره خوانندگی

تاپیک زیبا ...... صدا تالار گفتگوی عمومی درباره خوانندگی در persian-music.org.

1. ماسی

ماسی عضو سایت

امتیازات:
    +12 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    سلام.آقایون خسته نباشید.آیا صدای شما زیباست یا نه!!.منظورم قدرت و تحریر و سایر قابلیت هایی که به صداتون بخشیدید.منظورم اینه که اگه یه وکالی بودن اوج و بدون تحریر و .....(ساده ی ساده ی)بدید شنونده واقعا لذت ببرد.
    من وکالیستی میشناسم که در قدرت و تحریر از نوابغ دنیاست اما صداش(وقتی پایین میخونه) خیلی زیبا و دلربا نیست.( البته جدا از بحث سلیقه.............)
    اگه بخواهید مثال هم میزنم.
    اصلا بزارید مثال بزنم.حتما ریمیکس عبدالمالکی رو با ابراهیم شنیدهاید!! اولی صداش زیباست اما صدای دومی بسیار پر قدرت و اوج دلنشینی داره ولی موقع پایین خوندن صداش مثل اولی زیبا نیست.
    سوال:میشه با تمرین صدا رو زیبا کرد.(اینو با تقلید اشتباه نگیرید.):smile (17):

2. Core

Core عضو سایت

امتیازات:
    +52 / 0 / -0
    نرم افزار:
    logic
    من فکر می کنم اون هایی که نعمت خدادایی زیبایی صدا ندارن. میتونن با تمرین اون رو زیبا کنن. اما تمرین فقط سلفژ نیست. باید روی حنجره تسلط داشت.

3. ماسی

ماسی عضو سایت

امتیازات:
    +12 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    ببخشید خط اول رو اصلاحش میکنم.
    منظورم قدرت و تحریر و سایر قابلیت هایی که به صداتون بخشیده اید نیست.

4. abcd

abcd عضو سایت

امتیازات:
    +12 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    برادر فک نمی کنم تمرین زیاد در زیبایی صدا موثر باشد همون طور که خودت گفتی رو قدرت و تحریر پذیر بودن صدا موثره.
    اگر بود خود ابراهیم به اندازه ی سن ماضربدر10تمرین کرده .البته صدای ابراهیم خیلی زیباست اما لطافت زیادی به نسبت بقیه ی ویژگی های صداش نداره.
    البته بحثت خیلی پیچیدس .متتظر نظر اساتید هم باش.

5. inferno

inferno مدیر تالار / مترجم تیم مدیریت مدیر تالار

امتیازات:
    +447 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase, nuendo, reason
    من به استاد صدا دسترسی ندارم وگرنه حتی اگه برای استارت هم باشه می رم کلاس.. اما تو این مدت یه کاری هر دفعه انجام می دم که خیلی کمکم کرده...

میام میکروفون رو وصل می کنم و هدفون می زنم و میشینم پای کیبورد...(برای اینکه یکم هم حال بده یه ریورب هم به صدام می دم)...

بعد سعی می کنم یه آهنگی که دوست دارم بخونم... (ضرورتا اون آهنگی که فراز و فرودش راحت بخونم) بعد مطمئنا خوندم یه ایراداتی داره... سعی می کنم اصل ملودی وکال رو هم با پیانو بزنم...

خیلی راحت فالشی صدا یا اجرای بد نت ها دستم میاد... خیلی کار دلپذیریه...

توی این مدت متوجه شدم حنجره ام تمایل داره به اینکه ویبراسیون رو انجام بده... کم کم داره صحیح می لرزه....

ای کاش یه استاد بود راهنمایی می کرد:smile (9):

6. ماسی

ماسی عضو سایت

امتیازات:
    +12 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    ممنون از اینکه نظرت رو از ما دریغ نکردی.البته تعبیری که تو بردی جالب تر بود.(لطافت)!!!
    البته فک کنم پارامتری که من روش صحبت میکنم یه چیزی بین زیبایی و همونی که تو گفتی بود.یا درصدی از هر دو!!
    با تمرین صدا پخته تر می شود که اگر هر کی صدای پخته رو بشنود فوری می فهمه.
    فک کنم پختگی صدا یکی از زیر شاخه های زیبایی صداس.:smile (23):

7. abcd

abcd عضو سایت

امتیازات:
    +12 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    آره .فک کنم زیبایی صدا خود زیر شاخه هایی داشته باشه.که پیشرفت در پارامتر های هر کدام از این زیر شاخه ها به زیبایی صدا کمک میکنه.
    کسی هست که بلد باشه؟؟

8. ماسی

ماسی عضو سایت

امتیازات:
    +12 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    میشه بگی چند سالته و از کی شروع کرده ای؟؟:smile (75):

9. hessam

hessam عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +89 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition
    چارلی چاپلین می گوید :
    همه چی ژن است یعنی آموزش می تواند مؤثر باشه ولی ژن ۹۰ درصدو آموزش ۱۰ درصدمؤثر است .

10. super_sonic

super_sonic عضو سایت

امتیازات:
    +11 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, protools
    دوستان من سلفژ کار کردم اینجوری که به ما گفتن هرکس یه تون صدای قشنگی داره وباید اون رو پیدا کنه
    یاواضحتر بگم با تمرین میتونه قشنگترین تون صداش رو پیدا کنه و در مورد مشکل دوستمون میشه با یک لاین فاصله به گامهای پایینش زیبایی بده.

11. ماسی

ماسی عضو سایت

امتیازات:
    +12 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    کاملا مخالفم.اون وقت وقتی رضا زاده متولد می شد باید دور بازوش 80 می بود.
    با تمرین اگه استعدادی وجود داشته باشه شکوفا میشه.

12. ماسی

ماسی عضو سایت

امتیازات:
    +12 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    با حرفتا ن مقداری موافقم .(پیدا کردن دلنشین ترین تون صدا)ولی این فقط یک بعد قضیه هست.:smile (13):
    اون وقت همه ی کسانی که قوی می خوانند ولی صداشون دل نشین نیست می تونند با کمی بالا پایین کردن صداشون زیبا بخوانند.!!!!:smile (45):

13. Hamed Baradaran

Hamed Baradaran Gold User

امتیازات:
    +184 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, nuendo
    به نظر من زيبايي اصلآ به صداي خاص ربطي نداره ! مهم تمرين و درست خوندن...خيليارو ميشناسم به قول معروف صدا ندارن ولي بلدن بخونن...يعني زيبايي خوندن به درست خوندن . مثلآ‌ محسن چاوشي !!! صداش به نظر شما از اين استعداد هاي خدادادي و ايناس!؟

14. ایمان احمدزاده

ایمان احمدزاده مدیر ارشد مرجع تخصصی موسیقی ایران تیم مدیریت مدیر ارشد

شغل :
    آهنگساز٬ تنظیم کننده٬ صدابردار
    امتیازات:
    +2,603 / 1 / -2
    نرم افزار:
    cubase, logic
    با حامد عزیز موافقم، خیلی ها صدای خوبی ندارن ولی خوب میخونن، درست میخونن! مثلاً بنا به سلیقه ی شخصی من صدای رضا صادقی رو دوست ندارم ولی میدونه چجوری بخونه که با شنونده اش ارتباط برقرار کنه! یا مثال به جای حامد جان!

15. ماسی

ماسی عضو سایت

امتیازات:
    +12 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    حامد جان شما درست میگید ولی بحث من یه چیز دیگس.بحث من راجع به زیبایی صداست نه زیبایی اجرا.
    شما یه نگاهی به خواننده های قدیمی بیاندازید(آنهایی که معروف یا به قولی استادند)هیچ شکی نیست که از نحوه ی اجراشون لذت می بری بطور مثال هر کسی بیاد و 1دقیقه سه گاه بکشد همه خوششون میاید و اما اگه یه قطعه بدون هیچ تکنیکی و پایین بخوانند صدای اون ها زیبا میشه یا صدای خواننده هایی مثل شادمهر یا محسن یگانه.(مجبور شدم به خاطر شفاف سازی اسم بیارم!!!)
    صدایی که فی البداهه زیباست .جدا از سلیقه و تعصب.مشخصه که قدیمیها موسیقی و خواننده های قدیمی را دوست داشته باشند ولی جدا از تعصب و عادت و خاطره چی!!!
    بزارید باز هم مثال بزنم.فقط برای شفاف سازی مثال می زنم و الا نظر دیگران می تواند متفاوت باشد.
    علی لهراسبی و استاد افتخاری را در نظر بگیرید.
    به نظر تا صدای کدام زیبا تر است.در اجرا از همه لحاظ معلومه که استاد افتخاری .ولی دل کدامش رو می خواهد.زیبایی ازاین بعد(نوعی لطافت!!!).
    (برای زیبایی می توانید زیبایی صدای گروه تاتو را با هر صدای دیگری مقایسه کنید)
    سرتان درد نکند!!!:smile (9):

16. Hamed Baradaran

امتیازات:
    +184 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, nuendo
    دوست خوبم نظر من اينه كه زيبايي صدا برميگرده به زيبايي اجرا !‌ ببينيد اين كه صداي افتخاري قشنگتره يا صداي لهراسبي نميشه گفت قطعآ افتخاري!‌ به شخصه من صداي لهراسبي رو بيشتر ميپسندم! پس برميگرده به سليقه ! حالا ميخواد يكي استاد باشه اون يكي جوون تاره كار! بين نسبتآ قديميا مثلآ داريوش و اميد ...نميشه مقايسه كرد كدوم صداش قشنگه . هر كسي صداي مخصوص خودشو داره . همه چي برميگرده به درست خوندن .

17. ماسی

ماسی عضو سایت

امتیازات:
    +12 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    حامد جان انصافه که این همه نوشتم یه بار هم نخوندیش.من کی گفتم صدای افتخاری گشنگتره!!!
    من گفتم اجراش (فالش نخوندن-اجرا ی صحیح دستگاه ها و ....)قطعا از نوشته ی من برداشت میشه که صدای لهراسبی خیلی دل نشین تره.انگار نشد.از وکال باید برم به ساز.
    ببینید slayerاف ال را در نظر بگیرید .حال بیایید باهاش یه ملودی کامل و بی نقصی بزنید.
    حال بیایید با یک گیتار نایلون(زنده) همون ملودی را بزنید اما ناشیانه.
    حال صدای نایلون زیباتره یا slayer!!!!!!معلومه که نایلون.اگه نتوجه نشدید بگید تا بازم مثال های بی خود بزنم.!!!!
    ببینید.من می خام یه چیزی که توذهنم است بگم اما نمی تونم.از شما می خام اونی که من نمی تونم بگم رو بگید.!!(شوخی کردم)
    دااااش منظورم را فهمیدید!!!!
    من باید حق این مطلب را ادا کنم.

18. Hamed Baradaran

امتیازات:
    +184 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, nuendo
    ماسي عزيز دوست خوبم دقيقآ فهميدم چي ميگي . مثال افتخاري و اينارو كه زدم منظورم اين نبود كه حرف شما رو نقض كنم . تاكيدي بر حرف شما بود . به نظر من اون ملودي رو وقتي با نايلون درست اجرا نكنيم . Slayer قطعآ زيبا تر به گوش ميرسه . مهم اينه كه هر دو درست ادا كنند ملودي رو . در اون صورت يكي از ُSlayer خوشش مياد يكي از Nylon در كل ميخوام بگم . تشخيص زيبايي صدا به سليقع برميگرده ! به نظر هركس يه صدايي زيباس .

19. Masoud-A

Masoud-A عضو سایت

امتیازات:
    +280 / 1 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, logic, nuendo
    کاملاً با حامد عزیز و ایمان جان موافقم !
    به قول آقای محبی :
    یه سریا جنس صدای خوبی دارن اما بلد نیستن بخونن.
    بعضیا هم جنس صدای خیلی خاص و یا زیبایی ندارن اما واقعاً خوب و درست میخونن و همین درست خونیشون باعث زیبایی کار میشه.
    برخی از عزیزان هم که صداشون خوب نیست و اصلاً هم نمیدونن چطور باید بخونن !!!

به نظر من اگه کسی بخواد خواننده بشه نباید کسی بهش بگه صدات قشنگه و اینها بلکه باید علاقه و شور اینکارو داشته باشی و با عشق تمرین و ممارست کنی تا بتونی خوب بخونی و درست خوندن رو یاد بگیری.
    اگه جنس صداتون فوق العاده باشه اما خوندن رو بلد نباشید و جلوی 4نفر بخواین قطعه ای رو اجرا کنید مطمئناً کسی خوشش نمیاد اما اگه صداتون در حد معمولی باشه ولی بدونید چطوری باید بخونید همه خوششون میاد - از تکنیک و درست خوندنتون.
    حالا این نکته رو هم نباید فراموش کرد که یک دسته هستن که هم صدای بسیار خوبی دارن و هم درست خوندن رو یاد گرفتن.

صدا رو باید کسب کرد - اصلاً به جنس صدا فکر نکنید - تمرین ، تمرین ، تمرین تا وقتی که به صداتون اشراف پیدا کنید و بتونید درست و روان بخونید...

موفق باشید.

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  20. ماسی

ماسی عضو سایت

امتیازات:
    +12 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    به به .ببینید کی اومده(که خوش هم اومده).مسعود جان فک می کردم با ما قهری!!!!:smile (9):
    دقیقا اون چیزی که من می خاستم بگم اما نمی تونستم رو مسعود عزیزم گفت.(جنس صدا):smile (8):
    سوال من اینه که آیا میشه جنس صدا رو عوض کرد.(مثلا یه مرد با تن صدا ی معمولی میتونه مثل لینا لطیف بخونه)

بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. ایا صدای بدون تحریر هم زیباست