ریتم در موسیقی،قسمت اول

شروع موضوع توسط امیرحسین به نژاد ‏9/6/10 در انجمن Rhythm ( ریتم )

تاپیک ریتم در موسیقی،قسمت اول تالار Rhythm ( ریتم ) در persian-music.org.

1. امیرحسین به نژاد

امیرحسین به نژاد تیم مدیریت مدیر کل

شغل :
    آهنگساز، تنظیم کننده، رهبر ارکستر و مدرس موسیقی
    امتیازات:
    +2,857 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    وزن (ریتم)

هر فرآیند در موسیقی با پرُید زمانی مشخص وزن را تشکیل می دهد به عبارت ساده تر وزن تکرار متناوب یک رشته دیرند است که شامل صوت یا سکوت میشود.

میزان :
    هر قطعه موسیقی از لحاظ زمان به بخشهای مساوی تقسیم می شود ، به این بخشها میزان گفته می شود.

خط میزان :
    خطوطی که میزانها را از هم جدا می کنند خط میزان نام دارند.

زمان نما،میزان نما یا اعداد میزان :
    اعدادی هستند که ابتدای قطعه موسیقی و بلا فاصله بعد از کلید قرار می گیرند و تعداد چند ضربی بودن میزان و شکل یک ضرب آن را مشخص می کنند. عدد بالا نشان دهنده چند ضربی بودن میزان و عدد پایین نشان دهنده شکل یک ضرب از میزان می باشد.
    « همانطور که قبلاً گفته شد نت گرد 1 یا واحد موسیقی است. نت سفید 2/1 واحد ، نت سیاه 4/1 واحد ، نت چنگ 8/1 واحد ، دولاچنگ 16/1 واحد ، نت سه لا چنگ 32/1 واحد ونت چها لا چنگ 64/1 واحد می باشد»
    حال چنانچه زمان نمایی داشته باشیم و بخواهیم آنرا تعریف کنیم کافی است نسبتهای بالا را حفظ باشیم.

مثال :
    اگر زمان نما 4/3 داشته باشیم مفهوم آن این است که میزانی داریم سه ضربی که هر ضرب آن معادل یک نت سیاه می باشد. (عدد 4 نشان دهنده نت سیاه می باشد)

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏29/3/11
    • خوشم اومد خوشم اومد x 8
  2. ASOT

ASOT عضو سایت

امتیازات:
    +28 / 1 / -0
    نرم افزار:
    ableton, cubase, flstudio
    استاد لطف میکنید یه ضرب 3\4 و یک ضرب 4\4 قرار بدید که تفاوت رو بهتر متوجه شیم !

3. امیرحسین به نژاد

امیرحسین به نژاد تیم مدیریت مدیر کل

شغل :
    آهنگساز، تنظیم کننده، رهبر ارکستر و مدرس موسیقی
    امتیازات:
    +2,857 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    منظورتون نتش هست؟

4. ASOT

ASOT عضو سایت

امتیازات:
    +28 / 1 / -0
    نرم افزار:
    ableton, cubase, flstudio
    خیر منظورم ریتم هستش اگه ممکنه یه ریتم ساده با درام از هر کدوم بزارید ممنون میشم

5. حاتم

حاتم

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    استاد چند تا اموزش تصویری ریتم ها رو بزارین تو سایت استفاده کنیم

6. tiesto.fm

tiesto.fm عضو سایت

امتیازات:
    +90 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase
    درود اقای به نژاد یه سوالی داشتم.
    من الان تقریبا با مبحث ریتم مشکلی ندارم. فقط تنها چیزی که هنوز نتونستم درکش کنم اینه که مثلا
    ما داریم یه موزیک میسازیم به طور مثال ریتمشم 4/4 هست برای ساخت ریتم هم باید این چهار چهار در نظر گرفته بشه؟
    یکم مشکله! مثلا ما توی یک میزان حق داریم 4تا نت سیاه داشته باشیم درسته ؟ بعد برای ساخت ریتم درامز ( کیک،snare،hi hat، و ... فکر میکنم بیشتر از 4تا سیاه بشن!خواهش میکنم یه راهنمایی بکنین این موضوع ذهنم رو بدجوری درگیر کرده. مرسی

7. michealwiper

michealwiper عضو سایت

امتیازات:
    +39 / 0 / -0
    نرم افزار:
    soundforge, studio_one
    میشه ریتم هارو بصورت شکل نشون بدین

منظورم اینه که مثلا دارم میگم ریتم رومبا رو میگم در گیتار که با فلش روی دسته گیتار نشون میدن که مثلا p پایینه بدش i هم پاینه و تا اخر که اینارو با فلش نشون میدن که بهتر و راحت تر بفهمیم!

برای انواع ریتم 3/4 ام و 6/8 و انواع اینها

مرسی

8. DANIEL ADHAMI

DANIEL ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +506 / 2 / -2
    عرض ادب.
    در کتاب نوشته شده که:
    میزان دوتایی میزانیست که هر دوره ی آن متشکل از دو ضرب یا توانهایی از دو ضرب است.در هر میزان دو تایی،۲ سفید،۴سیاه،۸چنگ به کار میرود.

میزان سه تایی میزانیست که هر دوره ی آن متشکل از سه ضرب است.در هر میزان سه تایی،۳ سفید،۳سیاه،۳چنگ و .... به کار میرود.

حالا من رو‌گیج کرده.
    به طور مثال ما در میزان سه تایی مثل میزان سه چهارم،سه نت سیاه،یه سفید و یه سیاه،شش تا چنگ یا مثلا یه سفید نقطه دار میتونیم بزاریم اما سفید دو ضرب هست پس چطوری تو میزان سه چهارم سه سفید جا بشه؟
    من تقریبا خودم حدس میزنم داستان چی هست اما شک دارم به درستیش.
    ممنون میشم راهنمایی کنید

9. pe32_64

pe32_64 کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +2,134 / 1 / -2
    میشه بیشتر توضیح بدی>
    تو 3/4 فقط معادل یک سفید و نصفی جا میشه .خوب این که طبیعی هستش ، مشکلش چیه ؟

10. DANIEL ADHAMI

DANIEL ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +506 / 2 / -2
    ببینین من هم همین رو‌میگم که درسته.
    اما این که گفته شده میزان سه تایی میزرانی هست که در هر میزان سه سفید جا میشه.

11. pe32_64

امتیازات:
    +2,134 / 1 / -2
    دقیقا کی گفته ؟کجا گفته ؟
    اون که هر میزان سه ضربی از چه جنسی هستش رو فقط مخرج کسر میگه.

12. DANIEL ADHAMI

DANIEL ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +506 / 2 / -2
    در کتاب پرویز منصوری مطالعه کردم.

فایل های ضمیمه:

13. pe32_64

امتیازات:
    +2,134 / 1 / -2
    شکل رو دیدم دوست من.
    چیزی که نفهمیدم این بود که چه ربطی به برداشت شما داشت ؟!اون حرف درسته ولی
    منظورش این نیست که همش با هم در یکجا اتفاق میافته !ادامه رو بخون دستت میاد.

14. DANIEL ADHAMI

DANIEL ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +506 / 2 / -2
    عرض ادب.
    دوستان در میزان 4/4 :
    نت گرد 4 ضرب.
    نت سفید 2 ضرب.
    سیاه 1 ضرب و ...
    حالا در میزان 2/2 به این صورت مینویسیم؟
    نت گرد 2 ضرب
    نت سفید 1 ضرب
    نت سیاه 1/8 ضرب و....
    درسته؟
    آیا نت گرد همیشه در میزان ها بزرگترین ضرب محسوب میشه؟
    من در میزان 2/2 یا میزان4/2 یا 3/2 ... نت گرد رو به عنوان بزرگترین نت دیدم که یعنی همون 2 پایین.
    حالا چرا این نت گرد در میزان 4/4 چهار ضرب حساب میشه و من میبینم این نت و اما در میزان 2/4 و 3/4 و ... یکسری میزان ها ندیدم.
    ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

15. sam ca

sam ca کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +890 / 1 / -0
    نرم افزار:
    protools
    دوستان در میزان 4/4 :
    نت گرد 4 ضرب.
    نت سفید 2 ضرب.
    سیاه 1 ضرب و ...
    حالا در میزان 2/2 به این صورت مینویسیم؟
    نت گرد 2 ضرب
    نت سفید 1 ضرب
    نت سیاه 1/8 ضرب و....
    درسته؟

درست هست . ولی فقط حفظ کردی یا میدونی چرا ؟
    .........................................................................................
    آیا نت گرد همیشه در میزان ها بزرگترین ضرب محسوب میشه؟

اگه منظورت اینه که نوت گرد کلان بزرگترین هست , اره درسته. (البته ی نوت بزرگتر هم هست که بهش میگن Double Whole Note که ۲ برابر نوت گرد هست ولی خیلی کم استفاده میشه ) . عکس رو نگاه کن.
    ولی اگه منظورت اینه که نوت گرد تو هر کسر میزان بزرگترین هست این زیاد جالب نیست گفتنش, چون مسالان تو کسر میزان ۲/۴ نوت گرد اصلان تو میزان جا نمیگیره که بتونی استفاده کنی.

.....................................................................................

من در میزان 2/2 یا میزان4/2 یا 3/2 ... نت گرد رو به عنوان بزرگترین نت دیدم که یعنی همون 2 پایین.
    حالا چرا این نت گرد در میزان 4/4 چهار ضرب حساب میشه و من میبینم این نت و اما در میزان 2/4 و 3/4 و ... یکسری میزان ها ندیدم.

برای همین من شک دارم که قسمت اول سوال رو حفظ کردی , چون این سوال یک قاطی از سوال اول و دومت هست .
    یک چیزی که معلوم هست اینه که رابطه بین نوت هارو بلدی . میدونی که کدوم نوت چند برابر نوت دیگه هست . ولی تو خوندن کسر میزان مشکل دری.

اولین کاری که باید بکنی این هست که به عدد پایین کسر میزان نگاه کنی و ببینی که واحد اندازه گیری این کسر میزان اصلان کدوم نوت هست . میتونی به چارت هم نگاه کنی. . .

۴/۴-۲/۴... : نوت پایین ۱/۴ هست پس میشه نوت سیاه .

۲/۲-۳/۲.... : نوت پایین ۱/۲ هست پس میشه نوت سفید.

نوت بالای کسر بهت میگه که چندتا از اون نوتی که عدد پایینی بهت نشون میده اجازه داری که تو هر میزان داشته باشی. مسالان ۲/۴ بهت میگه که نوت سیاه نوت اصلی هست و به اندازه ۲ تا نوت سیاه میتونی هر میزان رو پر کنی. بد خط میزان رو بکشی و میزان بدی رو شورو کنی. نوت گرد ۴ برابر نوت سیاه هست پس تو میزان 2/4 نمیتونه جا بگیره. این یک توضیح خیلی ساده بود.

فایل های ضمیمه:

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  16. DANIEL ADHAMI

DANIEL ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +506 / 2 / -2
    ممنونم ازت عزیزم.
    بله همونطور که فرمودین در مورد ارتبباط نتها به هم دیگه و اینکه هر نت چه زیر شاخه هایی داره اطلاع دارم.تنها چیزی که ذهنم رو مشغول کرد امروز زمانی بود که داشتم روی کتاب سلفژ کار میکردم و دیدم که یکدفه این سوال برام پیش اومد.
    اصلی ترین چیزی که باش مشکل دارم اینه که ببینین مثلا زمانی که ما میگیم میزان 6/8: برداشت من اینه که خوب وقتی میشه در این میزان 2 تا سیاه و دو تا چنگ داشت که کلا میشه 6 چنگ-پس چرا نمیتونیم 1 نت سفید و 1 سیاه داشته باشیم؟ نت سفید میشه 4 چنگ و سیاه هم که 2 چنگ پس میشه 6 چنگ.
    حتی اینم برام سواله که چرا در این میزان نمیتونیم نت گرد که بزرگترین نت محسوب میشه داشته باشیم اما در میزان 4/4 میتونیم.در صورتی که اگه بخوایم نت گرد رو بزرگترین نت کسر میزان ها به شمار بیاریم و از قانون مخرج کسر میزان هم پیروی کنیم پس یا باید در میزان 6/8 نت گرد هم داشته باشیم و یا اصلا در 4/4 هم نداشته باشیم.چون 4/4 یعنی به اندازه ی 4 نت سیاه میتونیم نت گذاری کنیم.4 سیاه.2 سفید.8 تاچنگ و ... پس دیگه نقش نت گرد این وسط چیه؟

شاید مقداری پیچیده شده باشه و یا سوالات زیاد باشه اما موضوع خیلی مهمیه برام و نمیتونم از کنارش ساده بگذرم.
    ممنون میشم

17. sam ca

امتیازات:
    +890 / 1 / -0
    نرم افزار:
    protools
    حتی اینم برام سواله که چرا در این میزان نمیتونیم نت گرد که بزرگترین نت محسوب میشه داشته باشیم اما در میزان 4/4 میتونیم.در صورتی که اگه بخوایم نت گرد رو بزرگترین نت کسر میزان ها به شمار بیاریم و از قانون مخرج کسر میزان هم پیروی کنیم پس یا باید در میزان 6/8 نت گرد هم داشته باشیم و یا اصلا در 4/4 هم نداشته باشیم.چون 4/4 یعنی به اندازه ی 4 نت سیاه میتونیم نت گذاری کنیم.4 سیاه.2 سفید.8 تاچنگ و ... پس دیگه نقش نت گرد این وسط چیه؟

هیچ کدوم از این سوالات عجیب نیستن . همه این سوالات برای همه پیش اومدن پس خوب هست که دقت میکنی!

البته یک جا اشتباه کردی حساب رو. چون توی ۶/۸ بیشتر از ۶ تا چنگ نمیتونی داشته باشی. ۶ تا چنگ نوت گرد نمیشه . ۸ تا نوت چنگ لازم دری که بتونی نوت گرد بسازی, قبول داری ؟ مثلا تو ۴/۴ , ۴ تا نوت سیاه داری که میشن ۸ تا نوت چنگ , و ۸ تا نوت چنگ رو اگه جم بکنی میشه نوت گرد.

مثل اینه که فاصله خونت رو با خونه همسایه میخای اندازه بگیری. میگی مسالان ۵۰ متر. از کیلومتر استفاده نمیکنی چون خیلی بزرگه . مثال بدی هست ولی منضورم رو شاید بهتر بفهمی .

...........................................................

اصلی ترین چیزی که باش مشکل دارم اینه که ببینین مثلا زمانی که ما میگیم میزان 6/8: برداشت من اینه که خوب وقتی میشه در این میزان 2 تا سیاه و دو تا چنگ داشت که کلا میشه 6 چنگ-پس چرا نمیتونیم 1 نت سفید و 1 سیاه داشته باشیم؟ نت سفید میشه 4 چنگ و سیاه هم که 2 چنگ پس میشه 6 چنگ.

تو این قسمت دیگه فقط کسر میزان صحبت نمیکنی بلکه وارد قانون های نوت نویسی هم شدی , که این دو تا همیشه با هم کار میکنن.

۶/۸ یک ریتم ۲ ضربی هست . به ۲ دسته تقسیم میشه:

(۱ & ۲ & ۳ & ) و (۴ & ۵ & ۶ & ) .

وقتی ی آهنگ تو ۶/۸ مینویسی همیشه باید جوری بنویسی که اگه خط فرضی وست میزان بکشی نصف rhythm اینور خط و نصفش اون ور بیوفته. یک عکس اپلود کردم. اون خط قرمز خط فرضی هست .

میزان دوم چون یک نوت بیشتر نداره لازم نیست که تقسیم بشه چون تکلیفش معلومه و خوندنش آسونه.

میزان ۳ و ۴ هردو غلط هستن. چون balance نیستن . خوندنشون سخت هست و مثل ۳/۴ نوشته شدن نه ۶/۸.

اگه بخای میزان ۳ و ۴ رو درست بنویسی باید مثل میزان ۵ و ۶ بنویسی. این جوری چشم راحت تشخیص میده که این کسر میزان ۲ ضربی هست , نصفش اینور و نصفش اون ور خط فرضی.

استثنا تو نوت نویسی زیاد هست . ولی اول چیزهایی که قانون کلی هستن رو یاد بگیری بهتر هست .

فایل های ضمیمه:

• ریتم در موسیقی،قسمت اول-6 8.png
      6 8.png
      اندازه فایل:
      76 KB
      نمایش ها:
      9
    آخرین ویرایش: ‏14/5/16
    • مفید مفید x 1
  18. DANIEL ADHAMI

DANIEL ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +506 / 2 / -2
    ممنون.
    ما در میزان4/4 نت گرد رو اینطور حساب میکنیم که نت گرد میشه یک نتی که به اندازه ی 4 ضرب دیرند داره.حالا شما فرض کنید میخوایم برای میزان 6/8 همین کار رو بکنیم.یک نتی قرار بدیم که دیرندش 6 ضرب باشه.با چی نشون میدین به جای نت گرد؟

19. sam ca

امتیازات:
    +890 / 1 / -0
    نرم افزار:
    protools
    "دیرند" رو تا بحال نشنیدم . فارسی هست ؟

داری برعکس حساب میکنی برای همین گیجت میکنه. وقتی میگی "یک ضرب" , تو کسر میزان های مختلف این نوت ممکنه فرق بکنه.

مسالان:
    تو ۲/۲ , یک ضرب یعنی یک نوت سفید

تو ۴/۴ , یک ضرب یعنی یک نوت سیاه

تو ۳/۸ یک ضرب یعنی یک چنگ

پس همیشه اول باید به عدد پایین کسر نگاه بکنی و پیدا کنی که ضرب اصلی تو اون کسر میزان چی هست و بد نوت های کوچکتر و بزرگتر رو بسازی.

۴/۴ رو با ۴/۸ مقایسه بکن.

۴/۴: نوت اصلی سیاه هست , و اجازه داری که به اندازه ۴ تا نوت سیاه تو هر میزان استفاده کنی. ۴ تا نوت سیاه رو جم کنی میشه یک نوت گرد. پس نوت گرد یکی از نوت هایی هست که میشه تو ۴/۴ استفاده کرد.

۴/۸: نوت اصلی چنگ هست و اجازه داری به اندازه ۴ تا نوت چنگ تو میزان استفاده بکنی. اگه ۴ تا نوت چنگ رو جم کنی میشه یک نوت سفید. پس بزرگترین نوتی که تو تو ۴/۸ میتونه استفاده بشه نوت سفید هست . نوت گرد جا نمیگیره.

۶/۸:

نوت اصلی چنگ هست و به اندازه ۶ تا نوت چنگ میتونی تو هر میزان داشته باشی. اگه بخای یک نوت ۴ ضربی تو ۶/۸ درست کنی باید ۴ تا نوت چنگ رو جم بکنی که میشه نوت سفید. ولی به خاطر دلیلی که تو پست قبلی آوردم باید بشکنیش به نوت سیاه نقطه در و یک نوت چنگ (ولی اگه جام بکونیشون میشه همون ۴ تا چنگ, یا ۴ ضرب )

اگه ۶ تا چنگ رو جم بکنی میشه نوت سفید نقطه دار . این میشه بزرگترین نوت توی ۶/۸ .از این نوت بزرگتر دیگه تو میزان جا نمیشه.

فایل های ضمیمه:

آخرین ویرایش: ‏15/5/16
    • خوشم اومد خوشم اومد x 1
بارگذاری...
برخی موضوعات مشابه - ریتم در موسیقی،قسمت
  1. alirezawilson
    پاسخ ها:
    7
    نمایش ها:
    158
  2. بهنام64
    پاسخ ها: