رکورد کردن با افکت یا بدون افکت؟

projektnoire

هنرمند
عضو سایت
6/2/17
491
771
93
25
سلام دوستان.

من سوالی در مورد Latency از یکی از دوستانم که آهنگساز و تنظیم کننده‌س پرسیدم، و به من پیشنهاد داد که از Direct Monitor کارت صدام استفاده کنم برای این که این مشکل نباشه! من هم خدمت ایشون عارض شدم که کار راک قرار بوده ضبط بشه و افکت ها (مثل Distortion, Wah, Reverb و ... ) بهتره که شنیده بشن، اما ایشون اصرار داشت که نه، حتما بدون افکت رکورد بشه بعد افکت رو توی پروداکشن اضافه کن بهش.

میخواستم بدونم نظر شما چیه؟ جست و جویی کردم و دیدم که هر دو حالت مرسومه و خیلی از آهنگسازان بدون افکت و خیلی ها با افکت کار رکورد رو انجام میدن.

• عالیه!
واکنش‌ها: Soheil Monfared

sam ca

کاربر با تجربه
عضو سایت
8/2/16
1,299
1,743
113
بستگی داره به خیلی‌ چیزها. مثلا اگه یک گیتاریست هستی‌ و چند تا پدال daisy chain کردی و صدایی رو درست کردی که دیگه نمیخای عوض کنی‌، خوب با همون افکت‌ها باید رکورد کنی‌. بعضی‌ افکت‌ها هم هستن که اجرا رو عوض می‌کنن چون بستگی به اون افکت که داری میشنوی ملودی یا هر چیزی رو اجرا میکنی‌. اگه clean رکورد کنی‌ شاید هیچ وقت اون طور در نیاد.

اگه از پلاگین‌ها برای افکت استفاده میکنی‌ که میتونی‌ ۲ تا ترک باز کنی‌ و هم clean و هم با افکت همزمان رکورد بکنی‌. اگه سیستمی‌ که استفاده میکنی‌ هیچ راهی‌ برای پایین آوردن latency برای افکت‌ها نداره، که دیگه مجبور هستی‌ clean رکورد کنی‌.

این سوال جواب همینجوری فکر نکنم داشته باشه. اول باید معلوم بشه که set up چی‌ هست و چی‌ قرار هست رکورد بشه...بدن تصمیم بگیری که چه جوری رکورد کنی‌

واکنش‌ها: Soheil Monfared و projektnoire

projektnoire

هنرمند
عضو سایت
6/2/17
491
771
93
25
بستگی داره به خیلی‌ چیزها. مثلا اگه یک گیتاریست هستی‌ و چند تا پدال daisy chain کردی و صدایی رو درست کردی که دیگه نمیخای عوض کنی‌، خوب با همون افکت‌ها باید رکورد کنی‌. بعضی‌ افکت‌ها هم هستن که اجرا رو عوض می‌کنن چون بستگی به اون افکت که داری میشنوی ملودی یا هر چیزی رو اجرا میکنی‌. اگه clean رکورد کنی‌ شاید هیچ وقت اون طور در نیاد.
دقیقا مساله همین بود. برای رکورد کردن ریفهای یک کار راک ، و البته بکگراند امبینتش. بخصوص در بکگراند هم delay خیلی زیاده (تقریبا هر نُتی که با eBow ضبط میشه باید ۵-۶ ثانیه تکرار بشه) و هم خود ebow کشش اضافه میکنه به نُت. در مورد ریف هم طبیعتا Fuzz و ... هم Sustain های بی مورد ممکنه اضافه کنن به صدا. بیشتر قصدم همین بود که این ایرادات در صدا رو بتونم رفع کنم و هنگام رکورد بشنومشون.

اگه از پلاگین‌ها برای افکت استفاده میکنی‌ که میتونی‌ ۲ تا ترک باز کنی‌ و هم clean و هم با افکت همزمان رکورد بکنی‌. اگه سیستمی‌ که استفاده میکنی‌ هیچ راهی‌ برای پایین آوردن latency برای افکت‌ها نداره، که دیگه مجبور هستی‌ clean رکورد کنی‌.
کل مساله latency اینه که وقتی از Focusrite ASIO استفاده میکنم، Latency ندارم (روی ۱۲۸ بیت تنظیم میکنم با ۳ میلی‌ثانیه که خب چیزیه که مغز میتونه هندلش کنه) ولی چون اسپیکر/هدفون مانیتور ندارم مجبورم خروجی کارت صدا رو بزنم به امپ گیتار و امپ هم میزان زیادی نویز داره. یعنی مشکل Latency برام تقریبا حل شده‌ست. ولی راه حل خوبیه، از این به بعد هم Clean رکورد میکنم هم با افکت :D ممنون!

این سوال جواب همینجوری فکر نکنم داشته باشه. اول باید معلوم بشه که set up چی‌ هست و چی‌ قرار هست رکورد بشه...بدن تصمیم بگیری که چه جوری رکورد کنی‌
Set Up در حال حاضر Focusrite Scarlett Solo و گیتار Ibanez و FL studio (کل افکتهام از FL میاد) . مگر این که منظور شما افکتهای مورد استفاده باشه.

• هاها

Soheil Monfared

هنرمند
عضو سایت
22/5/12
2,362
2,216
113
36
Vengeance Land
soheil0monfared.bandcamp.com
سلام دوستان.

من سوالی در مورد Latency از یکی از دوستانم که آهنگساز و تنظیم کننده‌س پرسیدم، و به من پیشنهاد داد که از Direct Monitor کارت صدام استفاده کنم برای این که این مشکل نباشه! من هم خدمت ایشون عارض شدم که کار راک قرار بوده ضبط بشه و افکت ها (مثل Distortion, Wah, Reverb و ... ) بهتره که شنیده بشن، اما ایشون اصرار داشت که نه، حتما بدون افکت رکورد بشه بعد افکت رو توی پروداکشن اضافه کن بهش.

میخواستم بدونم نظر شما چیه؟ جست و جویی کردم و دیدم که هر دو حالت مرسومه و خیلی از آهنگسازان بدون افکت و خیلی ها با افکت کار رکورد رو انجام میدن.
منم دوستی که خودش راک کارمیکرد همینکارو میکرد و سوعد صدا برداری خونده بود ;)

به چند دلیل:
1.میگفت صدا توی میکس تمیز تره وقتی افکت ها به صدا بعدش اضافه بشن
2.صدای کلین گیتار رو راحت میشه افکت یا لحجه شو بعد از رکورد تغییر داد
3.افکت هایی مثل Wah وقتی تو حالت Clean رکورد بشه بعد بهش دیستورشن اضافه بشه تمیز تر صدا می ده

sam ca

کاربر با تجربه
عضو سایت
8/2/16
1,299
1,743
113
راه دیگه هم این هست که افکت رو فقط مانیتور بکنی‌ موقع اجرا و به هدفون گیتاریست بفرستی‌ ولی‌ به اینپوت ترک که داره رکورد می‌شه نفرستی. یا اینکه ۲ تا ترک همزمان رکورد کنی‌ با افکت و بدون افکت. فقط باید I/O برای این کارها داشته باشی‌.

projektnoire

هنرمند
عضو سایت
6/2/17
491
771
93
25
1.میگفت صدا توی میکس تمیز تره وقتی افکت ها به صدا بعدش اضافه بشن
2.صدای کلین گیتار رو راحت میشه افکت یا لحجه شو بعد از رکورد تغییر داد
3.افکت هایی مثل Wah وقتی تو حالت Clean رکورد بشه بعد بهش دیستورشن اضافه بشه تمیز تر صدا می ده
من از این حرف این نتیجه رو میگیرم که یه سری افکت ها رو اول همراه صدای گیتار رکورد کنم، بعد چیزایی که لازم نبود موقع رکورد اضافه بشه رو اضافه کنم؟
تقریبا همیشه همین کار رو دارم میکنم ولی خب فقط Compressor و EQ رو معمولا بعد رکورد تنظیم می‌کردم

راه دیگه هم این هست که افکت رو فقط مانیتور بکنی‌ موقع اجرا و به هدفون گیتاریست بفرستی‌ ولی‌ به اینپوت ترک که داره رکورد می‌شه نفرستی. یا اینکه ۲ تا ترک همزمان رکورد کنی‌ با افکت و بدون افکت. فقط باید I/O برای این کارها داشته باشی‌.
این رو میشه حلش کرد، مثلا با Send Track های FL به ذهن خودم رسید، که کانالی که توی میکسر قراره رکورد باشه رو send کنم به یک کانال که افکت هام در اون هستند، اینطوری بعد رکورد میفهمم که موقع رکورد هم چه گندی زدم (مثل خارج شدن از زمان و ...) و هم افکت ها رو شنیدم.
ممنون بابت راهنمایی ها. حس می‌کنم مفید ترین بحثی که در چند ماه اخیر در مورد موسیقی داشتم همین بوده :D

• عالیه!
واکنش‌ها: Soheil Monfared

Soheil Monfared

هنرمند
عضو سایت
22/5/12
2,362
2,216
113
36
Vengeance Land
soheil0monfared.bandcamp.com
من از این حرف این نتیجه رو میگیرم که یه سری افکت ها رو اول همراه صدای گیتار رکورد کنم، بعد چیزایی که لازم نبود موقع رکورد اضافه بشه رو اضافه کنم؟
تقریبا همیشه همین کار رو دارم میکنم ولی خب فقط Compressor و EQ رو معمولا بعد رکورد تنظیم می‌کردم
اره دیگه

تا جایی که میتونی کلا Clean رکورد کن گیتاراتو
حتی Wah رو هم میتونی بعدا بدی...! ;)
اینم جز اون موارد بود

+*.4 صدای Wah گیتار رو. اول گیتار رو کلین رکورد کن
بعد از کارت صدات خروجی بده به پدال واه
خروجی وا ات رو رکورد بگیر...;)

6/11/16
39
69
18
تهران
معمولا نوازنده هایی که خیلی کنترل روی تاچ شون ندارند کمپرس هنگام رکورد میتونه مفید باشه تا یه مقدار داینامیک رو کنترل کنه، اگه اکوستیک محل رکورد خوب نباشه، EQ هم میتونه مفید باشه تا یه مقدار رزونانس هایی که از طریق سطوح مختلف اکوستیک نشده برمیگرده رو اصلاح کنه.
اما با افکت Reverb، Delay، Chorus یا Saturate های متعدد مخالفم چون دست میکس من کاملا بسته میشه برای اصلاح صدای اون ساز.

29/5/14
204
52
28
24
منم با فوکوسرایت سولو ضبط میکنم ولی مشکلی نداشتم تو latency فقط الان برام یه سوال پیش اومد . یعنی چی صدای کلین رکورد کنین بعد روش افکت بذارین ؟
من از تمامی افکت های دیستورشن توی 7 تا نرم افزار مختلف استفاده کردم ولی هیچکدوم کیفیت یه Boss metal zone mt-2 رو که فقط 100 دلاره رو نداشت ! من منظور شما رو نمیفهمم که بعدش افکت بذاریم یعنی چی ؟ یعنی افکت دیجیتال بذاریم ؟ اونوقت کیفیتش بیشتر از افکت فیزیکیه ؟!؟! مثلا مولتی افکت یا یونیت و...

6/11/16
39
69
18
تهران
منم با فوکوسرایت سولو ضبط میکنم ولی مشکلی نداشتم تو latency فقط الان برام یه سوال پیش اومد . یعنی چی صدای کلین رکورد کنین بعد روش افکت بذارین ؟
من از تمامی افکت های دیستورشن توی 7 تا نرم افزار مختلف استفاده کردم ولی هیچکدوم کیفیت یه Boss metal zone mt-2 رو که فقط 100 دلاره رو نداشت ! من منظور شما رو نمیفهمم که بعدش افکت بذاریم یعنی چی ؟ یعنی افکت دیجیتال بذاریم ؟ اونوقت کیفیتش بیشتر از افکت فیزیکیه ؟!؟! مثلا مولتی افکت یا یونیت و...
خیر دوست عزیز، منظور من افکت های نرم افزاری هنگام رکورد بود، شما مثلا برای یه کار میخواین صدای گیتارتون رو تغییر بدید که اون کاملا به سلیقه و چیزی که میخواین برمیگرده ! منظور من افکت هایی مثل ریورب یا دلی یا امثالهم بود

29/5/14
204
52
28
24
خیر دوست عزیز، منظور من افکت های نرم افزاری هنگام رکورد بود، شما مثلا برای یه کار میخواین صدای گیتارتون رو تغییر بدید که اون کاملا به سلیقه و چیزی که میخواین برمیگرده ! منظور من افکت هایی مثل ریورب یا دلی یا امثالهم بود
خوب افکت دلی و ریورب هم به صورت پدال وجود داره . منظورتون دلی و ریورب موزیک الکترونیکه ؟

6/11/16
39
69
18
تهران
درسته وجود داره، اما بیشتر برای اجرای زنده و روی استیج تا هنگام رکورد، این افکت ها رو معمولا میکس من اضافه میکنه

29/5/14
204
52
28
24
نمیدونم خبر ندارم . فقط 1 بار رکورد گیتار دیدم اونم میک تامسون بود تو یوتیوب که با افکت ضبط کرده بود