آخرین ارسال‌ها

روش پیدا کردن آکورد برای ملودی

سلا خدمت همه ی دوستان خوبم
سوال بنده از شما سروران اینه که چطور میشه از روی ملودی یک آکورد رو به دست آورد به فرض مثال من یک ملودی دارم و میخوام آکوردشو دقیق پیدا کنم یا این که یه شعر دارم که اونو به شکل ملودی در آوردم حالا چطور آکوردشو بزنم .ممنون میشم جواب بدین البته دقیق و به طوری که همه بتونن استفاده کنن .پیشاپیش تشکر از همه ی اونایی که میخوان جواب بدن
مخلصم
:smile (72):

فک کنم :

اول گام اهنگتو مشخص کن . بعد ملودیتو رو اون گام تنظیم کن . بعد اکوردهای اون گام رو با شعرت و فضای اهنگت مچ کن

Nima Golestan

Gold User
11/6/09
1,879
35
شيراز

سوال بنده از شما سروران اینه که چطور میشه از روی ملودی یک آکورد رو به دست آورد به فرض مثال من یک ملودی دارم و میخوام آکوردشو دقیق پیدا کنم یا این که یه شعر دارم که اونو به شکل ملودی در آوردم حالا چطور آکوردشو بزنم .ممنون میشم جواب بدین البته دقیق و به طوری که همه بتونن استفاده کنن .پیشاپیش تشکر از همه ی اونایی که میخوان جواب بدن

مخلصم

خب این یه مقدار برمیگرده به علم و شناخت تئوری و کمی گوش نسبتا قوی . البته به صورت گوشی میتونید این کار رو کنید اما اگه به صورت حرفه ای تر و خیلی بهتر بخواین پیش برید باید ملودی رو به صورت یک فایل میدی بزارید تا براتون آکورد های مربوط به ملودی رو آماده کنیم . من این کار رو برات انجام میدم . :smile (8):

13/12/09
157
تهران
شاید استفاده از عبارت "پیدا کردن آکورد" در اینجا درست نباشه. آکورد رو که پیدا نمی کنن. چیزی پیدا میشه که از قبل وجود داشته باشه (گم شده باشه). بگذریم. :smile (35):

یک راه ساده هست که ملودی رو خیلی قشنگ میکنه ولی من موافقش نیستم. شما بیا و از فواصل سوم و پنجم استفاده کن. توی سایت مطالب زیادی برای فواصل و پیدا کردن اون وجود داره. برای مثال ملودی شما از 9 نت تشکیل شده و شما میخواین روی 2 نت از اون آکورد بذارین. خب:

نت اول -> آکورد
دو (اکتاو 3) -> لا (اکتاو 1) - که با توجه به گام لا مینور ،آکورد هم لا مینور میشه
فا (اکتاو 2) -> ر (اکتاو 2) - آکورد ر مینور میشه
و ...

کلا اگه یاد بگیری با درجات روی گام کار کنی دیگه نیازی نیست که نت ها رو حفظ کنی فقط میگی آکورد روی درجه سوم گام همین.

inferno

مدیر تالار / مترجم
تیم مدیریت
مدیر تالار
5/3/10
677
گراش
اگه پاگانینی عزیز اینجا بود (بیاد ببینه) می گه که وقتی می گم تئوری لازمه یعنی همین.

کلا باید با نت های یک گام آشنا بشی تا بتونی آکوردهای کوچک و بزرگ و وفواصل مطبوع و نامطبوعشو بدست بیاری.
اونوقت براساس اون چیزی که تئوری بهت اجازه داده می تونی به سلیقه ات هر آکوردی رو دوست داری واسه ملودیت استفاده کنی.

مثلا یه آهنگساز میاد برای یه ملودی از کوردهای مینور و ماژور فقط استفاده می کنه و یه آهنگساز حرفه ای برای همون ملودی از کوردهای 7 و 9 و Aug و شبیه این آکوردها که البته کمتر توی کارهای ایرانی به چشم میاد استفاده می کنه.

دوست عزیز
اگه می خوای تئوریت خوب بشه از پاگانینی کمک بخواه.کمکت می کنه.. شخصا چیزای زیادی ازش یاد گرفتم

موفق باشی

Ramtin Shabanian

مدیر تالار آهنگسازی
تیم مدیریت
مدیر تالار
11/4/10
2,010
28
G Studio
دوست من بهتر است که اول یه مطالب سایت رو میخوندی
فکر کنم این موضوع رو سه چهار بار کامل توضیح دادم ولی دقیق یادم نیست کجا
میگردم پیدا میکنم بهتون لینکش رو میدم.

مطالب تالار تئوری رو بخونید کمک زیادی بهتون میکنه.

ممنون از تک تک دوستان. خوب بود ..
میگردم و اگه جایی ایراد داشت بازم از شما کمک میگیرم
مخلصم

majid_sz

عضو سایت

مخلصم

میدونم این تاپیک مربوط به 9 ماه پیش میشه اما قلقلک شدم بهش پاسخ بدم.
دوست من 2 تا سوال باید از شما پرسید:
1- قصد آهنگسازی دارید؟ ( در این صورت به قول دوستمون Core چیزی واسه پیدا کردن نیست و باید بسازی و بکار ببری البته کاملا تئوریک و با سلیقه خودت)
2- قصد پیدا کردن آکوردهای ملودی یا آهنگهای ساخته شده دیگران رو.

دوست من در مورد نت آهنگ ساخته شده دیگران که قصد پیدا کردن آکوردهاشو داری صحبت میکنم و اگه در مورد ترانه هم خواستی برات میگم.
1- ابتدا باید نام گام آهنگ مورد نظرمون رو بدست بیاریم.
2- هر نت (درجه) از این گام سر منشا چندین آکورد هستند.
3- محل های مجاز قرار گیری آکورد رو در هر میزان پیدا میکنیم.
4- آکوردهای مرتبط با نتهای پیدا شده رو تست میکنیم تا آکورد اصلی خودنمایی کنه.

میدونم خیلی گفتم.
کتابی در این مورد تالیف کردم که تمام جزییات کار از تئوری موسیقی مورد نیازش تا مراحل کار و.. در اون هست.
علاقه مند به تهیه کتاب بودی برام پیغام خصوصی بزار

2/5/16
1
19
سلام.اگه یه آهنگی رو بفرستم میشه آکورد و ريتمش رو بهم بگید؟ ممنون ميشم اگه کسی این کار رو انجام بده
[doublepost=1462203954,1462203816][/doublepost]

29/5/16
1
32
سلام به همه عزیزان گیتاریست
یه آهنگ فوق العاده زیبا به نام عجب روزگاری از محمد رضا شیری هست
هر کدوم از عزیزان که میتونن آکورداشو تعیین کنن برامون بزاره ممنونش میشم

16/3/19
10
27
ی سوال دارم جواب بدید واقعا دیوانه شدم..مگه اکورد c ماژور روی دسته گیتار از نت های c فرت اول سیم دوم و eفرت دوم سیم چهار و cفرت سه سیم پنجم تشکیل نشده!!!پس اینکه میگن اکورد cمازور از c وeوGتشکیل شده جریان چیه؟؟؟؟؟؟

Yo3fM

هنرمند
کاربر با تجربه
24/2/16
715
تهران
ی سوال دارم جواب بدید واقعا دیوانه شدم..مگه اکورد c ماژور روی دسته گیتار از نت های c فرت اول سیم دوم و eفرت دوم سیم چهار و cفرت سه سیم پنجم تشکیل نشده!!!پس اینکه میگن اکورد cمازور از c وeوGتشکیل شده جریان چیه؟؟؟؟؟؟
سلام عزیزجان، شما سیمهایی که آزاد هستن را چرا محاسبه نمیکنی ;) سیم سوم که آزاد هست مگه G نیست؟!

16/3/19
10
27
دوستان سلام تورو خدا جواب بدید؟ من اومدم بفرض ملودی 《می،ره،دو،ره،دو،سی》این میزان اول 》ره،دو،سی،دو،سی،لا》میزان دوم 《دو،سی،لا،سی،لا،سل‌دیز》میزان سوم ریتم۶/۸در گام لا مینور حالا اکورد گذاری: نت" می" شرو کننده (میزان اول) اکوردش میشه چیه؟(فرمولش چطوریه) نت "ره" شرو کننده(میزان دوم) اکوردش چیه؟فرمول اکورد نوشتن؟؟؟ و میزان سوم طبق نوشته های بالا نت "دو"(میزان سوم)اکورد و فرمولش ؟؟؟؟؟؟ جواب بدید دوستان با بیان ساده مرسی از همتون.....

25/5/18
93
با مراجعه به کتب هارمونی با یکم خوندن میرسین به بحث اصول هارمونیزاسیون ،هارمونیزه کردن ملودی و وصل آکورد ها...با خوندن این چندتا مبحث کوچیک پاسخ تمام پرسش هاتون رو دریافت میکنین..میفهمین کدوم نت ،جزو نت های آکورده کدومش زینته و کدوم فلاله و کدوم بهمانه....فقط همین رو بگم که شما بهتره تو این ملودی از آکورد لامینور شروع کنین و اینکه میزان دوم و سوم رو نمیشه گفت به دلیل مارش ملودیک توی میزان دوم و واریانت هارمونیک توی میزان سوم و اینا باعث میشن که حتما باید ملودی کامل شده باشه تا بشه هارمونیزش کرد..
دومین نکته ای که میخواستم بگم درواقع همین کامل نبودن ملودی بود..شما اول یه ملودی رو با هر تزییناتی که دوست دارین فرود بیارین و بعد براش باس بنویسین ، بعد از نوشتن باس هارمونیزه کنین ، بعدش هم ملودی رو بسط بدین و ادامه ی کار..
پیشنهاد میکنم علاوه بر کتب هارمونی که قبلا دوستان معرفی کردن ، کتاب مبانی آفرینش ملودی آقای آزاده فر و مبانی آهنگسازی آقای پورتراب رو مطالعه بفرمایین تا ملودی رو بهتر بسازین و بتونین کامل کنین

salehms2

عضو سایت
2/8/19
5
راجع
میدونم این تاپیک مربوط به 9 ماه پیش میشه اما قلقلک شدم بهش پاسخ بدم.
دوست من 2 تا سوال باید از شما پرسید:
1- قصد آهنگسازی دارید؟ ( در این صورت به قول دوستمون Core چیزی واسه پیدا کردن نیست و باید بسازی و بکار ببری البته کاملا تئوریک و با سلیقه خودت)
2- قصد پیدا کردن آکوردهای ملودی یا آهنگهای ساخته شده دیگران رو.

دوست من در مورد نت آهنگ ساخته شده دیگران که قصد پیدا کردن آکوردهاشو داری صحبت میکنم و اگه در مورد ترانه هم خواستی برات میگم.
1- ابتدا باید نام گام آهنگ مورد نظرمون رو بدست بیاریم.
2- هر نت (درجه) از این گام سر منشا چندین آکورد هستند.
3- محل های مجاز قرار گیری آکورد رو در هر میزان پیدا میکنیم.
4- آکوردهای مرتبط با نتهای پیدا شده رو تست میکنیم تا آکورد اصلی خودنمایی کنه.

میدونم خیلی گفتم.
کتابی در این مورد تالیف کردم که تمام جزییات کار از تئوری موسیقی مورد نیازش تا مراحل کار و.. در اون هست.
علاقه مند به تهیه کتاب بودی برام پیغام خصوصی بزار
راجع به کتاب میشه توضبح بدید

صفحه ما در اینستاگرام

بالا