روش های کاربردی متفاوت برای ملودی سازی در هرسطح و برای همه

شروع موضوع توسط mohamadkaro ‏9/3/10 در انجمن آرشیو مطالب قدیمی

تاپیک روش های کاربردی متفاوت برای ملودی سازی در هرسطح و برای همه تالار آرشیو مطالب قدیمی در persian-music.org.

1. mohamadkaro

mohamadkaro عضو سایت

امتیازات:
    +76 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, logic, protools
    سلام دوستان عزیزم...شاید تو این سایت جای یک آموزش کاربردی ملودی سازی و اینکه چطور احساسی که در شما بوجود میاد رو بتونید تبدیل به ملودی و آهنگ کنید خالی باشه...
    از اینکه مطالب رو انگلیسی فرستادم معذرت می خوام اما فکر می کنم ارزش ترجمه کردن رو داشته باشه ضمن اینکه زیاد هم سنگین نیست و اگه دست و پا شکسته انگلیسی بلد باشید می تونید متوجه بشید...به خدا وقت نکردم ترجمه و تایپ کنم اما هر سوالی بود اگه در توانم باشه در خدمت دوستان گلم هستم....فعلا 3 تا مقاله هست که هر کدوم چندین روش کاربردی رو معرفی می کنه و اگه شما خودتون آهنگساز هستید قطعا از یکی از این روش ها استفاده می کنید....اینم لینکاشون:

http://www.4shared.com/file/237728228/2c23c412/_2__How_I_Write_Songs.html

http://www.4shared.com/file/237717631/542e8fad/21_method_song_writing.html

http://www.4shared.com/file/237717659/cafa019/melody.html

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  2. mohamadkaro

mohamadkaro عضو سایت

امتیازات:
    +76 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, logic, protools
    دوستانی که مقاله ها رو خوندن بگن که از چه روشی بیشتر استفاده می کنن؟؟
    البته ممکنه هر کسی یک روش براش راحتتر باشه........:smile (61)::smile (61)::smile (73):

3. novinsaddam

novinsaddam عضو سایت

امتیازات:
    +7 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, reason
    من که نفهمیدم چی گفت
    اما من اونقدر تو خط نت دستکاری میکنم تا چیزی که میخوامو در میارم
    اینجوری ملودی سازی میکنم

4. mohamadkaro

mohamadkaro عضو سایت

امتیازات:
    +76 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, logic, protools
    دوست عزیز این مقاله ها چندین راه متفاوت رو بسته به اینکه شما چطور راحت تر باشین پیشنهاد می کنه....
    من چند تاشو می گم شاید متوجه مطلب بشید...

1-اگه ساز می زنید بیایید شروع کنید به ریتم زدن در فضای آکوردی که دوست دارید و به همین صورت پیش برید و در واقع بداهه نوازی کنید (البته اگه قدرتش رو دارید)

2-اگه ساز نمی زنید در هر جایی که احساس می کنید حس خاصی دارید مثلا در حال قدم زدن در پیاده رو زیر بارون بیایید با هوم کردن توسط صداتون و زمزمه کردن در فضایی ذهنی که در اون قرار گرفتید خط ملودی بسازید ..من اینکار رو باره و بارها تجربه کردم...اگه بتونید با ضمیر نا خودآگاه خودتون ارتباط پیدا کنید آدم خلاقی می شین...به شرطی که گوش خودتون رو با موسیقی های دیگران پر نکرده باشید....فیلم agust rush رو بگیرید ببینید تا دقیقا متوجه حرفام بشید..موسیقی مربوط به روح و روان خودتون رو بسازید...راستی در این مواقع باید یک وسیله ی ظبط کننده مثل mp3 player داشته باشید تا ثبتش کنید و یادتون نره...

3-ممکنه شما شعر داشته باشید و بخواید شروع به ملودی سازی کنید (دقت کنید گفتم ملودی نه هارمونی چون ملودی طرح کاره و هارمونی رنگ آمیزیه و نیاز به تجربه وعلم مربوط به خودش رو داره و خیلی به ندرت پیش میاد که کسی با گوش و درک فواصل بتونه هارمونی رو درک کنه)
    تو این مقاله میاد میگه بعضی وقتا بهتره بیاید قسمت churos (یعنی اون قسمت از آهنگ که تو خاطر میمونه و سمبل آهنگه) رو بسازید و به نظر من این کار خیلی خیلی کار رو راه میندازه..وبعد بیایید vers ها و bridge و intro و ending رو بسازید ....من که خودم خیلی وقتا اینکار رو کردم..

4-گاهی وقت ها ممکنه یه آکورد و یا حتی ریتم و حتی سمپل نمونه برای شما الهام بخش باشه ... اینکار رو حتی در سطح بسیار حرفه ای هم انجام می دن ...مثلا اهنگ جدید حسین تهی به نام ((این چیه)) که خیلی هم سر و صدا کرد مطئنم ایده اش از یک سمپل لوپ که در dvd لوپ های protools بود گرفتن چون من اتفاقی اون رو توی لوپ هام دیدم و جالب اینجاست که دقیقا در همون گام و بدون هیچ تغییری استفاده کرده و از یک لوپ 10 ثانیه ای الهام گرفته و آهنگ رو ساخته که اینم واقعا هنره.....

5-اگه کیبورد می زنید می تونید از ریتم های آماده ی اون الهام بگیرید...خیلی از آهنگ ها که امروزه میاد بیرون در قسمت های intro دقیقا از intro های آماده ی کیبورد هایی مثل pa 80 و triton و roland d50 و بقیه ی کیبوردها استفاده شده....

دوستان من بهتون پیشنهاد می کنم ذهنیتتون رو راجع به موسیقی فراتر از موسیقی حال حاضر ببرید و به قول محسن نامجو که می گه ما هر کاری می خواستیم بکنیم قبلا دیگران کردن...پس اگه می خواین تک باشید و خلاق اول بیاید درکتون رو از موسیقی بالا ببرید و گوش هاتون رو تیز کنید و چشماتون رو هم باز کنید و یا مثل مریم حیدر زاده چشماتون رو ببندید واحساس کنید... ما قدرت همه ی این کا ها رو داریم....
    دوستانی که حوصله فلسفه ی موسیقی رو دارند و می خوان موسیقی واقعی که انسان رو متوجه ی زمین و زمینی ها نمی کنه رو درک کنند حتما کتاب آهنگسازی و تنظیم به زبان ساده نوشته ی مرتضی سر آبادانی رو بخونند و به خط به خط اون چند روز فکر کنند..
    در این کتاب به عنوان مثال منظور از تونیک گام و نت پایه رو به طرز جالبی اثبات می کنه..فقط فکر نکنم با یکی دوبار خوندن ازش سر در بیارید چون موسیقی رو از نگاه وحدانیت و نور و جلای خداوندی اون نگاه می کنه.....فصل اول کتاب.
    سرتون رو درد آوردم ببخشید.

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
    • آموزنده آموزنده x 1
بارگذاری...