روش اصولی گام زدن

شروع موضوع توسط diss2all ‏28/5/11 در انجمن پیانو

تاپیک روش اصولی گام زدن تالار پیانو در persian-music.org.

1. diss2all

diss2all عضو سایت

امتیازات:
    +94 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    سلام دوستان،من دارم گام زدن رو شروع می کنم ولی نمی دونم چطور اصولی باید کار کرد و گام زد.اگه می شه روش اصولی و درست گام زدن رو به من یاد بدید.چون گام زدن خیلی دستو روان و سبک می کنه و من هنوز دستم رو پیانو سنگینه و بعضی وقتا اصلا درست رو کلاویه ها نمی چرخه...

2. Core

Core عضو سایت

امتیازات:
    +52 / 0 / -0
    نرم افزار:
    logic
    نت های گام دو ماژور برای دست راست (گام بالارونده):
    از چپ به راست بخوانید:
    C-d-e-f-g-a-b-c

شماره انگشت:
    1-2-3-1-2-3-4-5

برای گام های دیگه هم همین شیوه رو واسه شروع تمرین کن.
    همونطور که میدونی انگشت شست شماره 1 هست.

3. diss2all

diss2all عضو سایت

امتیازات:
    +94 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    من در این حد هم نیستم که گام ها و نت هاشون رو ندونم.می خواستم بدونم تکنیک گام زدن چیه.
    داداش اینا رو که حداقل می دونم...

4. Behrouz Paygan

Behrouz Paygan Gold User

امتیازات:
    +1,065 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, logic, protools
    شما شروع کنید از روی کتاب چرنی 299 تمرینهاشو بزنید اونجا هم شما توی تمرینات نحوه ی رفت برگشت در گامهای مختلف و در رنجهای مختلف رو یاد میگیرید و هم انگشت گذاری رو برای شما مشخص کرده پس دستتون به درست حرکت کردن عادت میکنه و هم نت خوانیتون رو تقویت میکنید

5. Fate changed

Fate changed Banned

امتیازات:
    +49 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    آقای پایگان این کار برای من هم مناسب هست؟ (صفحه 25 کتاب بیر هستم)

6. diss2all

diss2all عضو سایت

امتیازات:
    +94 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    بیر کتاب خوبیه.برای شروع خوبه.بعدش به نظر من هانون هم خوبه.(بعد از تموم کردن کتاب)

7. Behrouz Paygan

Behrouz Paygan Gold User

امتیازات:
    +1,065 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, logic, protools
    نه هنوز شما همون بیر رو بزن با دقت و سلامت ، هنون هم کتاب خوبیه ولی اصولا بعد از بیر باید 2-3 کتاب رو همزمان با هم بزنید ، دوستمون چون توی گام زدن مشکل داشت من چرنی 299 رو پیشنهاد دادم

8. diss2all

diss2all عضو سایت

امتیازات:
    +94 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    آقا یه مشکل بزرگ:ببینید من دستم روی پیانو سنگین و سفته.رو سرعت های بالا که کار می کنم،دستم خودبخود سفت می شه.
    چی کار باید کرد که دستم روان و شل بشه و بتونم راحت پیانو بزنم؟

9. Behrouz Paygan

Behrouz Paygan Gold User

امتیازات:
    +1,065 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, logic, protools
    ببینید دوست من مهمترین اصل توی نوازندگیه پیانو سلامت و دقت در نوازندگی هست و در مرحله ی بعد سرعت سرعت باید در خدمت سلامت و دقت باشه در غیر این صورت بی فایده و نمایشی هست ، یه پیانیست خوب باید با دقت و سلامت بتونه تمام تکنیکها و علائم رو به بهترین نحو اجرا کنه که این کار خودش 5-6 سال از شروع نوازندگی شمارو میگیره و بعد اگر نیاز بود سرعتش رو تقویت کنه - سرعت همیشه کاربرد نداره و همیشه هم زیبا نیست اما سلامت نوازندگی همیشه زیبا و کاربردیه ... پس توصیه من به شما اینه که اول تمام تمارین رو با مترونوم بزنید ، دوم فعلا اصلا به سرعت فکر نکنید ، سوم حتی اگر قطعه ای رو از حفظ بودید حتما باز به نتها نگاه کنید هنگام نواختن

10. diss2all

diss2all عضو سایت

امتیازات:
    +94 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    آقای بهروز از شما ممنونم که جواب دادید و راهنمایی کردید ولی به نظر شما می شه مثلا گام رو با سرعت 90 یا 100 برای هر نت سیاه زد؟
    خب باید یه روشی وجود داشته باشه،مث چطور پشت پیانو نشستن.یه روشی،یه تکنیکی برای گام زدن و...
    در مورد سلامت نوازندگی هم توضیح بدید...
    یه سوال دیگه:این که می گن انگشتا باید روی کلاویه ها خم باشه رو چطور می شه اجراش کرد و کاری کرد که در حین نوازنگی به طور خودبخود انجام بشه؟

11. Behrouz Paygan

Behrouz Paygan Gold User

امتیازات:
    +1,065 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, logic, protools
    خواهش میکنم ، ببینید من پیشنهاد میدم گام نوازی رو از سرعت 70 و هر نت معادل یک نت سیاه شروع کنید ( حتما و پیوسته با مترونوم ) تنها راه حل رسیدن به نتیجه ی مطلوب تمرین هست و تمرین ( در مورد روش هم وقتی شما از روی نت بزنید و نت شماره گذاری شده باشه وشما بدونید کدوم انگشت روی کدوم نت حرکت میکنه دیگه مشکلی نیست ) البته من همیشه و 100% داشتن یک استاد دلسوز و با تجربه رو پیشنهاد میکنم دقیقا بخاطر فوت های کوزه گری که تو هیچ کتابی نیست و فقط با تجربه به دست میاد.

با یه مثال سلامت در نوازندگی رو توضیح میدم :
    فرض کنید شما دارید یک قطعه رو بوسیله ی کامپیوتر سکوئنس میکنید و مثلا بیس قطعه رو با میدی کیبورد میزنید و بصورت میدی ریکورد میکنید در مرحله ی بعد از ریکورد میدی شما قطعا به سراغ پیانو رول میرید و شروع به ادیت نت ها میکنید مثلا کوانتایزشون میکنید سر و ته نتها رو میکشید و اندازه میکنید Velocity نتهارو ویرایش میکنید تا دقیقا همونی بشه که شما میخواید این یعنی سلامت در اصل شما با ادیت کردن لاین میدی دارید علائمی رو که روی یک ورق نت نوشته میشه رو به نتتون اضافه میکنید مثلا با ادیت Velocity دارید علائم ( p , pp , ppp , f ,ff ,fff و ... ) روی نتتون اعمال میکنید یا با ادیت اندازه ی کشش نت دارید علائمی مانند ( staccato , staccato simo , mezzo staccato و ... ) رو روی نتتون اعمال میکنید و ... حالا نوازندگی سلامت یعنی یک انسان بدون داشتن امکان ادیت یک قطعه رو بدون کمترین خطا در بخش های مختلف قطعه اعم از سونوریته و موزیکالیته ، بنوازه و به بهترین شکل به پایان برسونه حالا این قطعه میخواد jingle bells باشه یا قطعه ای از راخمانینف یا در تمپوی 240 یا 50 مهم اجرا شدن به بهترین نحو هست .

در مورد نحوه ی قرار گرفتن انگشتان روی کلاویه با یک مثال ساده و قدیمی توضیح میدم از قدیم میگن دستت باید طوری روی پیانو قرار بگیره که یک توپ تنیس توش جا بشه به عکس پایین توجه کن :

http://www.pianocareer.com/wp-content/uploads/2010/08/piano_sound_hand.jpg

حالا قرار گرفتن دست در این حالت به عواملی هم بستگی داره مثل ارتفاع شما فاصله ی شما فاصله ی آرنجهاتون با بدن و ... که راهنمایی در این مورد به فیزیک شما بر میگرده پس حضور استاد لازمه .

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  12. diss2all

diss2all عضو سایت

امتیازات:
    +94 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    آقا دست شما درد نکنه.خیلی خیلی خیلی ممنون.خیلی کامل توضیح دادین.
    این توپ تنیس رو ازش خیلی خوشم اومد.
    تا به حال نشنیده بودم!
    مثال خیلی خوبی بود.

13. ماهدخت

ماهدخت عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:
    آقای بهروز پایگان سلام . من کتاب بیر رازدم. همزمان با چرنی اپوس 599 ، دارم هانون میزنم. به تازگی آنا ماگدالنای باخ را هم شروع کردم و منوئت 20 را دارم تمرین میکنم. در این سطح چه کتابهای دیگه ای مفید است؟ البته هر معلمی روش خودش را دارد . اما معمولا به چه صورتی است؟ از راهنماییتون ممنونم

14. Soheyla

Soheyla عضو سایت

امتیازات:
    +5 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    سرعت نت من پایینه و اشتراکی با یه نفر دیگه دارم استفاده می کنم.برای همین نمی تونم درست توی سایت بچرخم.این سوال تو ذهنم اومد که تو سایت تاپیکی برای آموزش پیانو هست یا نه؟ از استایل و نشستن تا ... .

15. جواد

جواد عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام
    اقا بهروز ایا کتاب مایکل ارون را برای شروع تایید میکنید یا حتما باید با بیر شروع کنم؟
    ممنون میشم راهنماییم کنید

16. Behrouz Paygan

Behrouz Paygan Gold User

امتیازات:
    +1,065 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, logic, protools
    سلام دوست عزیز
    اول از همه باید بگم نواختن چرنی 599 و هنون همزمان اشکالی نداره اما به نظر من همزمان شدن این دو با آنا ماگدالنای با خ کار درستی نیست ... به نظر من بعد از زدن هنون و چرنی 599 حتما یه پیانیست خوب باید چرنی 299 رو هم بزنه و بعد ... اما چرنی 299 برای یک نوازنده خیلی مهمه

این کتاب هم بسیار خوبِ و نحوه ی شروع که با کدوم باشه برمیگرده به سلیقه ی تدریس استاد شما . اما در کل شروع به اندازه ی نحوه ی ادامه مهم نیست

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏22/8/11
بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. روش پیانو زدن

,
  2. روش انگشت گذاری کیبورد و پیانو در گام های مختلف