آخرین ارسال‌ها

رعایت قوائد شعر و ترانه

3/12/10
844
Tehran
ببخشيد من خيلي وقت بود به اين تايپيك سر نزدم . دوست من خودم شخصا هميشه تو اين سايت گفتم همه چي بايد رو علم و اصولش پيش بره جلو . من حرفم اين هست كه اونجايي كه ما ميايم ميگيم آقا هنر بايد بر اساس قوائد و علم بره جلو ميگن نه استعداد و احساس و نبوغ شرط هست حالا در اينجا ميايم ميگيم مگن نه بايد رو اساس رفت جلو . . وگرنه من خودم از خدامه كه هم خودم هم همه ي دوستان كاري كه ميكنن براش دليل و منطق داشته باشن.اما به نظر شما چند نفر در اين سايت به ادبيات فارسي تسلط كامل دارن ؟ اگر دارن دوستان يا اگر مدركي در اين زمينه دارن خوشحال ميشيم بدونيم.

6/12/11
35
ایران
ببخشيد من خيلي وقت بود به اين تايپيك سر نزدم . دوست من خودم شخصا هميشه تو اين سايت گفتم همه چي بايد رو علم و اصولش پيش بره جلو . من حرفم اين هست كه اونجايي كه ما ميايم ميگيم آقا هنر بايد بر اساس قوائد و علم بره جلو ميگن نه استعداد و احساس و نبوغ شرط هست حالا در اينجا ميايم ميگيم مگن نه بايد رو اساس رفت جلو . . وگرنه من خودم از خدامه كه هم خودم هم همه ي دوستان كاري كه ميكنن براش دليل و منطق داشته باشن.اما به نظر شما چند نفر در اين سايت به ادبيات فارسي تسلط كامل دارن ؟ اگر دارن دوستان يا اگر مدركي در اين زمينه دارن خوشحال ميشيم بدونيم.

به خدا حرف منم همینه!!!!
اگه به اصول و قواعد کاری آشنایی نداریم چرا اون کار رو انجام میدیم؟از اینم بدتر! چون اصول رو نمیشناسیم میبریمشون زیر سوال!!!
اگه کسی دوست داره کاری رو انجام بده هم باید ذوقش رو داشته باشه هم از اون کار اطلاعات کافی داشته باشه.صرف این که یکی آدم خوش ذوقیه یا یکی شونصد سال فلان علم رو مطالعه کرده که نمیشه!برای پرواز دوتا بال لازمه! هم ذوق و استعداد و هم علم و اطلاعات.
خوب اگه کسی می خواد شعر یا ترانه بگه و احساس می کنه که اطلاعات کافی نداره کدومش بهتره؟باید اصول رو زیر پا بذاره یا باید بره اصول رو یاد بگیره؟
بعد که اصول رو یاد گرفت مسلما دیگه نمی گه که قواعد دست و پا گیرن.ولی اگه این حرف رو بزنه ازش پذیرفته میشه چون همه می دونن که این بنده خدا، آخرت اصوله و حرفش از رو عجز و ناتوتنی نیست بلکه از روی قدرته!
مثلا اگه من راجع به فوتبال نظر بدم خوب مسلما نظرم دقیق نیست ولی وقتی یکی مثل لیونل مسی یا کریستین رونالدو نظر بده خیلی بیشتر میشه به نظرش اعتماد کرد!
همه ی چیزی که تو این تاپیک می خواستم بگم همین بود!

mohsen afrasiab

هنرمند
عضو سایت
31/5/10
389
اصفهان
به خدا حرف منم همینه!!!!
اگه به اصول و قواعد کاری آشنایی نداریم چرا اون کار رو انجام میدیم؟از اینم بدتر! چون اصول رو نمیشناسیم میبریمشون زیر سوال!!!
اگه کسی دوست داره کاری رو انجام بده هم باید ذوقش رو داشته باشه هم از اون کار اطلاعات کافی داشته باشه.صرف این که یکی آدم خوش ذوقیه یا یکی شونصد سال فلان علم رو مطالعه کرده که نمیشه!برای پرواز دوتا بال لازمه! هم ذوق و استعداد و هم علم و اطلاعات.
خوب اگه کسی می خواد شعر یا ترانه بگه و احساس می کنه که اطلاعات کافی نداره کدومش بهتره؟باید اصول رو زیر پا بذاره یا باید بره اصول رو یاد بگیره؟
بعد که اصول رو یاد گرفت مسلما دیگه نمی گه که قواعد دست و پا گیرن.ولی اگه این حرف رو بزنه ازش پذیرفته میشه چون همه می دونن که این بنده خدا، آخرت اصوله و حرفش از رو عجز و ناتوتنی نیست بلکه از روی قدرته!
مثلا اگه من راجع به فوتبال نظر بدم خوب مسلما نظرم دقیق نیست ولی وقتی یکی مثل لیونل مسی یا کریستین رونالدو نظر بده خیلی بیشتر میشه به نظرش اعتماد کرد!
همه ی چیزی که تو این تاپیک می خواستم بگم همین بود!
منم نظرم همینه پس چرا بعضی از کارهای که تو البم های مجاز بیرون میاد رو اصول خودشونه ؟

6/12/11
35
ایران
من متوجه منظورتون نمیشم
من کجای حرفام گفتم کارهای مجاز روی اصول هستند؟

من خودم به عنوان یه خواننده ، آهنگ ساز و ترانه سرا با حرفهای دوستمون (امید مولوی) تا حد زیادی موافقم چرا که بسیاری از ملودی های قوی و عالی با وزن های شعر فارسی هماهنگی ندارن پس ترانه سرا مجبور به شکستن قواعد میشود . حال آنکه میبینیم شکستن قواعد در ترانه دربسیاری از اثر ها باعث زیبایی بیشتر آن شده است. :smile (70):

6/12/11
35
ایران
من خودم به عنوان یه خواننده ، آهنگ ساز و ترانه سرا با حرفهای دوستمون (امید مولوی) تا حد زیادی موافقم چرا که بسیاری از ملودی های قوی و عالی با وزن های شعر فارسی هماهنگی ندارن پس ترانه سرا مجبور به شکستن قواعد میشود . حال آنکه میبینیم شکستن قواعد در ترانه دربسیاری از اثر ها باعث زیبایی بیشتر آن شده است. :smile (70):
بستگی داره به چی بگیم زیبا
اگه کاری که همه واسه یه مدت کوتاه گوشش میدن بعدشم به فراموشی سپرده میشه زیباست،بله حق با شماست.
اما اگه کاری که سال های ساله که داره شنیده میشه و هنوز تاریخ انقضاش نرسیده زیباست،با بررسی کردنش می بینیم که بر اساس یه سری قواعد خلق شده.
خدا تو وجود همه ی آدم ها یه سری حس گذاشته که از یه سری چیزها لذت ببرن.مثلا همه از فضای سبز خوششون میاد و هیچ کس از بوی ... خوشش نمیاد!
این دیگه ربطی به سلیقه نداره.این حس ها از یه سری قواعد طبعیت می کنن.پس ما از کارهایی خوشمون میاد که از قواعد مشخصی پیروی کنن.

13/12/10
259
پارس
سلام

بحث جالب و چالش بر انگیزی ک مطرح شده بسیار مفید خواهد بود مخصوصا با حضور دوستانی چون شما

به نظر من برای انتقال یک حس و در کل احساسات ، فرد نیاز به یک قالب خوب داره که به بهترین شکل اون حس رو منتقل کنه.

برای بیان یک حس نیاز به قالبی به نام کلمات داریم.

اما آیا هر کلمه منتقل کننده خوبی برای بیان احساس ما خواهد بود؟

یک شاعر باید توانایی این رو داشته باشه که برای بیان احساساتش بهترین کلمات رو پیدا کنه

حالا فرض کنیم که بهترین کلمات برای بیان احساسمون داریم. اما آیا لحن گفته ما میتونه احساس واقعی مارو بیان کنه؟

احساس فراتر از کلمات هستش و برای به بند کشیدن اون و انتقالش نیاز به ملودی و ریتم خاصی داریم

مثالا استفاده از کلمه (سلام) ، میشه اونو با حالت خشم بیان کرد ویا خوشحال

و اگه کسی با لبخندی بر صورت با لحن تندی به شما سلام کنه یه حس دیگه اس!!!

بنظر من بدون قانون مشخص بسیار مشکل خواهد بود که احساس رو انتقال داد اما غیر ممکن نیست.

به نظر من قوانینی که در شعر وجود داره روشی شناخته شده و امتحان پس داده ای برای بیان احساساته اما تنها راه نیست.

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران:

nasrin_ebad

ترانه سرا
هنرمند
15/9/11
261
تهران
درود به همه عزیزان
به نظر من آهنگی که به بازار ارائه میشه متشکل از مثلث : ترانه سرا و آهنگساز و خواننده س .پس بنابراین باید هر سه نفر برای ارائه کار بهتر با هم مچ باشن .
موفقیت همه دوستان رو خواستارم

هر نوشته ای که روی احساسات مخاطب تاثیر بزاره شعر حساب میشه..
ترانه هم یه قالب شعریه که دوبیتی هم اسم دیگشه
اما همه ی شعر ها که ترانه نیستند!
یکی شعر نو میگه..یکی غزل..یکی ترانه و...
حالا این که آهنگساز با توجه به قالب شعر و هجای کلمه ها چه آهنگی و چه طور میسازه به ابتکار و توانایی اون برمیگرده

11/4/12
1,603
QOM CITY
سلام.نظر شخصی من اینه که این اشتباهه که بگیم که ما حتما باید طبق قوانین پیش بریم.پس خلاقیت چی میشه؟ایده چی میشه؟شما فرض کن یه فتوشاپ کاری،خوب یه طرحی و شاید 1000 تا فتوشاپ کار بلد باشن حرفه ای و از روش بزنن و بگن این فلان جاش باید این رنگ باشه چون قاعده هست.به اعتقاد من حتی اگه یه کاری و همه بگن ایراد داره اما اگه کار کار جدیدی باشه و زیاد قانونی نباشه و توش یه ایده ای باشه خوب این موفق تره و میشه بش گفت هنر.به نظر من یه ترانه سرا باید ابهت ترانه ی خودش و حفظ کنه.متاسفانه الان اکثرا هی به معشوقه میگن عاشقتم و برات میمیرم و .... هم کلیشه ای هم خیلی منت معشوقعه رو میکشه.اما یه ترانه باید تعادل و رعایت کنه و گاهی نیاز به بعضی کنایه ها و کلمات جدیدی هست که ابهت کار و نگیره.مثل دعوای زن و شوهر که نمک زندگیه.به نظر من ترانه باید یه تعادلی داشته باشه.یعنی شما یه چیزی بنویسی که نه زیاد عامیانه باشه و جوان ها هم بپسندن و نه خیلی ساده که بچم بگه این داره چرت و پرت میگه.ترانه ی زیبا ترانه ای هست که مخاطب رو به فکر فرو ببره که این بیت در عین سادگی کلمات چی توش پنهانه که من نمیفهمم؟این باعث این میشه که اونقدر درگیر اون بیت یا ترانه بشه که اون کار یا به قول معروف آهنگ و هی بزنه تکرار کنه و هی گوش بده عمیقا و ملکه ی ذهنش بشه و کار ماندگاری بشه.یا علی

13/11/14
2
واقعا زیبا بود.میشه برای شعر نو٬موج نو وسپید مثال هم بیارید

بالا