راه حل شما برای جلوگیری از کپی رایت موسیقی در ایران چیست؟

شروع موضوع توسط nahavandi ‏29/9/14 در انجمن موسیقی ایران

تاپیک راه حل شما برای جلوگیری از کپی رایت موسیقی در ایران چیست؟ تالار موسیقی ایران در persian-music.org.

1. nahavandi

nahavandi عضو سایت

شغل :
    مدرس موسیقی و آهنگ ساز
    امتیازات:
    +365 / 0 / -0
    درووود
    پیشنهاد شما برای جلوگیری از کپی رایت موسیقی در ایران چیست ؟ همین

2. AliRezA Nasehi

AliRezA Nasehi کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +1,760 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    درود بر شما.
    به نظر من آشنایی بیشتر مردم با موسیقی و تدریس درس موسیقی در تمام مقاطع تحصیلی (در بسیاری از کشورهای دیگه انجام می شه) می تونه باعث شه مردم موسیقی رو بیشتر درک کنن و براش ارزش بیشتری قائل باشن.

3. nahavandi

nahavandi عضو سایت

شغل :
    مدرس موسیقی و آهنگ ساز
    امتیازات:
    +365 / 0 / -0
    درسته اما این که خود هنرمند ها هم میخوان که اثرشون کپی بشه و اصلا برای این کار تو سایتها میزارن ...

4. bamdad1359

bamdad1359 عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +583 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    خلاصه شو بگم، راهی نداره!
    من چند سال پیش این بحثو کردم و گفتم ماها که هنردوست و هنرور و هنرمند و اهل هنر هستیم یه قسم نامه امضا کنیم که حداقل خودمون حق خودمونو نخوریم، ولی یه حرکت نمادین و کم جونه این کار، قدرت دست نهادهای تصمیم گیرنده و قانون گذاره، اگه من قدرت داشتم درستش می کردم! این که هنرمندا خودشون هم مجبورن کارهاشونو بذارن برای دانلود و حتی بعضی وقتها پول هم بدن که تو رو خدا این آهنگ منو دانلود کنین (به بعضی سایتها)، یه نفرو میشناختم کلی سی دی از کارهاشو زد رایگان بین مردم پخش کرد! حالا خوبه پی ام سی رایگانه، این علتش نبود تریبون مناسب برای عرض اندام (عرض هنر!) اون هنرمنده، سطح کارش هر چی میخواد باشه، حتی هنرمندان نامدار روز مملکت درآمد (چندانی) از فروش آهنگها ندارن و امیدشون به کنسرته (اگه مجوز بدن). شماعی زاده میگه من از خرج خانواده می زنم یه تک آهنگ میدم بیرون که ارتباطم با مردم قطع نشه، پس چاره ای نیست جز سوختن و نواختن! به قول معروف: گوش اگر گوش تو و ناله اگر نالۀ من، آنچه البته به جایی نرسد فریاد است. البته در مملکتی که هنر و ساز کماکان مکروه و حرام هست چه انتظاری میره، وقتی محمد اصفهانی نوازنده هاشو پشت دیوار کاذب پنهان می کنه، چه حقی برای هنرمند میشه قائل بود؟ همین که زنده اید و سازی می زنید خوشحال باشید، کپی رایت که حرام است (طبق نظرات برخی علما). کار مکروه و حرام بکنید و پول هم بگیرید و ادعای حق و حقوق هم بکنید؟؟ چه توقعاتی! اصلاً حالا که اینطور شد خوردن حق و پول و مال هرکس که به هنر وصل است حلال و مباح است، زیاد سر و صدا بکنید هم حسابتون با کرام الکاتبینه، از ما گفتن.

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  5. AliRezA Nasehi

امتیازات:
    +1,760 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    درود دوباره برادر.
    این رو اول بگم برادر. دور از جون شما و خیلی از دوستان ، خیلی از افرادی در زمینه ی هنر در این کشور دارن فعالیت کنن ، هنرمند نیستن برادر ، بلکه دلالن.
    البته منظور من این نیست که هر کسی که کارش رو در اینترنت پخش کنه دلالها. اما هنرمند برای هنرش ارزش قائله و صرفا به خاطر پول هنرش رو عرضه نمی کنه.
    اگر خاطرتون باشه در جایی خدمتتون عرض کردم انسان محصوله سه چیزه : 1- ژن 2- محیط و 3- فرهنگ.
    ما در ایران مشکلمون از فرهنگ غلط ناشی می شه.
    در اروپا و ایالات متحده و خیلی از کشورهای دیگه حق کپی رایت تا حدود زیادی رعایت می شه چون اکثر مردمشون از نظر سطح آگاهی در سطح خوبی بسر می برن و می دونن که برای تولید یک اثر هنری چقدر زمان و انرژی مصرف شده.
    به نظر من ما با اصلاح شرایط اقتصادی و فرهنگی جامعه می تونیم به این مشکل غلبه کنیم.

راه حل شما برای جلوگیری از کپی رایت موسیقی در ایران چیست؟-mazlo.jpg

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  6. nahavandi

nahavandi عضو سایت

شغل :
    مدرس موسیقی و آهنگ ساز
    امتیازات:
    +365 / 0 / -0
    علیرضا و بامداد عزیز ممنون از وقتی که گذاشتید
    امسال در خانه موسیقی این بحث هست که در آمد حاصل از اجرا ها و غیره در خانه موسیقی صرف قانون کپی رایت بشه و خوب ایده بعضی ها اینه که از سایتهایی که موسیقی رو رایگان واسه دانلود میزارن شکایت بشه اما چون این کار نیاز به پیگیری مداوم داره در خانه موسیقی کسی پا جلو نمیزاره ترجیح میدن درامد حاصله صرف یه چیزای دیگه بشه که ما نمیدونیم
    اصلا نمیدونم این شکایت از سایتها میتونه کمکی بکنه یا نه اما به هر حال یک حرکت هست که امیدوارم یکی پا جلو بزاره

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  7. AliRezA Nasehi

امتیازات:
    +1,760 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    درود دوباره.
    به نظر من این کار فایده ای نداره و فقط مثل یک مسکن می مونه واسه یه زخم عمیق.

• خوشم اومد خوشم اومد x 4
  8. yakamuoz

yakamuoz عضو سایت

امتیازات:
    +16 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, reason
    درود به نظر منم بامداد عزیز درست گفتن وقتی مسئولان بلند پایه حتی وزیر فرهنگ و ارشاد حمایت نمیکنه و با ترس در مورد موسیقی صخبت میکنه و هیچ قاطعیتی تو تصمیم گیری هاش نداره و قتی رسانه ها ی داخلی هجوم میبرن سر وزیر ارشاد و تصمیماتشو تحت الشعاع قرار میدن البته با دخالت دستهای پشت پرده انتظار از این بهتر رو نمیشه داشت به نظر من این کار باید از ریشه درست شه و اگه پیگیری میشه و قانونی وضع میشه اصولی کارشناسانه و به صلاح موسیقی این کشور باشه و طوری باشه بلند مدت باشه و کسی حق تغییر اون رو نداشته باشه و وقتی وزیر یا دولتی تغییر میکنه کسی عقاید و نظرات افراط گرایانه خودش رو نتونه توش دخالت بده و صد البته باید این قوانین و تصمیمات بر اساس نظرات اهالی موسیقی و حقوقی و اقتصادی وضع بشه نه افرادی که فقط به خاطر عقایدشون پشت میز هستند نباید یادمون بره موسیقی تو همه جای دنیا یه صنعت مهم و بزرگه
    البته من امیدوارم به روزای آینده چون با حمایت دولت فضای فرهنگی کمی بازتر شده و اهالی موسیقی هم باید هوشیارتر باشن صنعت موسیقی میتونه گردش مالی عظیمی رو در سطح کشور داشته باشه و در قبال اون خیلی ها بخصوص قشر جوون با پتانسیل بالا ازش بهره ببرن همچنین باعث کمال فرهنگمون و ترویجش میشه.

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  9. آریا فیضی

آریا فیضی عضو سایت

امتیازات:
    +201 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    سلام.
    به نظر بنده بعضی قوانین با توجه به تغییرات فضاهای تکنولوژی و ارتباطات و خیلی عوامل دیگر میشه گفت مدت داره.مثال واضح عرض کنم که همین قوانین کپی رایت.به نظرم سالهای خیلی پیش نیاز بود که رعایت بشه.و تا حدی این رعایت کردن هم به نفع صاحب آثار بود،هم واسطه ها،هم عوام.چون وقتی من سال 85 و اینا کاست های اورجینال شرکت های آونگ و آوای نکیسا و و نشاط موزیک و امثال اینا رو می خریدم خیلی با کیفیت تر بودند.تازه رقابت سالمی هم بین شرکت های تولید کننده بود.و و و سایر دلایل که بحثش زیاده.
    اما الان به لطف نرم افزارها آثاری خلق میشه که واقعی نیستن (مثلا فلان خواننده بیش از حد معمول از افکتهایی مثل ایزوتوپ استفاده کرده و حتی مثل گذشته جمع کردن آلبوم زمان بر نیست) و دلایل دیگر،،،،،،،،نتیجه می گیریم که راه رسیدن هنر مندان به پولی که حقشونه باید گزینه های دیگری باشه و اولویت بندی ها تغییر کنه.مثلا اجرای کنسرت و گذاشتن کلاس های آموزش و ارتباط با فیلم سازان و...!
    به عقیده من خواننده های سالهای نسبتا دور واقعا خواننده بودند اممممما امروزه از صد تا خواننده که ظهور می کنن یکی دو تاشون امید به بقا دارند.
    یک نکته درمورد خوانندگی عرض کنم که آفرینش انسان طوریه که یک خواننده تمام عیار باید بتونه 24 ساعت آهنگ بخونه و حرف بزنه بدون عوض شدن صداش.
    آیا شما تو همه خواننده ها این توانایی رو می بینین؟

10. آریا فیضی

آریا فیضی عضو سایت

امتیازات:
    +201 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    شاید این حرفم مورد قبول هیییییییییییییییییییییییییچ کس نباشه.
    "من به شخصه با اکثر سوداگری ها مخالفم"و همیشه و همه جا بهینه سازیها رو دوست دارم.خیلی واضح عرض کنم اگه من یه روز خواننده ای بشم که خودم الان در انتظارشم هیچ وقت خوشم نمیاد بابت تهیه یک فایل آهنگم بارها و به تکرار پول پرداخته بشه.مثلا یه نفر آهنگمو داره چرا یه دوست دیگه همین آهنگو کپی نکنه و بره اونم یه پول بپردازه واسه همینی که میشه رایگان هم بدست بیاره...؟چون پول و سیر شدن شکم همواره دو چیز هم تراز و توام هستن و ارتباط مستقیم دارن با هم و راه نون خوردن هم این نیست.
    اما اما اما در مورد کنسرت و آموزش و موارد دیگر قضیه فرق می کنه.
    شفاف سازی کنم:در آموزش هنرمند حق داره به اندازه زحمتی که واسه هنرجو (بسته به تعداد و زمان)می کشه پول بگیره.
    در کنسرت به اندازه ظرفیت سالن کنسرت آدما حق دارن اجرای هنرمندو گوش بدن.شاید واسه یه سالن دو هزار نفری ، چهار هزار نفر بخوان برن کنسرت.پر شدن ظرفیت ها رو پول دادن ها تعیین می کنه.
    و و و ...

بارگذاری...