راهکار شما در مقابل با نقدهای عیر کارشناسانه مشتری در مورد میکس

شروع موضوع توسط impartible ‏22/10/14 در انجمن گفتگوی عمومی درباره استودیوها

تاپیک راهکار شما در مقابل با نقدهای عیر کارشناسانه مشتری در مورد میکس تالار گفتگوی عمومی درباره استودیوها در persian-music.org.

1. impartible

impartible عضو سایت هنرمند

شغل :
    آهنگساز و تنظیم کننده
    امتیازات:
    +291 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    درود به همگی دوستان عزیزم

دوستانی که استودیو دارن و با مشتری ها دائم در تماس هستند حتما برخورد کردین که اکثر خواننده ها وقتی که میکس آهنگ رو براشون میفرستی همینکه گوش میکنن کلی نظر دارن و خیلی زود و فقط با شنیدن آهنگ با یک سیستم مثلا در بدترین حالت با اسپیکر موبایل !!! کلی میکس رو نقد میکنن و از اینا گذشته اکثرا میگن که صدای وکال من رو بیشتر کن ( این بیشترین درخواست هست ) ، یا مثلا صدای من همچین پر نیست ! و نمیدونم تیز هست حجمش کمه و خیلی از نظراتی که اصلا نمیشه متوجه منظور شد ...
    شما چه راه کاری دارید هنگام مقابله با اینجور پیامدها بعد از ارائه میکس ، البته هنگامی که آهنگ نقص فنی داشته باشد چاره ای نیست و باید برطرف کرد ولی مشکل جایی هست که تقاضا برمیگرده به کمی تجربه خواننده و اینکه نمیدونه روال میکس به چه صورت هست و باید با سیستم های مختلف در روزهای مختلف گوش کرد میکس رو و سپس نظر داد و همینطور آهنگ رو پشت هم گوش نکرد تا گوش خسته شود ...
    خاطره ای جالب که شخصا داشتم یکبار آهنگی را برای خواننده آهنگ بعد از میکس ایمیل کردم و جالب بدانید دقیقا 11 دقیقه بعد از ارسال ایمیل من پاسخ آمد که ایشون نزدیک به 15 خط در مورد میکس نظر منفی نوشته بودند !!! که من به شوخی گفتم کی شما آهنگ رو دانلود کردی ؟ کی گوش کردی ؟ کی این همه تایپ کردی ؟؟؟؟!!!! :)))))))))))) که نوشته بود اتفاقا چندین بار با دقت گوش کردم !!!!

و یک خاطره دیگر که دوست عزیزی از اینکه قسمتی از آهنگ در انتهای ترانه مثلا کلمه ی " میبخشم " را به صورت دیلی پن چپ و راست چند بار تکرار میشد تا فید میشد و به این صورت میکس شده بود ، وقتی میکس رو ارسال میکردم تماس میگرفت و میگفت که اون قسمت و آن کلمه یکی در میون اجرا میشه ! من مجدد اکسپورت میکردم و چک میکردم و میفرستادم و دوباره همین رو میگفت ! دیگه حسابی تعجب کرده بودم که یه دفعه یادم افتاد و پرسیدم که سیستمی که آهنگ باهاش گوش میدی 2 تا بلندگو داره ؟؟؟ که گفت نه یکیش خرابه ..... دیگه میتونید حال اون موقع خودتون رو تصور کنین :))))

حالا بگذریم و منتظر نظرات دوستان هستیم که چگونه باید برخورد کنیم در این مواقع که مشتری هم دچار سوء تفاهم نشه و فکر نکنه ما نمیخواهیم براش کار کنیم و تنبلی میکنیم و ...

آیا شما با مشتری را راضی کردن کیفیت را قدای رضایت مشتری میکنید و میگین بزار به حرفش گوش بدم تا ناراحت نشه و به قول معروف مشتری نپره ؟

و یا اینکه شما هم سعی میکنید میکس درست که خودتان به آن اعتقاد دارید را در هر صورت انجام بدین ؟

البته بازم تکرار میکنم در صورتی که نقد های خواننده و مشتری از نظر شما فنی صحیح نباشد

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  2. Ramtin Shabanian

Ramtin Shabanian مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,094 / 3 / -3
    بنده خودم به شخصه همیشه در شروع همکاری این موضوعات رو لحاظ میکنم و توضیح میدم که شما یا کار های گذشته من رو شنیدید پسند کردید و به من به عنوان کسی که برای شما این پروژه رو میسازه تا انتها اعتماد دارید ( که معمولا اون دسته از دوستانی که دید هنری و تخصصی تری دارند وقتی فرد مورد نظرشون رو برای همکاری انتخاب میکنند قطعا به اون اعتماد میکنند برای دیگر مراحل) و یا این که مثل یک بازار آشفته میخواید در نهایت اون چیزی که خودتون دوست دارید رو ببرید.

در مورد اول من همیشه با تضمین کار رو انجام میدم اما در مورد دوم هیچ گونه تضمین ندارم و در نهایت طبق سلیقه سفارش دهنده کار رو بهشون تحویل میدم.

در کل رفتار حرفه ای این طوری هست که وقتی شخصی برای تنظیم ساخت یا میکس موسیقی به کسی اعتماد میکنه هزینه میده و کار ایشون رو قبول داره باید سعی کنه تا در حد زیادی طابع نظر ایشون باشه مخصوصا در موارد فنی کار.

• خوشم اومد خوشم اومد x 4
  3. koron

koron

امتیازات:
    +158 / 0 / -0
    من مهندس صدا نیستم ولی معتقدم تو ایران کسی بلد نیست درست حسابی میکس و مستر کنه یکی از میکسهای خودتون رو کنار یک کار که خارج رکورد شده بزارید میبینید تفاوت زمین تا آسمونه همون استودیو پاپ که مثلا میگن خیلی خوبه هم من دیدم که کارشون رو با آزمون و خطا انجام میدن و نه روی اصول
    مقصر هم کسایی که استودیو دارن نیستن قضیه از اینجا آب میخوره که کمتر کسی 4 سال از عمرشو صرف خوندن علوم مربوط به صدا میکنه زیر نظر مثلا یک دکتر این کاره
    دوما کشورهای جهان سوم از نظر امکانات همیشه بدترینها رو از جدید ترین ها دارن (یک نگاه به رک استودیوتون بندازید)
    در صورتی که بهترین امکانات 2 دهه پیش رو با همون هزینه میشه تهیه کرد یعنی یک صدا برداری آنالوگ خوب
    خوب معلومه صدا برداری در سطح آنالوگ یک کارت صدای 30 ملیونی هم میخواد حالا تو ایران میخوان با کارت صدای 2 ملیونی اون صدا رو بگیرن خوب این محاله
    پس وقتی مشتری از شما ایراد میگیره صد در صد حق با اونه چون صد در صد شما میکس اشتباه انجام دادید
    منظورم از شما شما نیستی:whistling: کلی میگم
    راه حل هم این هست که همون اول قضیه رو واسه مشتری توضیح بدید و بگید با امکانات من کیفیت در این حد هست تا از شما توقع زیادی نداشته باشن
    ممنون

4. hamid_pe2

hamid_pe2 میکس و مسترینگ کاربر با تجربه عضو سایت هنرمند

شغل :
    Arranger / Mix & Master
    امتیازات:
    +1,256 / 0 / -2
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, nuendo, StudioOne
    این مشکل معمولا واسه همه پیش میاد ، متاسفانه هنگام تحویل کار افرادی نادان در زمینه موسیقی میشینن نظر میدن و مشتری رو تحریک میکنن .
    مواردی رو که واسه من پیش اومده :

خواننده های رپ : آقا صدامو کمپرس کن تا کیفیتش بهتر بشه گوش دادی خارجیا چجوری کمپرس میکنن ؟
    من : شما میدونی کمپرس یعنی چی؟
    خواننده های رپ : آره یعنی صدارو پر و قوی میکنن خیلی شفاف میشه .

خواننده های دیگه : یه کار از ریحانا اورده میگه میخوام کیفیتش مثل این بشه میتونی اینجوری درش بیاری ؟
    من : شرمنده

با همچین مواردی اصلا همکاری نمیکنم .

این مشکلات از اول توی کشور ما تزریق شده بخاطر عدم ارتباط درست ما با غرب و تا زمانی که با غرب ارتباط پیدانکنیم همچنان عقب مونده خواهیم موند .

من مخالف دوستمون هستم که میگه توی ایران کسی درست حسابی مسترینگ نمیکنه ، اتفاقا کارشون خیلی هم خوبه ولی اگه بخای با غرب مقایسه کنی اشکالاتی پیدا میشه و حق هم دارن.

کسی مثل جناب آقای پاکزاد که کارشو توی ایران واقعا قبول دارم بنده خدا دوره ندیده پیش کسی هم آموزش ندیده ولی ببینید خودشو به کجا رسونده ؟ دیگه چه انتظاری دارید ؟ آخرین ارتباطی که با ایشون داشتم گفتن برای پیشرفت 2 مورد رو باید رعایت کنی :
    1 : تقویت زبان انگلیسی
    2 : استفاده از آموزش های اینترنتی ( y-o-u - t-u-b-e )
    و واقعا هم به حرفشون رسیدم و کلی پیشرفت داشتم . بخاطر این هشداری که دادن همیشه خیلی ازشون ممنون هستم .

5. M.J1991

M.J1991 عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +417 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason
    حالا نه که خوانندگی خودشون و شعر و موسیقیشون در حد کارای تاپ خارجیه...:smuggrin-61: چه انتظارا دارنا!
    کار اگه خوب باشه حتی با میکروفن گوشی و ضبط صوت های قدیمی هم ضبط شده باشه جذابه...
    دیگه این میکس و این چیزا وقتیه که همه چیزای دیگه ی یه آهنگ کامل باشه طرف بخواد به مخاطبش حسش رو بهتر منتقل کنه... اینا از همون اول هیچ حسی رو ندارن که بخوان منتقلشم کنن :/

• خوشم اومد خوشم اومد x 4
  6. 2remi

2remi عضو سایت

امتیازات:
    +73 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo, reason
    مطلبتون منو یاد خاطره ای انداخت و یه انتقادی که همیشه دوست داشتم به کسایی که مثل شما کار میکنن بگم:
    من استودیو ندارم و قبلا گاهی فقط برای نوازندگی پارت پیانو با استودیویی همکاری میکردم که یادمه یه روز یه نفر اومد تا نتیجه ی کارشو ببینه و نظراتشو بگه برای نهایی کردن کارش که اون آقا بعد از شنیدن کار کلی ایرادات عجیب گرفت و تقریبا میخواست از سیر تا پیاز کارو تنظیم کننده براش عوض کنه و یه دعوای حسابی راه افتاد...بعد که من سعی کردم آرومشون کنم و با اون آقا کمی صحبت کردم متوجه شدم بنده خدا اصلا هیچی از هیچی نمیدونه و دریغ از کمی اطلاعات ابتدایی تئوریک و حداقل گذروندن یک دوره ی کوتاه سلفژ ... یعنی هرجوری بود میخواست فقط پول بده و یه کاری خونده باشه و بیچاره تنظیم کننده...
    موقع رفتن خیلی آروم زیر گوش تنظیم کننده گفتم : هرکی خربزه میخوره پای لرزشم میشینه
    (
    حقیقت اینه که گاهی مشکل از خودتونه و نباید کار با هرکسیو قبول کنید و مشتریتون باید یک حداقل هایی رو داشته باشه تا بشه باهاش کار کرد و من خودم اگه یه روزی بخوام کار کنم حتما باید مشتری تست بده قبل از کار تا بتونم باهاش کار کنم..)

7. hamid_pe2

hamid_pe2 میکس و مسترینگ کاربر با تجربه عضو سایت هنرمند

شغل :
    Arranger / Mix & Master
    امتیازات:
    +1,256 / 0 / -2
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, nuendo, StudioOne
    دقیقا باید قبل از همکاری خواننده تست بشه من جدیدا اگه ببینم خواننده ضعیفه ، سر ضرب نمیخونه گیراییشم پایینه بهش میگم چند روز دیگه بیا بعدشم که زنگ میزنه میگم شرمنده کارت صدامو فروختم :smuggrin-61:

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  8. impartible

impartible عضو سایت هنرمند

شغل :
    آهنگساز و تنظیم کننده
    امتیازات:
    +291 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    اول از همه تشکر میکنم از دوستان عزیزم که استقبال کردید و نظرات همگی میتونم بگم خیلی عالی و کمک کننده بود

فقط بعضی دوستان اشاره کردند با کسی کار کنیم که خودش هم کمی وارد باشه و موسیقی رو بشناسه ، اتفاقا میخوام این رو عرض کنم کسانی که یک مقدار موسیقی رو میشناسن و بیشتر آهنگ گوش کردند بیشتر هم ایراد میگیرن ! چون خیلی از کارهای خارجی ها و با کیفیت بالا رو گوش کردن و بررسی کردن و توقع همون رو دارن توی کار خودشون ، و متاسفانه یه باور غلط دیگه که هست خیلی از دوستان از بس اینور و اونو بهشون گفتن که دیگه انقدر دستگاه های جدید اومده که اصلا مهم نیست صدای تو خوبه یا نه خود اون دستگاه ها صدای تو رو میکنن مثل هر کی که دوست داری ، مثلا میشی عین ابی ! فک کردی این خواننده جدیدا صدا دارن ؟ نه بابا همش کامپیوتریه !!! متاسفانه با این دید گاه میاد و کار رو شروع میکنه بعدش که آهنگ میکس شده و نسخه نهایی رو میشنوه میخوره تو ذوقش ! و میگه خوب حتما اون صدابرداره وارد نبوده که صدای من رو خوب در بیاره .... و دنبال این میگرده که با صدابردار موضوع رو جل کنه ، و یک مورد دیگر اینکه آهنگ رو برای خاله و پسر خاله و دوست و مامان و ..... میذاره و هر کسی هم یه نظری میده و حسابی گیچ میشه و خلاصه میخواد همه نظرات اون ها رو اعمال کنه و باز میاد سراغ صدابردار و از این اصطلاح ها که قبلا صحبت شد ...

البته ناگفته نمونه که هممون اینجا میدونیم که تجهیزات به کمک خواننده ها اومده و کوک و ریتم رو تا حدودی میتونه درست کنه ولی اگر خواننده درست نخونه که وااقعا نمیشه کاری کرد ، اگر هم خیلی ادیت انجام بشه از حالت طبیعی خارج میشه و با سیستم ها میشه زیبا رو زیباتر کرد و حرفه ای را حرفه ای تر نشان داد ولی بر عکس وقتی کیفیت ضبط و صدا و پخش کننده بالاتر میره خوب اشتباهات هم بیشتر خودش رو نشون میده ، پس در مجموع این پیشرفت هم حسن هایی داره و هم مشکلاتی

پس در مجموع عرض من این بود که این قضیه حرفه ای و مبتدی نمیشناسه ! چون طرف که صدابردار و میکس کننده که نبوده چون اگه بود که پیش ما نمیامد ! نهایتا یا خواننده هست یا نوازنده و یا آهنگساز که من میگم در این صورت کار ما سخت تر هم میشه و فقط کسانی را باهاشون راحت کار میکنیم که سال ها هست با هم کار میکنیم و به قول معروف با هم سینک شدیم و مشکلی نداریم ....

حالا شما دوستان عزیزم موافق عرایض بنده هستید ؟ البته عزیزانی که استودیو دارن و مرتب با مشتری ها در تماس هستن و کار میفرستن و نظر میگیرن و .... بیشتر برخورد داشتند و شاید بهتر متوجه حرف های همدیگه میشیم

با پوزش به دلیل زیاده گویی

9. 1HOSEIN1

1HOSEIN1 عضو سایت

شغل :
    سرباز ارتش
    امتیازات:
    +154 / 2 / -2
    نرم افزار:
    FLstudio
    نمیدونم چرا من اهنگای با مشکل میس ومسترینگ خودمونو بیشتر دوست دارم.اصلا از هیچیه اهنگ های خارجی خوشم نمیاد.ولی فکر نکنم میکس و مستر اهنگای ایرانی انقدر ها هم بد باشه

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  10. DANIEL ADHAMI

DANIEL ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +506 / 2 / -2
    حسین جان سعی کن برای موفقیتی که به دنبالشی یک مقدار حس وطن دوستی رو کم کنی.

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  11. 1HOSEIN1

1HOSEIN1 عضو سایت

شغل :
    سرباز ارتش
    امتیازات:
    +154 / 2 / -2
    نرم افزار:
    FLstudio
    چشم:))))))

بارگذاری...