راههای خنک کردن |‌ حذف نویز | بهینه سازی سیستم - علی اخوان جمشیدی

شروع موضوع توسط akhavan ‏1/10/14 در انجمن سخت افزار ( Hardware )

تاپیک راههای خنک کردن |‌ حذف نویز | بهینه سازی سیستم - علی اخوان جمشیدی تالار سخت افزار ( Hardware ) در persian-music.org.

1. akhavan

akhavan کاربر با تجربه عضو سایت

شغل :
    Teacher
    امتیازات:
    +2,542 / 1 / -3
    نرم افزار:
    logic
    بر روی کلیه مین بردها و بردهای الکترونیکی داخل کیس کامپیوتر هزاران چیپست در حال تبادل / پردازش / و عملیات بر روی دیتا هستند.
    هر کدام از این چیپستها بنابر میزان پراسس گرما تولید میکنند.
    مثلا اگر از سیستم به عنوان یک کنسول گیم استفاده کنید چیپست گرافیک گرم میشود
    اگر از هارد زیاد استفاده کنید یا حتی بصورت مداوم روشن باشد گرم میشود.
    برد وای فای / پردازنده و پل ها از چیپستهایی هستند که در بعضی از اوقات داغ هستند و حتما باید دمای اونها کم شود.
    هر کدام از این چیپستها تا دمای مشخصی رو میتونند تحمل کنند پرواضح هست که اگر این گرما کنترل نشود باعث ضرر و خسارت و در نهایت اتش سوزی میشود.
    البته نگران نباشید در حالت استاندارد و در صورتی که شرایط کنترل شده باشد این اتفاق نخواهد افتاد.

بر روی بعضی از چیپستها مانند شکل زیر یک شکل الومینیوم قرار گرفته که رادیاتور هست. و در زیر اون یک چیپست هست که برای کنترل حرارت از این رادیاتور استفاده میکنند. هوا از بین پره ها عبور میکند و اون رو خنک نگه میدارد.
    راههای خنک کردن |‌ حذف نویز | بهینه سازی سیستم - علی اخوان جمشیدی-chipset-radiator-13485256.jpg

من همیشه قبل از خرید مشخصات و نقد اون رو از ژورنالهای تخصصی هاردور میخونم و به میزان دمای اون هم توجه میکنم. مثلا در مورد یک کارت مثل VGA دفع حرارت بسیار مهم هست.
    در واقع در کنار میزان سرعت یا ظرفیت و .... میزان دما و خنک بودن اون وسیله + نویز ! هم برای من مهم و حیاتی هست .

اما یک سوال پیش می آید : آیا نیاز هست که برای تک تک چی‍پستها فن تهیه کنیم ؟ نگرانی لازم هست ؟
    جواب خیر هست کاملا مشخص هست که واحد تست کیفیت اون تولید کننده حتی برندهای کوچک هم این بردها رو در شرایط سخت قرار میدهند و کاملا به اون اطمنان دارند
    البته اگر شما سیستم متوسط تهیه کردید قاعدتا با زیاده روی اونو به خطر میندازید و در این مورد سازنده مسیول اون اتفاق نیست.

مهمترین چیپستی که در سیستم شما حرارت تولید میکند / برق مصرف میکند / و مغز کامپیوتر شما هست . پروسسور یا CPU هستش.
    به همراه هر پردازنده یک فن جدا عرضه میشود که طبق دستور تولید کننده بر روی مین برد متصل میشود.
    این فن ! استاندارد هست ولی برای کارهای نرمال پاسخگو هست.
    راههای خنک کردن |‌ حذف نویز | بهینه سازی سیستم - علی اخوان جمشیدی-CPU+fan.JPG

برای کسانی مثل گیمرها / مهندسین / دیزاینرها / که مدام از سیستم کار میکنند باید این فن رو عوض کرد و از فنهای بهتری استفاده کرد .
    اساس کار فن پردازنده این هست که هوا رو از بالا مکش کرده واز پره ها خارج میکند .
    این هوای گرم به چیپستهای روی مینبرد برخورد کرده و بعد از اینکه اونها رو هم گرم کرد در کیس باقی می ماند.
    حالا اگر کیس شما مناسب باشد هوای که از زیر پره ها خارج میشود به راحتی به بیرون هدایت شده و سبب داغ شدن چیپستها ی روی مینبرد نمیشود.
    اگر فن پردازنده مناسب نباشد حتی خود پردازنده در خطر سوختن و ضرر قرار میگیرد.

فن استوک تولید کننده ای مثل پردازنده های AMD فاقد کیفیت هست ( همیشه پر سر و صدا و نویز هست )‌.
    وقتی سیستم در حالت لود قرار میگیرد و در فرکانسهای بالا کار میکند باید بتوانید حرارت رو کنترل کنید در غیر این صورت پردازنده کمتر از عمر مفید خود فعالیت میکند.

در این حالت سر و صدای زیاد باعث خستگی یوزر و در نهایت در پی راه و چاره هست.

و اما راه ها :
    (‌این نکات تجربیات من - علی اخوان - هست. اگر شما تجربه در این مورد دارید در پی نوشت قرار بدهید )

۱- اول باید کیس مناسب تهیه کنید. کیس قدیمی ارزون / ایرانی / بدون مارک / برای کار حرفه ای مناسب نیست.
    منظور من برندی مثل گرین نیست بلکه پاسکال و وکتور و سایر جعبه میوه ها هست :)‌
    یک کیس حرفه ای همراه خودش فن / بروشور نصب / و کلی متعلقات اضافی مثل (‌گیره هارد و ODD ( دارد
    راههای خنک کردن |‌ حذف نویز | بهینه سازی سیستم - علی اخوان جمشیدی-Cooler-Master-HAF-912-7-l.jpg
    شرکتهای خوب :‌گرین / کولر مستر / هست من بقیه رو نمیشناسم از این دو برند استفاده کردم و خیلی هم راضی بودم اینقر هم تنوع دارند که میتونید یک کیس خوب انتخاب کنید. گرین یک شرکت ایرانی هست که محصولات اون فوق العاده با کیفیت .هستش . کولر مستر هم یک برند امریکایی هست که من چندین بار از کیس های اون استفاده کردم :) در داخل جعبه اون اچار / پیچ و.. کامل هست . این کیس و همچنین گرین تنها برندهایی هستند که همیشه با باز کردن کارتنهای اون خیالم راحت بوده و میدونم زودتر و همچنین دردسر کمتری تا روشن شدن اولیه سیتسم خواهم داشت.

البته لازم نیست کیسهای گرون اینها رو بخرید یک کیس با حداقل دما با رعایت جوانب کافی هست. چیزی که در بقیه محصولات توجهی به اون نمیشود.
    مثلا سری مید کیس کولرمستر بد نیست اون ارزونتر از بقیه محصولاتش هست. قبلا با گارانتی دریا وارد میشد ولی الان کم هست اگر پیدا کردید و گارانتی نداشت اهمیت ندید و بخرید اون رو چون این برند نیازی به گارانتی نخواهد داشت . :)
    راههای خنک کردن |‌ حذف نویز | بهینه سازی سیستم - علی اخوان جمشیدی-290_57815f7d1d2befe25c6c760425771c86_1361409009.jpg راههای خنک کردن |‌ حذف نویز | بهینه سازی سیستم - علی اخوان جمشیدی-290_682fdc3d0b9e818c53faaaf6115ed76d_1361408692.jpg
    راههای خنک کردن |‌ حذف نویز | بهینه سازی سیستم - علی اخوان جمشیدی-290_003bb0d00ba2b50cbf807a59daa1f242_1361408441.jpg
    مدل cm 690 یک مدل خوب هست. راههای خنک کردن |‌ حذف نویز | بهینه سازی سیستم - علی اخوان جمشیدی-cm690iii-4-v2.jpg

اکثر کیسهای گرین ( به غیر از سری اداری ) خوب هست .
    راههای خنک کردن |‌ حذف نویز | بهینه سازی سیستم - علی اخوان جمشیدی-X7_Cougar_Black.gif
    مدلهای گیمینگ که شبیه به مدل زیر هستند رو هم میتونید تهیه کنید
    راههای خنک کردن |‌ حذف نویز | بهینه سازی سیستم - علی اخوان جمشیدی-X3_Gaming.gif راههای خنک کردن |‌ حذف نویز | بهینه سازی سیستم - علی اخوان جمشیدی-X6_Challenger.gif
    ( از اونجایی که تنوع محصولات گرین و کولرمستر زیاد هست و انتخاب پنل اون نیز سلیقه ای هست شما کیس مشابه کیس بالا با یک ورودی هوای ازاد در جلو و بالا و پشت و کف تهیه کنید ورودی هوای جلو باید باز باشد ! مثلا در عکس بالا میتونید پره های فن رو ببینید این نکته رو فدای زیبایی کیس نکنید و یک کیس خوب تهیه کنید.. )
    کیسهای که ونت بیشتری دارند خنک تر هستند.

کیسهای رک گرین نسبت به مدلهای خارجی ارزون هست و برای استودیوهای حرفه ای بسیار مناسب هست تاچند وقت پیش من برای هکینتاش نازنینم رک G 520 رو تیهه کرده بودم
    راههای خنک کردن |‌ حذف نویز | بهینه سازی سیستم - علی اخوان جمشیدی-G520.gif
    من خیلی راضی بودم حداقل از بی نظمی و پراکندگی کابل های اضافی جلوگیری میشود و همه رو به اون پشت منتقل میکنید. داخل اون خنک هست و البته قیمتش هم خوب هست ( اگر به دست دوم اون دسترسی داشتید میتونید بخرید اگر سالم بود )

شما کیس خوب میخرید ولی هیچ وقت کیس رو نفروشید بلکه اگر نیاز به فروش قطعات و ارتقا داشتید میتونید قطعات رو بفروشید و کیس رو برای هیمشه نگهداری کنید. پس میبینید که سرمایه گذاری خوبی برای حفظ قطعات گرون قیمت و سخت افزار شماست.

همراه کیس فن هست و شما نیاز به خرید فن اضافی ندارید در حالی که در برندهای بی نام و نشان باید هزینه اون رو هم بپردازید.

۲- مکان نگهداری کیس :
    کیس نیاز به هوای تازه دارد نگهداری کیس در گوشه اتاق در حالیکه هوا بخوبی گردش ندارد مناسب نیست.
    نگهداری اون در کنار پنجره و مسیر گرد و غبار مناسب نیست چون بعضی از کیسها فیلتر تصفیه غبار ندارند و به راحتی ذرات ریز غبار رو به داخل مکیده و عمر قطعات رو کمتر میکنند.

معمولا خروجی پشت تا دیوار ( یا مانع ) حداقل ۳۰ سانت فاصله داشته باشد که هوای گرم بخوبی از پشت خارج شود.

۳- درب کیس رو باز نکنید
    گردش هوا در کیس به این شکل هست که :
    از ونت جلو هوا مکیده میشود
    از ونت بغل و روبروی پردازنده و گرافیک هوا مکیده میشود
    از ونت بالا هوا خارج میشود
    و تمامی هوای گرم داخل کیس از قسمت عقب و همچنین پاور به بیرون هدایت میشود.
    حالا تصور کنید درب کیس باز هست اتفایقی که میفتد این هست که پردانده هوای خنک دریافت میکند ولی مینبرد بر اثر اثر دریافت هوای گرم تولید شده از پردازنده به آرامی اسیب میبیند.
    راههای خنک کردن |‌ حذف نویز | بهینه سازی سیستم - علی اخوان جمشیدی-cm693-airflow-v2.jpg

۴- فن های کیس
    فن های کیس رو با فنهای خوب مثل گرین یا کولر مستر عوض کنید.
    در این زمان خبری از فن های بلبرینگی نیست و میتونید یک فن خوب تهیه کنید و بجای تعمیر اونو راحت عوض کنید.
    اگر کیس شما گرین یا کولرمستر هست نیازی هب تعویض اونها نیست.

۵- خمیر سیلیکون :
    خمیر سیلیکون یک خمیر هدایتگر گرما هست که بر روی پردازنده استفاده میشود . این خمیر به رنگهای متفاوتی هست
    استاد نازنین من میفرماید باید پردازنده رو در خمیر غرق کرد :)
    نظر من این هست که مهم نیست شما چکار میکنید فقط سعی کنید روی پردانزده حتما خمیر باشد و حتما قبل ازا ینکه فن رو بر روی اون قرار بدید با یک چوب کبریت یا یک کارت پلاستیکی خمیر رو خوب تسطیح کنید که حباب هوا زیر اون قرار نگیرد.وگرنه انتقال دما بخوبی انجام نمیشود .

۶- سرو صدای فن :)
    همیشه موقعی که پشت سیستم در حال تفکر هستید صدایی در اتاق و از زیر میز شنیده میشود و شما به اون عادت کردید . این صدای فنهاست که هیچ وقت هم خاموش نمیشوند و آرامش رو از شما سلب میکنند.
    تنها راه فرار تعویض اونها هست.

دوتا راه هزینه بر هست:
    a) خرید یک فن خوب که البته مدلهای بسیار بسیار زیادی هست ولی این فن هم عمر مفیدی دارند و بعد از چند سال به سرنوشت فن فعلی دچار میشوند.
    راههای خنک کردن |‌ حذف نویز | بهینه سازی سیستم - علی اخوان جمشیدی-tower_120_extreme.gif راههای خنک کردن |‌ حذف نویز | بهینه سازی سیستم - علی اخوان جمشیدی-MachoBlack.gif
    اما ! از فن فعلی خیلی بهتر هستند
    محصولات این دو کمپانی گرین و کولر مستر رو من خیلی پیشنهاد میکنم که بنابر مین برد و بودجه میتونید تهیه کنید.
    از مزیتهای اون این هست که در حالت لود سیستم و در فرکانسهای بالا دور این فنها به ندرت بیشتر میشود و اگر هم اینکار انجام بشود نویز و صدایی شبیه به فن فعلی تولید نخواهند کرد.

b) راه دوم خرید سیستمهای کولینگ فن لس ( بدون فن ) هست که بی شک جزو بهترین پیشنهادات هست ولی قیمت اون زیاد هست اما برای همیشه راحت خواهید بود حداقل تا وقتی که پردازنده های فعلی تا همین فرکانسها و همین مقدار ولتاژ تولید شوند میشوند برای هر سیستمی استفاده کنید. این رادیاتورها فط با گاز داخل خودشون کار میکنند و نیاز به هیچی ندارند.
    راههای خنک کردن |‌ حذف نویز | بهینه سازی سیستم - علی اخوان جمشیدی-HR-22.gif

البته این موضوع درست هست که این سیستم کولینگ فاقد صدای اضافیست ولی کیس شما همچنان با فن کار میکند و کمی نویز خواهید داشت . :)

۷- ورودی و خروجها رو کاور نکنید و اجازه بدید که هوا از قسمتهایی که مشخص شده هست در داخل کیس جریان داشته باشد.

۸- اگر هارد ۷۲۰۰ RPM استفاده میکنید یک فن ۸ سانت به زیر اون متصل کنید و اونو خنک نگه دارید جای پیچ برای اون هست نیازی به خرید رادیاتور مخصوص هارد نیست . من از اون رادیاتورها استافده کردم و متاسفانه هر جفت فنها رو خیلی زودتر از جیزی که فکرشو میکردم از دست دادم . ولی یک فن خوب ۸ سانت وصل کردم و هارد بسیار خنک شده بود.

۹- مراکز سرویس از یک دستگاه دمنده به نام بلوور برای پاکسازی داخل کیس استفاده میکنند که تمام غبار رو به بیرون پخش میکند و کیس رو تمیز میکند. قیمت اون صرفه به بودجه نیست .میتونید کیستون رو نزد این مراکز برده و در ازای پرداخت مبلغ اونو تمیز کنید . میتونید به جای اون از سشوار قوی یا جاروبرقی ( البته با احتیاط کامل بدون لوله تلسکوپی اون ) استفاده کنید. یا حتی از تلمبه هوای دوچرخه استفاده کنید. این کار رو حتما در فضای باز یا حداقل در تراس انجام بدهید .
    چند وقت پیش سرچ میکردم که یک دونه تهیه کنم و دیدم تعمیرگاههای ماشین رو مثال زده بودند و خیلی پیشنهاد میکردند اون رو .
    به هیچ وجه از اون کپسول هوای لاستیک فروشیها و تعمیرگاهاا استفاده نکنید. داخل کپسول اونها روغن و موارد خورنده هست که همراه باد به داخل کیس رفته و بعدا باعث اسیب و خسارت میشود.

با رعایت این موارد میتونید یک محیط اروم فراهم کنید.
    موفق باشید.
    علی اخوان جمشیدی

آخرین ویرایش: ‏1/10/14
    • خوشم اومد خوشم اومد x 7
بارگذاری...