راهنمایی و مشاوره برای یادگیری پیانو و تئوری موسیقی

شروع موضوع توسط Farzad_Aria ‏22/10/15 در انجمن مفاهیم پایه صوت و تئوری موسیقی

تاپیک راهنمایی و مشاوره برای یادگیری پیانو و تئوری موسیقی تالار مفاهیم پایه صوت و تئوری موسیقی در persian-music.org.

1. Farzad_Aria

Farzad_Aria عضو سایت

شغل :
    Music Producer
    امتیازات:
    +10 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, adobeaudition, cubase, protools, StudioOne
    سلام. اولش بیان کنم که من تمام تاپیک هایی که راجب این موضوع بود خوندم ولی کمکی نکرد.

من بعد از مدت ها که موسیقی کار میکنم و در نرم افزارهای موسیقی به ساخت و تنظیم و میکس مسترینگ میپردازم.
    ولی از آنجایی که آشنایی کااملی با تئوری موسیقی ندارم در حین کار روحیه ام دچار مشکل میشه و دلسرد میشم از کارم.
    من بعد از یک مکالمه با یکی از تنظیم کنندگان و تولید کنند ی موسیقی الکترونیک در سبک ترنس که الان اسمشون در سایت های خارجی مثل beatport هست و کارای بی نقصی ارائه میدن ازشون پرسیدم : شما ساز پیانو و تئوری موسیقی رو چطور یاد گرفتید؟ اون شخص که نمیخوام اسمشو ببرم گفت که من به طور خود آموز و با تمرین در خانه همه ی این هارو یاد گرفتم و با توجه به موزیک هایی تولید میکنه در حرفه ای بودن ایشون در تئوری و ساز پیانو شکی نیست.

خب سوال من اینه که آیا با تمرین و پشت کار و باتوجه به علاقه ی خاصی که به موسیقی دارم میتونم در خونه با استفاده از میدی کنترلر و کتاب های تمرین و یادگیری پیانو , پیانو رو یاد بگیرم؟ البته قبلا دوماهی به کلاس پیانو رفتم ولی با توجه به مشکل رفت آمد از شهرمون به شهر تبریز نتونستم ادامه بدم.

بعد مهمترین سوالم اینه که چطور شروع کنم؟ چه جوری برنامه ریزی کنم تا هم پیانو رو یاد بگیرم هم تئوری؟ بهترین منابعی که میشه ازشون استفاده کرد چی ها هستند؟ واسه تئوری موسیقی از کجا و از چه منابعی استفاده کنم؟

در آخر تایید کنم که من امکان رفتن به کلاس و پیش استاد رو ندارم. ممنون جواب منو واضح بدین. منتظر جوابتون هستم و این تاپیک برام حکم مهمترین برنامه زندگیم رو داره.چون برای اینکه اهنگیاز-تنظیم کننده و موزیک پرودیوسر ماهری بشم نیاز دارم تا جواب سوالاتی که در بالا پرسیدم رو بدونم.

اساتید محترم سایت مثل آقای محبی - اقای فرهود و کسانی که تجربه ی زیادی دارن خیلی ممنون میشم بهم کمک کنید و من رو مثل پسر یا برادر کوچک خودتون بدونید . پیشاپیش سپاس و درود

2. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,224 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    جواب صریح خواستی دوست من. صریح ترین جواب من اینه:
    عمق پیشرفت: "با خودآموز، تا یه حدی پیش خواهید رفت، نه کامل و عمیق".
    سرعت پیشرفت: "جواب ثابتی برای این سوال نیست، چون بسته به اشخاص مختلف متفاوته. چه با استاد و چه با خودآموز، این مورد ارتباط مستقیم با ذهن مستعد شما داره.

حتی کودکان نابغه ی موسیقی هم به محض کشف نبوغ بچه، سریعاً به یک مربی و معلم سپرده میشن. گرچه ذهن بسیار مستعد کودکان نابغه، مباحث تئوری و همچنین عملی رو خیلی سریع تر از من و شما کسب میکنه، ولی نقش یک مربی صرفاً "آموختن" نیست. کار یک مربی و معلم موسیقی کلاسه بندی آموخته ها، تقویت انگیزه ها، جهت دهی آموخته ها و افکار هنری و حتی حرفه ای یک هنرجو هم هست که آینده ی حرفه ای شخص رو میسازه. شما وقتی در کوران "تحصیل اکادمیک" قرار میگیرید، ناخواسته با برخورداری از روابط محیط هنری هم بطور ناخواسته خیلی از جوابهای سوالات نانوشته ی خودتون رو (که شاید هنری هم نباشه) میگیرید و به نوعی افکار شما هم در اون راه برای اون حرفه پخته تر میشه (حالا جواب سوالات هنری به جای خود). ولی خودآموزها صرفاً آموزنده هایی هستند که تازه همیشه هم جواب سوالات شما رو ندارند.

با توجه به مثالی که از اون شخص ناشناس آوردی، تعجب کردم از اینکه همون سوال رو دوباره اینجا مطرح کردی. چون کیفیت و قدرت کاری ایشون (اونطور که توضیح دادی) اگر مورد قبول خودت باشه، دیگه فکر نمیکنم نیازی به پرسش مجدد داشته باشی. شما هم خب همون راه رو برو.

ضمناً استایلهایی مثل ترنس و کلاً EDM نیازمند به تئوری آنچنان عمیق و همچنین نوازندگی با مهارت هم نیستند. خیلی از پیشروهای این سبکها، مباحث کلاسیک هارمونی رو در حد "گوشی" باهاش آشنایی دارند و در همون حد جوابگوی کارشون هم هست.

فکر میکنم شما قبلاً در ارتباط با اینکه "چه استایلی" رو میخوای کارکنی و ادامه بدی، باید انتخاب کنی. این تعیین کننده تره. مثال رو از ترنس آوردی ولی خودت دنبال نوازندگی پیانو هستی. این دوگانگی رو من متوجه نمیشم. این دو مورد، دو راه کاملاً متفاوتیه.

من یک دوستی در ایران دارم که معتقده که همه چیزی رو میتونه تعمیر کنه! ساعت، موتور پمپ، هارد کامپیوتر، ماشین لباسشویی، موبایل، گیربوکس پراید، لپتاپ، و . . .! فقط کافیه یک چیز داشته باشی: "پیچ گوشتی"!!! برای همینه که هیچ کس هیچ وسیله ای رو دست این دوست ما نمیسپره! شما الآن 22 سال داری و وقتشه که استایل کار خودتو انتخاب کنی تا در آینده در اون سبک خودت، مورد انتخاب مطمئن مشتری هات باشی.

آخرین ویرایش: ‏24/10/15
    • خوشم اومد خوشم اومد x 4
بارگذاری...