راهنمایی واسه ساختن آهنگ رپ

شروع موضوع توسط mohinrz ‏17/3/16 در انجمن گفتگوی عمومی درباره آهنگسازی

تاپیک راهنمایی واسه ساختن آهنگ رپ تالار گفتگوی عمومی درباره آهنگسازی در persian-music.org.

1. mohinrz

mohinrz عضو سایت

امتیازات:
    +4 / 0 / -0
    نرم افزار:
    StudioOne
    سلام به همه خسته نباشید

خیلی وقت نیست شروع کردم آهنگسازی رو (استودیو وان ) الان یه مشکلی که دارم هر چی که میسازم اینتروش اصلا خوب از آب در نمیاد و آخر کار هم اهنگ میبینی شبیه موسیقی فیلم و اینجوری شده یعنی اصلا واسه خوندن روش مناسب نیست

الان سوالی که دارم اینه که واسه ساخت یه اینترو خوب چیکار کنم ؟ دومم اینکه اگه میشه بخش های مختلف یه آهنگ رپ و بگین به ترتیب که کدوم کجا قرار میگیره ؟ ( آهنگ خیلی خیلی گوش میدم ولی تو پیاده سازی چیزی که میخوام بسازم مشکل دارم )

ببخشید طولانی شد . مرسی

2. sam ca

sam ca کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +880 / 1 / -0
    نرم افزار:
    protools
    سی کن همیشه مهمترین قسمت آهنگ رو که وکال هست اول تکلیف رو مشخس کنی, بد Intro و Outro رو درست کنی. اینجوری هم راحت تر هست و همینکه ایده ها رو داری که روشون کار بکنی.

• موافقم موافقم x 1
    • مفید مفید x 1
  3. mohinrz

mohinrz عضو سایت

امتیازات:
    +4 / 0 / -0
    نرم افزار:
    StudioOne
    مرسی ، ولی من بازم متوجه نشدم مشکل کارم کجاست :(

4. sam ca

sam ca کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +880 / 1 / -0
    نرم افزار:
    protools
    خوب اگه demo پست نکنی که هیچ کس نمیتونه چیزی بگه

5. nimasol

nimasol عضو سایت

شغل :
    maker
    امتیازات:
    +3 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    هر کسی واسه ساخت هر نوع موزیک شیوه خودش رو داره و چیزی که قراره بگم فقط یکی از روش هاس

واسه رپ
    اول از همه باید بدونی که چه فضایی لازم داری توی بیت
    دارک
    گنگستا
    دیس لاو
    یا هر فضایی که تو ذهنت داری
    بعدش اگه واسه خودت هستش یا وکالیست داری ، باید قسمتی از تکست رو با فلو مورد نظر بخونی و معین کنی. {لازم نیست شعر کامل باشه و کم تر از یک ورس هم کفایت میکنه}

تمپو مناسب با تکست رو در بیار
    { اگه تکست نداری و میخای فقط بیت بسازی تمپو 85 رو واسه شروع پیشنهاد میکنم}

ذهنت رو از اینترو و اوترو پاک کن.
    اول از همه به فکر ورس باش و بعد هوک {کروس}

بیت رو به ساده ترین شکل به صورت لوپ بساز مثلا : کیک کلپ کیک کلپ

از سلیقه موسیقاییت استفاده کن و ملودی رو بیار رو کار .

و از اینجاش به بعد بهتره شعر رو کامل داشته باشی
    بعد اجزای ریز رو میتونی نسبت به فلو کم کم به کار اضافه کنی
    مثل اسنیر و هت و کرش به درام یا اف ایکس استرینک و پد و هیت و و و .

میتونی اواسط کار هوک رو هم در بیاری

فراموش نکن که اصل داستان در رپ اجرای ورس هستش

و برای اینترو و اوترو میتونی نسبت به بیس و فضای آهنگ، تو هر زمانی اضافه کنی

بهتره که یک تصویر از اینترو و اوترو تو ذهنت داشته باشی و پیاده کنی
    باید سلیقه خوب و تخصص تو کار با اتوماسیون داشته باشی

این رو یادت باشه که اجزا تشکیل دهنده رپ بسیار سادست
    شاید یک تنظیم کننده پاپ تو یک ساعت بتونه که یک بیت رپ رو کاور کنه
    اما فقط یک ذهن رپی و هیپ هاپی توانایی خلق بیت دلنشین رو داره.

اگه سلیقه رپی و علم موزیک داشته باشی هرگز همچین سوالی به وجود نمیاد واست.

سلیقه دست خودت نیست اما علم رو میشه به دست آورد.

موفق باشی

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
    • برنده برنده x 1
    • مفید مفید x 1
  6. dram

dram عضو سایت

شغل :
    Rapper & Lyrics & Arrangement
    امتیازات:
    +25 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, FLstudio
    دوست عزیز آهنگ رپ شما باید بخش های اصلی زیر رو داشته باشه :
    1 - اینترو (یعنی قسمتی که کار شروع میشه و فضاسازی میکنه و مخاطبو آماده میکنه برای شعر!)
    2 - ورس (یعنی بخشی که رپر روش شعر میخونه)
    3 - کروس یا ملودی خالی (قسمتی که فقط آهنگ خالی پخش میشه یا یه ترجیع بند روش میخونن)
    4 - اوترو (بخشی که بعد از اتمام شعر ادامه داره و کار رو به انتها میرسونه)

حالا اینترو همیشه اوله و اوترو همیشه آخر. ولی ورس و کورس هم از لحاظ زمان و هم از لحاظ تعداد دست خودته)

اگه میخوای کارت بهتر بشه تئوری موسیقی تا حدی یاد بگیر. مثلا گام ها و آکوردها رو بشناس. ویژگی گام ها رو مطالعه کن. و مهمتر از همه زیاد کار کن تا تجربه بدست بیاری. موفق باشی ...

• مفید مفید x 1
  7. mohinrz

mohinrz عضو سایت

امتیازات:
    +4 / 0 / -0
    نرم افزار:
    StudioOne
    مرسی داداش حرفات واسم خیلی مفید بود
    --- \پست های متوالی ترکیب شد, ‏18/3/16, تاریخ ارسال پست اول: ‏18/3/16 ---
    مرسی دوست عزیز ، فقط میشه بگین بهتره از چه vst هایی واسه ساخت اینترو و اوترو استفاده کنم ؟

8. dram

dram عضو سایت

شغل :
    امتیازات:
    +25 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, FLstudio
    آره داداش. چرا نشه ...
    وی اس تی ها خیلی زیادن، چیزی که مهمه اینه که تو تا حد ممکن از خلاقیتت استفاده کنی و کارت رو تا حد توان میکس خوبی ازش کنی.
    وی اس تی واسه رپ معمولا من اینارو دیدم که خیلی روال هست و خودمم همیشه ازشون استفاده میکنم.
    من اینجا واسه صداهای مختلف و سازهای مختلف، وی اس تی های مختلف بهت معرفی میکنم. البته اینم درنظر گرفتم که کارت رپه ...
    Nexus - Diomension Pro - EZKeys - Steinberg Hypersonic - Ominosphere- Sylenth1
    اینا یسری وی اس تی خیلی معروفن که جز بهترین های دنیان
    ولی من خودم مثلا بااف ال استدیو کار میکنم و سه سال فقط و فقط با وی اس تی های خود اف ال کار کردم. همین الانشم خیلی باشون کار میکنم یعنی میخوام بگم که فک نکن که کسی که کارش خیلی زیباست حتما رفته وی اس تی های جورواجور گرفته. نه اصلا!!! شما میتونی حتی وی اس تی های اف ال استدیو رو بصورت جداگانه دانلود کنی و نصب کنی و تو استدیو وان باشون کار کنی.
    اما ...
    سعی کن ملودیت تاثیرگذار باشه. کارتو رو به بهترین شکل ممکن و تا جایی که علمت میرسه میکس کن ... واقعا رو میکس تاکید دارم. من کارهایی دیدم که وقتی عادی گوششون دادم واقعا موزیک دلمو زده!!! اما بعد یه میکس عالی فوق العاده دلنشین شده.
    ببخشید زیاد حرف زدم ...
    هرسوالی داشتی بم بگو با کمال میل در خدمتتم داداش.

• موافقم موافقم x 1
    • مفید مفید x 1
  9. nascent

nascent عضو سایت

امتیازات:
    +354 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    شما با تئوری موسیقی ، گامها ، آکوردها ، هارمونی و اینجور مسائل آشنایی داری ؟

• موافقم موافقم x 1
  10. mohinrz

mohinrz عضو سایت

امتیازات:
    +4 / 0 / -0
    نرم افزار:
    StudioOne
    مرسی
    مرسی داداش لطف داری ، VST ها اینا رو میگیرم پس ، در مورد داو ها هم امروز داشتم سرچ میکردم دیدم خیلی از اهنگسازای خارجی از Logic و Ableton استفاده میکنن . میدونم که میگن علم و خلاقیت بیشترین تاثیر رو داره تا برنامه اما بازم به نظرت واسه کار رپ از بین Logic - Ableton - Studio One کدوم بهتره ؟ از همه لحاظ . خودم الان پکیج استودیو وان رو دارم ولی تعریف Logic و خیلی شنیدم وسوسه شدم . به نظرت کدوم انتخاب کنم و ادامه بدم ؟ (امکان نصب logic رو دارم )
    گیتار رو تا حدی بلدم ، تئوری هم دارم با کتابایی که توی سایت معرفی کردن میخونم . ولی خب از نظر تئوری از 10 بخوایم بگیم الان 2ام :panda-95: خودمم متوجه م که یجاهایی به مشکلایی که میخورم دلیلش همینه ولی نه همه ش

11. nascent

nascent عضو سایت

امتیازات:
    +354 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    پس تاکید موکد میکنم اگر واقعا میخوای موفق بشی توی این سبک حتما پیگیر علم این قضیه باش . چرا ؟
    چون خیلی از کسایی که آهنگاشونو میشنویم و میگیم به به چقدر خوبه ، علم این قضیه رو ندارن و با گوششون کار میکنن .
    شما وقتی علم رو داشته باشی ، سلیقه هم بیاد کنارش بقیه رو به راحتی میزنی کنار .

بدون علم هم تا حدودی میشه کار خوب ساخت اما بالاخره یه جاش میلنگه که خود آدم هم متوجهش میشه .

• برنده برنده x 1
    • آموزنده آموزنده x 1
  12. dram

dram عضو سایت

شغل :
    امتیازات:
    +25 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, FLstudio
    اگه اینترنتت خیلی سرعت داره و حجم نامحدوده بگیرشون. چون همه اینارو بخوای بگیری فک کنم صدگیگابایتی بشن.
    ولی من خودم طبق تجربیات و دیده هام و همینطور تجربه اساتید و دوستام که تو این زمینه کار میکنن بهت پیشنهاد میکنم که وی اس تی نکسوز و همچنین وی اس تی های اف ال استدیو بطور کامل بسه برای شما. چون اول کاری اینطور بهتره. وقتی وی اس تی زیاد داشته باشی مطمئن باش کارت خراب میشه!!! تجربم بهم گفته. چرا حالا؟!
    چون شما تو ابتدای راهی و با ابزارها بطور کامل آشنایی نداری و همچنین وقتی زیاد وی اس تی داری با خودت میگی به به من دیگه همه چی دارم! ولی درصورتی ک نه ..
    با خود نکسوز به تنهایی چندین آلبوم میتونی جمع کنی.
    در مورد داو هم از اونجایی که هم از Ableton و هم از Logic آگاهی ندارم نظر نمیدم. میسپارم به اساتید و دوستانی که کار کردن. استدیو وان هم گاهی اوقات یسری کارای ریزم رو باش انجام میدم. پس قضاوت نمیکنم ک کدوم بهتره.
    ولی ...
    استاد "رامین پیر" یکی از بهترین مهندسای صدای ایرانی خودشون طی یک ویدیو گفتن که انتخاب داو اصلا ملاک نیست! حتی یک درصد. ایشون طی یه آزمایش خیلی جنجالی و جذاب ثابت کردن که تماااااام برنامه های میزبان حتی 1 درصد هم کیفیتشون فرق نداره.
    انتخاب داو کاااااااااااملا سلیقه ایه و بستگی داره خودت با کدوم راحت تری و حال میکنی. هرکیم جز این بگه اشتباهه فاحشه!!!
    بنابراین بنظرم هی جهش نباید داشته باشی از یک داو به داوی دیگه. تنها کاری که باید بکنی اینه که با پرس و جو سرچ تو نت ببینی محیط و نحوه کار کردن با کدوم ابزار بیشتر به دلته و جدی ومصمم اون رو انتخاب کنی.
    من خودم با اف ال و کیوبیس کار میکنم و با هردوشون واقعا راحتم و راضیم ...

13. mohinrz

mohinrz عضو سایت

امتیازات:
    +4 / 0 / -0
    نرم افزار:
    StudioOne
    داداش شرمنده ها من اینقدر سوال میپرسم ، چون بین داو ها زیاد جابجا شدم میخوام ایندفعه با اطمینان کامل یکیو شروع کنم و ادامه بدم . اطلاعی دارین که کدوم داو ها مثه اف ال میشه با کیبورد کامپیوتر هم داخلش به عنوان یه میدی کنترلر استفاده کرد ؟ و اینکه شما از استودیو وان واسه چه کارایی استفاده میکنین ؟
    راستی بنظرت Nexus و بگیرم یا omnisphere ؟ کدوم واسه کارای رپ بیشتر استفاده میشه ؟

14. dram

dram عضو سایت

شغل :
    امتیازات:
    +25 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, FLstudio
    عیب نداره داداش. هرچقدر سوال داشتی بپرس حتما جواب میدم با کمال میل.
    تا جایی که میدونم داداش فک کنم تو همه داو ها بشه این کارو کرد. احتمالا همشون تو تنظیمات و یا گزینه هاشون همچین قابلیتی دارن. ولی بازم مطمئن نیستم. چون من فقط واسه تنظیم از اف ال و کیوبیس استفاده میکنم که هردوشون هم قابلیت استفاده از کیبورد کامپیوتر به عنوان میدی رو دارن.
    از استدیو وان برای ویرایش اولیه وکال ها استفاده میکنم. یعنی اگه میکس وکال چندمرحله باشه، من مرحله اول ویرایش وکال رو با استدیو وان انجام میدم.
    هردوشون خوبن.
    نکسوز رو من به شخصه ترجیح میدم. واقعا امتحان خودشو پس داده. البته هردو وی اس تی نکسوز و آمینوسفر از بهترین سینتی سایزرهای دنیان ... تا حد زیادی شاید سلیقه ای باشه. من خودم بیشتر با نکسوز کار میکنم.
    زیاد حساس نشو رو وی اس تی. من حتی آدمایی دیدم که با کمترین امکانات و و ی اس تی های به مراتب ساده تر کارای خوبی زدن.
    بازم میگم. اگه تونستی تمام وی اس تی های اف ال استدیو هم دانلود کن ...

• مفید مفید x 1
  15. mohinrz

mohinrz عضو سایت

امتیازات:
    +4 / 0 / -0
    نرم افزار:
    StudioOne
    خب الان فرض میکنم من Daw و Vst رو انتخاب کردم . واسه ساخت آهنگ رپ (بدون وکال) از کجا شروع کنم ؟ یعنی به ترتیب کدوم قسمتا رو بسازم ؟ این دیگه احتمالا آخرین سوالمه :)))

16. dram

dram عضو سایت

شغل :
    امتیازات:
    +25 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, FLstudio
    خب حالا شد!!! منتظر بودم خودت به اینجا برسی ... یعنی شروع تنظیم ...
    ببین من چندین نکته میگم که همه مهمن ...
    1 - زیاد گوش بده (سعی کن خیلی ترک رپ گوش کنی، ولی از افرادی که تنظیم کننده هاشون حرفه این. مثل یاس که تنظیم کنندش سعید انصاره، فربد عرشه و خلاصه آدمای کله گنده تنظیم کننده کاراشن. ببین اصن مهم نیست از کی گوش میدی فقط تنظیم کننده و آهنگساز اون ترک آدمای حرفه ای باشن. چون اگه از تنظیم کننده های چرتو پرت گوش بدی کم کم عادت میکنی و استعدادت خفه میشه تو مرور زمان!!!)
    2 - دقیق گوش بده (یعنی حالا که ترک رو گرفتی که گوش بدی، پنج شیش بار خوب گوش کن. دفعه اول کلی گوش کن. دفعه دوم شعر کارو گوش کن. دفعه سوم ببین احساس بیت و موزیک کار چطوری برای این شعر طراحی شده. یعنی گوش کن تا متوجه بشی که تنظیم کننده نسبت به شعر چجور احساسی داده به موزیک. دفعه چهارم گوش کن ببین از چه صداهایی استفاده شده تو موزیک. پیانو، گیتار الکتریک، ویولن چِلو و حتی نوع جنس صداهای کامپیوتری ... . خوب به نوع جنس صداهای پرکاشن دقت کن. مثلا واسه ترک های احساسی از سافت کیک یا همون کیک نرم استفاده میکنن. چون باید نرم و لطیف باشه. واسه کارای گنگ هارد کیک یا همون کیک سفت استفاده میکنن. چون باید القا گر حس خشونت باشه. به گیتار بیس کار توجه کن. خیلیییی مهمه گیتار بیس تو موزیک. خیلی خیلی خیلی!!! خلاصه هرسری از ابغعاد مختلف گوش کن کارو وسطش هم کلی چند بار گوش کن موزیکو)
    3 - تو ذهنت ایده بساز (وقتایی که بیکاری سعی کن تو ذهنت فضا سازی کنی و موزیک بزنی!!! این کارو ده ها بار کردی بی اینکه بدونی!!! میدونی کِی؟! همون وقتایی که تو خیابون یا تنهایی داشتی میرفتی و با دهنت شروع کردی آهنگ زدن! دقیقا منم همینکارو میخوام کنی. یعنی مثلا بشین با خودت فکر کن وقتایی که داری تنها قدم میزنی و ملودی بساز. مثلا یهو میالد تو ذهنت :
    دینگ .. دی دی دی دینگ، دام دینگ ... :)
    همین مدلی مثلا. مهم اینه که ذهنت رو نذاری تنبل بشه!!!)
    4 - خلاقیتت رو برو تو تنظیماتش و گزینه best رو توش فعال کن!!! :) تا میتونی بذار خلاقیتت شکوفا بشه و ایده بهت بده
    5 - تئوری موزیکم کار کن. یعنی فقط تجربی موزیکو یاد نگیر. علمی هم بلد باش. تجربه تنها کافی نیس. علم هم تنها کافی نیس. این دوتا کنار همن که میبرنت بالا!!!
    6 - ناامید نشو (هرروز بشین پای کامپیوتر و کار کن با نرم افزارت برای تنظیم. هی کار کن ... ناامید نباید بشی. شاید دوسال طول بکشه تا تازه بتونی یه ترک رو تنظیم کنی!!! همه بزرگا این مسیرو رفتن. اونا هم زمانی هیچی بلد نبودن. ولی تلاش کردن و کلی زحمت کشیدن!)

خب بگذریم.
    اینا همه نکته بودن ... بریم سراغ جواب سوالت ...

ببین واسه تنظیم یه ترک، اول همه باید ببینی واسه چه سبکی میخوای تنظیم کنی. یعنی گنگ، دیسلاو، اجتماعی، درون گرا و ... خلاصه بسته به سبکت تو باید تو ذهنت فضا سازی کنی. یعنی مثلا من میخوام یه ترک اجتماعی بسازم. دوحالت هست :
    1 - یا من یه تکست دارم و میخوام براش آهنگ بسازم و تنظیم کنم.
    2 - من میخوام فقط یه تنظیم کنم و بعدا روش شعر نوشته بشه.
    تو نوع 1 یکم کار سخت تره. البته سخت که ن. یکم محتاط تر باید باشی. تو حالت دوم دست و بالت باز تره.
    خب بعد اینکه فهمیدم چه سبکی باید موزیک بسازم باید تو ذهنم فضا سازی و ملودی سازی کم.
    یعنی ببین چه ملودی به کار میخوره و اون رو پیاده کنم. ببین اینا همه خییییییلی به تئوری موسیقی بستگی داره خداشاهده. من الان دستوبالم بستست واسه آموزش. توی بروجرد من با شاگردای خودم اول همه تئوری کار میکنم ... چون بعدش همش صحبت از گام ها و آکورد ها و اینجور چیا میشه. خودت میتونی یاد گبیری. یکم تلاش. بگذریم ...
    حالا نوبت پیاده کردن ذهن توی داوه. یعنی مرحله عمل نه فقط فکر!!!
    تو باید یه اینترو یا استارت مناسب با کارت ایجاد کنی. تو مرور زمان که زیاد آهنگ گوش کنی این کارارو کم کم یاد میگیری.
    بعد باید ورس بسازی.
    بعد اگه خواستی کروس یا ملودی خالی.
    بعد دوباره ورس ...
    همینطور هی ورس میاد، کروس میاد، ورس میاد کروس میاد :)
    بعدم اوترو یا همون پایان کار که پایانی ترین بخش موزیکته.
    من برای نمونه یه ترک خودمو میدم بهت تا متوجه بشی.
    آهنگسازی و تنظیم کار با خودم بوده. میکس و مسترش هم دوست عزیزم DivenD.
    تکستش هم خودم گفتم. خودمم خوندمش. درضمن موزیک برای شعر ساخته شده نه شعر برای موزیک ...

فایل های ضمیمه:

• مفید مفید x 1
  17. mohinrz

mohinrz عضو سایت

امتیازات:
    +4 / 0 / -0
    نرم افزار:
    StudioOne
    آقا دمت گرم ، توضیحاتت مثه همیشه کامل و عالی . آهنگم گوش کردم خوب بود ، امیدوارم تو ادامه راه موفق باشی

18. dram

dram عضو سایت

شغل :
    امتیازات:
    +25 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, FLstudio
    خواهس میکنم. ادامه بده محکم ...
    داو انتخاب کردی نهایتا؟ وی اس تی هاتو چی کردی؟

19. mohinrz

mohinrz عضو سایت

امتیازات:
    +4 / 0 / -0
    نرم افزار:
    StudioOne
    لاجیک و انتخاب کردم ولی نسخه فولش تو هیچ سایتی نیست اگه نشد با همون استودیو وان ادامه میدم ، وی اس تی هم نکسوز . راستی نکسوز حجمش چقدره کلا ؟ ۱۲ گیگ ، ۲۰ ، ۳۰ گیگ . هر سایتی یه چیزی گذاشته

20. dram

dram عضو سایت

شغل :
    امتیازات:
    +25 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, FLstudio
    آها خوبهو پس انتخاب کردی.
    نکسوز حرف نداره فوق العادست ...
    نمیدونم دقیقا. خب بستگی به بانک های صدایی که داره متفاوته. ولی فک کنم بیست گیگ باشه دیگه نهایت. من خودم نکسوزی که دارم کامل بیست گیگابایته و تا حالا صدایی نبوده که نتونه بیاره بالا و همه چی داشته ...

بارگذاری...