راهنمایی در مورد ریتم سازی با اف ال

شروع موضوع توسط Black_life ‏8/1/15 در انجمن گفتگوی عمومی درباره آهنگسازی

تاپیک راهنمایی در مورد ریتم سازی با اف ال تالار گفتگوی عمومی درباره آهنگسازی در persian-music.org.

1. Black_life

Black_life عضو سایت

امتیازات:
    +10 / 0 / -0
    سلام وقت بخیر!
    من حدود یک سالی میشه با اف ال کار میکنم

بخدا خسته شدم چند بار گفتم بیخیال شم ولی چون باید

یاد بگیرم دوباره سراغش رفتم

هر کاری میکنم ریتمی که توو ذهنم هست رو توووی اف

ال بیرون بدم ، نمیشه

اصلا این ریتم سازی اصولی ، قواعد چیزی نداره برا

ساخنش؟!

فقط میخوام برا خودم بیت بسازم و چون تووی رپ ریتم

خیلی خیلی مهمه باید یادبگیرم

اینایی که من میسازم همینطوری الکیه که کنار هم

میچینمشون و هر چه بادا باد....

دوستانی که در مورد ریتم و انواع ریتم و کلا چیزایی که

برا ساخت ریتم لازم هستش رو بگن

من تمرین هارو انجام میدم چون تصمیم گرفتم تا یادنگرفتم دست نکشم

پیشاپیش از دوستانی که لطف میکنن و جواب میدن ممنونم

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  2. masoud taghavi

masoud taghavi عضو سایت

امتیازات:
    +33 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition
    عزیز من کار هر کس نیست خرمن کوفتن...
    بعله باید موسیقی بدانی تا بدانی تازه ریتم چی هست....
    مگه الکیه که منو شما بشینیم پای اف ال و با چهارتا کلیک ریتک بسازیم
    من خودمو کشتم تا فقط یه ذره فهمیدم که باید برم حداقل یکسال مدام موسیقی یاد بگیرم بعد شاید شاید تونستم یه صدای موسیقیایی ازش در بیارم

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  3. آریا فیضی

آریا فیضی عضو سایت

امتیازات:
    +201 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    سلام.
    به لطف نرم افزارها خوشبختانه میشه تو خیلی از کارها یه شبه راه صد ساله رو رفت. اما اما اما اما میزان توقع آدم از خودش و همچنین بزرگی و کوچیکی هدفش تعیین می کنه چقد باید کار کنه و آموزش ببینه و زمان و هزینه صرف کنه.
    آقای black-life من دوست دارم که الان پیشم بودین و حضوری توضیح میدادم براتون که چه جوری ریتم بسازین.اما من نمیدونم از کجای موسیقی تا کجاش رفته این ؟ یکی از مهمترین نکاتی که به هنرجویان جوان و کم سن و سال توصیه می کنم اینه که تو کار موسیقی اصلا و ابدا نباید عجول باشن. چون عجله کردن و انتظار بی مورد باعث میشه خیلی از چیزا رو از دست بدین.من فک کنم 15 سالم بود که فورا تو جلسه سوم کلاس گیتار از استاد خواستم که یادم بده چه جوری آهنگ خیالی نیست شادمهر رو بزنم.یعنی انتظار داشتم که دقیقا و بدون کم و زیاد اون آهنگو اجرا کنم. اون استاد هم نمیدونم چرا مثل الان خودم شفاف سازی نمی کرد آکورد هاشو نوشت و به شکل VAVAVAVV گفت این جوری به سیم ها ضربه بزن. همین کار باعث شد سنگ هایی سر راهم بیاد و مسیر موسیقی رو اشتباه برم و خیلی از وقفه ها تو موسیقیم ایجاد شد.تا اینکه بزرگتر شدم و رفتم سربازی و دانشگاه و خیلی از نگرش هام نه تنها به موسیقی بلکه به خیلی چیزا عوض شد.
    قرار نیست آریا فیضی آدم مشهوری باشه تا حرفاش واسه شما بها داشته باشه.الان هیچ اجباری منو وادار نکرده که این نصف شب بشینم پای این تاپیک و واسه شما اینا رو بنویسم.
    اون استاد که گفتم باید بهم می گفت که فلان آکوردی که نوشته چرا فلان اسم رو داره.آکوردها رو چه طور باید بسازیم. اصلا من با گیتار ناکوک تو هفته تمرین می کردم اون استاد عین خیالش نبود.
    در صورتی که تو یه جای کاملا دولتی و رسمی من کلاس می رفتم ولی حیییییییییییییییف .
    یه ضرب المثل هست البته شاید در مورد من و شما زیاد صدق نکنه ولی واقعا درکش کنین.
    میگن " کاش جوانان می دانستند و پیران می توانستند " من می تونم روی تصاویر محیط اف ال طرز ریتم سازی و اینا رو براتون توضیح بدم.فعلا فکر نکنم ضرورتی داشته باشه.

آخرین ویرایش: ‏9/1/15
    • خوشم اومد خوشم اومد x 2
  4. Ties1

Ties1

امتیازات:
    +24 / 0 / -0
    سلام دوست عزیز .
    شما برای ریتم سازی اصولی باید مباحث کسر میزان و ضرب ها رو که مربوط به تئوری موسیقی میشه یاد بگیرید و در این زمینه کتاب های مختلفی هم هست .
    اما از نظر نرم افزاری شک نکنید که اف ال بهترین انتخابه برای کارتون و سکوئنسر خیلی خوبی داره و شما Daw تون هم عوض کنید مشکل برطرف نمیشه .
    شما شروع کن با سکوئنسر تمرین کردن بدون اینکه قصد ساخت آهنگی رو داشته باشید و سعی کنید با انواع و اقسام صداهای درام کار کنید . کمی زمان میبره اما اگه در کنارش تئوری موسیقی تون هم کامل کنید به مرور زمان مشکلتون حل میشه .
    موفق باشید .

5. Black_life

Black_life عضو سایت

امتیازات:
    +10 / 0 / -0
    سلام
    واقعا روحیه دادین ممنون
    مستدام باشی برادر

6. Black_life

Black_life عضو سایت

امتیازات:
    +10 / 0 / -0
    سلام جناب فیضی عزیز!
    ممنون بابت اینکه وقت گذاشتین و تجربیاتتونو نوشتین،خوشحال شدم :)
    یعنی بنظر شما باید دقیقا چیکار کنم راهکار چیه؟!

7. Black_life

Black_life عضو سایت

امتیازات:
    +10 / 0 / -0
    ممنونم
    حتما سعی میکنم کار کنم

8. آریا فیضی

آریا فیضی عضو سایت

امتیازات:
    +201 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    مجددا سلام.
    با توجه به هدفتون.اگه هدفتون اینه که یک آهنگساز و تنظیم کننده بشین (خلاصه هر زمینه ای از موسیقی ، خوانندگی ،نوازندگی، آهنگسازی و تنظیم) خیلی ضروریه که تئوری رو بدونین.مشیه قبل از کلاس رفتن ها کتاب های تئوری رو خوند.منابع زیادی هست ولی من کتاب "تئوری بنیادی موسیقی/پرویز منصوری" رو بهتون توصیه می کنم.ولی مثلا آهنگساز شدن که تقریبا میشه گفت کلاس بخصوصی نداره.اما واسه کسی که بخواد حرفه ای موسقی رو دنبال کنه حد اقل باید یک ساز رو یاد بگیره.حالا با توجه به علاقه هنرجو.مثلا من خودم خیلی گیتار الکتریک رو دوست دارم. ولی آهنگسازهای امروزی چون باید به روز باشن (از نرم افزارها استفاده می کنن) باید راحت بتونن با ارگ کار کنن چون با میدی کنترلر این کارها انجام میشه.ضمنا چون آهنگساز مستقیما با خواننده هم سر و کار داره علاوه بر تئوری ، سلفژ هم لازمه بدونه.سلفژ همون ادای نتهای نوشته شده به وسیله صداست.که آموزش سلفژ کنار همون آموزش ساز انجام میشه.(به شرطی که استاد اون ساز آدم درست حسابی باشه و بلد باشه(که باید بلد باشه)).
    خارج از اینا بحث خوانندگیه که ضرورتی نداره ساز زدن و نرم افزار بلد بشه ، اما تئوری ، سلفژ و صدا سازی(صدای خودش) رو لازمه اموزش ببینه. حالا بستگی به سبک کار هم داره.مثلا سبکی که من میخوام کار کنم(پاپ جدید و ترنس) دیگه لازم نیست برم دستگاه ها و ردیف ها و گوشه های موسیقی اصیل رو آموزش ببینم.همون صدا سازی و گام خوانی کافیه.(که تو تئوری می خونین گام خوانی چیه).
    توصیه من اینه که اگه وقت دارین ساز مورد علاقه تونو بخرین و پیش یک استاد توانا برین آموزش ببینین همراه با سلفژ و کتاب های همون ساز. مثلا کتاب گیتار الکتریک 9 جلده.
    این نکته رو هم عرض کنم وقتی تئوری رو یاد بگیرین یا وقتی سازتون رو یاد گرفتین دیگه کارها و سازهای دیگه آسون تر میشه.
    مثلا فرض کنین شما تئوری رو یاد گرفته این و پیانو هم خوب یاد گرفته این. دیگه به جای اینکه دو یال گیتار یاد بگیرین مطمئنا تو 6-7 ماه یاد می گیرین.
    ولی هر جا و هر زمان از نرم افزار غافل نشین.چه نرم افزارهای نت نویسی چه ویرایش صدا و میکس چه آهنگسازی.خوشبختانه من رشته دانشگاهیم مهندسی نرم افزار بوده دیگه تقریبا لازم نیست تو زمینه ای از کسی سوال بپرسم.همه شو خودم خود آموز یاد گرفته ام.یعنی اونقد رشته نرم افزار بزرگ و مهمه که به خاطر همین رشته من از ثبت نام موسیقی دانشگاه تهران منصرف شدم.اطمینان هم دارم که اگه الان هم بازم کنکور بدم با رتبه تک رقمی هنر میرم دانشگاه تهران.ولی نرم افزاری که اونجا داره تدریس میشه من خیلی وقت پیش کهنه ش کرده ام. اینا منظورم این بود که بدون دانشگاه هم میشه موزیسین حرفه ای شد. ضمنا منظورم این هم نبود که باید همه مثل من نرم افزار بخونن.گفتم این کار من پوئن مثبتی بود برام.

9. Black_life

Black_life عضو سایت

امتیازات:
    +10 / 0 / -0
    سلام م...
    بازم ممنونم بابت وقتی که گذاشتین
    درست می فرمایید جناب فیضی!
    پس حتما یک سازو یاد میگیرم الان من توو خونه اُرگ دارم تا حدی بلدم و بیشتر همونو یاد میگیرم
    و سعی میکنم تئوری موسیقی رو هم پیش ببرم
    بازم ازتون ممنونم
    برقرار باشید :)

10. alame

alame عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +31 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, studio_one
    سلام کتاب مختص به ریتم موجود هستند که در حال حاضر حضور ذهن ندارم اسمشون رو فراموش کردم ...اون ها رو مطالعه بفرمایید
    یا علی

بارگذاری...