راهنمایی در مورد آکوردهای گیتار

شروع موضوع توسط nascent ‏9/4/11 در انجمن گیتار

تاپیک راهنمایی در مورد آکوردهای گیتار تالار گیتار در persian-music.org.

1. nascent

nascent عضو سایت

امتیازات:
    +354 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    سلام به دوستان و اساتید گرامی
    من موقع آکورد گرفتن مخصوصا آکورد های باره ای کمی مشکل دارم.
    اولین نکته اینکه گیتار من آکوستیک هست و آکورد گرفتن سخت تر هست و صدای گز هم بیشتر.
    من آکورد ها رو میدونم و الان که میخوام مثلا آکورد ترانه ای رو بزنم برام خیلی سخته .
    میخواستم ببینم تمرینات استانداردی هست برای اینکه دستم تو آکورد گرفتن و زدن آکورد ترانه ها راه بیفته.
    جابجایی بین آکوردها برای من خیلی سخته و میخوام که به دستم با این تمرینات سرعت بدم.
    ممنون میشم کمکم کنید .

2. moein_mhs

moein_mhs عضو سایت

امتیازات:
    +6 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    فقط تمرین.همه اوایل به این مشکل روبرو هستن

3. nascent

nascent عضو سایت

امتیازات:
    +354 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    درسته دوست عزیز
    ولی مثلا من اوایل با انگشت کوچیک مشکل داشتم.
    ولی هارمونی عزیز تمریناتی رو گذاشتن و من با تمرین کردن اونها خیلی پیشرفت کردم تو این مسئله.
    میخواستم ببینم برای آکورد هم همچین تمریناتی وجود داره یا نه ؟

4. reza kazemzadeh

reza kazemzadeh عضو سایت

امتیازات:
    +92 / 0 / -0
    نرم افزار:
    logic
    سلام دوست عزیز
    یه تمرین من تو یه کتاب دیدم این بود که شما اول آکرد باره دار رو شل بگیرید وبعد کم کم فشار بدید و بزنید تا جایی که صدای گز قطع بشه و بعد باز شل کنید کم کم.
    به نظرم مفید باشه،چندتا از دوستام هم نتیجه گرفتن و کمکشون کرده!
    و بعد اینکه شما باید پشتکار و تمرین زیادی داشته باشید.
    موفق باشید.

5. hameddavari83

hameddavari83 عضو سایت

امتیازات:
    +129 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, protools, reason
    دوست عزیز در مورد شما فقط تمرین هست که میتونی بر این مشکل پیروز شوی البته یه تمرینم هست شما این اکورد های باره دار را مثلا فا ماژور را بیا این چهار اکورد رو Am F G Eپشت سر هم بزن با ضربه ارپژ خیلی اروم یعنی اکورد لا مینور را بگیر با مضراب از سیم 6 اروم و تک تک بیا تا برسی به 1 بعد برو اکورد فا را بگیر و همین کار را تکرار کن تا اکورد می که گفتم این خط اکورد را هر دفعه 15 دقیقه تمرین کن دلیل این که گفتم تک تک از سیم 6 بیای پایین این بود که بفهمی کدام سیم گز میزنه انگشتت را درست بذاری سعی کن عادت کنی همیشه تمیز بنوازی ترک عادتهای غلط سخته پس از اول با خودت کلنجار برو تا درست تمرین کنی موفق باشی

6. Harmony

Harmony عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +581 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    دوست (امین دیگه؟) من بهت پیشنهاد میکنم یه مدت به جای تمام آکوردهای سر دسته معادل باره ای اونها رو بگیر و اکورد سر دسته رو یه مدت کلا" تعطیل کن.اینطوری هم شناختت نسبت به آکوردها بیشتر میشه و هم یه تمرین مکانیکی مفید انجام دادی.دیگه اینکه آکوردهارو (تمام پوزیشنها هم با فرم لا مینور هم با فرم می مازور هم با فرم دو ماژور و هم با فرم لا ماژور) به صورت کروماتیک یعنی نیم پرده نیم پرده به پایین دسته با یه ریتم حرکت بده و برگرد.ظرف ده روز چیزی به اسم مشکل باقی نمیمونه.
    موق باشی

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏9/4/11
  7. Mohsen Hemmati

Mohsen Hemmati عضو سایت

امتیازات:
    +113 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    درود بر دوستان
    یه تکنیک هم من یه جا خوندم که این طور بود
    برای گرفتن کوردهای باره دار با دست راست قسمت راست گیتار(سالن صدا)رو کمی مهار کن و با دست چپ که کورد رو گرفتی کمی دسته ی گیتارت رو به طرف عقب بکش در این حالت حتی می تونی بدون گذاشتن انگشت شصت پشت دسته کورد باره دار رو بدون اون صدای گز بگیری که البته برای همیشه این کار رو نکن (برداشتن انگشت شصت) فقط عرض کردم که بدونین در این حالت کمترین فشار روی انگشت شصت هست.با این تمرین بعد از یه مدت(بسته به تلاش)دیگه نیازی نیست که فشار دست راست رو انجام بدی و به طور خودبه خود کورد ها رو راحت می گیری و عوض می کنی.و همین طور هیچ تنشی هم در اندامتون نخواهد بود.

8. Harmony

Harmony عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +581 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    دوست من به هیچ عنوان این کار رو نکنین چون اشتباه جبران ناپذیری رو مرتکب میشین.نیروی وارده به دسته گیتار فقط باید از طریق نیروهای مخالف انگشت یک و شصت دست چپ ایجاد بشه که به اینکار gripping گفته میشه.هیچ گونه تنشی نباید در هنگام نوازندگی به ساز وارد بشه و ساز باید کاملا" آزادانه در دستان شما باشه.این متد آموزشی بنده هست دانلود کنید و صفحه 25 رو برای اطلاع بیشتر از آکوردهای باره ای مطالعه کنید:
    https://www.persian-music.org/7523-متد.html
    و نکته دیگه اینکه اسم اون قسمت جعبه تشدید صدا هست و سالن صدا کلمه غلطیه.
    موفق باشید

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏10/4/11
  9. Mohsen Hemmati

Mohsen Hemmati عضو سایت

امتیازات:
    +113 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    دوست من روش بالا روشیه که در سطح جهانی ارائه شده و من از خودم اینو نگفتم (و اگه مایل بودین توضیحات بیشتری می دم خدمت دوستان)،
    و اگه به درخواست دوستمون توجه کنیم می تونیم متوجه بشیم که ایشون هنوز در گرفتن کورد ها مشکل دارن و صدای گز داره و این یعنی دست ایشون هنوز به اون قدرت نرسیده که بتونه به راحتی کورد باره دار رو بگیره ،

و اما در مورد اینکه کدام انگشت باید روی دسته ، البته در هنگام کورد گرفتن ، فشار بیاره ،باید ببینید کدام نت زیر انگشت اشاره شما باید به صدا در بیاد، به ندرت به تمامی نقاط انگشتتان نیاز دارید.و در اکثر حالت ها اعمال فشار نامناسب به بند وسظ هست که باعث ایجاد تنش در دست چپ می شه .به عنوان مثال همین االان کورد Bm رو روی گیتارتون بگیرین و دقت کنید که انگشت اول شما کدوم نت ها رو گرفته ،در فرت دوم نت های سیم اول و پنجم و ششم رو گرفته و باقی فشار ها روی انگشتان دیگه (2و3و4) هست و در این حالت به بند وسط نیازی نیست و با کمی تمرکز روی انگشت اول می تونید فشار بند وسط این انگشت رو کم کنید البته کمی تمرین و زمان می خواد ولی شدنی هست.در این حالت انگشت اول شما به صورت کمان در می آد این حالت
    مطمئنا از حالتی که ما فقط با دو انگشت (انگشت اول و شصت) به گیتار فشار وارد کنیم تنش کمتری خواهد داشت .

و راه ها و تکنیک های دیگری هم وجود داره که باره ها رو بهتر بگیریم که اگه دوستان خواستن در یه تاپیک ارائه می دم.

پ.ن
    تکنیک بالا بخشی از متد آموزشی scott tennant بود
    پاینده باشید

10. Harmony

Harmony عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +581 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    اینکه میفرمایین نباید کل انگشت یک به دسته فشار وارد کنه و مابقی نتها باید با انگشتان دیگه گرفته بشن که از هدر رفت انرژی و اعمال نیروی اضافی جلوگیری کنیم صحیح و بسیار درسته.ولی در مورد اینکه با نیروی بازو و نگه داشتن انتهای گیتار و کشیدن گیتار به سمت بدن خودمون باره بگیریم حداقل در سبکهای فلامنکو و جز که حیطه کاریه من هست و تدریس میکنم این یک کار به شدت مضر و اشتباه هست.از لطف شما ممنون میشم اگه بخش مربوط به صحبتمون در این متد رو در بخش مربوط به دانلود متدهای اموزشی گیتار قرار بدید.لینکش رو هم لطفا اینجا قرار بدین.

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏10/4/11
  11. majid_sz

majid_sz عضو سایت

امتیازات:
    +63 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, nuendo
    ضمنا این کار موجب سفت شدن سیمها و کمی تغییر کوک گیتار میشه!

12. nascent

nascent عضو سایت

امتیازات:
    +354 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    ممنون از همگی دوستان.
    بله استاد عزیز
    کوچیک شما امین هستم.
    منظور از آکورد سر بسته همون آکورد هاییه که معمولا 3 نت دارن؟
    ممنون از راهنماییتون استاد.
    من مشکل اصلیم با آکوردهای باره ای سر سیم سوم هست . سیم میفته لای بند انگشت.
    وقتی میخوام اون سیم رو درست کنم سیم 1 خراب میشه.
    تو متدتون خوندم که راه حلی براش ارائه کردید.
    من اینطوری برداشت کردم که
    انگشت اول که باره رو میگیره کج بزاریم رو سیمها . اینجوری دیگه سیمها نمیره لای بند انگشت ، برداشتم درسته ؟

13. Harmony

Harmony عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +581 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    شما بزرگواری امین جان
    بله به اون آکوردها که هر کدوم یه فرمی دارن مثل لا مینور و ر مینور و... سر دسته اطلاق میشه.
    در مورد آکوردهای باره ای هم بله اگه کمی مرکز ثقل انگشت رو به سمت چپ متمایل کنیم و از کفه داخلی انگشت استفاده نکنیم فشار روی سیمها از طریق استخوان انگشت به سیمها وارد میشه و عملا" فشاری به بند انگشت ها وارد نمیشه.ولی خوب معمولا در گیتار آکوستیک بسته به سبک کاریتون آکوردهای اون سبک رو میگیرین.امین جان گفتی آکوستیک میزنی درسته؟
    اگه راجع به شناخت آکوردهای باره ای مشکلی دارین در یه تاپیک جداگانه براتون آموزشش رو قرار میدم.اگه بتونم به صورت ویدئویی.
    دوست گلمون mooteler هم گویا تصور داشتن که من منظورم اینه که از خودشون این روش رو گفتن که اصلا من این منظور رو نداشتم و فقط میخواستم جلوگیری کنم از یک اشتباه (رایج).به هر حال اگه از پست من رنجیدن ازشون عذر خواهی میکنم.

14. Mohsen Hemmati

Mohsen Hemmati عضو سایت

امتیازات:
    +113 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    درود دوستان
    نه از این بابت خاطر جمع باشین که من نرنجیدم و ما توی این سایت گرد هم هستیم تا اطلاعات درست رو ردوبدل کنیم و سطح موسیقی کشورمون که داره به ناکجا می ره ، رو نجات بدیم.و این فقط و فقط با تبادل اطلاعات درسته که نتیجه می ده .
    و این روش ، روشیه برای اینکه هنرجو هایی که از قدرت کمتری برخوردارن بتونن برای شروع کورد های باره رو بهتر بگیرن نه اینکه تا آخر نوازندگیشون فشار دست راست رو روی گیتارشون داشته باشن ، مثل چرخ های کمکی برای دوچرخه ...
    این تکنیک اسمش ، وزن در برابر فشار هست که با کمال میل برای دوستان در یه تاپیک جدا پیشکش می کنم.
    این تکنیک به طور ویژه برای سبک خاصی ارائه نشده چون توی همهی سبک ها باره گیری داریم به خصوص کلاسیک که قطعاتی با باره گیری سنگین داره.
    پاینده باشید.

15. nascent

nascent عضو سایت

امتیازات:
    +354 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    ممنون از توضیح آکوردهای سر دسته.
    بله آکوستیک میزنم . نسبت به شناخت آکوردهای باره ای ( مینور و ماژور ) شناخت دارم و در زدنشون مشکل داشتم.
    حالا اگر شما لطف کنید و اون تاپیک رو ایجاد کنید ، صد در صد دوستانی هستند که به این اطلاعات نیاز مبرم داشته باشند.
    راجع به اون شیوه هم که دوست عزیزمون mooteler فرمودن تو یه وبلاگ چند روز پیش این روش رو خوندم و خودم امتحان کردم نتیجه قابل قبولی نگرفتم.
    ضمن اینکه احساس کردم به دسته گیتار با این روش زدن ضربه وارد میشه و دسته کمی کج میشه .
    ممنون از شما

16. Fate changed

Fate changed Banned

امتیازات:
    +49 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    تمام نکاتی که دوستان گفتند درسته، ولی گذر زمان همه مسائل را حل میکنه، من خودم پارسال که تازه پاپ شروع کرده بودم و این مشکلات را داشتم استادم گفت : فقط گذر زمان، اما اگه روش حساس بشی از ساز زده میشی، درست هم گفت؛ الان بیا ببین چه ریتم و آکوردی برات میزنم:smile (6): الانم که دارم گام میزنم، مشکلاتی دارم ولی مطمئنم که تمامش حل میشه...!!!! فقط روش حساس نشو که ضرر میکنی...

بارگذاری...