راهنمایی در خصوص استودیوی تجاری [پروژه]

شروع موضوع توسط Core ‏30/12/10 در انجمن گفتگوی عمومی درباره استودیوها

تاپیک راهنمایی در خصوص استودیوی تجاری [پروژه] تالار گفتگوی عمومی درباره استودیوها در persian-music.org.

1. Core

Core عضو سایت

امتیازات:
    +52 / 0 / -0
    نرم افزار:
    logic
    با سلام به همه ی بچه ها
    چند وقتی هست که یک ملک اداری خریده ام و این ملک یک اتاق 12 متری داره که نظرم اینه که یک استودیو از توش در بیارم. راهنمایی های شما خیلی میتونه منو کمک کنه.
    میخوام حداقل بتونم در این اتاق 2 نفر خواننده و 2 نفر نوازنده جای بدم. پس ابعاد اتاق آکوستیک خیلی میتونه مهم باشه.

مشخصه های اتاق:
    - ابعاد کل اتاق 3 در 4 متر است.
    - یک پنجره 2 متری داره.
    - نقطه قوت این اتاق اینه که 2 درب داره.
    - راهرو خودش میتونه برای خفه کردن صداهای تولید شده در اتاق آکوستیک کمک کنه و بلعکس.
    - تنها نقطه ضعف این اتاق وجود پنجره هست که قسمت عمده ی اتاق رو اشغال کرده.
    - آپارتمان در غرب تهران و طبقه چهارم است.

از نقشه ی زیر میتونید اتاق رو مشاهده کنید:

{username}-{filename}

فرض اول:
    از نظر من پنجره کمی میتونه توی ساخت Dead Room محدودیت ایجاد کنه و اون هم از نظر ابعاد کاره. فکر می کنم اگه بخوام اتاق رو بصورت مستطیل بسازم حداکثر ابعاد یک متر در سه متر بشه.
    اگه بخوام محدوده ی اتاق ساکت رو با خط قرمز در نظر بگیرم سوالات زیر مطرح می شوند:

1. از نظر شما یک اتاق 1*3 میتونه از آکوستیک خوبی و در حد حرفه ای برخوردار باشه؟
    2. اگه بخوام بصورت تجاری، این استودیو رو اجاره بدم آیا این ابعاد توی ذوق نمی زنه؟ یعنی نمود حرفه ایه خودشو از دست نمیده؟ یا اصلا میشه از این ابعاد یک استودیوی حرفه ای ساخت؟

نظر من اینه که فعلاً عمده هزینه هام رو روی آکوستیک و کارت صدا و میکروفون کنم. که لااقل این استودیوی ضبط باشه و بعدها امکانات میکس و ... رو بهش اضافه کنم.

هزینه ای که برای آکوستیک و کارت صدا و میکروفون (ها) کار گذاشتم چیزی در حدود 4 یا 5 تومنه. ضمن اینکه قصد دارم اتاق کنترل رو هم کمی آکوستیک کنم ولی نه به اندازه ی Dead Room.

فرض دوم:
    حالا اگه بخوام اتاق آبی رنگ رو در نظر بگیرم ابعاد کار دیگه دست خودمه. یعنی میتونم این ذوزنقه رو هر چقدر که بخوام بزرگ و یا کوچک کنم. و محدودیت ابعاد توی این طرح بی معنی خواهد شد. ضمن اینکه اتاق بصورت ذوزنقه میشه که این خودش توی میرا کردن اصوات تولید شده و آکوستیک کلی اتاق میتونه تأثیر خوبی داشته باشه.
    نگرانه گوشه های خالی اتاق نباشید. میتونم در این گوشه های مثلثی شکل کمد مثلثی بسازم.

3. اگر چه هزینه ی آکوستیک بالا میره ولی آیا ارزش داره که اتاق رو اینطوری بسازم؟

همانطور که گفتم قصد دارم از این استودیو بهره برداری اقتصادی کنم و برای همین به دنبال یک طرح خوب و مشتری پسند هستم.

4. آیا اگر شما بخواهید یک استودیو رو برای ضبط کارهاتون انتخاب کنید این استودیو جزء الویت های شما قرار می گیره؟ یا خیلی پیش و پا افتاده است؟ (از نظر ابعاد و بدون در نظر داشتن تجهیزات استودیو)

5. من عقیده دارم اگر چه ابعاد کار امکان داره کوچک به نظر برسه ولی میتونه کارهایی حرفه ای رو توی این اتاق ضبط کرد. آیا با این نظر موافقید؟

فرض محال:
    در زیر هم چندتا سوال و ابهام در ذهنم هست که اگه به اون ها پاسخ بدید کمال تشکر را دارم:

6. کلاً بیخیاله استودیو! توی این روزگار هر کی توی خونش یک استودیوی خانگی داره حالا کی میاد توی این استودیوی به ظاهر حرفه ای؟
    7. از این ابعاد نمیشه یک استودیوی کامل و حرفه ای ساخت و کلاً قید همچین ایده ای رو باید بزنم؟
    8. ایجاد استودیو در تهران فایده ای نداره چرا که بازاره این کار اشباع شده است؟

حالا اگه شما همراهی کنید بعدها در خصوص لوازم و تجهیزات این استودیو با هم دیگه صحبت خواهیم کرد. اما اگه بخوام مقدمه ای گفته باشم اینه که فعلا استودیو تجهیزات ضبط را خواهد داشت و میکسر و ... بعدها خریداری می شوند.

با سپاس فراوان ازحسن پاسخگویی شما!

فایل های ضمیمه:

• راهنمایی در خصوص استودیوی تجاری [پروژه]-iRoom.jpg
      iRoom.jpg
      اندازه فایل:
      8 KB
      نمایش ها:
      108
  2. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    سلام
    ابعاد متاسفانه خیلی مناسب نیستش مخصوصا واسه دد روم یعنی خیلی بد فورم میشه.
    اگه میخواین تجاری باشه و بودجه برای هزینه کردن داری جایی رو بهتون معرفی میکنم که میان و بر مبنای همین ابعاد براتون طراحی و اجرا میکنن.

3. Core

Core عضو سایت

امتیازات:
    +52 / 0 / -0
    نرم افزار:
    logic
    یعنی منظورتون اینه که کلاً اتاق خوبه؟ و شما یک گروهی رو میشناسید که از توی همین اتاق میتونه یک دد روم و یک کنترل روم دربیاره؟
    اگه ابعاد ددروم رو 6 متر و کنترل روم رو هم 6 متر کنم چی؟

4. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    ادرسی رو براتون در پیام خصوصی میفرستم.
    اونها متخصصینی برای طراحی و اجرا دارند اما در مورد مبلغشون اطلاعی ندارم.

5. ARMAN_M

ARMAN_M عضو سایت

امتیازات:
    +31 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام
    آقای محبی
    اتاق 3.5 در 4.5 با احتساب ایزوله برابر 3در 4 برای یک باکس میکس و مسترینگ حرفه ای میخوام اختصاص بدم

نظر جنابعالی چیه؟

6. shahram_er

shahram_er عضو سایت

امتیازات:
    +4 / 0 / -0
    نرم افزار:
    با سلام

دوست عزیز برای بررسی موقعیت مکان شما نیاز به ابعاد دقیق روی نقشه، ارتفاع از کف ، فاصله از خیابان (ماشین ها ازچه فاصله ای از ساختمان عبور می کنند) ،دفتر مذکور در طبقه چندم ساختمانه ،همسایه شما شغلشون چیه (دندانپزشکی ،فیزیوتراپی و... ایجاد نویز و صداهای مزاحم می کنند )واطلاعات و جزییات بسیار مفصل تری هست .....

بارگذاری...