راهنمایی تهیه سیستم برای ضبط رادیویی

شروع موضوع توسط aliari ‏6/3/11 در انجمن گفتگوی عمومی درباره استودیوها

تاپیک راهنمایی تهیه سیستم برای ضبط رادیویی تالار گفتگوی عمومی درباره استودیوها در persian-music.org.

1. aliari

aliari عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام.

خسته نباشید.

تقریبا همه تاپیک های سایت مربوط به اسمبل و تهیه سیستم برای ضبط را خواندم, ولی متاسفانه جواب سوالم را نیافتم برای همین تاپیک جدید زدم.

اول بگم که از کار صدا و ضبط و ... هیچچی سر در نمیارم, خیلی هم خوش حالم که به زبان فارسی یک سایتی هست برای کمک به بقیه و تبادل نظر, دست مریزاد.

قصد من و دوستام راه اندازی یک رادیو کوچک اینترنتی(پادکست) هست, و احتیاج به ابزار ضبط(نه آهنگ سازی) با کمترین هزینه ممکن داریم.

تا مدت ها احتمالا به صورت زنده نخواهد بود, (ضبط صدا - افکت موسیقی - گذاشتن روی سایت - دانلود و گوش دادن)

۱. که بین میکروفن و لپتاپ چه ابزاری لازم هست برای انجام اینکار.(میکروفن حداقل ۲ و حداکثر ۳ تا ساپورت کنه و لپتاپ کارت صوتی معمولی دارد)

۲.با کمترین هزینه چه ابزاری میتوان تهیه کرد؟ تنها با میکروفن می توان صدای مطلوب برای پخش در اینترنت گرفت؟ Bitrate بالایی نیاز نداریم.(حداکثر ۶۴ بیتریت)

۳. تا جایی که متوجه شدم میکروفن مهمترین ابزار خواهد بود برای افرادی مثل ما. امکان اتصال مستقیم چند میکروفن به یک لپتاپ هست؟

۴.بهرینگر پادکست استودیو را در اینجا خوب تعریف نکرده بودند, هم کمی گران هست(۳۳۰) هم دو تا میکروفن می خورد.(که می شود با آن ساخت) ولی میکسرش به درد ما نمی خورد چون نه بلد هستیم نه افکت خاص و آهنگ سازی و ... خواهیم داشت.

محیط ضبط آکوستیک نیست و برای همین میکروفن شیور فک کنم مناسب باشد.(در تاپیکی خواندم) اگر امکان دارد لطف کنید سیستمی با کمترین هزینه ممکن بگید. میکروفن-کارت صوتی (در صورت نیاز) و ....

خلاصه اینکه الویت با ساپورت ۲میک یا ۳میک و سپس کمترین هزینه هست.(اگر صدهزار تومان شد چه بهتر عالیه, اگر نشد تا ۳۰۰ ۴۰۰ تومان)

اگر خوب توضیح ندادم ببخشید اصلا سر در نمیارم از اینکارها, ممنونم که خواندید.

2. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,809 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    سلام.
    خوش آمدید.
    تالار کمک های اولیه رو خوندید.؟
    اگه نخونید مطالعه بفرمائید هر سئوال بود من و دوستان دیگه در خدمتیم.

3. aliari

aliari عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام.

خیلی ممنونم بابت پاسخ گویی و خوش آمد گویی, بله قبل از رجیستر خوانده بودم, کمی از فرمت ها و مدل های روز و روش ضبط آشنا شده ام و ولی هنوز نتوانسته ام تصمیم بگیرم که چه چیز بخریم.(فکر کنم چنین کاری تجربه می خواهد که من تهی از آنم)

آخرین فکرم با خواندن تاپیک ها و پیشنهادات سایت به این رسید که:

۱.behringer firewire podcaststudio ولی همه جای سایت گفته شده خوب نیست firewire اش ایراد داره واسه نصب و گیر می ده مدل usb هم که کارت صوتیش افتضاح هست و تو همون رنج قیمت مدل بهتری وجود داره. (ولی خوب پکیج هست و شاید برای کسی مثل من که سر در نمیارم خوب باشه, جمع کردن و ابزار صحیح خریدن خیلی سخته)

۲. میکروفن sm58 شیور دو عدد, ‌fast track pro یک عدد و بعدا اگر نیاز شد به میکروفن بیشتر یک میکسر تهیه کنیم.(fast track pro خروجی هدفون هم دارد که برای ما یک مزیت هست.)

اگر از پیشنهاد دومی ارزانتر نیافتم آن را خواهیم خرید,(کمی گران هست) ولی خوب حیفم میاید کارت صوتی ای بخرم که تنها فایده اش (فعلا) برای ما ضبط از چند میک و کیفیت بالا باشد, ما فعلا با همین میکروفن های معمولی ضبط می کنیم و با نرمافزار ادیت میکنیم که نتیجه بد میشه ولی با این حال کمی جوابگوی کارمان هست.(میکروفن معمولی ۲۰تومنی)

ممنونم از کمک هاتون.

تشکر.

4. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,809 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    اگه کمی بهم وقت بدید بهتر میتونم کمک کنم.
    الان کمی شرم شلوغ هستش و رکورد دارم.

5. aliari

aliari عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ممنونم, لطف دارید هر وقت تونستید و وقت داشتید.

باز هم ممنون.

منتظر شما و نظرات دیگر دوستان می مونم.

6. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,809 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    سلام مجدد و پوزش بابت تاخیر در پاسخ
    مشغله های اخر سال و پست شما هم فراموشم شد.
    خوب نکاتی که فرمودین رو مطالعه کردم.
    اول اینکه بهرینگر ها ( مخصوصا میکسرهاشون ) کمی نویز دارند و توصیه نمیکنم.( کارتهای صداشون رو شخصا تست نکردم )
    کارت فست ترک پرو بهتره اگه بودجه رو افزایش بدید.
    میکروفونهای دینامیک خوبه اما ممکنه کندنسور بهتر به کارتون بیاد در حال حاضر شور sm58 اصلی قیمتی بین 150 تا 160 داره.
    به جای دو تا sm58 پیشنهاد من خرید یک sm58 و یک m-audio nova هستش. یا کمی کمتر اگه بخواین هزینه کنید behringer b-1
    نفرمودید که میخواهید برای نریشن ( گویندگی ) استفاده کنید یا رکورد ؟
    این موضوع رو هم ذکر کنید انتخاب بین nova و b-1 راحتتر میشه. هر چند که b-1 هم با توجه به قیمتش میکروفون بدی نیست.

7. aliari

aliari عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    با سلام.

خیلی ممنونم بابت جواب, خواهش می کنم شما لطف دارید.

پس همان کارت فست ترک پرو را تهیه می کنیم.

بله برای گویندگی می خواهیم استفاده کنیم.

یک سوال: امکان استفاده از این میکروفون ها برای یک میزگرد هست؟ (چند نفر دور یک میز, و میکروفون در جلوی همه و ۳۶۰ درجه دریافت کنه.) به نظر شما مقرون به صرفه هست که از یک میکروفون Omnidirectional به جای این میکروفون ها استفاده کنیم؟ به نظر میاد خیلی گران باشند.

تشکر.

8. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,809 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    برای اینکار باید از میکروفونهای دو دیافراگم استفاده کنید.
    behringer b2 ارزونترینش هستش.

بارگذاری...