راهنمایی بنده در مورد کلاس موسیقی پیانو یا ارگ

شروع موضوع توسط elyas ha ‏4/7/16 در انجمن موسیقی ایران

تاپیک راهنمایی بنده در مورد کلاس موسیقی پیانو یا ارگ تالار موسیقی ایران در persian-music.org.

1. elyas ha

elyas ha عضو سایت

شغل :
    Kargare Vatan
    امتیازات:
    +54 / 0 / -0
    سلام و خسته نباشید خدمت دوستان و مدیران عزیز
    ان شاالله که حالتون خوب باشه.

مستقیم میرم سر اصل مطلب.
    راستش بنده میخواستم برای درک تئوری آهنگسازی گام ها و هارمونی و اینجور مسائل که نیاز اهنگسازی و تنظیم هست کلاس پیانو برم.
    رفتم و با یه استاد پیانو حرف زدم ایشون گفتن کلاس پیانو نمیتونه بهت کمک کنه. چون اینجا هنوز تو بعد از 2 سال میفهمی آکورهای فلان کدومن و چه کاربردی دارن و کدوم گام ها هستن. راستش من چون اطلاعاتی نداشتم فکر میکردم کلاس پیانو میتونه کمک کنه.
    ایشون گفتن شما میتونی کلاس ارگ بری و اونجا بهتر میتونی نتیجه بگیری.
    من میخواستم لطفا بهم راهنمایی کنید که من به نظر شما کلاس پیانو برم یا ارگ کیبرد؟
    آیا اطلاعات اون استاد کم بود ؟ یا درست گفته؟
    من امروز فردا تصمیم به ثبت نام دارم.
    من میخوام برم اصولی یاد بگیرم .تئوری موسیقی رو . گام هارو .هارمونی رو .اهنگسازی رو.
    هدف من اینه. هدفم صرفا این نیست که برم بشینم صحنه نوازندگی کنم.
    ممنون از لطف شما

2. nascent

nascent عضو سایت

امتیازات:
    +354 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    به نظرم ایشون اغراق کردن .
    اگر شما کمی دانش تئوری داشته باشین زودتر از دو سال به مبحث گام ها و آکوردها میرسین .

بین انتخاب پیانو و ارگ یک مبحث وجود داره که میتونه خیلی برای تصمیم گیری تاثیر گذار باشه .
    اگر اکثرا در سبک های کلاسیک و ارکسترال قراره تنظیم و آهنگسازی انجام بدید پیانو میتونه انتخاب بهتری باشه .
    اگر در سبکهای الکترونیک قراره کار کنید کیبورد بیشتر میتونه کمک کنه .

اما چیزی که واضحه اینه که برای نوازندگی هر سازی باید تمرین کنید و وقت بزارید و اصلا نباید عجله کنید .

و مسئله بعدی اینه که اگر فقط و فقط نوازندگی پیانو رو برای درک بهتر تئوری موسیقی و کمک به تنظیمتون میخواید ( یعنی هیچ هدف دیگه ای به غیر از این ندارید ) پیشنهاد میکنم به جای کلاس نوازندگی ، کلاس های تخصصی ( نزد استادی که واقعا استاد باشه تو اون زمینه ) مباحث مختلف تئوری موسیقی و همچنین آهنگسازی و تنظیم رو انتخاب کنید .
    و در کنارش یک ساز مثل همین کیبورد هم تهیه کنید و نوازندگیش رو تا جایی که به تنظیمتون کمک میکنه یاد بگیرید .

نمیشه پیانو رو گرفت و بدون علاقه خیلی زیاد نوازندگیش رو یاد گرفت . پیانو سازیه که نیاز به علاقه شدید ، صبر ، حوصله ، تمرکز و خیلی فـــاکتور های دیگه برای یادگیری داره و اگر شما این علاقه رو نداشته باشی عملا یک هزینه گزاف کم فایده کردی .

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
    • آموزنده آموزنده x 1
  3. Shadmehrmn

Shadmehrmn عضو سایت

امتیازات:
    +192 / 1 / -0
    سلام.
    دوست عزیز، بحث نوازندگی با مباحث آهنگسازی بطور تخصصی جدا از هم هستند.
    برای آهنگسازی نیاز به مواردی دارید مثل کنترپوان هارمونی ارکستراسیون و نوازندگی هم یکی از این موارد هست.
    در نوازندگی شما با اجرای عملی تکنیک و ... درگیر میشید و برای انجام اون نیاز به تئوری و مبانی موسیقی دارید. این نیست که در کلاس پیانو به شما ارکستراسیون آموزش بدهند!
    اگر قصد آهنگسازی دارید باید در کنار کلاس نوازندگی، به کلاس سلفژ، و کلاسهای تئوری هم برید که هرکدوم از این موارد تئوری کلاسهای جداگانه و زمان و تمرکز جداگانه ای نیاز دارن.
    برای مثال میگم: شخصی که هدف آهنگسازی داره در روز دو الی سه ساعت به تمرین نوازندگی میپردازه و شش ساعت به بحثهای تئوری، ولی شخصی که نوازندگی رو بطور تخصصی برمیگزینه هفت ساعت به نوازندگی مشغوله و یک ساعت تئوری.
    *اعداد جنبه ی مقایسه داشت و کلی نیست*

• آموزنده آموزنده x 1
  4. elyas ha

elyas ha عضو سایت

شغل :
    Kargare Vatan
    امتیازات:
    +54 / 0 / -0
    خیلی ممنون از شما دو دوست عزیز . ممنون که وقت گذاشتید راهنمایی کردید.

لطفا دوستان دیگه هم اگه نظر دارن بفرمایید.
    --- \پست های متوالی ترکیب شد, ‏5/7/16, تاریخ ارسال پست اول: ‏4/7/16 ---
    منظور شما از تئوری چی هست که من جداگانه ادامه بدم؟
    یعنی کلاس تئوری هم هست که برم و اونجا فقط تئوری موسیقی یاد بگیرم؟
    با کتاب و ایننجور چیزا حل نمیشه؟ یعنی مثلا من برم کیبرد یاد بگیرم و در کنارش کتاب تئوری هم بخونم؟
    ممنون از وقتی که میذارید

• دوستانه دوستانه x 1
  5. Shadmehrmn

Shadmehrmn عضو سایت

امتیازات:
    +192 / 1 / -0
    ببینید یک کتاب داریم بنام تئوری موسیقی که احتمالا شنیدید و با اسمش آشنا هستید(منصوری یا پورتراب). که در واقع مبانی و مقدمه ای برای شروع موسیقیه. که همه موزیسین ها در هر زمینه ای باید باهاش آشنا باشن. در کلاس های نوازندگی این کتاب رو هم یاد میگیرید. ولی همونطورکه گفتم مثل کلاس پیش دبستانی یه مقدمه و آشنایی خیلی خیلی خیلی کوچولو هست با موسیقی.
    این کتاب رو میتونید بگیرید در کنار نوازندگی، خودتون بخونید و سوالاتتون هم از استاد پیانوتون یا توی همین سایتها بپرسید.
    این یک کتاب عمومی هست. حالا شما که قصد آهنگسازی و تنظیم دارید باید با مباحث تخصصی آهنگسازی ادامه بدید. که گفتم هر کدوم از اون مباحث بحث خیلی گسترده ای هست.
    +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
    حالا اگه تصمیم جدی دارید و میخواهید اصولی پیش برید و از خوبا بشید:
    کلاس نوازندگی برید(هر سازی "ترجیحا پیانو")، و در کنارش کلاس سلفژ با استاد دیگه ای.
    این دو کلاس رو در موازات همدیگه ادامه بدید، و در کنارش اون کتاب تئوری موسیقی رو هم بخونید.
    بعد از هر مدتی که اون کتاب تئوری موسیقی رو خوب یاد گرفتید (که بستگی به تلاش و پیگیری خودتون داره)، میتونید کلاسهای تخصصی آهنگسازی رو آغاز کنید.
    *کلاسهای آهنگسازی هم همونطورکه گفتم شامل اون موضوعات هارمونی و کنترپوان و ... میشه، که نیاز به کلاسهای جداگانه و حتی استادان جداگانه ای دارن (گول این کلاس ها که تازه مُد شده به اسم کلاس آهنگسازی رو نخورید!) کلاس آهنگسازی وجود نداره. آهنگسازی شامل چندین کلاس و مبحث میشه که ترتیب و اولویت اون کلاسها رو تا اونموقع متوجه خواهید شد.
    +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
    *گرچه در موسیقی همیشه معلم داشتن در هر زمینه ای ترجیح دارد بر معلم نداشتن، اما میدونم توی ایران شاید خیلی از جوونا مثل خود من، نمیتونن هزینه ی تمام این کلاسها رو بپردازند*
    ** پس کلاس سلفژ رو بعد از شش ماه یا یکسال، و نوازندگی رو بعد از دو سال، میتونید دیگه نرید و تا حدی خودتون توی این مدت باهاش آشنا شدید که بدونید باید چیکار کنید و چجور تمرین کنید، میتونید خودتون ادامه بدید، و دیگه فقط به کلاسهای آهنگسازی برید.

• آموزنده آموزنده x 1
بارگذاری...