راهنمایی برای یادگیری ساز

شروع موضوع توسط Hossein98 ‏13/9/14 در انجمن مفاهیم پایه صوت و تئوری موسیقی

تاپیک راهنمایی برای یادگیری ساز تالار مفاهیم پایه صوت و تئوری موسیقی در persian-music.org.

1. Hossein98

Hossein98

امتیازات:
    +5 / 0 / -0
    سلام دوستان من چند وقتی هست که تو این فکر هستم که برم یک ساز رو یاد بگیرم همچنین درحال حاضر هیچی از موسیقی نمیدونم اما بهش خیییلی علاقه دارم.۱۶ سالمه و ساز مورد علاقه ام ویولون هستش اما با توجه به سنم فکر کردم که ویولون نمیتونه تصمیم عاقلانه ای باشه با توجه به اینکه من میخوام تو راهی که توش قدم برمیدارم بهترین بشم درواقع یه امیدی برای حرفه ای شدن داشته باشم.بعدش هم خواستم برم کلاس درامز که دیدم فضای این ساز رو ندارم.در حال حاضر خیلی سردرگم هستم و دوست دارم برم تو قسمتی که تمام تلاشم رو بکنم برای اینکه کسی بشم توی موسیقی.خواهش میکنم راهنمایی کنید.
    ممنون

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  2. mohammad rezaa

mohammad rezaa کاربر با تجربه عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +883 / 1 / -0
    خیلی تصمیم خوبی گرفتی دوست عزیز.
    چرا ویولن تصمیم عاقلانه ای نیست؟مگه شانزده سال خیلی زیاده؟طوری گفتین عاقلانه نیست که گویی بالای 40 سال دارین .شما هنوز نوجوان هستی و به نظر من اگر بالای 40 سال هم داشتی بازم دیر نبود.
    خیلی از نوازندگان و اهنگسازان تاریخ موسیقی در سنین بالای 20 سال وارد این عرصه شدن.
    چایکفسکی که یکی از برترین های اهنگسازی تاریخ موسیقی روسیه و جهان هست در سن 21 سالگی و زمانی که دانشجوی حقوق بود شروع به مطالعه جدی در زمینه موسیقی کرد.قبل تر اما کم و بیش موسیقی کار کرده بود اما نه به صورت حرفه ای و جدی.در واقع اصلا فعالیتی در این زمینه نداشت.او در 21 سالگی شروع به فعالیت های جدی و حرفه ای موسیقایی کرد (بعنوان یک هنرجو)و در سن 30 سالگی (یعنی 9 سال بعد)اولین سمفونی خود را نوشت!!!!!(منبع:باخ،بتههون و باقی برو بچه ها)
    این مطلب رو گفتم که کاملا ازین این فکر، که سن شما برای فراگیری ساز بالاست دور شین.
    مطلب بعدی اینکه هیچوقت ساز ها رو از نظر سختی و اسونی با هم مقایسه نکنین و این مطلب رو ملاک انتخاب ساز قرار ندین.به دنبال علاقتون باشین.
    و یک سوال:
    ایا یکی از اهدافتون اینه که در موسیقی کسی بشین؟
    اگه جواب شما بله باشه، خوب من کمی نا امید میشم.
    موسیقی رو کار کنید برای علاقتون و عشقتون.به موسیقی احترام بزارین و همونطور که باید، به موسیقی بپردازین.در اینصورت شما کسی میشین که موسیقی رو محترم شمرده و خود شما هنرمندی قابل احترام خواهی شد.

• خوشم اومد خوشم اومد x 4
  3. Hossein98

Hossein98

امتیازات:
    +5 / 0 / -0
    ممنون آقای محمدرضا بابت راهنماییتون و اینکه اصلا فکر نکنین که من برای مشهور شدن یا کسی شدن میرم سراغ موسیقی. من فقط میخواستم بگم که میخوام نه فقط برای خودم بلکه بطور حرفه ای موسیقی رو ادامه بدم.
    ممنونم از راهنماییت

4. akhavan

akhavan کاربر با تجربه عضو سایت

شغل :
    Teacher
    امتیازات:
    +2,536 / 1 / -3
    نرم افزار:
    logic
    شما در یک کامنت با نهایت تواضع صحبت میکنید و در کامنت دیگری دنیا دنیا تفکر و خیالات دارید فاصله انتشار هر دو کامنت کمتر از یک ساعت بوده . حالا چطور در این یک ساعت زود به نتیجه رسیدید جای تامل داره :) البته من قصدی ندارم ولی این نکته ظریف نشون دهنده خیلی چیزاست.

بهتر هست قبل از هرچیزی یک ساعت راجع به موسیقی فکر کنید .و یک مدت رو راجع به اون فکر تحقیق کنید.
    ببینید چه هدفی دارید و در اینده به کجا میرسید. وگرنه هیچ کس لزوما از شهرت بدش نمیاد :)

برای این که از این سردرگرمی راحت شوید تنها راه برای دوستانی مثل شما این هست که انواع سازها رو امتحان کنند. اکثر سازها رو میتونید در مغازه های جمهوری و بهارستان ببینید.
    اگر صدا یا سبک خاصی رو دوست دارید میتونید همون ساز رو دست بگیرید و اگر دوست داشتید اونو ادامه بدید.
    مثلا اگر سازهای سنتی رو دست دارید کمی وقت بگذارید و ساز رو تست کنید.
    اغلب فروشگاهها اجازه میدهند که با ساز تمرین کنید.
    به هرحال تا تست نکنید هر روز همین وضعیت ادامه خواهد داشت تاوقتی که یک ساز رو بپسندید و اگر خوب دقت نکنید ممکن هست راه رو اشتباه طی کنید. همون ویولون و ( گیتار و پیانو ) جزو سخت ترین و مشکل ترین سازها هستند ولی اگر استعداد و توانایی نواختن اونو داشته باشید بسیار هم خوب هست.
    البته مطالب اموزشی اکثر سازها مشابه هم هست.
    فقط نکته اینجاست یادگیری هر ساز وابسته به استعداد شماست.
    بعد از اون متوجه بقیه داستان هم میشوید ولی برای شروع بهترین کار همین هست که از دوست و اشنا و ... ساز بدست بگیرید و تست کنید موفق باشی.

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  5. Hossein98

Hossein98

امتیازات:
    +5 / 0 / -0
    علی آقا کاملا حق با شماست ومن شرمنده ام بابت اینکه حرفم دوتا شد. توی قسمت اول من فقط نتونستم منظورم رو به خوبی برسونم.
    من پیانو رو هم خیلی دوست دارم اما فضای پیانو رو ندارم. البته خب من اطلاعاتی ندارم که حتما باید پیانو رو داخل خونه داشته باشم تا تمرین کنم یا نه؟
    راستش من علاقه ای به سازهای سنتی هم ندارم
    ممنون از راهنماییتون

6. akhavan

akhavan کاربر با تجربه عضو سایت

شغل :
    Teacher
    امتیازات:
    +2,536 / 1 / -3
    نرم افزار:
    logic
    قبلا توضیح دادم اصلا قصد ناراحت کردن شما رو نداشتم فقط تلنگری بود که بدونبد به دنبال چه هستید و سرمایه و بودجتون رو درست خرج کنید .
    این به نفع خودت هست.
    اگر صدای پیانو مزاحم اطرافیان هست میتونید پیانو دیجیتال تهیه کنید .صدای سازهای دیجیتال رو میتونید با ولوم کنترل کنید مثل کیبورد - پیانو - یا سازهای پیکاپ دار مثل گیتار الکتریک . بدون ساز امکان تمرین نیست. ضمنا نیازی نیست پیانوی گرون تهیه کنید کلی پیانوی ارزون هست .
    به همین دلیل گفتم چندتا ساز رو تست کنید که هدفتون رو بشناسید. فاصله شنیدن و دیدن ساز با تست کردن اون یک دنیا فاصله است .شما یک چیزی رو درویدیوهای میبینید و فکر میکنید اسون هست در صورتی که این طوری نیست و هر سازی سختی خودش رو دارد. پس بهترین راه تست ساز های ختلف هست . اولین قدم هم شناخت و پیدا کردن سبک مورد علاقه خودت هست بعدش میتونید به راحتی ساز مورد نظرتون رو پیدا کنید.
    اون مثال بود . قبلش گقتم ؛ مثلا اگر ساز سنتی دوست دارید ؛
    موفق باشی.

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  7. Hossein98

Hossein98

امتیازات:
    +5 / 0 / -0
    ممنون از راهنماییتون علی آقا.حتما توصیه هاتون رو اجرا می کنم. بازم ممنون که وقت گذاشتید:-)

8. amirhgh78

amirhgh78

امتیازات:
    +4 / 0 / -0
    دوست گلم این چه حرفیه.من چون زیاد توی مراکز موسیقی سر و کار دارم ادمای زیادی رو مییبینم که بالای 50 سال هستن و سنتور و سازای دیگه یاد میگیرن.حتی یکی از اونا داشت اواز یاد میگرفت که ازش پرسیدم چرا میخوای یاد بگیری؟گفت واسه دل خودم.:shamefullyembarrased::shamefullyembarrased:
    خلاصه.16 سال زیاد نیس.منم همسن خودتم و الان 3 تا ساز کار میکنم و بازم دوس دارم سازای دیگرم یاد بگیرم.
    بنظر من برو گیتار کار کن.چون هم با ملودی اشنا میشی،هم با اکورد ها اشنا میشی،هم میتونی صدات رو واسه خوندن تقویت کنی.نظر من رو گیتار هست.شما اگه گیتار رو یاد بگیری کار با کیبورد در حدی که واسه اهنگسازی نیازت باشه یاد میگیری.
    مثلا سیم اول گیتار که نت می هست همون کلید سوم پیانو هست.(اینو گفتم که بدونی بدرد اهنگسازیت میخوره و کلا ساختن ملودی واست راحت میشه)
    برو گیتار یاد بگیر.:wink::wink::wink:
    یا حق

بارگذاری...