راهنمایی برای ورود به عرصه آهنگسازی

شروع موضوع توسط Shayan M8 ‏24/4/14 در انجمن گفتگوی عمومی درباره آهنگسازی

تاپیک راهنمایی برای ورود به عرصه آهنگسازی تالار گفتگوی عمومی درباره آهنگسازی در persian-music.org.

1. Shayan M8

Shayan M8 عضو سایت

امتیازات:
    +16 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, FLstudio, sonar
    سلام خدمت دوستای عزیز ازتون خواهش میکنم این رو کامل بخونید
    اول عذرخواهی میکنم اگه تاپیک رو جای اشتباه زدم به هر حال تازه کارم و آشنا نیستم

خب من 16 سالمه و علاقه ی شدیدی به کار تنظیم و آهنگسازی دارم. از 6 سالگی تا یادمه دورم موسیقی بوده، بعد از 5 سال پیانو زدن گیتار رو هم 3-4 سال پیش شروع کردم (اینا رو میگم که فکر نکنین تا صدام کلفت شد عشقی هوس آهنگسازی کرده باشم). آهنگسازی هم گهگاه میکردم با سیبلیوس و ... تا اینکه پارسال با اف ال آشنا شدم و شروع به کار باهاش کردم. چون به کار تنظیم و آهنگسازی علاقه ی شدید دارم دنبال راهی هستم که خودمو وارد این کار کنم.

یکی از راه هایی که به ذهنم رسیده اینه که یه آلبوم الکترونیک خیلی خوب درست کنم (که 4-5 تا ترک خوب هم تا الان دارم) و مجوز بگیرم و وارد شم که بعد از این که تجربیات به های سایت رو خوندم تا حدی منصرف شدم (خوبی این سایت اینه که فقط کامپیوتری نیست یعنی فقط به قوانین اکتفا نکرده و دوستان خودشون لمس کردن همه چیز رو)

یکی دیگه از راه هایی که به ذهنم رسید اینه که شروع کنم به تنظیم ولی این مشکلاتی داره. چیز هایی درباره ی ممنوع الکار شدن خوندم که منو نگران میکنه. چون آدم نخواسته میفته تو دردسر (من دنیال دردسر اصلا نیستم و هیچوقت نبودم میخوام قانونی باشم). خود آهنگسازی مجوز نمی خواد ولی اومدیم برا یه نفر ساختیم و بی مجوز گذاشت رو نت و شبکه های ماهواره ای و ... خلاصه برای آهنگسازشم بد میشه (البته شنیدم اگه تابلو بازی در نیاره مشکلی پیش نمیاد ولی خوب به هر حال نام این کار هنری باید به اسم آهنگسازش باشه)

حالا دوستان میشه یه توضیحاتی در این باره بدید؟ به نظرتون من باید چکار کنم که کم کم بدون مشکل درست کردن برای خودم وارد این کار بشم؟

پ.ن.: شاید سوالاتم رو مسخره بدونید ولی من موزیک زندگیمه مثل خیلیای دیگه. میخوام از با تجربه تر ها نظر بخوام. چون آشنا نبودم با شرایط این سوالها رو پرسیدم. و ضمنا من فقط دنبال آهنگسازی هستم و خوانندگی و اینها رو دوست ندارم. میخوام بدونم اطلاعاتی که تا حالا داشتم درست بوده یا نه و ...

2. AliRezA Nasehi

AliRezA Nasehi کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +1,760 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    درود بر شما.
    خب سوال شما اینه که برای شروع مجوز بگیرم یا نه.
    پاسخ من هم به شما اینه.
    برید دنبالش اگر دادن که هیچ.
    اگر ندادن فدا سرتون!
    انقدر کار بسازید و پخش کنید تا خودشون بیان التماستون کنن.
    حرفم رو دارم جدی می نویسم.
    آقای محسن خان یگانه مجوز نداشت.
    یادم می آد چند سال پیش از گوشه و کنار می شنیدم که همه دارن التماسش رو می کنن آقا برو مجوز بگیر.
    تا بالاخره گرفت و تیراژ برنامه ی ماه عسل "منو درگیر خودت کن" رو خوند.
    این اتفاق میمون به قدری مهم بود که یادمه آقای فرزاد حسنی تو برنامه اش گفت : "بالاخره محسن یگانه هم مجوز دار شد!"
    بذار یه چیز رو صریح و رک بگم دوست من.
    تو این مملکت مجوز صرفا وسیله ای هست برای دور زدن هنر.
    بازی مافیایی رک و پوس کنده.
    اگر احساس کنن واسشون مشکلی ایجاد نمی کنی و طرفشونی به تعداد لایکاشونم می افزایی (!) بهت مجوز می دن.
    در بدترین حالت می شید امیر تتلو دیگه!
    امید جهان!
    یکی از دوستان به نقل از امید جهان داش تعریف می کرد که آقا رو گرفتن به خاطر "تهییج افکار عمومی" (!) بردن یه سیلی بهش زدن.
    دیگه نهایتش اینه دیگه!
    وقتی لایک داشته باشید (!) (منظورم اینه که محبوب باشید) بگیرنتون به تعداد لایک شما و دیس لایکای اونا افزوده می شه.
    امیر خان مقصود لو (تتلو) رو گرفتن طرفداراش به قدری زیاد شدن که رفتن واسش پیج "ارتش امیر تتلو" رو زدن.
    از خداتون هم باشه بگیرنتون. :)
    نقدم رو شاید یکم تند نوشتم ولی فکر نمی کنم جاییش رو به حق ننوشته باشم.
    موفق باشید.

آخرین ویرایش: ‏24/4/14
    • خوشم اومد خوشم اومد x 1
  3. Shayan M8

Shayan M8 عضو سایت

امتیازات:
    +16 / 0 / -0
    نرم افزار:
    با تشکر از توجه شما. اتفاقا صحبت های شما حقایقیه که در موسیقی ما هست
    اما حالا بحث من با امیر تتلو و محسن یگانه و ... کمی فرق میکنه. من اصلا دنبال خوانندگی نیستم. من فقط به فکر آهنگسازی هستم. مثلا نادر کوهستانی آهنگساز امیر تتلو، اون توی شعری که تتلو میخونه هیچ کاره ست، اما من بعید میدونم ممنوع الکار نباشه چون داره برای یه خواننده زیر زمینی کار میکنه، حالا من سوالم اینه که مثلا من میرم برای یه نفر آهنگ میسازم و اون دنبال مجوز نمی ره و کار رو زیرزمینی پخش میکنه، این وسط پای آهنگساز هم گیر میفته؟
    من اگه میخوام آلبوم الکترونیک و "بی کلام" درست کنم و مجوز بگیرم، اینه که بتونم از این راه توانایی خودم رو توی آهنگسازی نشون بدم. مجوز گرفتنش هم نسبت به کار هایی که خواننده داره راحت تره چون اصلا شعری نداره که بخواد مجوز بگیره پس میمونه ملودی کار و استعلام و ند تا مرحله دیگه. وگرنه میشه خیلی راحت اینترنتی شروع به تبلیغ کرد و شروع به کار کرد، مهم اینه که کار دست کی بیفته، چطور روش بخونه، یه کاری نکنه دردسر درست شه.
    حتی به ریمیکس کردن کار ها و پخششون از طریق اینترنت هم فکر کردم ولی بازم چون یه مرحله ی مجوز گرفتن تایید ملودیه این کار هم نگرانم میکنه. به هر حال من فکر میکنم از راه قانون پیش رفتن بهتره. شاید هم نگرانی من بیش از حده.

4. AliRezA Nasehi

امتیازات:
    +1,760 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    درود دوباره بر شما.
    نگران نباشید دوست عزیز.
    آقای سیروان حسروی آهنگ خاطره ها رو برای معین تنظیم کرده.
    الیاس شیرزاد آهنگ تردید و ترک اول آلبوم سیاوش قمیشی رو تنظیم کرده.
    این وسط فقط آقای علیرضا افکاری یه بار کتک خورده.
    با آهنگسازا و تنظیم کننده خیلی کاری ندارن.
    اینا چیزی رو که ازش سررشته نداشته باشن و تخصصی باشه و به آدمای متخصص زیاد کاری ندارن.
    به نظرم شما با این نگرانی که دارید زیر زمینی کار ندید براتون بهتره باشه چون احتمالا اگر اولین کارتون رو بدید و پخشش کنید بیشتر باعث عذابتون بشه تا هیجان.
    موفق باشید.

آخرین ویرایش: ‏24/4/14
  5. Shayan M8

Shayan M8 عضو سایت

امتیازات:
    +16 / 0 / -0
    نرم افزار:
    واقعا توی همین دو تا پست تونستید کمک بسیار زیادی به من بکنید،
    حالا به نظر شما برای نشون دادن توانایی هام ریمیکس کردن آهنگها و پخش اونها بهتره یا پرداختن به ساخت آلبوم؟ (البته ببخشید زیاد مزاحمتون میشم ولی شما واقعا خوب به من کمک می کنید)

6. AliRezA Nasehi

امتیازات:
    +1,760 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    خواهش می کنم دوست من.
    بستگی داره عزیز.
    ببینید اینکه اسم شما بره پشت آلبوم های موسیقی افراد مطرح خیلی عالیه.
    ریمیکس کارهای ایرانی هم خیلی جواب می ده.
    بستگی به شما داره و اینکه با کیا کار می کنید و سطح کارتون و اینکه چطور خودتون رو به جامعه معرفی کنید.
    نمونه اش آرون حسینی با دو سه تا کار با رضا صادقی (آهنگ نترس و کفش آهنی) در 22 سالگی اسمش سر زبون ها افتاد.
    الیاس شیرزاد با تگ هایی که روی آهنگاش می ذاشت معروف شد.
    مهران عباسی بعد کار با یگانه خیلی معروف تر شد.
    کوشان حداد با آلبوم پارسال فرزاد فرزین.
    میلاد ترابی با آهنگ "احساسی که به تو دارم" محمد علیزاده هم باعث مطرح شدن خودش و محمد علیزاده شد.
    البته این نکته رو باید ذکر کنم که افراد اسم برده شده قبل از شهرتشون کلی کار داده بودن.
    همون آقای میلاد ترابی آلبوم اول حمید عسگری "کما" رو زده بود.
    یا کوشان و مهران با همکاری هم در گروه نئورین توی مسابقات جهانی رتبه آورده بودن.
    خیلی مهمه با چه کسایی کار کنید.

آخرین ویرایش: ‏25/4/14
بارگذاری...