راهنمایی برای ساخت یک دد روم در اتاق شخصی

شروع موضوع توسط Masoud-A ‏13/12/09 در انجمن Acoustic ( اکوستیک )

تاپیک راهنمایی برای ساخت یک دد روم در اتاق شخصی تالار Acoustic ( اکوستیک ) در persian-music.org.

1. Masoud-A

Masoud-A عضو سایت

امتیازات:
    +281 / 1 / -2
    نرم افزار:
    flstudio, logic, nuendo
    سلام به دوستان و اساتید عزیز...
    دیروز یکی از دوستانم اومد پیشم و گفت که میخواد یه استودیوی خونگی و بهتر بگم یه دد روم توی اتاق خودش بسازه - واسه ی ظبط آلبوم خودش ، یعنی میخواد گاهی اوقات ساز ظبط کنه + رکورد وکال...!
    اومد پیش من که راجع به ساخت استودیو صحبت کنیم اما من متاسفانه از ساخت استودیو سر رشته ای ندارم و فقط به کار ساخت موسیقی و تدریس مشغولم و توی خونه فقط تجهیزات ساخت رو دارم میکروفن صدابرداری ندارم و حتی برای ظبط ساز میرم استودیوی دوستانم و ساده بگم زیاد وارد ساخت استودیو نشدم اما خب به دوستم قول دادم که حتماً بگم که چیکار باید بکنه...
    البته راجع به تجهیزات صحبتی نبود و فقط اطلاعاتی راجع به ساخت یه دد روم استاندارد و بسیار کم هزینه میخواست ، ببخشید که اینو میگم اما عین جملش همین بود !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:smile (53)::smile (53)::smile (53):
    ببینید همونطور که عرض کردم این دد روم قراره توی اتاق شخصیش ساخته بشه و حالا اینکه جنس دیوار ها از چی باشه و دیوار ها چطور عایق بشه (البته آکوستیک نمیخواد) رو میسپرم به دوستان.
    این رو هم بگم که یک در بیشتر نمیخواد بزاره
    و ویزور هم نمیخواد و ارتباط رو مانیتورینگ میکنه......!!!!!!!!!!!!!!!:smile (24)::smile (24):
    اما حالا نکته اینه که تو یه اتاق 4*4 با ارتفاع 2 متر چه دد رومی و از چه جنسی میشه ساخت ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ !
    که هم استاندارد باشه و هم ارزون....
    آیا میشه با یونولیت این اتاق رو ساخت یا از گچ؟به هر حال دیگه بقیش رو میسپرم به دوستان که توضیح بدن
    ممنون - یا حق

2. Masoud-A

Masoud-A عضو سایت

امتیازات:
    +281 / 1 / -2
    نرم افزار:
    flstudio, logic, nuendo
    منتظرم...

خبری نشد دوستان عزیز ؟؟؟
    به هر حال من منتظر راهنمایی های دوستانه ی شما عزیزان هستم.
    با تشکر از لطفتون !

3. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,809 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    ايشون ميتونن از ورقهاي mdf با ضخامت 2 سانت به صورت دوبل با لايه داخلي يونوليت ديوارهايي درست كنن و در سه گوش اتاق خودشون نصب كنن. يعني دو ضلع اون ديوار اتاق و دو ضلع اون ديوار چوبي باشه كه بين ديوار چوبي رو هم با ورقهاي يونوليت پركنن.
    و بعد از اون يك لايه موكت داخل اتاق رو بپوشونن و روي موكت ها ورقهاي آگوستيك نصب كنن البته براي نصب اگوستيك روي دو ضلع ديگه كه ديوار اتاق هستش بايد با چوب زير سازي كنن.
    اين ساده ترين روشه.
    روشهاي ديگه هم ميشه پيشنهاد كرد اما مهم مقدار بودجه ايشونه.

آخرین ویرایش: ‏14/12/09
    • خوشم اومد خوشم اومد x 1
  4. Masoud-A

Masoud-A عضو سایت

امتیازات:
    +281 / 1 / -2
    نرم افزار:
    flstudio, logic, nuendo
    امید جان ممنون از راهنمایی سودمند شما.
    واقعاً لطف کردین.
    من هم همین mdf رو پیشنهاد کردم و تا حدی راضی شد اما خودش میگفت میخوام با چوب اتاق رو بسازم و یک سری عکس بهم نشون داد که بدنه ی استودیو رو با چوب میسازن و منم توی همین تالار بود که اگه اشتباه نکنم light عزیز به یکی از دوستان پیشنهاد داده بودن که با چوب توی اتاقشون یه محیط آکوستیک بسازن . حالا نظر شما چیه؟
    ضمناً این دوستمون تصمیم به خرید آکوستیک نداره.شما عایق بندی مناسب دیگه ای بغیر از آکوستیک سراغ ندارین؟؟؟

5. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,809 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    چوب بهترين نوع عايق هستش. حالا چه mdf باشه چه چوب عادي.
    براي اينكه نخواد از اگوستيك استفاده كنه پتو يا موكت پرز بلند مناسبه .البته ورقهاي آگوستيك بهترن.

6. Masoud-A

Masoud-A عضو سایت

امتیازات:
    +281 / 1 / -2
    نرم افزار:
    flstudio, logic, nuendo
    ممنون امید جان.
    آره پس میگم که اتاقش رو از چوب بسازه و :

در رو هم بگه به نجار با چوب بسازه توی اتاق ؟

اما راجع به آکوستیک میتونیم طبق دستورالعملی که توی تاپیکای دیگه هست از پشم سنگ و یا کائوچوب و یا ابر عایق کنیم؟؟؟

ضمناً این دوستمون قصد داره که آلبوم خودش رو توی خونه ظبط کنه ، راجع به تجهیزاتش که توی قسمت تجهیزات استودیو با همفکری عزیزان و به خصوص امید جان به نتیجه ی خوبی رسیدیم - تو این قسمت هم که مشخص کردیم که چطوری دد رومش رو بسازه.
    کار میکس و مستر آلبومش رو هم خودم انجام میدم و اگه بتونیم یه فضای آکوستیک مناسب فراهم کنیم خودم بخوبی مستر میکنم و تا جایی که بشه کار رو طوری اکسپورت میگیرم که ایراداش مشخص نشه.ضمناً توی این فضای آکوستیک هم ساز ظبط میشه و هم وکال.
    دیگه راهنمایی کنید تا یه محیط خوب رو آماده کنیم.

1.جنس در چی باشه و آیا میشه نجار خودش در رو روی اتاق بسازه؟

2.یه دستورالعمل خوب برای آکوستیک کردن فضای داخلی.

با تشکر

7. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,809 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    درهايي هستش كه داخلش فوم تزريقي كار كرن اونها خوبن ( اسم دقيقش رو يادم نيست )
    اگه براي ميكس و مسترينگ ميخواد بايد عايق خوبي انجام بده دقيقا مثل اتاق سكوت. چون بايد صدا رو خوب بشنوه.

8. Masoud-A

Masoud-A عضو سایت

امتیازات:
    +281 / 1 / -2
    نرم افزار:
    flstudio, logic, nuendo
    ممنون امید جان و اون عایق خوب چیه (البته بغیر از ورق های آکوستیک) ؟ اگه لطف کنید دستورالعمل عایق کاری رو به ترتیب بنویسین ممنون میشم. موفق باشین.

9. Masoud-A

Masoud-A عضو سایت

امتیازات:
    +281 / 1 / -2
    نرم افزار:
    flstudio, logic, nuendo
  10. meba

meba عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    reason
    با درود

اگه صدای ووکال در یک اتاق غیر اکوستیک و (بر فرض مثال)عاری از هر گونه صدای اضافی و نویز ضبط بشه
    چه اتفاقی میافته؟
    کسی این کارو کرده؟
    منظورم اینه که اکوستیک کردن فقط برای جلوگیری از صداهای مزاحمه؟ یا بر صدای وکالیست نیز تاثیر میگذاره؟

11. JunioR

JunioR کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +99 / 0 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo
    خیر آکوستیک کردن بخشیش هم مربوط به کنترل صوت در اتاق میشه. کنترل مشخصه هایی مثل بازآوایی، پس آوایی (reverberation) و نشت صدا.

بارگذاری...