راهنمایی برای ساخت سقف ددروم

شروع موضوع توسط sobhan_sr ‏28/10/13 در انجمن Acoustic ( اکوستیک )

تاپیک راهنمایی برای ساخت سقف ددروم تالار Acoustic ( اکوستیک ) در persian-music.org.

1. sobhan_sr

sobhan_sr عضو سایت

شغل :
    آهنگساز و مدرس موسیقی
    امتیازات:
    +12 / 0 / -0
    نرم افزار:
    logic
    سلام دوستان. من داخل اتاق خوابم اومدم با دیوارگچی یک اتاقک کوچیک درست کردم بعنوان ددروم.الان این اتاقک رو از ۴طرف تا ارتفاع ۲.۲۰ بردم بالا و حالا موندم سقفشو چکار کنم.راستش نمیخوام و نمیتونم از آهن و آجر و ملات... استفاده کنم. دنبال راهی بودم که بشه یه سقف سبک اما عایق صدا واسش کار بزارم.یعنی الان فکر کنید یه اتاقک دارم بدون سقف!!لطفا منو راهنمایی کنید.یه دنیا ممنونم

2. ایمان احمدزاده

ایمان احمدزاده مدیر ارشد مرجع تخصصی موسیقی ایران تیم مدیریت مدیر ارشد

شغل :
    آهنگساز٬ تنظیم کننده٬ صدابردار
    امتیازات:
    +2,604 / 1 / -2
    نرم افزار:
    cubase, logic
    پاسخ : راهنمایی برای ساخت سقف ددروم

به نظرم بهترین راه اینه دیوارها رو تا سقف برید بالا و نسبت به سقف اتاق یه سقف کاذب برای اتاقک بسازید

3. sobhan_sr

sobhan_sr عضو سایت

شغل :
    آهنگساز و مدرس موسیقی
    امتیازات:
    +12 / 0 / -0
    نرم افزار:
    logic

فرمایش شما درسته جناب احمدزاده منتها امکان بالابردن دیوار برام نیست چون دیوار گچی ندارم دیگه و چون طبقه چهارم هستم و آسانسور ندارم واقعا آوردنش مکافاته!اینارو هم از قبل داشتم. حتی الامکان راهی رو پیشنهاد بدید که احتیاجی به بالابردن دیوارها نباشه.ممنون

4. akhavan

akhavan کاربر با تجربه عضو سایت

شغل :
    Teacher
    امتیازات:
    +2,537 / 1 / -3
    نرم افزار:
    logic

تو این چندسال تحقیقی که من راجع به این کار داشتم بهترین حالت این هستش که شما یک فضای مستقل و حتی شناور تهیه کنید . کاری که شما کردید تا حدی به رفع مشکلات کمک خواهد کرد . چه اینکه میفرمایید طبقه چهارم هستید و چیزی که من پیش بینی میکنم نشتی رو به این شکل خواهید داشت.
    پیشنهاد من استفاده از اتاقکهای اماده هست که با قیمت نسبتا مناسب ساخته شده اند . چندتا از تولیدهای این اتاقها در شریعتی پل چوبی هستند که برای پزشکهای اودیولوژیست و ... میسازند شما هم میتونید یک عدد با پنلهای سنادویچی مناسب سفارش بدهید.
    موفق باشی.

5. Hamed_abdollahi

Hamed_abdollahi عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +356 / 1 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio, nuendo, StudioOne

من هم از این کچ پیش ساخته ها استفاده کردم و ارتفاع هم همین اندازس ک شما درست کردید
    برای سقف هم بهترین راه اینه که از سپر اهنی استفاده کنید
    اندازه تایل گچی رو بگیرید و بینشون هر چندتا ک لازم هست سپر بذارید و گچ رو روی اون سوار کنید
    (من تیر اهن داشتم از وسط نصف کردم و دوتا سپر شد در نهاید)
    با هیچ چیز دیگه نمیشه درست کرد(چوب سقف کاذب و.....) چون صدا رد میشه و تمام زحمت هاتون رو ب باد میده
    اتاقک های اکوستیکی هم مورد مناسبیه اما متاسفانه هروقت ک میخواید ضبط کنید باید مانیتورا رو یا خیلی کم کنید یا خاموش کنید
    بنده دیوار کچی ساختم هنوز هم کمی فرکانس های بالا رو توی ضبطم مشاهده میکنم دیگه چ برسه ب اتاقک چوبی ک ب راحتی ازش رد میشه

ب هر حال اگه میخواین نتیجه بگیرید 4 طبقه ک خوبه 10 طبقه رو هم باید ببرید.(هرکه طاووس خواهد...........)

سوالی بود درخدمتم

6. turkyas66

turkyas66 عضو سایت

امتیازات:
    +86 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio

سبحان عزيز متوني از ام دي اف يا از نئوپا استفاده بكني.من همين كارو كردم و البته از پشم شيشه و شانه تخم مرغ هم استفاده كردم و كاملا هم راضي هستم.اگه شد فردا با عكس ميزارم تا راحتر متوجه بشي

- - - - - - - - - -

اينم يه نمونه از بدروم اتاق من
    راهنمایی برای ساخت سقف ددروم-IMG_3087.JPG
    راهنمایی برای ساخت سقف ددروم-IMG_3088.JPG
    راهنمایی برای ساخت سقف ددروم-IMG_3089.JPG
    راهنمایی برای ساخت سقف ددروم-IMG_3090.JPG
    راهنمایی برای ساخت سقف ددروم-IMG_3100.JPG

7. Hamed_abdollahi

امتیازات:
    +356 / 1 / -0
    نرم افزار:

صرف نمیکنه
    ام دی اف و نئوپان خیلی گرون در میاد
    1 چهارم هزینه ام دی اف رو کار گر بگیره گچو براش ببره بالا و بزنه
    خیلی نتیجه بهتری هم از چوب داره

8. akhavan

شغل :
    Teacher
    امتیازات:
    +2,537 / 1 / -3
    نرم افزار:
    logic

عزیز ۲ تا نکته هست
    اینکه شما یک سپر فلزی رو روی دیوارها قرار بدید و از طرفین اون مثل ریل استفاده کنید و پنلها رو خوابیده قرار بدهید همون فرمول سقف کاذب هست

۲- به هیچ وجه یک ورق چوب در اتاقکها بکار نمیرود بلکه چهارچوب کاملی هست که کاملا کلاف کشی شده اگر شما دیوارهای اون رو از مقطع برش بدهید چندلایه پیوسته عایق میبینید که برای ایزولاسیون اون اتاق به تنهایی کافی هست.

اما نکته اینجاست که این اتاقک ها شرایط یک استودیوی استاندارد ( از لحاظ بالانسینگ ) رو ندارند در واقع فقط به ساکت بودن محیط کمک میکنند.
    برای ساخت اتاقکها استانداردهایی هست که قبلا در همین فروم دیدم توسط اقای mohammad karo آپلود شده بود که به نظر من مناسب هستند.
    به هرحال همونطوری هم که شما فرمودید هرکسی طاووس خواهد جور هندوستان کشد.

9. turkyas66

turkyas66 عضو سایت

امتیازات:
    +86 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio

دوست من نئوپان كجاش هزينه ميگيره.البته مسير خريد زياد نباشه.
    هزينه كارگر گرفتنو زدنش مي صرفه يا اينكه اندازه بده به نجاري برش بزنه بيار خودش بزنه مي صرفه.

- - - - - - - - - -

جناب اخوان هم درست ميفرمايند.حداقل يه عكس بزاري تا راحتر دوستان بزرگوار راهنماييتون كنن
    ولي من بعد از ساختن بدرومم چهار گوشه اي خودم پنل ساختم كه ديگر زياد با مشكل روبه رو نشم

10. akhavan

شغل :
    Teacher
    امتیازات:
    +2,537 / 1 / -3
    نرم افزار:
    logic

حتی بجای نپوپان از mdf پالتی هم میشود استفاده کرد یک ورق خام اون حدود ۱۰.۰۰۰ توومان قیمت دارد. که برای ساخت یک اتاقک حدود ۲ عدد اون کافی هست ولی کمیاب هست.
    این یک نوع mdf هست که طرح ندارد و خام هست .سایز اون هم برابر نپوپانهای موجود هست . ولی متاسفانه نایاب هست.
    از اون برای طبقه های داخل کابینت استفاده میکنند.

همیشه راههای هست الزمای در کار نیست ولی نتیجه کار باید به شکلی باشد که حداقل نزدیک به استاندارد باشد . کم نیستند کسانی که به همین شکل ایزولاسیون کردند و بعدا پشیمون شدند :) پس از اول درست کار کنید که مشکلات اکوستیکی هم نداشته باشید.

11. turkyas66

turkyas66 عضو سایت

امتیازات:
    +86 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio

من چهار چوب اتاقمو با آچر سفالي ساختم بعد از روش گچ كاري با زخامت بيشتر گچ كاري كردم و بعدشم رويش نئويان زدم چار گوشهاشو با چسب ماستيك پرش كردم تا يه وقت صدا بيشتر عبور نده.اما اومدم داخل اتاق رو كاملا ايزوله كردم.و راضي هستم.نبايد اينارو شايد در اين تاپيك ميگفتم اما فكر كردم شايد بتونم كمكي كرده باشم.بدرود

12. Hamed_abdollahi

امتیازات:
    +356 / 1 / -0
    نرم افزار:

سقف کاذب= یعنی سقفی ک الکیه و فقط نما هست
    سفق کاذب کار سقف گچی اجری سیمانی رو نمیکنه و صرفا نما داره ک در اکثر فروشگاه ها میشه دیدش
    ب نظرتون این نوع سقف ها جلوی رد شدن صدارو میگیره؟
    بر داشتی ک من از سقف کاذب دارم اینه ک فقط نمایشی هست و یک لایه نازک هستن حالا جنسشو نمیدونم

من این اتاقک هایی ک شما میگید رو ندیدم ولی اینطور ک شما میگید چند لایه پولش هم از اینکه کار گرو گچ بگیره براش بزنن بیشتر در میاد.

شما اول گفتید ام دی اف و نئوپان ک قیمت ام دی اف خیلی بالاس هر ورقی
    نئوپان ورقی چنده؟
    ی زمانی ورقی 200 بود اگر اشتباه نکنم
    الان چنده؟
    الان با 100 تومن هم کار گر هم گچ برای سقف میتونن تموم کنن!!!!(البته ب متراژ سقف هم بستگی داره)

دوستان شما ک چوب رو پیشنهاد میکنین.....بنده خدا نصف کار رو با گچ رفته حالا عوض اینکه یک راهی بذارید جلو پاش ک نهایت کم قیمت باشه میگید از چوب استفاده کن؟
    زمانی از چوب استفاده میشه ک اصولی کار بشه و متراژ زیاد باشه و بشه لایه لایه کار کرد ک هزینش خیلی بالاست
    توی متراژ های کم و اندازه های خیلی کم بهترین راه استفاده از همین گچ هاست خیلی خیلی بهتر از چوب عمل میکنه

موفق باشید

13. turkyas66

turkyas66 عضو سایت

امتیازات:
    +86 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio

نه حامد عزيز چه خبره 200.من خودم 35 تومان 16 ميلي شو خريدم.مگه ميخوام چكارش كنم
    گفتم اگه بخواهد يا نئوپا و يا ام دي اف بگير.در ضمن وقتي ميخواهد داخلش رو آكوستيك يا ايزوله كنه ديگه زير اينا ميمونه.من اينكارو كردم چون نتيجه اش رو ديم و همچنين به مدير انجمن آكوسيتك نشان دادم با كل عكسي كه از اول گرفته بودم و ايشون هم نه % كامل بلكه كل كارام رو راه بندازه تائيد كرد.
    البته دوستمون يه عكسي نشان بده,حداقل ببينيم چطوري كاراشو ساخته و حالا هم نصفه مونده.

14. Hamed_abdollahi

امتیازات:
    +356 / 1 / -0
    نرم افزار:

بقولturkyas66 عزیز شاید جای این بحث ها توی این تاپیک نباشه
    قیمت نئوپان رو متاسفانه ندارم اما بنده ملامینر رو ک همون نئوپان با روکش طرح ام دی اف هست رو هر ورق 400 خبر دارم تا 5 ماه پیش فکر نکنم این قیمتی ک دادین باشه

ماهم منتظریم تا دوست خوبمون عکسی بذارن و بهتر راهنماییش کنیم
    اینم نمایی از ساخته شد اتاقک با گچ
    راهنمایی برای ساخت سقف ددروم-asdf.jpg

15. sobhan_sr

sobhan_sr عضو سایت

شغل :
    آهنگساز و مدرس موسیقی
    امتیازات:
    +12 / 0 / -0
    نرم افزار:
    logic

ممنونم جناب اخوان منتها تا جایی که در جریانم قیمت این اتاقکها بالاست و به نظر من خیلی مقرون به صرفه نیستن.اما بینهایت سپاسگذارم از راهنماییتون.زنده باشید

- - - - - - - - - -

حامد خان عزیز و جناب turkyas66 از شما هم بینهایت سپاسگزارم. منتها به هر مشقتی که بود ۱۰-۱۲ تا پنل گچی دیگه جور کردم و دیوارها رو تا سقف بردم بالا.راستش خودم هم از اول قصد همین کارو داشتم که جناب احمدزاده هم بهش اشاره کرده بودند. الان فقط مونده سقف کاذب که از داخل کار کنم. اگه بزرگواری کنید در این مورد راهنماییم کنید ممنون میشم.سقف کاذب رو به چه صورت کار کنم بهتره؟و چه سقف کاذبی رو پیشنهاد میدید؟
    درضمن اتاقک من دقیقا مشابه همین تصویریه که حامدخان گذاشتن با این تفاوت که دیوار اتاقکم از دیوار اصلی اتاق مجزاست و فاصله بینشون رو با پشم سنگ پر کردم.الان وضعیت نابهنجاری داره:smile (45): در اولین فرصت عکسش رو میزارم.
    یه دنیا سپاس از همتون.پاینده باشین

16. akhavan

شغل :
    Teacher
    امتیازات:
    +2,537 / 1 / -3
    نرم افزار:
    logic

خواهش میکنم عزیز .
    قیمت اون اتاقها خیلی زیاد نیست اگر خودتون بسازید هزینه اون کمتر خواهد شد ( مخصوصا با همون MDF که عرض کردم خیلی ارزون خواهد شد )‌ ولی مهم متریال و نقشه ساخت هست . حتی در همین تهران هم کسانی هستند که با این روش رکورد میکنند و نتیجه خوبی هم میگیرند چون کمی به شرایط استاندارد نزدیکتر هست.

من یک سری مقاله راجع به اکوستیک و مباحث ها پیرامون این موضوع قبلا ترجمه کردم
    توصیه میکنم قبل از ادامه و ساخت پروژه ٬ تاپیکهای سایر دوستان و ویدیو تیپ های یوتیوب رو نگاه کنید چند وقت پیش یکیشون رو آپلود کرده بودم که البته این دوستان شرایط شما رو داشتند ٬ کارای اینها گسترده هست و حتی یک لایو روم رو در اون ارتقاع ساختند. اگر بتونم بقیه رو هم پیدا میکنم و ایبوک میکنم و اپ میکنم. موفق باشی

https://www.persian-music.org/thread99929.html

17. sobhan_sr

sobhan_sr عضو سایت

شغل :
    آهنگساز و مدرس موسیقی
    امتیازات:
    +12 / 0 / -0
    نرم افزار:
    logic

خیلی خیلی سپاسگذارم...

18. masoodmadadi

masoodmadadi عضو سایت

امتیازات:
    +40 / 0 / -0
    نرم افزار:
    sonar

دوستان من فقط میخوام در اتاقمو عایق بندی کنم تا موقع تمرین صدا به بیرون منتقل نشه.از اونجایی که یه خورده فاصله بین در و چارچوب هست که خوب بهم چفت نمیشن,قبلا با فوم خواستم که عایق بندی کنم ولی هم تو بازو بسته شدنش به مشکل بر خوردم همم اینکه باز صدا رد میشد ازش.
    درم از این درایه چوبی هستش!
    :smile (16):

- - - - - - - - - -

دوستان من فقط میخوام در اتاقمو عایق بندی کنم تا موقع تمرین صدا به بیرون منتقل نشه.از اونجایی که یه خورده فاصله بین در و چارچوب هست که خوب بهم چفت نمیشن,قبلا با فوم خواستم که عایق بندی کنم ولی هم تو بازو بسته شدنش به مشکل بر خوردم همم اینکه باز صدا رد میشد ازش.
    درم از این درایه چوبی هستش!
    :smile (16):

19. turkyas66

turkyas66 عضو سایت

امتیازات:
    +86 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio

مسعود عزيز يه عكس بزار تا بهتر برات بگم چكار كني.منم همرا با عكس ميزارم تا خو متوجه بشي كار خاصي نداره.پارچه و پشم شيشه به اندازه درتون تهيه كنين ديگه حله.

20. musicprooo

musicprooo عضو سایت

امتیازات:
    +82 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, sonar

دوستان در هنگام استفاده از پشم شیشه خیلی مواظب باشین ذرات بسیار ریز اون تو هوا پخش میشه و رو لوازم و ... میشینه و بعدا بیماری های سرطانی ایجاد میکنه و پاک سازیش از محیط هم خیلی سخته

بارگذاری...