راهنمایی برای خوانندگی-نوازندگی

شروع موضوع توسط nojavan2012 ‏1/8/12 در انجمن گفتگوی عمومی درباره خوانندگی

تاپیک راهنمایی برای خوانندگی-نوازندگی تالار گفتگوی عمومی درباره خوانندگی در persian-music.org.

1. nojavan2012

nojavan2012 عضو سایت

شغل :
    دانشجوی پرستاری
    امتیازات:
    +3 / 0 / -0
    سلام
    من قبلا اینجا سوال مطرح کردم
    من هنوز نتونستم بفهمم صدام به درد خوندن میخوره یا نه...
    درسته هیچ آموزشی نداشتم اما به صورت خودآموز به مهارتهایی رسیدم
    تمام دوستام و حتی بعضی از معلمام میگن صدات عالیه...
    البته خودمم بعضی موقعها حس میکنم که صدام خوبه
    اما راستش صدای من یه جور خاصه..پیدا کردن نقطه طلاییش ( پیدا کردن قلقش) سخته
    بارها تونستم به طور اتفاقی اون نقطه رو پیدا کنم و هر قطعه ای رو اجرا کنم..حتی از اون شجریانی ها
    اما تو حالت عادی نمیشه..یعنی میتونم بخونم اما نه اونجوری...
    در مورد جنس صدام هم باید بگم از نوع خواننده هایی مثل ( حمید حامی..یا ابی) نمیگم عین اینا ....جنس صدام شبیه ایناست و سبکی که میتونم با این صدام ادامه بدم
    اما یه چیز دیگه هم هست...
    من یه آذری ام( تورک) اهل تقریبا تبریز ( حوالی تبریز)
    از موزیک آذری هم خیلی خوشم میاد یعنی عاشقشم
    برا همین گیر کردم...آذری خودمون-پاپ یا سنتی/؟؟؟
    اینم بگم برا خودنمایی و این حرفا دنبال موزیک نیستم
    فقط برا ارضای روحی خودم...
    بهم گفتن مشکل صدات با سلفژ حل میشه...
    حالا این به کنار..
    برای این که هم بخونی و هم بنوازی چه سازی خوبه؟؟
    ویولن که میگن یادگرفتنش زمان میبره و تازه نمیتونی بخونی
    پیانو هم که لامذهب قیمتش اون بالاهاست
    گیتار هم بگی نگی باهاش راحت نیستم
    اما خودم عاشق پیانو ام استعداد نواختنشو هم دارم
    بالاخره باید یکی رو انتخاب کنم
    اگه پیدا بشه 3 تا 3.5 میلیون باید بگیرم(پیانو)
    البته من عجله ای هم نیستم
    یعنی جایی که الان زندگی میکنم از نظر امکانات یه کم محرومه باید یکم صبر کنم و به تمرین ادامه بدم
    میدونم سوالارو قاطی پاتی کردم...
    اما با این اطلاعات چه حرفی یا چه پاسخی به مبهمات ذهنم دارید؟؟
    منتظرم
    در ضمن من 17.5 سالمه:93::93::93:

2. tutak

tutak Banned

امتیازات:
    +21 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    منم مثل تو ام !!!!!!!!!!!
    بهم گفتن بیا تست صدا بده ! ولی میترسم برم !
    از صدای خودم خوشم نمیاد و میترسم ضایع بشم !!!
    نمیدونم چیکار کنم !
    گیر کردم !!!:smile (16):

3. alisadegh

alisadegh عضو سایت

امتیازات:
    +15 / 0 / -0
    نرم افزار:

دوست عزیز وقتی بری کلاس پیانو همون اول نمیگه باید پیانو بخری اولش باید کیبورد بزنی مثل خود من.
    ولی اگر می خوایی ساز پر کاربرد یاد بگیری که به درد آهنگسازی هم بخوره (بعدا) برو کلاس پیانو.
    قیمت یک کیبورد خوب هم برای آموزش حدود 300 تا 600 تومنه تفاوت زیادی با قیمت سایر ساز ها نداره مثل گیتار و...

4. raman

raman عضو سایت

امتیازات:
    +85 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason, studio_one
    یعنی چی از صدای خودتون خوشتون نمیاد !!!!! اگر اینطور هست پس برای چی میخوایید بخونید ! اولین چیزی که باید تو خوانندگی در نظر بگیرید لذت بردن خودتون از صدای خودتون هست ! وقتی صدای ضبط شده خودتون رو دارین گوش میکنید لذت ببرید ! مطمئن باشید دیگران هم لذت میبرین در غیر این صورت ! فکر نمی کنم جادویی اتفاق بیوفته !

5. Mohamad.K

Mohamad.K عضو سایت

امتیازات:
    +305 / 0 / -2
    نرم افزار:
    ableton, cubase
    سلام دوست من . اینجور که مشخصه شما دنبال فقط خواندن و نواختن هستید . پیشنهاد من به شما این هست که شما کلاس آواز بری . . حالا در سبک پاپ اگر میخوای فعالیت کنی تو ایران از این قبیل کلاس ها زیاد هست که حالا خوده استاد با توجه به سواد موسیقیایی شما تعیین میکنه که شما لازم هست سلفژ کار کنی یا حالا تکنیک های مربوط به خواندن رو بهتون همونجا یاد میدن اگر خودتون هم فکر میکنید استعداد خوندن رو دارین 50 % راه رو به راحتی رفتین بقیش با تمرین و زمان حل شدنیس . راجبه ساز هم من پیشنهادم به شما گیتار هست . اونم نه گیتار در سبک کلاسیک بلکه پاپ . چون گیتار هم ساز نسبتا ارزون و بسیار خوش صدایی هست که مخصوصا برای نواختن و خواندن مناسبتر هست . پیانو هم عالیه ولی باز از نظر من گیتار مناسبتره برای خواندن . موفق باشید

6. nojavan2012

nojavan2012 عضو سایت

شغل :
    دانشجوی پرستاری
    امتیازات:
    +3 / 0 / -0
    محمد جان خیلی ممنون از راهنماییت بسیار مفید بود....
    در مورد خوندن یکم دلم روشنه چون تمرین زیاد داشتم و همونطور که گفتم باید اون نقطه اصلی حنجرمو پیدا کنم و این روزا احتمال میدم به دلیل روزه داری و خشک موندن گلوم صدام یه جوری شده..طوری که اصلا نمیتونم تحریر اعمال کنم..همین موضوع عصبیم کرده..چون من دائما در حال خوندنم...
    در مورد ساز هم بگم مشکل من با گیتار اینه که اصلا حتی به دست هم نگرفتمش..چون از اول از این دسته سازها ((( به گمونم چنگه ای میگن))) خوشم نمیاد( از نواختنش خوشم نمیاد و الا صداش بی نظیره )) ولی
    ولی سازهایی مثل ارگ و پیانو که با کلید یا کلاویه هستن برام راحت ترن..تجربه سنتور هم داشتم ( از نوع مبتدی))البته به ده روز نکشید که بی خیال شدم و الان بیشتر از یک و نیم سال هست داره خاک میخوره..و کلا با سازهای ضربه ای زود میتونم حرفه ای بشم...بازم منتظر نظراتتون هستم....

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  7. rash@

rash@

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, reason
    انتخاب ساز بستگی به علاقت داره اگه پیانو رو دوست داری حتما همون رو شروع کن
    نکته ی مهمی که باید بهت گفت اینه که اصلا بدون داشتن استادی که مسیر رو برات روشن کنه و قبل از بدست آوردن اطلاعات سعی به خوندن به خصوص فشار آوردن به حنجرت نکن

8. nojavan2012

nojavan2012 عضو سایت

شغل :
    دانشجوی پرستاری
    امتیازات:
    +3 / 0 / -0
    نه سعی میکنم آسیب نرسونم
    الانم فقط برای ارتقا توانایی حنجرم ( کیفیت صدام) و کنترلش میخونم...چون اونطوری که میگن خوندن باعث بهتر شدن وضعیت تارهای صوتی میشه..

9. ali_hamidi

ali_hamidi عضو سایت

امتیازات:
    +44 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام دوست من پست ها رو حوندم تا اینجا

در مورد ساز اگه واقعا علاقه داری همون پیانو رو برو دنبالش ( یه بار یکی از دوستان بنده که در این سایت هم هستن پیانوهای دیجیتال رو برای شروع پیشنهاد کرد حتی نظرش این بود که انقدر خوب هست که تا 10 سال بعدشم کار باهاش لذت بخشه . قیمتشم حدود 4 تومنه) بگذریم

در مورد آواز بشین با خودت فکر کن ببین چندچندی !
    اگه می بینی یه عده ای تا حالا راجع به صدات نظر خوب دادن این کافی نیس ( حتما یه استاد گیر بیار و براش بخون تا اون برات آنالیز کنه )
    به علاوه این که شما هنوز سنی نداری و می تونی با تمرین و ممارست به درجات بالایی در موسیقی و آواز برسی!

در مورد این هم که چه کلاسی بری دست خودته ! ببین علاقه ات چیه !

من خودم با پیشینه ای که در قرائت قرآن داشتم رفتم سراغ موسیقی سنتی !
    و البته اینم بگم که من قانع نشدم و الان راک هم دارم کار می کنم کم و بیش ! پاپ هم مشکلی توش ندارم!
    تئوری خودم اینه که از هرکدوم خوبی هاش رو یاد بگیرم و نهایتا یه معجونی ازش بسازم !

موفق باشی ;)

10. Mohamad.K

Mohamad.K عضو سایت

امتیازات:
    +305 / 0 / -2
    نرم افزار:
    ableton, cubase
    در مورده نقطه ای خوندن این یه چیزی هست که خودتون باید بدست بیارین . اونم از نظر من زمانی به دست میارین که شروع به خوندن روی موزیک کنید حالا اگر خودتون آهنگسازی میکنید که چه بهتر اگه نه روی موزیک های خالی بخونید . مسلما اون چیزی که شما خودتون میشنوید با چیزی که دیگران میشنون خیلی فرق داره شاید از دید دیگران شما اون نقطه رو داشته باشید . در مورده تحریر هم خوب نمیشه دقیقا گفت بخاطره روزه بودن باشه شما میتونید صدای خودتون رو بعد از افطار امتحان کنید اگه تونستید 100 درصد از همونی هست که خودتون عرض کردید اگه نه نتونستید باز مشکل از جای دیگس .

درباره سازم باز من فقط پیشنهاد دادم اما وقتی علاقه ای ندارید هیچ اجباری نیس ولی چون شما گفتید میخوام بزنم و بخونم باسه همین گفتم گیتار سریعترین و راحترین و ارزان ترین راه برای شماس تا پیانو و حتی ارگ . ولی اگر علاقه دارید میتونید پیانو و ارگ رو ادامه بدید اما صبر و کوشش و هزینه و زمان بیشتری میطلبه

11. nojavan2012

nojavan2012 عضو سایت

شغل :
    دانشجوی پرستاری
    امتیازات:
    +3 / 0 / -0
    سلام
    راهنماییاتون بسیار امیدبخشه واقعا ممنونم..
    راستش یه جورایی..مطمئن شدم که میتونم بخونم...در مورد ساز هم فعلا..بین پیانو-کیبورد-گیتار
    یکی رو انتخاب میکنم چون هدف اصلیم خوندنه
    و اما در مورد مشکل صدایی که داشتم..فهمیدم از روزه بودنه..
    چون بعد از افطار هم امتحان کردم...
    سوال دیگه ای که داشتم اینه که به نظرتون با گذشت زمان صدای طبیعیم عوض میشه؟؟ یعنی تغییری تو تارهای صوتیم ایجاد میشه..ممکنه قوی تربشه یا ضعیف تر؟؟
    از خیلی ها پرسیدم گفتن بستگی به مهارتت داره

12. mhayap

mhayap عضو سایت

امتیازات:
    +48 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, sonar
    اینو راست میگه چون من تجربش کردم هنجره بدجوری اسیب میبینه حتی بعضی وقتا اسیب های واقعا جبران ناپذیری به هنجره وارد میشه

13. ali_hamidi

ali_hamidi عضو سایت

امتیازات:
    +44 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ببین عزیز

شما اگه استفاده درستی از حنجره داشته باشی مطمئن باش که نتیجه میگیری

اما اگر اشتباه باشه ! فشار بیاری ! اصولی نخونی داغونت میکنه !!! در حدی که بعضی اوقات اگه خوش شانس باشی با چند مدت نخوندن شاید صدات برگرده اگر نه خدافظی !

بستگی به خودت داره !

حالا اینکه چقدر پیشرفت کنی هم این باز برمیگرده به تلاشت و نهایتا استعدادی که در این زمینه داری !

موفق باشی ;)

بارگذاری...