راهنمایی برای خرید گیتار هالو بادی

شروع موضوع توسط barbod shokuhi ‏17/2/14 در انجمن مشاوره خرید و مباحث فنی گیتار الکتریک

تاپیک راهنمایی برای خرید گیتار هالو بادی تالار مشاوره خرید و مباحث فنی گیتار الکتریک در persian-music.org.

1. barbod shokuhi

barbod shokuhi

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    سلام دوستان
    من به تازگی به گیتار الکتریک علاقه مند شدمشدم
    مخصوصا بی بی کینگ و خیلی دوست دارم یا کارهای سانتانا یا گری مور رو
    میخواستم ساز الکتریک بگیرم که بشه باهاش بلوز و جاز کار کنم
    از طرفی زیر 2 تومن باشه

شنیدم گیتارهای هالو بادی epiphone گیتارهای خوبیه . حتی میگن که بدون آمپلی و افکت میشه باهاش تجربه گیتار آگوستیک رو هم داشت که به نطر من تجربه بدی نیست
    از طرفی هم اصلا اطلاعایی از دنیای الکتریک ندارم و کیفیت سازها ....
    اگه دوستان تجربه ایی دارن ممنون میشم راهنمایی کنن

2. Les_paul

Les_paul مدیر تالار گیتار تیم مدیریت مدیر تالار

امتیازات:
    +1,917 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio, sonar
    ادامه ی صحبتهای خصوصیمون رو اینجا ادامه بدیم ممکن بدرد بقیه کاربران هم بخوره
    تا اونجا که من دیدم و دست گرفتم طرز کارشون عین الکتریک بود ...
    بدون امپ صدای قابل استفاده ای نمیدادن، اونایی که من دیدم !!! ...
    ممکنه مدلی هم باشه که پیکاپ داخلی داشته باشه و سیستمش آکوستیک باشه ...
    کلا طرفداراش کم هستن و سخت گیر میاد تو ایران ...
    زدن تاپیک متوالی هیچ نتیجه ای در بر نخواهد داشت و قطعا شما باید از نظر دیگران هم استفاده کنید اما نظم انجمن باید حفظ بشه ...

3. barbod shokuhi

barbod shokuhi

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    حتما همینطوره و احترام به انجمن در اولویت قرار داره :)
    یک جایی با کلمه semi hollow برخورد کردم همچنین با اصطلاح Archtop ....
    تفاوت این اصطلاحات با hollowbody در چی هست ؟

4. Les_paul

Les_paul مدیر تالار گیتار تیم مدیریت مدیر تالار

امتیازات:
    +1,917 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio, sonar
    نوع طراحی
    امیدوارم اشتباه نکنم تو مثال های که میزنم اما تا اونجا که یادمه مثلا epihpone riviera custom p93 از مدل های semi hollow هست.
    یا مثلا gibson ES-5 Switchmaster طراحی archtop بود ...

5. barbod shokuhi

barbod shokuhi

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    فرق گیتار ovashion با گیتارهای hollow body در چی هست ؟
    آیا لینکی به فارسی هست که کاملا از لحاظ ساز شناسی منو تقویت کنه ؟

6. F. METAL

F. METAL کاربر با تجربه عضو سایت VIP هنرمند

شغل :
    Guitar/Guitar Accessories Importer - Retailer
    امتیازات:
    +2,321 / 0 / -0
    دوست عزیز، Semi Hallow فقط نیمه بالایی شکم گیتار خالی‌ هست. Hollow Body تمام شکم گیتار. Archtop هم به فرم ورق رویه و پشت شکم گیتار گفته میشه که به سمت بیرون حباب دارند (صاف نیستند).

کمپانی Ovation بخاطر ساخت گیتار‌های آکوستیک (با سیم‌های فلزی) معروفه. شاید الکتریک هم بسازه، ولی‌ آکوستیک هاش معروفن. که این نوع گیتار زمین تا آسمون با Hollow Body فرق می‌کنن. یکیشون آکوستیکه، و دیگری الکتریک. یکی‌ از خصوصیات منحصر به فرد Ovation, اینه که پشت شکم گیتار از چوب نیست و مثل ساز عود (حالا دقیقاً نه. ولی‌ خوب مثل گیتار‌های دیگه نیست) یک حباب از جنس Fiberglass داره.

• خوشم اومد خوشم اومد x 5
  7. barbod shokuhi

barbod shokuhi

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    بسیار عالی :)
    دوستان کسی از گیتار epiphone اطلاعاتی داره ؟
    از نوع کیفیت سازهای اپیفون...
    و اگه ibanz یک ساز تقریبا مشابه با اپیفون داشسته باشه تو مدل Archtop که 200 دلار بالاتر باشه
    شما کدوم ساز رو میخرید !

8. F. METAL

شغل :
    امتیازات:
    +2,321 / 0 / -0
    از بین کمپانی‌های گیتار سازی قدرتی‌ که گیتار‌های یکی‌ دو پله پائین تر میسازن (برای اینکه کسانی‌ که بودجه کمتری میخوان بزارن)، Gibson بهتر از هر کمپانی دیگه‌ای روی Epiphone کار کرده. سال ۲۰۰۸ رفتم تو Guitar Center شهر Rockville ایالت مریلند، با Fender Strat مکزیکی زدم، با Epiphone هم زدم. بعد از دو ساعت ور رفتن با این دو تا گیتار، با Epiphone برگشتم خونه. این رو هم در نظر داشته باش که بنده هم Gibson اصل، و هم Fender اصل داشتم اون موقع (هنوز هم دارم). از نظر صدایی اگه نسبت Fender مکزیکی با آمریکایی ۴ به ۱۰ حساب کنی‌، نسبت قیمت‌شون ۶ یا ۷ به ۱۰ هست. ولی‌ نسبت صدایی Epiphone به Gibson به نظر من ۷ یا ۸ به ۱۰ و نسبت قیمت این دو تا با هم ۴ به ۱۰ هستش. البته این چیزی که (نظرم) رو گفتم برای ساز هائیست که در آمریکا خریداری بشه.

از اونجایی که سابقه ساخت گیتار‌های Hollow یا Semi Hollow کمپانی‌های Epiphone و Gibson (تازه Epiphone در این زمینه اگه اشتباه نکنم از Gibson سابقه بیشتری داره) بیشتر از Ibanez هست، بهترین انتخاب همون Epiphone هستش.

• خوشم اومد خوشم اومد x 5
  9. barbod shokuhi

barbod shokuhi

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    گیتارهای هالوبادی بدون آمپلی هم قابل نواختن هستن ؟
    جایی شنیدم که گفتن اگه به آمپلی وصل باشه صدای الکتریک میتونیم داشته باشینم و بدون آمپلی صدای آگوستیک . آیا همینطوره ؟
    جایی هم در سایت ابیفون دیدم مدلی بنام بی بی کینگ داره .. ولی نمیدونم چه تفاوتی با مدل هالوبادی داره ...
    آیا من هالوبادی بخرم صدای بلوز شفافی مثل گیتار بی بی کینگ رو میتونم ازش داشته باشم همچنین به همراه صدای یک گیتار الکتریک واقعی وقتی به افکت و امپلی وصل باشه!!

B. B. King Lucille

10. F. METAL

شغل :
    امتیازات:
    +2,321 / 0 / -0
    بله. بدون آمپ هم میتونید صدا داشته باشید ولی‌ نه به رسایی صدای آکوستیک.

این گیتار اصلا الکتریکه. معلومه که میتونید به آمپ وصل کنید.

بله Epiphone یه مدل به اسم Lucille داره که B.B. King Signature هست. فقط چیزی که هست اینه که Hollow Body نیست.

صدای شفاف Blues بله. ولی‌ این فقط کافی‌ نیست که صدایی مثل B.B. King بگیرید. برای اینکار به آمپ و افکت‌هایی‌ که این نوازنده استفاده می‌کند هم نیاز دارید. به اضافه همه اینها، باز هم صدایی که از گیتار می‌گیرید، "عین" B.B. King نخواهد بود چون شما B.B. King نیستید.

آخرین ویرایش: ‏18/2/14
    • خوشم اومد خوشم اومد x 2
  11. barbod shokuhi

barbod shokuhi

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
  12. F. METAL

شغل :
    امتیازات:
    +2,321 / 0 / -0
    دوست عزیز. این موارد رو با "گفتن" که نه با "نوشتن" نمیشه به کسی‌ تفهیم کرد. شما باید این ساز‌ها رو دست بگیرید باهاشون بزنید تا متوجه تفاوت‌هاشون بشید. اینکه من بیام بگم این صداش "گرمه" اون یکی‌ "گرمتر" با چه مقیاسی میخواهید این دو صدا رو اندازه بگیرید؟ آب گرم نمی‌کنیم که بگیم این ۵۸ درجه است و اون یکی‌ ۷۰ که بشه درک کرد. تازه همین آب رو هم باید دستتون رو تو آب ۵۸ درجه و ۷۰ درجه فرو کنید تا تفاوتش رو متوجه بشید. این مسائل متأسفانه فقط با "تجربه" دست آدم میاد. این‌طور که معلومه شما هنوز شروع نکردید به یاد گیری (ایشالا هرچه زودتر شروع کنید). یه پیشنهاد دارم براتون. اونم اینه که اصل (یادگیری) رو ول نکنید و بچسبید به فرع. با عرض معذرت، این مثل این میمونه که یک کودک میخواد بره مدرسه برای روز اول، بعد بپرسه استاد فیزیک کوانتوم دارین اینجا؟

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  13. barbod shokuhi

barbod shokuhi

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    اوکی
    مرسی از شما دوست عزیز
    من گیتار کار کردم ولی الکتریک نه . فقط خواستم برای خرید مشاوره بگیرم ازتون تا ببینم چه گیتاری به صدای مد نظرم شبیه تره تا اونو بخرم
    تا اینجا هم کلی استفاده کردم ازتون
    عذر میخوام سوالات من اذیت تون کرد این و بزارید پای کم تجربه گی بنده
    مرسی دوست من

14. F. METAL

شغل :
    امتیازات:
    +2,321 / 0 / -0
    اینکه میخواهید الکتریک کار کنید هم میشه "تازه کار". درسته که نت‌های رو دسته تمام گیتار‌های شش سیم یکی‌ هستن، ولی‌ الکتریک بخاطر وسعت عملکرد یه دنیای جداگانه است. از نوشته من امیدوارم ناراحت نشده باشید. من فقط یه مثال زدم و در مثال مناقشه نیست. اینکه می‌گید برای Blues میخواهید گیتار بخرید، یک کلام، شما با هر گیتاری میتونید Blues بزنید. همین سه گیتاریستی که خودتون ابراز علاقه کردید، یعنی‌ B.B. King و Santana و Gary Moore هر کدام با گیتار‌های متفاوت از هم دیگه Blues میزنن تازه به اینها Stevie Ray Vaughan و Eric Clapton رو هم اضافه کنید. شاید اون سه تای اولی‌ وجه اشتراک در نوع پیکاپ (Humbucker) داشته باشن، ولی‌ این دو تای آخری با پیکاپ های Single Coil میزنن. پس صورت مساله رو بخاطر صدا و غیره پاک نکنیم. صورت مساله اینجاست که شما میخواهید در محدوده بودجه تون یه گیتار خوب بگیرید که بتونید اون سبکی که دوست دارید رو ادامه بدید. این از همه چی‌ برای شما (حتی از نون شب) واجب تره. من همین الان یه Epiphone Les Paul تو خونه دارم دوست داشتید صدای Epiphone رو بشنوید، بفرمایید باهاش بزنید حداقل صدای این نوع گیتار تا حدودی دستتون میاد.

15. barbod shokuhi

barbod shokuhi

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    من نمیخوام مزاحمت تون بشم دوست من شما لطف دارید
    حالا تو یوتیوب هست نگاه میکنم
    فقط از لحاظ افکت و آمپلی و پیکاب واقعا هیچ اطلاعاتی ندارم ... :/
    یعنی نمیدونم صدای خام یک گیتار الکتریک چه صدایی هست چون تو کلیپ ها میبینم یه گیتاری رو صداشو دوس دازم ولی نمیدونم آیا صدای خود گیتار اینه یا یه واسطه افکت و .... که خودم سر رشته ندارم در این زمینه
    یا مثلا از صدای خشن و پر سر صدای بعضی آهنگای متالیکا و منسون خوشم نمیاد ولی نمیدونم که خود گیتارشون این صدا رو داره یا به واسطه افکت و ... این شکلی میشه صداش ....
    از طرفی هم صدای صاف و بدون نویز گری مورو ترجیح میدم ... همچنین اون کشش یی که تو گیتار الکتریک هست مربوط به نوع گیتار میشه که این کشش و به واسطه تکنیک بنت دست چپ ایجاد میکنه یا در هر گیتار الکتریکی بدون در نظر گرفتن نوع و مدلش این تکنیک با این زیبایی و امتداد قابل اجراست !

اگه سوالاتم اذیت تون میکنه تا جایی که میتونید جواب بدید هم ممنون میشم

16. F. METAL

شغل :
    امتیازات:
    +2,321 / 0 / -0
    شما یه آهنگ خارجی‌ نمیتونی‌ پیدا کنی‌ که گیتارش "افکت" نداشته باشه. حتی صدا‌های Clean رو هم بدون افکت نمیگذارند. افکت فقط محدود به Distortion و Wah Wah نمیشه.

تکنیک Bend کردن رو بر روی هر گیتاری میتونید انجام بدید حتی گیتار کلاسیک. محدودیت کشش صدا و یا محدودیت جابجایی نت داره، ولی‌ امکان پذیره. به مارک گیتار ربطی‌ نداره.

بنده تا فردا صبح هم می‌تونم جواب سوالاتتون رو (در حد تجربه و دانسته هایم) بدم. ولی‌ شما متأسفانه در یک دور تسلسل گیر کردید. اینکه بخواهید در رابطه با تمام انواع، تفاوت ها، مزیت ها، و .... غیره گیتار ها، آمپ‌ها و افکت‌ها آشنا بشید، یه سه چهار سالی‌ باید دنبال فراگیری این موارد باشید (که تازه چون اجناس جدید وارد بازار میشن، فراگیریشون تمومی نداره)، که بنده فکر کنم اگه این سه چهار سال رو صرف فراگیری نواختن الکتریک بکنید، بسیار واجب تره. والا بفرمایید نه در این انجمن که در هر انجمن دیگه ای وقتتون رو صرف سوال کردن بکنید. چیزی دستتون رو نخواهد گرفت. اینکه چه گیتاری میخواهید بخرید هم بنده فکر نکنم تفاوتی برای کسی‌ که میخواد تازه شروع کنه داشته باشه. شما حتی با اصطلاحات دنیای الکتریک آشنایی ندارید (اینکه Bend رو می‌گید بنت) اول اون‌ها و طرق نوازندگی رو یاد بگیرید، بعد دنبال این باشید که اطلاعاتتون رو کامل کنید (حتی میتونید بصورت موازی هر دو رو یاد بگیرید) ولی‌ تا وقتی‌ ساز ندارید و یه Hammer On و Pull Of نزدید، مابقیش قاعده کشک هم ارزش نداره.

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  17. barbod shokuhi

barbod shokuhi

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    بله
    ممنون که کشک مون کردید رفت
    ;)
    ایشالا بتونیم درصد اطلاعاتمون رو بالا ببریم اون موقع مزاحمتون بشیم
    مرسی داداش

18. F. METAL

شغل :
    امتیازات:
    +2,321 / 0 / -0
    بنده کی‌ شما رو کشک کردم؟ گفتم مسائلی‌ که برای شما انقده دنبالش هستی‌ و مهمه از خود اصل قضیه که یاد گیری نوازندگی الکتریکه مهم تر نیست. در واقع اون مسائل وقتی‌ بکارتون میاد که یاد گرفته باشید. وقتی‌ بقول خودتون هنوز گیتار الکتریک دست نگرفتید، و یه Bend روش نزدید و نمیدونید چگونه صدای Bend رو کنترل کنید، چه فرقی‌ میکنه که صدا گرم باشه یا سرد؟ چه فرقی‌ میکنه که امپتون چی‌ باشه؟ باز هم میگم، از این دور تسلسلی که درش افتادید دربیایید. تو تمام این نوشته‌ها دارم عرض می‌کنم که بابا شما شروع بکن بعد دنبال سردی و گرمی‌ و خشکی و تری صدا باش. بعد میای میگی‌ صدای این گیتار ها رو برام توضیح بدید. میگم نمیشه، تجربه میخواد، می‌گید صدای آمپ و افکت رو برام بگید! ببین دوست من، قبلاً هم گفتم، الان ۳۸ ساله که ساز میزنم، شاگرد و آدم تازه کار به اندازه موهای سرم دیدم (فکر نکنی‌ کچلم ها. کلی‌ تو ۴۸ سالگی هنوز مو دارم. اونم بلند). اینجوری آخرش فوقش میشی‌ "تحلیلگر لوازم موسیقی‌" نه یک نوازنده. دیگر خوددانی.

19. barbod shokuhi

barbod shokuhi

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    میفهمم ... تجربه بالایی دارید
    خب من دانشجوئم کلا 2 تومن پول دارم میخوام یه گیتاری بخرم که دوس داشته باشم
    خب درسته دست نگرفتم ولی سالها موزیک بلوز و جاز و راک گوش میدم
    فقط نمیدونم که مثلا گیتاری که در سبک بلوز بیشترین بازده رو داره چه مدل گیتاریه .. همین
    ایشالا همیشه پر موو باشید ;)

20. alishayan

alishayan عضو سایت

امتیازات:
    +30 / 0 / -0
    نرم افزار:
    nuendo
    با Ltd هم نوازندگی کردید؟ ltd رو نسبتا چطور میبینید؟

بارگذاری...