راهنمایی برای تولید آلبوم موسیقی

شروع موضوع توسط Fate changed ‏23/9/10 در انجمن موسیقی ایران

تاپیک راهنمایی برای تولید آلبوم موسیقی تالار موسیقی ایران در persian-music.org.

1. Fate changed

Fate changed Banned

امتیازات:
    +49 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    میخواستم دقیقا بدونم برای تولید یه آلبوم باید چیکار کرد،

من الان 8 تا قطعه دارم که برای هر کدومشون با گیتار آهنگ ساختم، این قطعات را واسه هرکی زدم باور نمیکرد کاره خودم باشه(من این 8 قطعه را از 20 قطعه گلچین کردم)، برای چندتا استاد موسیقی هم که زدم خیلی خوششون اومد و گفتن من حتی میتونم اینها را عرضه کنم،میدونم حالا نوبت تنظیم هستش، و من تازه در مرحله انتخاب یه vst هستم، ولی حالا که کار جدی شده میخوام قدم به قدم و دقیق جلو برم، برای همین از دوستان با تجربه مثل آقایان پایگان، احمدی، محبی و... میخوام تجربیاتشون را در اختیار من قرار بدن، تا اشالا توی 20 سالگیم اولین آلبومما بیرون بدم...

2. _APLUS_

_APLUS_ عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    من در مورد این چیزا ، اطلاعاتی ندارم . . ولی اگر ممکنه این 8 قطعه رو برای دانلود بزار تا ما هم بشنویم کاراتو ( به صورت Rar ) :smile (7):

3. Hamidreza Mehrfar

Hamidreza Mehrfar مدیر ارشد تیم مدیریت مدیر ارشد

امتیازات:
    +1,575 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    منظورتون اینه که میخواید آلبوم مجاز بدید؟

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  4. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    خوب چند تا مورد اینجا پیش میاد ؟
    اول اینکه خودتون میخواین کار رو بخونید یا بیشتر اهنگسازی کردین و میخواید بفروشید یا البوم کنیدو خوتون بخونید ؟
    دوم اینکه سرمابه و بودجه مناسب برای اینکار دارید ؟
    سوم اینگه تجربه تون در این مورد چقدره ؟( تنظیم و رکورد )
    من فکر کنم بهترین کار اینه که شما برید تهران و کارتون رو به چند تا شرکت تولید و پخش ارائه کنید ( با توجه به اینکه کار اولتون هستش و هنوز ممکنه کسی شما رو نشناسه این بهترین کاره ) و اونها اگه خوششون اومد روتون سرمایه گذاری میکنن.
    یا اگه بودجه دارید یه شخص حرفه ایی و وارد به کار رو پیدا کنید تا راه کار مناسب رو بهتون پیشنهاد کنه و حتما هم از تنظیم کننده گان حرفه ایی توی کارتون استفاده کنید.
    قبل از پخش هم چند تا مصاحبه و تبلیغات مناسب نیاز دارید.

5. Fate changed

Fate changed Banned

امتیازات:
    +49 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    چون قصد دارم حرفه ای وارد این کار بشم بستگی به شرایط داره،

یه ده بیست هزار تومنی دارم، کافیه؟؟؟:smile (79):

هیچی، ولی من میخوام حتما تنظیم ها را خودم انجام بدم

ایران گام، آوای نکیسا، تصویر دنیای هنر... منظورتونه دیگه؟

من همیشه دلم میخواست خودم تنظیم کنم، ولی همیشه پیش خودم میگفتم که از بهروز صفاریان بخوام که در کنارم باشه، یعنی قبول میکنه؟؟؟

6. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    خوب با توجه به تجربه تون که گویا زیاد هم نیست و کار اولتون هم هستش بهتره کار رو به تنظیم کنندگان اسم و رسم دار بدید.
    اقای صفاریان هم قیمتشون بالاست و هم اینکه اول صدای خواننده رو تست میکنن و در صورتیکه به دلشون بشینه کار رو قبول میکنن.

7. hamedzaimi

hamedzaimi عضو سایت

امتیازات:
    +13 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, sonar
    من هم همچین قصدی دارم و می خوام آلبوم بدم البته به صورت مجاز که کار بیشتری می طلبه
    حدود یک و سال و نیم هست که روی آلبوم کار می کنم که شعر،آهنگ و تنظیم کار خودم هست و قراره یکی از دوستان که صدای خوبی هم دارند بخونند.
    حالا از اساتید و دوستان می خوام بنده رو در این راه کمک و همراهی کنید.
    *به خصوص استاد محبی عزیز که کارهای بنده رو دیدند*

8. Masoud-A

Masoud-A عضو سایت

امتیازات:
    +280 / 1 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, logic, nuendo
    با سلام
    با کسب اجازه از دوستان گرامی

اونطور که من از حرفاتون برداشت کردم فکر می کنم قصد دارید آلبوم مجاز کار کنید.
    خب مجوز گرفتن یک پروسه ی خاص خودش رو داره که این پروسه توسط یک شرکت تولید آثار صوتی باید انجام بشه - یعنی باید توسط شخص حقوقی انجام بشه و دیگه همچون گذشته به شخص حقیقی و یا خود خواننده مجوز نمیدن.
    هر شرکت هم برای خودش یه سری قانون و مقررات داره و به یک حالت خاص کار میکنه - گاهی برخی از شرکت ها یک مبلغی رو میگیرن و مجوزتون رو از ارشاد میگیرن که این مبلغ صرفاً جهت گرفتن مجوزه که فکر می کنم از یک ملیون تا دو ملیون هست و بستگی داره کارتون چطور باشه یا پیش کدوم شرکت برین.
    مراحل مجوز هم طوری هست که چند ماه طول میکشه که شعر تایید بشه و بعد یک اتود از کار رو باید ارائه بدین که فکر میکنم همون ملودی هاتون با گیتار بزنید کفایت کنه (البته از این مورد اطلاع دقیقی ندارم) - بعد یه سری مراحل دیگه مثل حراست و اینها طی میشه و در نهایت باید دیسک اودیو رو از کارتون ببرید ارشاد برای تایید نهایی.
    و در نهایت انتشار نامه صادر میشه.
    ضمناً شما میتونید به یک شرکتی که قیمت مناسبی واسه مجوز میگیره مراجعه کنید و توسط اون شرکت مجوزتون رو بگیرید و کار پخش اثر رو به شرکتی که قویتره از لحاظ پخش واگذار کنید - یعنی طوری نیست که شما صرفاً باید با همین شرکتی که مجوز براتون گرفته برای پخش آلبوم هم کار کنید.
    البته اینها رو من دقیق نمیدونم و بهتره برای تکمیل اطلاعاتتون با این شرکت ها صحبت کنید.

اما در زمینه ی اسپانسر - من اخیراً ندیدم که شرکتی اسپانسر بشه ، فقط شنیدم آلبوم خواننده های مشهور رو با یه قیمت معین میخرن - یعنی کل امتیاز اثر رو اما در مورد خواننده های تازه کار جالبه بدونید که حتی پول تکثیر سی دی و هزینه ی تبلیغات رو هم خودتون باید بپردازید و یکی از شرکت ها به یکی از دوستانم گفته بود که برای تولید یک آلبوم با تیراژ هزار نسخه سی دی - باید سه ملیون تومان هزینه کنه که البته این هزینه شامل هزینه ی اخذ مجوز از ارشاد - تکثیر و تولید سی دی آلبوم - پوستر و چند بیلبورد تبلیغاتی و هزینه ی پخش آلبوم هست.
    البته بگم که اگر کارتون خوب باشه و کمپانی حس کنه روی کارت سود میکنه بهت تخفیف میده که شما رو جذب کنه اما نشنیدم که شرکتی کل هزینه های تولید آلبوم رو تقبل کنه و یا آلبومی رو بخره - بغیر از خواننده های مشهور که عرض کردم - ولی باز این رو بگم که تمام این اما و اگرها شکستنی هست - یعنی مطمئن باشید که اگر کار شما در سطحی باشه که امکان به راه انداختن جنجال رو داشته باشه و 100 % مردم پسند باشه ، مسلماً امکانش هست که کار رو ازتون بخرن و یا حتی اسپانسرتون بشن.
    شما فرمودین ملودیهاتون رو ساختین و مورد تایید اساتید هم هست - خب این قدم بزرگ و محکمی هست اما فراموش نکنید تنظیم بحث مهمی هست و اگه تنظیمهاتون هم مثل ملودیهاتون باشه شاید آلبومتون رو بخرن و یا اسپانسر پیدا کنید.
    پس به فکر تنظیم های حرفه ای باشید.
    بهترین راه اینه که تشریف ببرید پیش یکی از همین شرکت ها و شرایطتون رو بگین و نمونه ی کارتون رو براشون اجرا کنید تا تصمیم بگیرن - آخه شرکت ها و اداره ی ارشاد ما کمی غیرقابل پیش بینی هستند و رویه ی دقیق و مشخصی ندارن و در شرایط مختلف کاراشون و شرایطشون تغییر میکنه - پس کارتون رو ببرید ببینید براتون چی در نظر میگیرن.

اما در نهایت ازتون خواهش می کنم اگه میتونید کمی دقیقتر در مورد تصمیمتون و فکری که دارین بگید تا اگه موردی به ذهن من و اساتید محترم میرسه بگیم خدمتتون..
    اما یک سوال :
    هدف شما از کار بر روی یک آلبوم چیه ؟
    شهرت - کسب در آمد و یا علاقه ی شخصی ؟؟؟
    متاسفانه خودتون میدونید که ما در ایران قانون خاصی برای کپی رایت نداریم و هر آلبومی که میاد به سرعت میره داخل اینترنت برای دانلود رایگان.پس به فکر سود فروش آلبوم نباشید بخصوص با توجه به اینکه این اولین آلبومتونه و مشهور هم نیستید - اگه کارتون خوب باشه و بتونید کنسرت اجرا کنید شاید تنها درآمدتون از راه همین برگزاری کنسرت باشه که اون هم زیاد نیست - یعنی یه کنسرت گذار میاد برنامتون رو اجرا میکنه و به شما مبلغی(مثلاً هر سانس اجرا یک ملیون تومان) پرداخت میکنه و تمام...حالا ممکنه مبلغ درآمد خودش در هر سانس بیشتر از اینها باشه که چیزی از اون به شما نخواهد رسید.
    پس آلبوم مجاز زیاد درآمد خاص و چشمگیری نداره.
    اگه علاقه دارید اینکار رو انجام بدین اما واسه پول فایده ای نداره.
    اگر قصدتون شهرته که باید رویه تون رو عو.ض کنید و یک دفعه نرید سراغ آلبوم مجاز - بلکه هشت تا ملودی دیگه هم بسازید - تنظیم کنید و کارهای قوی انجام بدین - هشت تای اول رو از طریق اینترنت پخش کنید و باز پخش اینترنتی هم باید قوی انجام بشه و از سایت های بزرگ کارتون رو به مردم ارائه بدین و خب این هم خودش هزینه داره - مطمئن باشید اگه کاراتون قوی باشه - همین هشت تا کار قوی برای شهرت نسبی کافیه البته به شرط اینکه کاراتون واقعاً خوب باشه و خوب و قوی هم پخش بشه.
    خب حالا برید سراغ مجوز و آلبوم مجاز و مطمئن باشید اینطوری کارتون فروشش هم بهتر خواهد شد و کنسرتتون هم متقاضی بیشتری خواهد داشت.
    این بند آخر حرفام البته نظرات شخصیم بود و ممکنه کسی باهاشون موافق نباشه.
    به هرحال امیدوارم موفق باشید و به هدفتون برسید
    اگه سوالی بود در خدمتم
    در پناه حق

• خوشم اومد خوشم اومد x 4
  9. Fate changed

Fate changed Banned

امتیازات:
    +49 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    آقای احمدی ممنونم
    پستتون یه کم نا امیدم کرد، پناه من موسیقیه، من قید همه چیز را زدم به خاطر موسیقی، من توی هیچی استعداد ندارم، فقط موسیقی بوده که تا حالا تونستم توش مورد تشویق قرار بگیرم، پارسال توی اولین جلسه موسیقیم وقتی از استادم پرسیدم کی میتونم آلبوم بدم، خندید و گفت ایشالا یه هفت هشت ساله دیگه، ولی وقتی پری روز یکی از کارام را براش اجرا کردم، باور نمیکرد که کاره خودم باشه و گیر داده بود میگفت این یکی از کارای حمیرا که تو داری میخونی(چون من کارام بر اساس کار های شادمهر و حمیرا هستش)، خلاصه حالا که برای اولین بار توی زندگیم حس میکنم شاید موفق بشم الان اصلی ترین نگرانیم اینه که بیام تهران و برم توی یکی از این دکون های هنری و مسئولاش که فقط به فکر پول هستن یه ضربه روحی بهم وارد کنن ،،،...منم حساس...،،،(حتما فیلم پر پرواز دیدین، اون تیکه اولش...)

10. Masoud-A

Masoud-A عضو سایت

امتیازات:
    +280 / 1 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, logic, nuendo
    وای واقعاً شرمنده ام !
    بخدا قصد نا امید کردن نداشتم - آخه من خودم هنوز شاگردم و نمی تونم کسی رو نا امید کنم.
    اصلاً همه ی ما اومدیم اینجا که پیشرفت کنیم و در کنار هم مطالب جدید یاد بگیریم و خدایی نکرده قصد ضربه زدن به هم رو نداریم.
    بنده ی حقیر هم خدایی نکرده نمی خواستم احساس نا امیدی به شما القا کنم - تنها اطلاعاتم رو پیرامون مبحثی که مطرح فرمودین نوشتم تا ان شا الله بتونه کمک حالتون باشه نه...
    اما به هر حال متاسفانه - متاسفانه - متاسفانه اینها حقیقت های تلخ این روزای موسیقی ماست و از صدقه سری هنرمندان افراد زیادی به پول های کلان میرسن - افرادی که به قول شما دکون موسیقی باز کردند و نه به فکر موسیقی هستند و نه هیچ چی و تنها ملاکشون پوله البته شاییییییید در این آشفته بازار افرادی هم باشن که به فکر هنر و هنرمند هستند و امیدوارم شما به پست اونها بخرید.

اما نکته ای که باید بگم اینه که نگران نباشید و مطمئن باشید برای کسی که عاشق موسیقی هست و پیشرفت کرده راه بازه که پیشرفت کنه و با تلاش و پشتکار حتماً موفق خواهد شد - شک نکنید.
    خب درسته که آلبوم مجاز هزینه های زیادی داره و سودی هم در بر نداره اما باور بفرمایید آلبوم تنها راه موفقیت و یا کسب درآمد و زندگی از راه هنر نیست و شما اگه واقعاً تا این حد علاقه مندین و کارای خوب میسازین به آینده ی روشنتون شک نکنید.
    من اگه جاتون بودم یکسری سینگل تراک خوب و شنیدنی میساختم و پخش میکردم و بعد میرفتم سراغ آلبوم مجاز.
    شما که راه رو میرین - کمی طولانی تر و محکمتر برید...
    چیزی که هست اینه که پس هر تلاشی یک موفقیت هست.
    پس نگران نباشید و امیدوار باشید البته با توکل به خداوند.
    با تشکر

11. hamedzaimi

hamedzaimi عضو سایت

امتیازات:
    +13 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, sonar
    ممنون مسعود جان حرفای بسیار خوبی بود یه مقدار سخت بود اما همین سختی ها باعث میشه آدم محکم تر و استوارتر به این راه شیریین و پر فراز و نشیب ادامه بده به امید موفقیت همه ی دوستان عزیز و موسیقی کشورمون.
    دوستان اگه نظر و پیشنهاد و راهنمایی دیگه ای هم دارند ما رو بی نصیب ندارند.

12. bje977

bje977 عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +7 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, nuendo
    ما هستيم!!

سلام
    شما يه وكال از خودت بزار
    كاراي خودتونم نباشه
    يه كاري باشه كه بيشترين تكنيك و قدرت صداتونو نشون بده
    شايد كسايي باشن تو همين سايت برات در حدحرفه اي كار تنظيم كنن:smile (73):

13. ECHO

ECHO عضو سایت

امتیازات:
    +39 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, logic, studio_one
    به نظر من شما اول دنبال مجوز نرو

مثل تمام خواننده های معروف و مشهور اول کارت رو بده بیرون وقتی که کارت خوب باشه و غوغا کنه اونموقع خود شرکتها خودشون میان دنبالت برای سرمایه گذاری و ساخت آلبوم مجوز دار
    میگی نه یه نگاه به محسن چاوشی و محسن یگانه و بنیامین بکن

14. pouriamahdi

pouriamahdi عضو سایت

امتیازات:
    +108 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, nuendo, reason
    من چقدر کنجکاوم کاراتو بشنوم :smile (10):

15. Dulcimer

Dulcimer عضو سایت

امتیازات:
    +4 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام به همه دوستان و دوست عزیز که این تاپیک رو ایجاد کردند. من کاملا با نظرات ECHO و اقا مسعود موافقم . من 5 سال پیش برای اخذ مجوز با شرکت بایا در تهران اونم از طریق کانال اقدام کردم که در نهایت نه شعر و نه موسیقی هیچکدوم مجوز نگرفتن . به خدا ترانه هام بد نبودند . یکی از ترانه سراهای البوم هم حدیث دهقان بود که الان با اقای لهراسبی کار میکنه . منظورم ترانه سرای سریال فاصله هاست . نمیخوام نا امیدتون کنم ولی الان خیلی سخت میشه تو این زمینه منظورم خوانندگی به هدف رسید . شاید کسی با این نظر من موافق نباشه ولی الان دیگه کارای قوی که مال خواننده های مطرح هست هم نهایتا خونه پرش 1 ماه بیشر گوش داده نمیشه اون هم به خاطر اینکه کار زیاد میاد بیرون و البته سلیقه های متفاوت هم زیاده . از نامجو بگیر تا ...
    خلاصه اینکه به نظر من الان کاری میتونه به اصطلاح گل کنه که حسابی روش سرمایه گذاری بشه . فکر میکنم منظور استاد محبی هم همین بود . شما با 20000 تومان به هیچ عنوان نمیتونی کارت رو اگه خدا هم باشه بدی بیرون که گل کنه شاید اگه 5 سال پیش این کارو میکردی میشد . مکه محسن یگانه چجوری پاشد از گنبد با 2 تا گیتار کار داد بیرون !!! و البته زرنگی که کرد از محسن چاوشی درخواست کرد اهنگ نشکن دلمو رو باهاش بخونه . که البته اینم یه راه مطرح شدنه . یعنی ارائه کار با 1 خواننده مطرح که اونم 100 در 100 ازت پول میگیره
    اگه نه که تنها راه هزینه کردنه . خودت که شعر و اهنگ داری . میمونه تنظیم /میکس/مستر / و البته کلیپ . الان کار سحر که از pmc پخش میشه که دوست عزیزم میلاد تنظیم کرده رو اگه مثال بزنم (تو نباشی چشام برات گریونه ) خودش میگه تا قبل از کلیپ همه میگفتن یه کار معمولیه ولی وقتی کلیپ شد به محبوبیت کار اضافه شد ونظرها تا حد زیادی تغییر کرد . همه چیز باید نامبر 1 باشه . حتی تریپ خواننده . متاسفانه الان اینجوریه دیگه .
    امیدوارم حرفهام مفید واقع شده باشه . از همه اساتید ممنون به خاطر نظرات خوبشون . در پناه حق

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  16. AmirMehdiKarimi

AmirMehdiKarimi عضو سایت

امتیازات:
    +42 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, nuendo
    دوست عزیز تولید آلبوم با کیفیت استاندارد و کار با افرادی که اسم و رسم دارن شرایط خاص خودشو داره...
    شما یا باید پولت از پارو بالا بره که در این حالت میتونی بهترین کارها رو بیرون بدی و با ساختن چند کلیپ و پخش از شبکه های ماهواره ای به یه درجه بالا برسی و طرفدارای خودتو پیدا کنی...
    اگر هم میخوای مجوز دار کار کنی بازم به مشکلی بر نمیخوری...چرا؟چون پول داری...
    اما اگر وضعیت مالیت در حد معمولیه تلاش بسیاری رو خودت هم باید انجام بدی...دیگه مثل هفت یا هشت سال پیش نیست که اگر یه ترک هم میدادی اسمت میپیچیت و معروف میشدی و کسی به کیفیت کارات دقت نمیکرد و ملت زیاد گوششون با مسترهای خوب آشنا نبود...الان دیگه مردم کیفیت خوب رو تشخیص میدن و دنبال کارهای قوی هستند و کسی که کارش ضعیف باشه و تازه کار هم باشه به درجه بالا نمیرسه...مگر اینکه ملودی و ترانه و جنس صداش خیلی خاص باشه که کم کم با دادن ترک های صوتی جا باز کنه تو موسیقی کشور...
    من با نظر bje977 عزیز موافقم...چون توی همین سایت خیلی از بچه ها هستن که واقعا میتونن کمکت کنن...تو هر زمینه ای(تنظیم.ملودی.میکس.مستر)...با درجه استاندارد...جوونای ایران خیلییییی استعداد دارن ولی چون تو زمینه موسیقی درپوش رو ما گذاشتن همش تمام تبادل اطلاعاتمون شده دنیای مجازی...وگرنه همینجا اکثرا اگر پول داشتن و میشد یه سری کارها رو مثل اونور انجام داد ستاره های زیادی رو از همین سایت داشتیم...
    شما اول همونطور که دوستان گفتن سعی کن با استعداد خودت و کمک دوستانت و مشورتشون و کار با تنظیم کننده هایی که استعداد دارن ولی شاید معروف نباشن کم کم کار بدی بیرون...هیچوقت هم با واژه ای به نام ناامیدی سلام علیک نکن...کار خودت رو انجام بده و اگر ادامه بدی مطمئنا چند سال دیگه با تنظیم کننده های بزرگتری هم میتونی کار کنی...به نظرم از پله اول شروع کن تا به پله های بالا برسی نه اینکه بخوای از اول بپری و بخوری زمین...
    موفق باشی...

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  17. bola

bola

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    من تازه اومدم تو جمعتون.به موسیقی خیلی علاقه دارم.تست صداهم دام خوب بوده.الان نمیدونم باید از کجاشروع کنم برای ادامه اینکار؟ممنون میشم راهنماییم کنید.

بارگذاری...