آخرین ارسال‌ها

راهنمایی برای ادامه ی موسیقی برای آهنگ سازی

9/2/16
159
23
سلام به همه ی دوستان . در زمینه ی نوازندگی من با کتاب learn & master گیتار شروع کردم . بعد رسیدم به متد های استتینا ریتم متال 1 ریتم هوی متال 1 و 2 و لید 1 رو تموم کردم البته 1 سولوش مونده تقریبا خوب پیش رفتم
تو بحث تئوری هم تئوریه موسیقی با 3 قلم مختلفو خوندم الان تقریبا تئوری رو بلدم . گام ها و ساختشون و توالی اکوردشون و ساخت اکورد ها و پیوندشون و فواصل و.... و در حال حاضر دارم سلفژ پارالاتی .و هارمونی کلاسیک مشاخی رو میخونم که قوانینش واقعا هیچ ربطی به متال و راک نداره !!
الان میخوام بدونم باید چیو کار کنم ؟ هدف من ساخت اهنگ اینسترومنتال راک هست منتها هر کتاب هارمونی یا هر کتاب فرم یا مبانیه اهنگ سازی ای که دستم میاد مال کلاسیکه . مثلا من اصلا نمیدونم اول ملودی ساخته میشه یا اول اکورد گذاری و پاورکوردو اینا یا تو یه میزان که با فلان اکورده از چه نتایی میشه استفاده کرد که صدای مطبوع بده و کلا اینا رو نمیدونم
ممنون میشم بگین چجوری پیش برم

Farhood

Capo del clan
21/12/11
2,645
53
.
البته که هارمونی کلاسیک مشایخی ربطی به راک و متال نداره دوست من!! چرا باید ربط داشته باشه؟! از خود مشایخی هم اگه سوال کنی میگه به درد کار تو نمیخوره! من هارمونی کلاسیک رو در کلاسهای حضوری خود مشایخی پاس کردم، اون حتی سوالات مربوط به هارمونی "جز" رو هم جواب نمیداد! طبیعیه خب، ربطی به هم ندارن.

سلفژ پارلاتی، فرم، مبانی آهنگسازی! :hilarious-10:
من نمیدونم کی شما رو راهنمایی کرده ولی مطمئناً جزو اون عده ای بوده که فکر میکنن با یک کلید میشه همه ی درها رو باز کرد! خوبه نگفته برو کنترپوئن یاد بگیر! :hilarious-10:

اگر راه "راک" رو میخوای بری، اولین کاری که مجبوراً باید بیشترین وقت رو براش بذاری، نوازندگی گیتار هست. تا میتونی باید "بشنوی" و "بزنی". گرچه شاید بتونی متدها و شیت موزیک هایی از آثار راک گیر بیاری و با اونها تمرین کنی، ولی فقط برای اوایل کار کمکت خواهد کرد. بعد ها بدون هرگونه نوشته ای خودت باید بزنی. اصولاً کار با نُت در سنّت و فلسفه ی راک نیست. برای همینه که معمولاً گروهی کار میکنن و یک فرد مشخصی بعنوان "آهنگساز" ندارن. بند های راک معتقدند که خلاقیت در راک در لحظه به سراغشون میاد و وقتی اعضای بند در کنار هم هستند، هرکدوم پیرو یک ایده ی واحد، همون لحظات رو دریافت میکنند و قطعه در همونجا بکمک همدیگه در مدت زمان کوتاهی شکل میگیره. طرز فکر اونها مثل طرز فکر کلاسیک کارها و حتی پاپ کارها هم نیست، که البته این به معنی عدم ارزش گذاری نیست. اتفاقاً ارزش "راک" به همینه. اگر غیر از این بود، دیگه اسمش "راک" نبود. به هرحال اگه ذهنیت راک داری، شما هم مجبوری با همین طرز فکر پیش بری.

حالا اگر اصرار داری که هارمونی مربوط به راک رو بصورت تئوریک مطالعه کنی، هارمونی "جز" باز یه ربط هایی با راک داره. ولی نه هارمونی کلاسیک!

ضمناً شیت های تبلچر مربوط به کوردهای راک رو اگه گیر بیاری، برای اوایل کار بد نیست، ولی همونطور که گفتم بعدها حتماً باید خودت بدون هرگونه کاغذی بزنی. زیربنای خلق موزیک راک، در نوازنده ی گیتار خوب بودنه.

نمیدونم در ایران کلاسهای گیتار برای راک هست یا نه (اگر هم باشه احتمالاً با کتاب هارمونی اشتور آموزش میدن!). اینجا کلّی کلاسهای گیتار برای راک وجود داره که هنرجو بعد از مثلاً سه چهار سال آموزش، معلمش حتی یک ورق کاغذ هم جلوی اون نذاشته! چیزهایی که کار میکنن انگشت گذاری دست چپ و اسامی نُت ها (بصورت همون شفاهی)، کوردها، فیگورهای دست راست (با پلکتروم و بدون پلکتروم)، ریتم با دست راست، تمرین کوردهای آثار راک و در آخر ملودی و ایمپرووایزیشن. شما هم اگه چنین کلاسی اونجا گیرآوردی حتماً ثبت نام کن و با برنامه ی اونها پیش برو.

25/5/17
2
21
درود دوستان. من ساکن کرج هستم و 18 سال دارم. رشته برق رو انتخاب کردم و از طریق هنرستان رفتم الان هم دو ترم دانشگاه گزروندم. چند ماه قبلا ویولن رفتم بخاطر یه سری مشلات نشد و دوسال بعدش دوباره پیگیر شدم. از اینکه جوگیر نشدم و علاقه دارم تقریبا مطمنم. دارم به صورت ازاد ادامه میدم (یک ماهه). برای ورود به دانشگاه می دونم باید شیش سال هنرستان میرفتم منتها نمی دونستم. الان اگر بخوام وارد یه دانشگاه موسیقی چیکار باید کنم؟ ازمون ها سختیشون چطوره؟ اصلا ازاد ادامه بدم بهتره یا دانشگاه؟درآمد کار هم برام مهم نیست بیشتر بخاطر لذتی که برام داره می خوام برم و دوست دارم فعالیت داشته باشم به صورت گروهی در اینده. یه راهنمایی کلی می خوام. ممنون میشم جواب بدین

Farhood

Capo del clan
21/12/11
2,645
53
.
درود دوستان. من ساکن کرج هستم و 18 سال دارم. رشته برق رو انتخاب کردم و از طریق هنرستان رفتم الان هم دو ترم دانشگاه گزروندم. چند ماه قبلا ویولن رفتم بخاطر یه سری مشلات نشد و دوسال بعدش دوباره پیگیر شدم. از اینکه جوگیر نشدم و علاقه دارم تقریبا مطمنم. دارم به صورت ازاد ادامه میدم (یک ماهه). برای ورود به دانشگاه می دونم باید شیش سال هنرستان میرفتم منتها نمی دونستم. الان اگر بخوام وارد یه دانشگاه موسیقی چیکار باید کنم؟ ازمون ها سختیشون چطوره؟ اصلا ازاد ادامه بدم بهتره یا دانشگاه؟درآمد کار هم برام مهم نیست بیشتر بخاطر لذتی که برام داره می خوام برم و دوست دارم فعالیت داشته باشم به صورت گروهی در اینده. یه راهنمایی کلی می خوام. ممنون میشم جواب بدین
دوست عزیز سوال شما مربوط به این تاپیک نیست. در ارتباط با این موضوع در این سایت صحبت زیاد شده. در یکی از تاپیکهای مربوطه سوال رو مطرح کنید:

برای مشاهده لینک‌ها لطفا ورود یا ثبت نام کنید

برای مشاهده لینک‌ها لطفا ورود یا ثبت نام کنید

9/2/16
159
23
ممنون از جوابتون اما باید عرض کنم من منظورم از راک از این اهنگای مسخره که سرتاسر پاورکورد میزنن نیست . راک بی کلام . مثل جو ستریانی . گریمور (بیکلاماش ) . اندی تیمونس و... فکر نکنم اینا اینقدر بی قانون ساخته باشن که بدون دونستن هیچی و تنها با یه ساز کردن بخوان اهنگ بسازن
سلفژ پارالاتی رو برای این کار میکنم که کلید سل فقط کار کردم تا الان و کلید فا رو خوب مسلط نیستم . برای بخش کانتاتی لازمه که یاد بگیرم . سلفژو خوب به هر حال هرچی زودتر شروع کنم بهتره (بعدشم دیکته و اینا )
حالا تو هارمونی موندم چیکار کنم !! و همینطور مبانیه اهنگ سازیه راک .
راک بی کلام خیلی فرق داره با وکال دار ها . وکال دار ها 90 درصدشون ریتمه (راک و متال ) ولی تو بیکلام اصلا ریتم نیست یعنی زیاد روز کار نشده یه ریتم خیلی ساده به صورت متناوب یا ارپژ تکرار میشه و هدف اصلی ملودیه و خیلی اهنگاشم هستن که با پیانو و ویولون هم کاور میدن . دقیقا هدفم اینه :((

صفحه ما در اینستاگرام

بالا