راهنمايي كامل براي شروع كار استوديوی خانگی با هزینه کم

شروع موضوع توسط Mohamad_MJ ‏4/4/10 در انجمن گفتگوی عمومی درباره استودیوها

تاپیک راهنمايي كامل براي شروع كار استوديوی خانگی با هزینه کم تالار گفتگوی عمومی درباره استودیوها در persian-music.org.

1. Mohamad_MJ

Mohamad_MJ عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام
    خسته نباشيد
    من قصد دارم زير زمين خونه رو تبديل به استوديو كنم كه داخل اون كار ركورد آهنگهاي رپ رو انجام بدم.چون خيلي از دوستام رپ ميخونن و هميشه از هزينه ي بالاي ركورد مينالن تصميم گرفتم يه استوديوي كوچيك درست كنم كه يه درآمدي هم واسه خودم باشه.
    البته به اين اميد دارم شروع ميكنم كه اگر كار خوبي بود و كار گرفت در آينده تجهيزات رو پيشرفته كنم و موسيقي و سبكهاي ديگه رو هم ركورد كنم.

براي آگوستيك كردن زير زمين به نظر خودم تا حد زيادي آگوستيك هستش چون منفذي به بيرون نداره جز يه در فلزي . ديوار سيماني هستش. براي آگوستيك من شونه تخم مرغ و موكت و گوني نخي دارم ولي نميدونم چطوري و به چه ترتيب ازشون استفاده كنم. ممنون ميشم راهنماييم كنيد.

براي خريد لوازم هم ميخوام به اين صورت كار كنم كه در حال حاظر با هرچي دارم شروع كنم و در آينده هرچي از اين كار در اوردم خرج پيشرفته كردن و ارتقا كنم. پس در حال حاظر نميخوام هزينه كنم. كارت صوت من در حال حاظر
    Realtalk AC'97 Audio

هستش كه فكر كنم زيادي ساده و مبتدي باشه. درسته ؟
    ميكروفونم يكي دارم كه حدود 40 تومن خريديم ولي مدلش رو نميدونم چون الان دستم نيست ولي بد نيست و شور هم هست.

به نظر خودم فقط با يه كارت صوت و يه چيزي واسه مانيتور ميشه كارم رو شروع كنم كه دوستام اين دوتا رو معرفي كردن.

headphone AKG K99

M-audio fast track

ميخوام بدونم نظر شما چيه ؟ اينا خوبه ؟ به نظرتون چيز ديگه اي نياز دارم ؟
    و درخواست بعديم اينه كه اينم ميدونم كه با وجود بهترين تجهيزات اگر از نرم افزارها چيزي ندونم انگار هيچي ندارم. ومتاسفانه نميدونم با كدوم نرم افزار كار كنم. آخه هركس يه چيزي معرفي ميكنه. من يه چيزي ميخوام كه راحت و به بهترين نحو بتونم صداي خواننده رو روي آهنگ بندازم.

يعني انتظارم از اين استوديو و نرم افزارها و سخت افزارها اينه كه صداي رپر رو روي آهنگ پيش ساخته يا بيت بزارم. فكر نكنم سيستم خفني بخواد.

ممنون ميشم راهنماييم كنيد و اگر كتاب يا چيزي براي يادگيري نرم افزار مورد نظر من داريد معرفي كنيد.
    با تشكر
    يا علي

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏5/4/10
    • خوشم اومد خوشم اومد x 1
  2. fender

fender Banned

امتیازات:
    +113 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    با سلام خدمت داداش گلم تجهيزات شما براي راهاندازي يک استوديو خانگي ناکافيه در مورد اکوستيک من فکر ميکنم شما مفهوم اکوستيک رو خوب متوجه نشديد ما اکوستيک نميکنيم که فقط صدا رد نشه بلکه بايد صدا را نيز با متريالي که به ديوار ها و ... ميزنيم جذب کنيم چيزايي که شما ميخواهيد استفاده کنيد هيچ تاثيري بر روي جذب صدا نداد و در نهايت صداي خوبي نميتونيد رکورد کنيد سقف زيرزمين هم خيلي کوتاهه و مناسب نيست شما ميتونيد از تاپيک هاي قبلي که در هميين زمينه گفته شده استفاده کنيد در قسمت تالار مبوط به استوديو خانگي

3. persian-pride

persian-pride عضو سایت

امتیازات:
    +12 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    سلام دوست عزیز هدف از آکوستیک جلوگیری از به جریان افتادن هواست چون حرکت کردن هوا و برخورد اون با دیافراگم میکروفون باعث میشه میک سیگنال های رو به سمت کارت صدا روانه کنه حالا اگر این حرکت ناخواسته باشه نویز میشه . در مورد کارت صدا هم پیشنهاد میکنم از e-mu 0404 usb 2 استفاده کنی در ضمن می هم یادت رفته اون رو هم nova یا nt1 پیشنهاد میکنم در ضمن شما در کنار اینها به یک مانیتورینگ خوب و پاپ شیلد و پایه میکروفون ویه نرم افزار خوب واسه رکورد , میکس و مستر نیازمندید . البته باید بدونید که آکوستیک اتاق هم پر هزینس

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏5/4/10
  4. Mohamad_MJ

Mohamad_MJ عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ممنونم ازتون دوستان عزيز.
    اول در جواب دوست اولم بگم كه چرا انقدر كارو سخت ميگيريد. من تمام اين تايپينگها رو خوندم. رپ ميخوام ركورد كنم، ساز و ملودي كه نميخوام ركورد كنم. پس اونقدرها هم قضيه حساس نيست. شما فقط در ضمينه آگوستيك صحبت كرديد. ممنون ميشم راهنمايي بيشتري بكنيد.

در جواب دوست دومم هم:
    اولا بازم ممنونم از راهنماييت. اگر متن منو خونده بودين متوجه ميشدين كه منم ميدونم يه نرم افزار نياز دارم ولي نميدونستم چي استفاده كنم. گفتيد مانيتورينگ ميخواي در صورتي كه من هدفون مانيتورينگ پيشنهاديمم معرفي كردم. گفتيد ميكروفون يادت رفته در صورتي كه براتون نوشتم كه يه ميكروفون 40-50 تومني دارم.

در كل خواهشن انقدر سخت نگيريد. انقدرها هم حساس نيس كه شما ميگين.
    اينطوري كه شما حرف ميزنيد آدم رو پشيمون ميكنيد.

با تشكر
    يا علي

5. Light

Light تیم مدیریت وبمستر

شغل :
    آچار فرانسه
    امتیازات:
    +6,475 / 3 / -1
    نرم افزار:
    cubase
    دوست ِ من درسته نباید سخت گرفت ولی بهر حال پیش نیاز هایی هست برای گرفتن صدای خوب
    هنجره هم یک جور ساز هست و اگر خوب ضبط نکنید اثر منفی در آهنگتون میزاره
    بحث میکروفن و گرفتن صدای مناسب از اون در یک تاپیک نمی گنجه
    ( مخصوصا اینکه در حال حاضر نمی خوایید خرجی کنید )

شما می تونید توی همین زیر زمین اتاقکی کوچیک بسازید و با عایق های مختلف صدای اتاقک رو کنترل کنید
    ( توی بخش آکوستیک مطالب خوبی برای این کار نوشته شده )

speaker monitor هم به دلیل نداشتن محیط اکوستیک مناسب خریدش توصیه نمیشه
    و بهترین انتخاب همون headphone monitor هستش

نرم افزار هم سلیقه ایی هست دوست ِ من
    همه این نرم افزار اصول کارشون یکی هست مهم اینه که شما با کدوم راحت تر هستید

6. Mohamad_MJ

Mohamad_MJ عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:

ممنونم از شما دوست عزيز
    شما درست ميگين كه ميكروفون و اينا بحثش بزرگتر از اين حرفاست. ولي خودتونم ميدونيد كه با يه ميكروفوت خازني 200 تومني هم ميشه ركورد گرفت. پس ميشه سخت نگرفت و گفت ميشه ولي كيفيتش مطلوب نيست.
    ما هرجا ميريم فقط ميگن بخر بخر و كم هم نخر. خيلي بخر. بابا از يه جا بايد شروع كرد. من يه موقع وارد كار كه شدم ديدم از اين كار خوشم نمياد. اون موقع تكليف چيه ؟
    همشون رو برم پس بدم ؟؟؟؟؟

مورد بعدي اين لايه هاي آگوستيك 4-5 ساله مد شده و خودتونم ميدونيد كه تا اون موقع بهترين آگوستيكها موكت و يوناليت و شونه تخم مرغ و گوني نخي بود. پس نگين اينا به درد نميخوره. توي مغز ما آگوستيك اينه كه از بيرون صدايي شنيده نشه و صدا توي اطاق هم نپيچه.
    به صورت ساده به اين ميگن آگوستيك. ميشه همين جمله ي ساده رو 10 تا سايت در موردش زد. ولي به نظرتون به يه فرد مبتدي اينو بگيم بهتر ميفهمه يا اينكه بگيم برو كل انجمن رو بخون تا بفهمي.

بابا سخت نگيرين. استوديو اون قدرها هم شاخ نيست كه انقدر آدمو ميترسونين.

با تشكر
    يا علي

7. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    خیر دوست عزیز برداشت شما اشتباه ست . از قدیم بوده. اتفاقا موكت و يوناليت و شونه تخم مرغ و گوني نخي تازه مد شده. اگه کار و کیفیت نهایی براتون مهمه باید از اول خوب شروع کنید.
    پس یا علی بگید و شروع کنید.

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  8. Light

Light تیم مدیریت وبمستر

شغل :
    آچار فرانسه
    امتیازات:
    +6,475 / 3 / -1
    نرم افزار:
    cubase
    دوست ِ من منم وقت شروع کارم سوالات زیادی توی ذهنم بود ولی اون موقع هیج کسی نبود که اشتباهات من رو بهم گوشزد کنه و همیشه مجبور بودم با آزمون و خطا کارم رو پیش ببرم برای همین بعضی اوقات ماهها وقتم صرف حل یک مشکل کوچیک می شد ...

منم عرض کردم میشه کار رو شروع کرد اما همه این توضیحات اینه که از امکانات فعلی تون بهترین بهره رو ببرید
    اگر این توضیحات رو برای شما می نویسیم برای اینه که راه رفته رو دوباره نرید
    اصلا بحث ترسوندن نیست همه چیز هایی که گفته شده براحتی توسط خودتون قابل اجرا هست
    هزینه اون ورق های آکوستیک هم برای یک اتاقک کوچیک زیاد نمیشه ولی نتیجه اش خیلی بهتر از روش هایی مثل شونه تخم مرغ و پتو و ... هست

9. Mohamad_MJ

Mohamad_MJ عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ببخشيد دوستان من
    قصد من جسارت نبوداااااااااااا
    منم اگر اينجا اومدم ميخوام از تجربه شماها استفاده كنم.
    راستش اين پيشنهاد استوديو زدن رو پسر دايي من بهم داده كه خودش و دوستاش رپر هستن و ميگن پولي كه ما به غريبه ميديم و ركورد ميگيره به تو ميديم. و تو زير زمين و جاي مناسبي واسه اين كار داري. و هم خودت موسيقي كار كردي و زير و بم كارو تا حدي ميدوني.
    منم واسه همين به فكرم افتاد اين كارو بكنم. ولي چون از گرفتن اين كار ميترسم و يعني نميدونم اين كارو ادامه ميدم يا نه نميخوام خرج زيادي واسش بكنم.
    بيشتر قصد داشتم با كم هزينه ترين و موجوديهاي حالاي خودم كارو شروع كنم و اگر ديدم ارزش داره از پولي كه از اين كار بدست ميارم براي ارتقاي خودش استفاده كنم.

منم ميدونم كه مثلا فلان ميكروفون بهتره و لايه آگوستيك خيلي بهتره و كارت صدا و مانيتورينگ اون مدلي بهتره. واي در حال حاظر نميخوام اينطوري خرج كنم. نميخوام حرفه اي شروع كنم. ميخوام با اينايي كه دارم راه بندازم و جلو برم.
    ميكروفون دارم حدود 40-50 خريديم كه شور هستش ولي مدلش رو نميدونم.
    كارت صدار رو گفتم مدل كارت صوتم Realtalk AC'97 Audio هستش كه دوستانم گفتن اين واقعا واسه شروعم خوب نيست و بهتره در پايينترين قيمت كه ارزش خريد داره مدل M-audio fast track رو بخري
    در مورد مانيتورينگ هم كه اصلا نميدونستم قضيش چيه و كم كم فهميدم گفتن اسپيكراش براي شروع كارت و اينطور كه ميخواي شروع كني خيلي گرونه و بهتره هدفون بخري كه حدود 60-70 تومن بايد باشه و گفتن اين مدل رو بگير.
    AKG K99

حالا منظور منو متوجه شديد ؟
    فكر كنم الان بهتر بتونيد راهنمايي كنيد.
    براي آگوستيك هم گفتم در حال حاظر اينارو دارم. موكت و شونه تخم مرغ و گوني نخي. ميدونمم كه آگوستيك بخرم خيلي بهتره ولي شما حاظريد يه زير زمين رو لايه آگوستيك بخريد و بكشيد و بعد از يكماه ديگه نخوايد اين كارو ادامه بدين ؟
    اون موقع زير زمين رو براي سوسك و مارمولكا آگوستيك كردم كه فكر نكنم صرف كنه.
    ممنون ميشم راهنماييم كنيد
    با تشكر
    يا علي

10. BM Audio

BM Audio عضو سایت

امتیازات:
    +8 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    خب اگر اینقدر شک داری داری که می خوای ادامه بدی این راه رو یا نه اصلا هزینه این تجهیزات رو نکن . یک رکورد کوچیک بگیر که میکروفون هم داشته باشه کیفیت ضبطش از اون میک 50 تومنی بهتره . بعد با کابل usb بریز تو کامپیوترت با یک نرم افزار رو کارت میکس کن . این کار نه آکوستیک میخواد نه کارت صدا . بعدا هم اگر پشیمون شدی حداقل یک رکوردر داری که کاره خودت رو میتونی ضبط کنی حتما هم در آینده بدردت می خوره .

11. Farshad_a_71

Farshad_a_71

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام من امکانات ساده ای برای ضبط تو خونه می خوام و سازهای سنتی (نی تار سنتور ) می خوام ضبط کنم. کیفیت برام مهمه چون چند جا امتحان کردم صدای نی خوب در نیومد.فک کنم میکسر ساده یه میکروفون خوب و کارت صدا می خوام البته pc هم که دارم.بیشتر در مورد میک مشکل دارم چون میخوام کیفیتش تا حدودی مطلوب باشه . تا حدود 250 میخوام هزینه کنم یه خورده بیشترم مشکلی نیست. خیلی ممنون میشم راهنمایی کنید. ببخشید انقدر در این مورد تاپیک زیاد شده من چند جا در خواستم رو عر ض کردم که منم یه تاپیکه دیگه در این باره درست نکنم.​

12. Behrouz Paygan

Behrouz Paygan Gold User

امتیازات:
    +1,065 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, logic, protools
    دوست عزیز در مورده میکروفون پیشنهاد میدم یه Rode nt2-a بگیری البته قیمتش حدوده 400 هست اما به تفاوت قیمتش میارزه ولی اگر اینقدر نمیتونی هزینه کنی Rode nt1-a گزینه ی مناسبی هست با قیمتی حدوده 270

13. Farshad_a_71

Farshad_a_71

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ممنون . ببینم میکسر و کارت صوتی چقد هزینه بر میداره سعی می کنم nt2_a بگیرم

14. mehrzad1

mehrzad1

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    منم همین سوالات روداشتم.ممنون ازتوضیحات دوست گرامی.فقط برام جالبه که ببدونم این دستگاه رکوردچطوری جای اکوستیک روپرمی کنه؟قیمتش چنده؟

آیاواقعارکوردمیتونه جای اکوستیک روتاحدی هم که شده بگیره؟قیمتش چنده؟

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏16/12/10
  15. saied2009

saied2009 عضو سایت

امتیازات:
    +30 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase
    فرشاد جان اگه سازها رو به صورت تکی record میگیری با توجه به بودجه ای که داری میکسر زیادی کمکت نمیکنه!(من خودم میکسر داشتم فروختم چون بکارم نمیومد)

با توجه به پیشنهاد اقای پایگان شما میتونین یک میکروفن rode nt2-a و یا از اون بهتر rode nt2000 و یه کارت صدای m-audio fast track pro بگیری که قیمت حدود 280 رو داره(خودمم دارم ازش راضی هستم)

ولی اگه سازها به صورت همزمان رکورد میشن(البته در این صورت باید به تعداد میکروفون خریداری کنین) کلا موضوع فرق میکنه

موفق باشین

16. MOHAMMAD_MAN

MOHAMMAD_MAN عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    سلام خوب تو اصلا نميخوايي خرج كني مثه 3سال پيش من...(قصدم توهين نيست) ببين شما با يه ميك مودم هم ميتوني اين كارو بكني اصلا نيازي به اگوستيك كردن نيست ... منم با اين ميك 50 توماني وكال گرفتم .اين ميكروفن ها بعضي هاشون واسه وكال نيست . من خودم با ميك مودم وكال گرفتم وقتي واسه چندتا از بچه ها گذاشتم تعجب كردن .اتاقمم اگوستيك نبود .ولي اگه ميخوايي كارت آبرو مندانه باشه اون بحسش جداست .بايد خرج بشه واسه كارات ......راستي ساده ترين نرم افزار واسه اين كارتم MixCraft هستش .

17. sound.digital

sound.digital عضو سایت

امتیازات:
    +4 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    پاسخ : راهنمايي كامل براي شروع كار استوديوی خانگی با هزینه کم

دوست عزیز حدقل باید 10 ملیون تومان هزینه کنی.. در ضمن کار صدا برداری... میکس و مستر واسه خودش کم کم 3.4 سال تجربه کاری میخواد... پس بگذارید دوستان شما در استدیو ضبط کنن چون موفق تر خواهند بود

18. niihat

niihat عضو سایت

امتیازات:
    +3 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio

اگه اشتباه نکنم تاپیک ماله 2 سال پیشه :d

19. aliba

aliba

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:

سلام
    من که نمیتونم مبحص ایجاد کنم باید این کارو کنم
    از کجا میتونم نحوه چیدن بلندگو ها برای مراسمات مذهبی در فضای بسته رو آموزش ببینم !
    چیدن بلندگوها، موقعیت میکروفون، تعداد بلندگوها و هر چیز دیگری که نیاز است!
    لطفا راهنمایی کنید
    یا علی

20. lonelyman

lonelyman عضو سایت

امتیازات:
    +44 / 0 / -0
    نرم افزار:

- - - - - - - - - -

درود
    نخواستم تاپیک جدید ایجاد کنم و باعث بی نظمی شم,,,,
    اساتید با توجه به تغییرات قیمت و قدیمی بودن تاپیک میشه بگید کمترین هزینه فقط و فقط وسه داشتن یه مکان وسه رکورد وکال خودم چقدی اب میخوره؟؟؟
    مرسی,,,,

بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. میخوام استودیو خانگی بسازم

,
  2. لوازم برای شروع استدیو ضبط صدا

,
  3. چگونه در خانه استودیو بسازیم

,
  4. استوديو پيشرفته موسيقی خانگی,
  5. برای یک میکسو مستر خوب باید چه کرد,
  6. برای ساخت استدیو چه باید کرد,