رابطه بین آهنگساز و تنظیم کننده

شروع موضوع توسط Fate changed ‏8/11/10 در انجمن آرشیو مطالب قدیمی

تاپیک رابطه بین آهنگساز و تنظیم کننده تالار آرشیو مطالب قدیمی در persian-music.org.

1. Fate changed

Fate changed Banned

امتیازات:
    +49 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    من میخوام بدونم یه آهنگساز چه چیزایی باید در اختیاره یه تنظیم کننده بزاره تا تنظیم کننده بتونه آهنگ را هرچه نزدیک تر به فکر و نظر آهنگساز در بیاره...
    مثلا اگه کار ما یه ترانه پاپ باشه، اگه آهنگساز بزنه و بخونه و ضبط کنه، و با آکوردها و ملودی در اختیار تنظیم کننده قرار بده کافیه...

راستی چرا یه زمانی (حدودا هفت، هشت سال پیش) اسم آهنگساز مهم بود و همه جا اسم آهنگساز کار را میزدند ولی الان همه جا اسم از تنظیم کننده است؟

2. mpmsoft

mpmsoft عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +27 / 0 / -1
    نرم افزار:
    logic, reason
    خوب ببینید در مورد سوال اولتون حالتهای مختلفی وجود داره
    کسانی هستند آهنگ رو می سازن و تنها تنظیم کننده رو با فضای کار آشنا می کنند و ساخت ملودی را در اختیار تنظیم کننده می گذارند (من میمیرم واسه اینجور آهنگسازا :smile (71):)
    ولی یک دسته دیگر هم دوست دارن در تمامی امور نظر بدن و حتی در تنظیم هم بعضی موقعا دخالتهای بی مورد می کنند

الان آهنگساز یک کار خیلی معمولی می سازه و از تنظیم کننده توقع داره که معجزه کنه

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  3. Fate changed

Fate changed Banned

امتیازات:
    +49 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    پس چه جوری شد؟؟؟!!!

ملودی وکال را که قطعا خود آهنگساز میسازه...

4. Ramtin Shabanian

Ramtin Shabanian مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,092 / 3 / -3
    اگر بزنه بخونه و ظبط کنه که دیگه شده تنظیم کننده!

ولی در کل اصول این گونه هست که آهنگساز فقط با نت کار داره و با دفتر نت میشینه نت رو مینویسه و احساسش رو پیاده میکنه و از اون به بعد همه چیز پای تنظیم کنندست حتی تمپوی قطعه ولی در کل این دو رابطه تنگی با هم دارند مثلا برای تایین تمپو تنظیم کننده احتیاج به صحبت با آهنگساز رو داره.

ولی آهنگساز در کل فقط نت رو در اختیار تنظیم کننده قرار میده.

5. Fate changed

Fate changed Banned

امتیازات:
    +49 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    ممنونم

منظورم از این جمله فقط خوندن با یه ساز مثلا گیتار یا پیانو!!!

6. Ramtin Shabanian

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,092 / 3 / -3
    بله ممکنه بخواد این طور حس موزیک رو به تنظیم کننده القا کنه ولی اصول این هست که آهنگساز فقط چنتا ورق که حاویه نت هست رو به تنظیم کننده بده.

7. mahdi-music

mahdi-music عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo, sonar
    پس به این نمیگن آهنگساز
    آهنگساز اسمش رو خودشه . کسی که تمام قسمتهای آهنگ رو که نیاز هست رو میسازه.
    اگر نت رو بنویسه و بقیه کارا با تنظیم کننده باشه که آهنگ هم که تنظیم کننده ساخته.
    تنظیم کننده فقط کارش مرتب کردن لاین های آهنگ است.وکال میگیره افکت گذاری می کنه.
    به همین دلیله که میگن وقتی آهنگ به استودیو میره زمین تا آسمون با اون چیزی که آهنگ ساز ساخته فرق میکنه
    همیشه سر تنظیم آهنگ آهنگساز هم هست که هر تغییری در آهنگ به وجود بیاد باید آهنگساز اطلاع داشته باشه.

8. justin81

justin81 عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo
    بله آقای mahdi-music درست میگه معمولا تنظیم کننده با افکت و تنظیم تمپو و از این جور چیزا سر کار داره ولی آهنگساز یعنی کسی که ملودی..ریتم..نت و ... رو درست میکنه در کل تنظیم کننده حال و هوای موزیکو سروسامون میده:smile (6):

9. Ramtin Shabanian

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,092 / 3 / -3
    نه دوستان من ببیمید آهنگ ساز مثلا شعر رو میگیره روی اون یک ملودی پیاده میکنه (ملودیه وکال) که خواننده طبق اون بخونه.

بعد مثلا یه ملودی هم برای کار میسازه که با یک سازی اجرا بشه (که اون ساز رو تنظیم کننده انتخاب میکنه)

و بعد تنظیم کننده میاد و اون نت هارو به قول خودتون سر سامون میده اجرا میکنه حالا ممکنه نوازنده بیاره یعنی از ساز زنده استفاده کنه یا از vst استفاده کنه.

من بار ها در چندین تاپیک این موضوع رو توضیح دادم.

در یک جمله میتونیم خلاصه کنید که:

آهنگساز نت رو میسازه نتظیم کننده نت رو اجرا میکنه.

البته گفتم این دو باهم رابطه تنگاتنگی دارن که حتی در بعضی موارد هر دو یکی میشن.

10. Fate changed

Fate changed Banned

امتیازات:
    +49 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase

به نظر این اصولی و منطقیه...
    فقط چندتا نکته...

یکی اینکه گفتین آهنگساز فقط چندتا ورق نت میده به تنظیم کننده...

من خودم تجربه ندارم ولی حدس میزنم، یه بار هم براش اجرا کنه(مثلا با گیتار)

دوم اینکه گفتین انتخاب ساز با تنظیم کنندس

ولی من بازم حدس میزنم این اولویت انتخاب با آهنگساز باشه(چون من از یه آهنگساز چندتا آهنگ با تنظیم کنند های مختلف شنیدم که شباهت ساز ها توش داد میزنه)

11. Masoud-A

Masoud-A عضو سایت

امتیازات:
    +280 / 1 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, logic, nuendo
    یک بحث تقریباً کامل و مشابه این موضوعی که در ابتدا مطرح فرمودید توی این تاپیک اومده و شاید اگر پست های دوستان رو بخونید ، کمک کنه.
    با تشکر
    https://www.persian-music.org/showthread.php?t=4042

12. mahdi-music

mahdi-music عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo, sonar
    ببینید دوست من
    من خودم آهنگسازی میکنم . توی آهنگهام ساز میگیرم ( مثل گیتار و پیانو )که خودم میزنم
    خودم ریتم میسازم خودم ملودی میسازم خودم ساز مورد نظر رو انتخاب میکنم و خودم به خواننده میگم کجا رو بخونه و کجا رو نخونه.
    وقتی وارد استودیو میشیم تنظیم کننده شروع به وکال گرفتن میکنه . در موقع وکال گرفتن تنظیم کننده پیشنهاداتی میده که اگر مورد قبول خواننده و آهنگساز بود و به بهتر شدن آهنگ کمک میکرد آن پیشنهادات رو اجرا میکنیم و بعد از تنظیم کار رو به شکلی بهتر و گرمتر از نتظیم کننده تحویل میگیریم
    اگر کار آهنگساز نت نویسی باشه این کار آهنگسازی نیست.
    این کار گروهی هست که در گروه یکی نت نویسی میکنه یکی درام میزنه یکی گیتار میزنه و .......
    کار آهنگسازی یعنی خلق موزیک نه نت نویسی​

13. Rooz-beh

Rooz-beh عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +146 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio, reason
    این شخصی رو که شما کارهاشو گفتی تنظیم کننده نمیگن عزیز

اشخاصی که توی استدیو هستن صدابردار - اپراتور استدیو - ناظر ضبط - مهندس صدا - و........... هستن

این کاری که گفتی مرحله میکس و مستر هست نه تنظیم

فکر میکنم دوستان تصورشون از واژه تنظیم اشتباه هست منظور ما تنظیم ولوم نیست!!!!

تنظیم کننده کسی هست که سازبندی و زمانبندی موزیک رو انجام میده

آهنگساز شخصی هست که روی شعر آکورد میزاره و ملودی رو میسازه

نکته : ممکنه آهنگساز توی کل زندگیش نه کامپیوتر دیده باشه نه ساز

14. Fate changed

Fate changed Banned

امتیازات:
    +49 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    سلام دوست عزیزم mahdi-music

من خودم اطلاعاتم ناقصه ولی فکر کنم شما هم یه چیزهایی را اشتباه متوجه شدی ولی اشکالی نداره، توی این سایت یه سری فرشته وجود دارن که مشکلاتتا حل میکنن...
    من خودم وقتی وارد سایت شدم اطلاعاتم زیره صفر بود، همه کار و تصمیمام توی موسیقی بر اساس آزمایش و خطا بود (این نشد اون اون نشد این...) هزینه ها از یه طرف... بی ثمری و بی نتیجه گی و شکست های روحی از طرف دیگه داش داغونم میکرد تا اینکه با این سایت و فرشته های توش آشنا شدم و الان حدودا 6 ماهی که میگذره کلی اطلاعات کسب کردم و یه جورایی زیر و رو شدم...
    شناخت DAW و ویژگی های هرکدومش، شناخت VST و Sample، روش های اصولی خوانندگی، تکنیک ها و تمرینات نوازندگی، مبانی سلفژ، مراحل ساخت و تنظیم آهنگ و...
    گوشه ای از چیزایی که من توی این شش ماه یاد گرفتم...

اینا من قبلا هم شنیده بودم (فکر کنم در مورد سیاوش قمیشی بود)...
    ولی یه نکته...
    یه آهنگساز فوقش با گیتار میزنه...
    پس اگه ایده ای از درامز یا پیانو یا ... تو ذهنش باشه چه جوری به تنظیم کننده القا میکنه؟؟؟

15. amir-roli

amir-roli عضو سایت

امتیازات:
    +64 / 0 / -1
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio, soundforge
    به نظر من که کار یه اهنگساز واقعی ساخت ملودی هست و درآوردن آکوردها.اما خوب ممکنه یه نفر ملودی رو با دهن بزنه با موبایل ظبط کنه بده تنظیم کننده.بعد بهش میگن اهنگساز.مثل خیلی از این خواننده دو روزه ها که امشب خواننده میشن فردا میبینی شده اهنگساز!!!:smile (9):
    امروز نقش تنظیم کننده ها خیلی مهمتره تا اهنگسازا.البته اهنگسازای بزرگ رو نمیگم ها!!!:smile (61):

16. Masoud-A

Masoud-A عضو سایت

امتیازات:
    +280 / 1 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, logic, nuendo
    البته باز هم تاکید می کنم که کل این مباحث (آهنگساز ، تنظیم کننده ، مهندس میکس) در تاپیکی که پیشنهاد کردم اومده و بحث شده.
    موفق باشید.

17. Ramtin Shabanian

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,092 / 3 / -3
    با احترام به آقای مسعود احمدی معذرت میخوام که این تاپیک رو ادامه میدم ولی دوست دارم دوستان روشن بشند.

در جواب پست جناب آقای mahdi-music

همین طور که دوست عزیزم cam2cam_joy گفتند این کار هایی که شما میکنید دیگه اسمش آهنگساز نیست در واقع شما دارید به نحوی کار های آهنگساز و تنظیم کننده رو انجام میدید.

حالا شما اومدید روش اسم آهنگساز گذاشتید دلیل نمیشه که آهنگساز این کار هارو انجام میده.

خیر همین طور که گفتن آهنگساز فقط وظیفه ساخت ملودی و آکور هارو داره و بقیه کار های موزیک به عهده تنظیم کننده هست و همین طور که دوستمون نیز اشاره کردند کار هایی که تو استدیو در هنگام ضبط انجام میشه مربوط به عوامل استدیو هست که نام بردند.

در کل اصلا تنظیم کننده کاری به ضبط صدا و وکال نداره هرچند گفتم این ها با هم رابطه تنگاتنگی دارن و در تمومه کار حضور دارند و نظر میدند من اصول کار رو گفتم که چنین هست حالا ممکنه کسی اصول کار رو بهم بزنه و همه کار هارو بکنه بعد بگه من تنظیم کننده هستم

مثل خود من میگم تنظیم کننده هستم ولی آهنگ میسازم صدا بر میدارم و تمومه کار های موزیک رو انجام میدم به دلیل نبود امکانات

حالا این دلیل نمیشه بگم تمومه کار هایی که من انجام میدم در حیطه کار تنظیم کننده هست.

ببخشید اگه زیاد حرف زدم

تمومه صحبت های جناب cam2cam_joy درست هست دقیقا همون ها که من گفتم چندین بار در چندین تاپیک گفتم از ایشون تشکر میکنم
    موفق باشید

18. Mahdi_Faraji

Mahdi_Faraji عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo, sonar
    خیلی ممنون که راهنمایی کردید
    پس ما از صحبتهای جناب rash نتیجه میگیریم که:
    کاری که من این همه مدت انجام میدادم(نت نویسی میکردم . آکورد در میاوردم . ریتم میساختم . ملودی میساختم و ........................................)
    آهنگسازی نبوده
    ممنون جناب Rash

19. Ramtin Shabanian

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,092 / 3 / -3
    بارها بارها و بار ها این موضوع بحث شده:

این عمل شما در حیطه کار آهنگسازی است.

این عمل در حیطه کار آهنگسازی است.

این عمل در حیطه کار تنظیم کننده است.

شما در بالا گفتی نت نوشتی وقتی میگی نت نوشتی یعنی ملودی رو ساختی دوباره این ملودی چی هست ساختید!

از این واضح تر باید بگم شما اگر این کار هارو خودتون انجام میدید هم تنظیم کننده هستید هم آهنگساز.

آهنگساز ملودی و نت رو میسازه تنظیم کننده نت و ملودی رو اجرا میکنه.

لطفا تاپیک های قبل رو دوباره مطالعه بفرمایید به وضوح گفتم شما هم تنظیم کننده هستی هم آهنگساز این طور که خودتون میگید

20. majid_sz

majid_sz عضو سایت

امتیازات:
    +63 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, nuendo

در زمینه موسیقی کلاسیک شاید ولی برای موسیقی پاپ رایج آهنگساز روی شعر ملودی میزاره و میخونه و فقط زمانبندی و سازبندی رو به تنظیم کننده میده.

بارگذاری...