ذهن و موسيقي-مبحث1 موسيقي و درك مردم

Omid-Mohebbi

تیم مدیریت
مدیر کل
29/5/09
7,851
8,305
113
46
بندرعباس
www.omidmohebbi.com
من اصلا بحثم فقط ايران نيست بلكه تمام جهانه
خوب منظور منم اینه که همه در جای جهان این دست موارد هستش. !
فیلم 8mile رو حتما ببینید برای مثال برای سبک رپ
و همچنین حتما و حتما فیلم کادیلاک رکوردز و دیالوگ معروف چاک بری در مورد اجرای اهنگش توسط گروه بیچ بویز. ( که بر اساس واقعیت هستش ) تا متوجه بشید این حواشی از الان وارد هنر موسیقی نشده
در مورد كنسرتها هم فك كنم شما نديديد كنسرتهاي در خارج برگزار مي شه كه كنسرت مشت زنيه
خوب باشه ... خیلی اتفاقات بد تر از این هم افتاده و ممکنه بازم بیافته
این به ما چه ربطی داره ؟
فلان ورزشگاه هم جایگاه تماشاچی هاش فروریخته به فدراسیون فوتبال ما چه ربطی داره ؟ تنها ربطی که میتونه پیدا کنه اینه که جایگاههای خودمون رو تقویت کنیم تا مشابه این اتفاق برای ما و در داخل کشور نیافته
وقتي موزيسينهاي ما اگاهيشون بالاتر بره رويه اجتماع و مردم ما هم تاثير ميزارن
و مردم هم اگاهيشون بالاتر ميره و همين باعث ميشه كه ارزش گذاري ها درست
بشن
بله این درسته. موزیسین باید به روز باشه
اما یه موزیسین اگه به روز باشه در سطح جهانی باشه. همه سبکاه رو بشناسه و بنوازه آیا میتونه فرضا روی منی که مثلا طرفدار حسن شماعی زاده هستم تاثیری بذاره ؟؟؟؟؟

poorya nadery

هنرمند
8/3/10
706
703
93
ايران-سنندج
منظور من اين هستش كه هرج و مرج در اين كنسرتها جزي از اجراها ميشه
الان شايد به من و شما ربط داشته نباشه اما فردا و پس فردا به ما هم ربط پيدا مي كنه
شما فكر مي كنيد كه اين قضيه پيش اومده نه كلا جزي از كنسرتهاست
دقيقا مثه سبك رپ كي مي گفت رپ مي تونه وارد كشور ما بشه شايد قبلا به ما ربطي نداشت
اما الان داره
منظورم اين كه چرا بايد تويه سبك رپ انقدر موارد منفي باشه كي گفت بايد رپر مواد بزنه تا بتونه
تكست بنويسه!!؟در صورتي كه اين واقعيت داره در مورد خيلياشونم نه همشون
حسن شماعي زاده كارش درست نيست!!؟من منظورم كار بلدي نه حتما بين المللي باشه
سبك ايراني باشه اما چيزي براي گفتن داشته باشه

با عرض پوزش جسارت منو ببخشید. !
ولی برخی مطالب در این تاپیک واقعا ربطی به هم نداره. ! یا لااقل من بعد از خوندن چند باره اونها نتونستم چیزی ازش متوجه بشم ( نمیدونم شاید هم مشکل از منه ! )
قدرت !! سیستم.!! مدیریت جهان !!
انگار بحث داره میره سمت فراماسونری !!!
مسلئه موسیقی اینقدر حاد نیست که دوستان مته به خشخاش گذاشتند. !

دوستان برخی مطالب رو جوری بیان میکنند که انگار دیکتاتوری در موسیقی وجود داره !
شاید یه زمانی بود اما الان نیست ! بدون شک نیست. ( نمونه ش ممنوعیتهایی که سابقا برای برخی سبکها وجود داشت اما الان همون دوستان که اون سبکها رو کار میکردند خیلی آزادانه تر دارند کار میکنن )
ببینید دوستان ما داریم توی یه کشور زندگی میکنیم. و همونطوری ک تنوع اقوام و مذاهب و ادیان رو داریم تنوع سلیقه ایی هم داریم. !
جوری مطالب رو برداشت میکنم که انگار مردم ما همه گوشهاشون ضعیف شده وهمگی دارند موسیقی ضعیف و خراب گوش میکنند. !
خیر همچین چیزی نیست !
دیکیتاتوری در موسیقی یعنی اینکه همه مردم رو وادار کنیم یک نوع و سبک موسیقی رو گوش کنند. !
که اینجوری میشیم عین کره شمالی !
اما در کشورمون میبینم که :
سنتی
پاپ
راک
رپ
آر اند بی
متال
لاتین
موسیقی بومی و نواحی و.....
همه اینها وجود داره حالا در برخی سبکها فعالیت و حمایت و طرفدار ممکنه بیشتر و در برخی کمتر باشه
این رو شما همه جای دنیا میبینید. چیز عجیبی نیست. هیچ جای دنیا هیچ دولتی و سیستم !! و قدرتی !! نیومده در این مورد تصمیم بگیره که ذهن و موسیقی و درک مردمش رو معطوف کنه به سبک خاصی از موسیقی . این یعنی تجاوز به عقاید و سلایق یک اجتماع !
هیچ قدرتی در جهان و هیچ سیستمی در کره خاکی نیومده در این مورد قانون وضع کنه .!
اگه قرار باشه تاسف بخوریم که مثلا در کشور ما برخی کارهای نامناسب و ضعیف تولید میشه خوب باید عرض کنم این یه مورد کاملا طبیعیه. نه تنها در ایران که در جهان و حتی امریکا هم اینجوری هستند گروه و بندهایی که موسیقیشون خیلی قوی نیست. اما مخاطب خاص خودشون رو دارند. در واقع همیشه باید کارهای ضعیف باشند تا کارهای قوی نمود بیشتری پیدا کنه.
شما میدونستید در اروپا و امریکا مجوزی به عنوان تائیید شعر و موسیقی نیست !!؟؟؟ تنها و تنها یه مجوز لازمه که توسط برخی نهاد ها و سازمانهای مربوطه صادر میشه. اون هم مجوز کیفیتی هستش که باید قبل از انتشار اثر اون رو اخذ کنند تا کار بتونه در مارکت عرضه بشه. حالا تصور کنید یک نفر یه البوم رکورد کرده که مثلا تقلید صدا کرده. یا حتی با دهنش صداهای عجیب و غریب !!! در آورده ! هر چی میخواد باشه کسی نمیگه چرا اینجوری کار کردی. میگن : مجوز کنترل کیفیت صدا رو اگر دارید. ارائه کنید و بفرمائید برای ارائه و فروش !!
در واقع مجوز پخش یعنی اینکه کار کیفیت صدایی و میکس و مستر خوبی داشته باشه
برمیگردیم به کشور خودمون.
اینجا قوانین خاص خودش و داره. که اگه بخوایم در ایران کار کنیم باید اونها رو رعایت کنیم و اگه نمیتونیم یا کار نکنیم و یا بپرسیم درب خروجی مملکت کجاست و بریم جایی که بتونیم کار کنیم.. ( گزینه ایی که همیشه باهاش مخالفم ) چون اعتقاد دارم تو ایران خودمون ه میشه کارهای خوبی کرذ.
وقتی مردم ما و گوش و سلیقه شون برخی اثار رو میپسنده و دنبال میکنند ما این حق رو نداریم که در موردش تصمیم بگیریم.این مورد همیشه بوده و تا ابد هم خواهد بود
جواد یساری. مرحوم اغاسی. ایرج مهدیان و ........ اینها برای خیلی از مردم ما خاطره انگیزه. موسیقی که متاسفانه خیلی از ماها که دستی هم توی هنر داریم اسم اون رو موسیقی کوچه بازاری گذاشتیم. !!! این یعنی توهین آشکار به سلایق بخشی از اقشار این جامعه.
واقعا نمیشه در این مورد مردم رو شماتت کرد.
موسیقی چند چیز عمده داره :
سلیقه
ارتباط برقرار کردن با مخاطب
یکی ممکنه با رپ گوش کردن لذت ببره و یکی هم ممکنه با سنتی شنیدن.. این همه جای دنیا وجود داره پس ما حق این رو نداریم که بگیم گوش مردم خراب شده یا چرا کارهای بی ارزش زیاد تولید میشه و .....
خیلی از کارهایی که از نظر ما بی ارزش تلقی میشن ممنکه برای خیلی ها ارزشمند باشه. پس باید احترام بگذاریم.
اگه از سبکی خوشمون نمیاد نباید بکوبیمش. نهایتش اینه که به جای اون سبک مورد علاقه خودمون رو دنبال کنیم.
هر نوع موسیقی چه قوی و چه ضعیف حتی اگه یک نفر مخاطب داره شایسته احترام هستش لااقل ما به عنوان موزیسین باید احترام بگذاریم.
در ادامه یک داستان رو تعریف میکنم. :
در یکی از کشورها همسایه ها به دادگاه شکایت میکنند..
مبنی بر اینکه پسر همسایه کناری اونها هر روز موسیقی راک خشنی رو با صدای بلند گوش میکنه که باعث مزاحمت برای کل همسایه ها شده بود. و وقتی اعتراض میکردند پسر گفته بود که : این یعنی موسیقی !! و موسیقی کشورمون ( موسیقی سنتی و رسمی اون کشور polka بوده ) در مقابل این موسیقی حرفی بری گفتن نداره !!
دادگاه این رای رو صادر میکنه :
پسر به دلیل ایجاد مزاحمت و تحمیل عقاید خودش به دیگران میبایست به مدت 6 ماه در مرکزی که دادگاه تعیین میکنه موسیقی رسمی کشورش یعنی همون سبک polka رو بشنوه !!

پیروز باشید.
ممنون از مطلبتون.
صحبت سر فری مِیسِنری یا آئین خاصی یا دیدگاه سیاسیِ دیکتاتوری نیست و اصلاً جاش در همچین فضایی نیست!دوستمون گفتن قدرت رسانه و تبلیغات روی سلائق افراد تاثیر گذاره و منم تائید میکنم حرفشونو.و در ادامش گفتم همه چی درست اما موسیقی سلیقه ای و قضیه شخصیه در هنر.مثل اثر نقاشی دادائیستیه فلان هنرمند که طرفدارای خودش رو داره و مخالفای خودش رو... اما کسی چیزی رو به مردم "تحمیل" نمیکنه!
به هرحال معیاری برای مقایسه ی سبکها و آثار در موسیقی باید وجود داشته باشه،یا حداقل "معیارهایی" که بتونیم سبکها رو از جهت های مختلف بررسی و مقایسه کنیم،از نظر تکنیک،کیفیت،صدابرداری،خلاقیت،اثر روی روان،محتوا و مفهوم و ... .
و کسی نمیگه مردم ما "همه گوشاشون ضعیف شده و همگی دارن موسیقی خراب گوش میدن"!ما "شرایط غالب" بر این فضا رو میگیم که در جامعه و خیابون،در خانواده،فضای مجازی و سایتها میبینیم و میشنویم.
درش دیکتاتوری وجود نداره،فقط خیلی شیک و دوستانه افکار جهت داده میشه،با مثلاً تلویزیون که یکی از بزرگترین ابزارهای دروغ در این دوره هست(در مورد هرچیزی).نمونش موسیقی هیپ هاپ امریکا که هرساله BET hip hop awards برگزار میشه و میبینیم چه کارای سطح پائین و بی محتوایی از مِین استریم جایزه میگیره و کارای کم نظیر هنرمندای آندرگرند باید ...(وقتی تبلیغات روی پول و مواد مخدر و خشونت فراگیر و ... هست و حرف حقیقت باید خفه بشه!)
به طور قاطع میگم سیاست تاثیر مستقیم روی موسیقی هم داره و اونو "به طور عمومی" رهبری میکنه(جدا از هنرمندای تک و واقعی که کارای واقعی و قوی و خلاق ارائه میدن)و مطمئن باشید که دولتها درمورد ذهن و موسیقی و درک مردمشون کلّی فکر و برنامه ریزی دارن و تصمیم گیری میکنن...چون قلم و موسیقی جادوئیه...بماند...
موافقم با این حرفتون که در کشور ما هم مثل همه جا کار ضعیف و قوی وجود داره.
و اینکه میگید اینجا قوانین خودش رو داره،اگر بخوایم کار کنیم باید رعایتشون کنیم و اگر نمیتونیم کار نکنیم یا ازینجا خارج شیم!وای به حال اون جامعه ای که هنرمندا و روشن فکراش بخوان کارشون رو با "فقط رعایت قوانین پیش ببرن و در مورد خود قوانین فکر نکنن"!
ما در مورد مردم تصمیم نمیگیریم و نمیتونیم بگیریم.اما "نقد" عقاید و باورهای یک نفر بی احترامی تلقی نمیشه،بلکه اهانت به خود هر شخص و شخصیت انسانیش بی احترامی به اون شخصه!باورها برای فرو ریختن و از نو ساخته شدن به وجود اومدن.
ما به جزئیات قضیه کار نداریم،جریانی که وجود داره رو گفتیم و هرنوع موسیقی چیزی نیست که بشه لزوماً بهش احترام گذاشت(ولی شخص شنونده چرا)چون ساخته ی یه سری انسان با عقاید و طرز فکر و ایده آل های خاصه و ممکنه مغایر با افکار یه سری باشه.اگه قرار باشه همه چی رو همون چیزی که هست قبول کنیم و احترام بگذاریم و نقد نکنیم،هیچ پیشرفتی در هیچ زمینه ای حاصل نمیشد...
(مته به خشخاش نمیذاریم.قضیه رو بیان میکنیم.)

Omid-Mohebbi

تیم مدیریت
مدیر کل
29/5/09
7,851
8,305
113
46
بندرعباس
www.omidmohebbi.com
بحث کلی من هم اینه که شما نمیتونید برای سلیقه مردم و شنونده و ذهن و درک هر کس نظر بدید .
قرنها هم بشینیم اینجا در مورد درک مردم از موسیقی بگیم. نتیجه ش اینه :
موسیقی و هنر سلیقیه ائیه و بس.. !

و اینکه میگید اینجا قوانین خودش رو داره،اگر بخوایم کار کنیم باید رعایتشون کنیم و اگر نمیتونیم کار نکنیم یا ازینجا خارج شیم!وای به حال اون جامعه ای که هنرمندا و روشن فکراش بخوان کارشون رو با "فقط رعایت قوانین پیش ببرن و در مورد خود قوانین فکر نکنن"!
هر چیزی قانون داره. حتی در بی در و پیکر ترین کشور ها هم در هر موردی قانون هست و باید باشه تا هرج و مرج پیدا نشه !
حتی در ازادترین کشورها هم برخی مسائل از جمله مسائل جنسی و اخلاقی قانون خودش رو داره !!
ایا کسانی که در این زمینه مثلا در زمینه های جنسی و ...... ( که نمیشه نام برد ) باید اعتراض کنند و بگن وای بر ما چون دولت و قانون داره بر کار ما نظارت میکنه ؟؟؟ و نباید بکنه ؟؟
همون سایتهای مستهجن از نظر فرهنگ و قانون کشور ما .. هم باید برای فعالیت در کشور خودشون برخی قانونهای مربوطه رو رعایت کنند. و گرنه جرم محسوب شده و پیگیری قانونی رو در بر خواهد داشت.
ممکنه در جامعه ما به دلیل نوع نگرش و نوع قانون در برخی موارد سخت گری های بیشتری وجود داشته باشه که این هم طبیعیه برخی کشورها آزاد تر و برخی ها سخت گیرانه تر هستند. مثل اینه که ما بگیم وای بر روشنفکران فلان کشور بسته که ناچارا طبق قانون کشورشون !! عمل و رفتار کنند !

poorya nadery

هنرمند
8/3/10
706
703
93
ايران-سنندج
اميد جان بحث ما اصلا سليقه نيست نميدونم چرا چنين باوري داريد
بحث ما درجه ي ارزش گذاريهاست
ما منكر قانون نيستيم دوست گرامي ما فرمودند كه هر چيزي كه قانون نبايد چشم بسته ازش اطاعت كنيم
فقط بخاطر اينكه قانون ما بايد ازش اطاعت كنيم قوانين حكم الهي كه نيست گاهي
بعضي از قانونها خودشون مشكل سازند و بدرد نمي خورن
در اينجا مسله نظارتم زياد مد نظر ما نبود اگر اينجوري كه شما ميفرمايد بايد تموم قانونها رو برداشت
تا كسي بر ما نظارت نكنه مطمعنا اين نه منظور ماست نه منظور شما
اقاي
nastynas
منظورشون اين بود كه نبايد هر قانوني رو فقط بخاطر اينكه قانون پذيرفت

من گفتم هر چیزی قانون نداره؟!
بله هر کشوری قانون خودشو داره اما قانون باید منطبق با منطق باشه یا نه؟!
من نگفتم "وای بر روشنفکران فلان کشور که ناچاراً طبق قانون کشورشون عمل و رفتار کنند !" :|
گفتم "وای به حال اون جامعه ای که هنرمندا و روشن فکراش بخوان کارشون رو با فقط رعایت قوانین پیش ببرن و در مورد خود قوانین فکر نکنن"..."در مورد خود قوانین فکر نکنن"...
این خودش برمیگرده به یکی از آرمانهای موسیقی،نه اینکه موسیقی رو تحت هر شرایطی مطابق هر قانونی ارائه بدیم...اون قانون شاید بخواد منو محدود کنه (به خاطر دلایل خودش،که غالباً بدون آگاهی کامل و مبتنی بر سنت و عُرف هست و ...) من نباید به کار خودم در اینجا ادامه بدم و بگم:خب قوانین نمیذاره من اینکارو کنم پس بار سفر رو ببندم و برم؟ !!!

Omid-Mohebbi

تیم مدیریت
مدیر کل
29/5/09
7,851
8,305
113
46
بندرعباس
www.omidmohebbi.com
بله هر کشوری قانون خودشو داره اما قانون باید منطبق با منطق باشه یا نه؟!
اگه بخوایم کلی نگاه کنیم هم میتونه بر پایه منطق باشه و هم میتونه بر پایه قانون اساسی اون کشور باشه. برای مثال کشور ما بر طرق قانون اساسی پیش میره.
قانون اساسی بر چه مبنایی نوشته شده : دین اسلام.
و ما که در این کشور زندگی و فعالیت میکنیم باید طبق قانونی اساسی کشور کار کنیم. که اون هم طبق ضوابط و قوانین اسلام پایه ریزی شده. !
وای به حال اون جامعه ای که هنرمندا و روشن فکراش بخوان کارشون رو با فقط رعایت قوانین پیش ببرن و در مورد خود قوانین فکر نکنن"..."در مورد خود قوانین فکر نکنن"...
فقط بخاطر اينكه قانون ما بايد ازش اطاعت كنيم قوانين حكم الهي كه نيست
ما داریم در کشور زندگی میکنیم. که قانون ما حکم قانون الهی داره. قانون دین اسلام.
پس نمیتونیم بگیم چون خود خداوند شخصا نسخه پی دی اف قوانین رو برامون ایمیل نکرده.. من قبولش ندارم.
بالا بریم و پائین بیایم باید تابع قوانین باشیم.
بله در مورد نقص داشتن قانون در برخی موارد از جمله همین موسیقی موافقم . در برخی موارد هنوز اجماع نظری در مورد کلیت موسیقی و خوب و بد بودنش نیست. !
در مورد روشنفکران و فکر کردن به خود قانون فرمودید. مثل اینه که من بگم :
منطق من میگه : خدا اگه وجود داره باید قابل دیدن باشه و چون قابل دیدن نیست پس خدا وجود نداره و من هر قانون و حرف و در مورد وجود خدا هستش رو قبول ندارم. چون نمیتونم ببینم و لمسش کنم.
من نباید به کار خودم در اینجا ادامه بدم و بگم:خب قوانین نمیذاره من اینکارو کنم پس بار سفر رو ببندم و برم؟ !!!
بله خیلی ها هستند که با اصل قانون کشورشون یا حتی برخی مواردش مشکل داشتند و نتونستند کنار بیان و قبولش کنند و رفتند. و فقط هم در ایران اتفاق نیافتاده. !!
هر چند که منم مخالف این جور رفتار هستم.
این رو هم قبول دارم که همین قوانین وضع شدن که گاهی اگاهانه شکسته بشن. این یک اصل هستش در همه زمینه های هنری. و اگه نبود خیلی از آثار فاخر جهانی تا الان در هر زمینه ایی از هنر تولید و متولد نشده بودند.
اما اسمشون رو نمیشه گذاشت قانون شکنی.
به نظر من ساختار شکنی نام مناسب تری هستش تا قانون شکنی. !
بحث به نظر من داره کمی دور میشه از اصل و تیتر تاپیک.
اما در نهایت نظر من این هستش که ما نمیتونیم در این موردی که اسم تاپیک هستش نظر بدیم. چون درک و دریافت هر کسی مبتنی بر عقاید و نظرات خودش هستش.
به طور کلی ضعیف شدن و ارائه آثار بد هستش و انکارش هم نمیشه کرد.
موزیسین ها هم باید نشون بدن که اگه کار بد تولید میشه چند تا کار خگوب هم تولید میشه و اثارشون رو منتشر کنند.
اما بازم نمیشه اون رو به خورد همه داد. چون ذائقه شنیداری هر کسی فرق میکنه.
فقط و فقط مهمترین نکته در پایان این بحث اینه :
خوب اموزش ببینیم و هیچ وقت از یادگیری عقب نکشیم.
کار خوب بشنویم و کار خوب تحویل بسازیم.
برای مخاطبهامون و گوششون ارزش قائل بشیم.
قتی کاری از ما منتشر میشه که مورد استقبال قرار میگیره دیگه حق ندارم کار بعدی رو ضعیف کار کنیم. بلکه باید روز به روز به سمت بهتر شدن پیش بریم.
سطح خودمون رو در موسیقی بدونیم و بشناسیم و در تلاش باشیم که در جا نزنیم و روز به روز به سطوح بالاتر فکر کنیم.
اگه این چند مورد ساده رو همه رعایت کنند موسیقی ما وضع فعلی رو نخواهد داشت

اگه بخوایم کلی نگاه کنیم هم میتونه بر پایه منطق باشه و هم میتونه بر پایه قانون اساسی اون کشور باشه. برای مثال کشور ما بر طرق قانون اساسی پیش میره.
قانون اساسی بر چه مبنایی نوشته شده : دین اسلام.
و ما که در این کشور زندگی و فعالیت میکنیم باید طبق قانونی اساسی کشور کار کنیم. که اون هم طبق ضوابط و قوانین اسلام پایه ریزی شده. !

ما داریم در کشور زندگی میکنیم. که قانون ما حکم قانون الهی داره. قانون دین اسلام.
پس نمیتونیم بگیم چون خود خداوند شخصا نسخه پی دی اف قوانین رو برامون ایمیل نکرده.. من قبولش ندارم.
بالا بریم و پائین بیایم باید تابع قوانین باشیم.
بله در مورد نقص داشتن قانون در برخی موارد از جمله همین موسیقی موافقم . در برخی موارد هنوز اجماع نظری در مورد کلیت موسیقی و خوب و بد بودنش نیست. !
در مورد روشنفکران و فکر کردن به خود قانون فرمودید. مثل اینه که من بگم :
منطق من میگه : خدا اگه وجود داره باید قابل دیدن باشه و چون قابل دیدن نیست پس خدا وجود نداره و من هر قانون و حرف و در مورد وجود خدا هستش رو قبول ندارم. چون نمیتونم ببینم و لمسش کنم.

بله خیلی ها هستند که با اصل قانون کشورشون یا حتی برخی مواردش مشکل داشتند و نتونستند کنار بیان و قبولش کنند و رفتند. و فقط هم در ایران اتفاق نیافتاده. !!
هر چند که منم مخالف این جور رفتار هستم.
این رو هم قبول دارم که همین قوانین وضع شدن که گاهی اگاهانه شکسته بشن. این یک اصل هستش در همه زمینه های هنری. و اگه نبود خیلی از آثار فاخر جهانی تا الان در هر زمینه ایی از هنر تولید و متولد نشده بودند.
اما اسمشون رو نمیشه گذاشت قانون شکنی.
به نظر من ساختار شکنی نام مناسب تری هستش تا قانون شکنی. !
بحث به نظر من داره کمی دور میشه از اصل و تیتر تاپیک.
اما در نهایت نظر من این هستش که ما نمیتونیم در این موردی که اسم تاپیک هستش نظر بدیم. چون درک و دریافت هر کسی مبتنی بر عقاید و نظرات خودش هستش.
به طور کلی ضعیف شدن و ارائه آثار بد هستش و انکارش هم نمیشه کرد.
موزیسین ها هم باید نشون بدن که اگه کار بد تولید میشه چند تا کار خگوب هم تولید میشه و اثارشون رو منتشر کنند.
اما بازم نمیشه اون رو به خورد همه داد. چون ذائقه شنیداری هر کسی فرق میکنه.
فقط و فقط مهمترین نکته در پایان این بحث اینه :
خوب اموزش ببینیم و هیچ وقت از یادگیری عقب نکشیم.
کار خوب بشنویم و کار خوب تحویل بسازیم.
برای مخاطبهامون و گوششون ارزش قائل بشیم.
قتی کاری از ما منتشر میشه که مورد استقبال قرار میگیره دیگه حق ندارم کار بعدی رو ضعیف کار کنیم. بلکه باید روز به روز به سمت بهتر شدن پیش بریم.
سطح خودمون رو در موسیقی بدونیم و بشناسیم و در تلاش باشیم که در جا نزنیم و روز به روز به سطوح بالاتر فکر کنیم.
اگه این چند مورد ساده رو همه رعایت کنند موسیقی ما وضع فعلی رو نخواهد داشت
بله میتونه بر هر پایه ای باشه؟اما پایه ی درست کدومه؟پایه قانون اساسی یک کشور باید چی باشه؟پایه ی ادیان چطور؟!...."پس نمیتونیم بگیم چون خود خداوند شخصا نسخه پی دی اف قوانین رو برامون ایمیل نکرده.. من قبولش ندارم"!؟
...بگذریم.
نظر شخصی و منطق دو چیز جداگانه هستن.منطق به شخص کار نداره و مثالی که شما میزنید تنها یک نظریست
اگه شما میگید قانونی که انسانو(از روی ناآگاهی)محدود میکنه باید رعایت کرد،پس حرفی نمی مونه.
با قسمت آخر مطلبتون موافقم.

poorya nadery

هنرمند
8/3/10
706
703
93
ايران-سنندج
كلا تو حرفاي شما يه نوع قانون بقا وجود داره مي خواي باشي اطاعت كن تو منطق شما اصلا
چيزي به نام تغير وجود نداره

Omid-Mohebbi

تیم مدیریت
مدیر کل
29/5/09
7,851
8,305
113
46
بندرعباس
www.omidmohebbi.com
اگه شما میگید قانونی که انسانو(از روی ناآگاهی)محدود میکنه باید رعایت کرد،پس حرفی نمی مونه.
شما میتونید از قانونی پیروی کنید که شما رو محدود نمیکنه !! منتها باید بگردید دنبالش چون تصور میکنم به این راحتی بشه پیداش کرد.
كلا تو حرفاي شما يه نوع قانون بقا وجود داره مي خواي باشي اطاعت كن تو منطق شما اصلا
چيزي به نام تغير وجود نداره
خیر این منطق من نیست !!!
تغییر هم یه چیز دیگه س.. اینجا اصلا بحث اطاعت نیست . مسئله رو نپیچونید. !!
اینجا اصلا بحث قانون بقا و یا نظر شخصی من نیست .حقایقی رو گفتم که شما دارید انکارش میکنید. ! چون شاید.. البته شاید قدرت مواجهه باهاش رو ندارید.
همونطوری که نه شما و نه بزرگتر از هر انسانی نمیتونه جلوی یه نیروی بزرگ مثل صائقه رو بگیره. !! شما میتونید بایستید جلوی یه طوفان و بگید چون من دنبال تغییر هستم پس میخوام تغییر ایجاد کنم. و اجازه نمیدم ؟؟؟؟؟

هر چیزی تغییر نیست و معنی تغییر نمیده.!! پوریای عزیز.
همونطوری که شخصیت خراب و بیمار !!! برخی ها رو بعد از مدتها نمیشه تغییر داد. !!!!!!!!!
پیروز باشید. دوستان .
به عقایدتون احترام میگذارم و امیدوارم در پیشبردشون موفق و پیروز باشید.

poorya nadery

هنرمند
8/3/10
706
703
93
ايران-سنندج
همونطوری که شخصیت خراب و بیمار !!! برخی ها رو بعد از مدتها نمیشه تغییر داد. !!!!!!!!!

به عقایدتون احترام میگذارم و امیدوارم در پیشبردشون موفق و پیروز باشید.
نظرات مختلف و بايد احترام گذاشت به نظرهاي طرفين هر چند شما تظاهر مي كنيد به اين قضيه......
چون از جمله ي بالات معلومه ديگه:)
فقط نميدونم شخصيت خراب و بيمار منظورت چه كسيه؟:)
ما اينجا قصدمون بحث كردن و ميخوايم به نتيجه ي برسيم
و كاملا طبيعي كه شايد با نظر هم موافق نباشيم اما اين دور از ادب كه به هم توهين كنم

انكه خود را خوب مي پنداشت بدتر بود ز بد
ندانسته خود درد بود باز هم مي گفت از درد

اميدوارم جامعه ي انتقاد پذير داشته باشيم
ممنونم اميد جان بنده از شما چيزي به دل نمي گيرم;)

Omid-Mohebbi

تیم مدیریت
مدیر کل
29/5/09
7,851
8,305
113
46
بندرعباس
www.omidmohebbi.com
نظرات مختلف و بايد احترام گذاشت به نظرهاي طرفين هر چند شما تظاهر مي كنيد به اين قضيه......
چون از جمله ي بالا معلومه ديگه:)
پوریای عزیز دیگه از من و سن و سالم گذشته که بخواهم تظاهر به چیزی بکنم. ! دارم وارد 40 سالگی میشم و این فرمایش شما بیشتر مناسب جووونهای 14 ساله نه منی که سنی ازم گذشته و برای اینکار ها وقتی ندارم. !
فقط نميدونم شخصيت خراب و بيمار منظورت چيه كسيه؟:)
ما اينجا قصدمون بحث كردن و ميخوايم يه به نتيجه ي برسيم
و كاملا طبيعي كه شايد با نظر هم موافق نباشيم اما اين دور از ادب كه به هم توهين كنم
ممنونم اميد جان بنده از شما چيزي به دل نمي گيرم;)
توصیه میکنم به عنوان یه برادر بزرگتر کمی در افکارتون تجدید نظر بفرمائید. !
شما گویا دوست دارید این مثال من رو به خودتون ربط و تعمیم بدید !! که البته این هم به من ربطی نداره اگه دوست دارید میتونید این کار و بکنید. !!
افزار بیمار همه جا هستند ( در هنر در اجتماع در سیاست و همه جا ) حالا چرا شما این برداشت رو کردید من نمیدونم !
اختلاف نظر رو دوست دارم چون پیشرفت میاره اما چون توهینی نکردم و نخواهم کرد
مجددا براتون آرزوی موفقیت میکنم.

poorya nadery

هنرمند
8/3/10
706
703
93
ايران-سنندج
تعميم دادن نيست اين جملتون هيچ ربطي به كليت قضيه نداشت
اخه اميد جان اين چه نوع مثاليه !!حداقل با خودتون رو راست باشيد
به هر حال شما درست مي گيد در مورد تغيير تفكر هم
چشم در موردش فكر مي كنم اقا موفق باشي

AliRezA Nasehi

کاربر با تجربه
عضو سایت
6/1/12
1,080
1,876
113
31
تهران
alireza-nasehi.com
با عرض پوزش جسارت منو ببخشید. !
ولی برخی مطالب در این تاپیک واقعا ربطی به هم نداره. ! یا لااقل من بعد از خوندن چند باره اونها نتونستم چیزی ازش متوجه بشم ( نمیدونم شاید هم مشکل از منه ! )
قدرت !! سیستم.!! مدیریت جهان !!
انگار بحث داره میره سمت فراماسونری !!!
مسلئه موسیقی اینقدر حاد نیست که دوستان مته به خشخاش گذاشتند. !

دوستان برخی مطالب رو جوری بیان میکنند که انگار دیکتاتوری در موسیقی وجود داره !
شاید یه زمانی بود اما الان نیست ! بدون شک نیست. ( نمونه ش ممنوعیتهایی که سابقا برای برخی سبکها وجود داشت اما الان همون دوستان که اون سبکها رو کار میکردند خیلی آزادانه تر دارند کار میکنن )
ببینید دوستان ما داریم توی یه کشور زندگی میکنیم. و همونطوری ک تنوع اقوام و مذاهب و ادیان رو داریم تنوع سلیقه ایی هم داریم. !
جوری مطالب رو برداشت میکنم که انگار مردم ما همه گوشهاشون ضعیف شده وهمگی دارند موسیقی ضعیف و خراب گوش میکنند. !
خیر همچین چیزی نیست !
دیکیتاتوری در موسیقی یعنی اینکه همه مردم رو وادار کنیم یک نوع و سبک موسیقی رو گوش کنند. !
که اینجوری میشیم عین کره شمالی !
اما در کشورمون میبینم که :
سنتی
پاپ
راک
رپ
آر اند بی
متال
لاتین
موسیقی بومی و نواحی و.....
همه اینها وجود داره حالا در برخی سبکها فعالیت و حمایت و طرفدار ممکنه بیشتر و در برخی کمتر باشه
این رو شما همه جای دنیا میبینید. چیز عجیبی نیست. هیچ جای دنیا هیچ دولتی و سیستم !! و قدرتی !! نیومده در این مورد تصمیم بگیره که ذهن و موسیقی و درک مردمش رو معطوف کنه به سبک خاصی از موسیقی . این یعنی تجاوز به عقاید و سلایق یک اجتماع !
هیچ قدرتی در جهان و هیچ سیستمی در کره خاکی نیومده در این مورد قانون وضع کنه .!
اگه قرار باشه تاسف بخوریم که مثلا در کشور ما برخی کارهای نامناسب و ضعیف تولید میشه خوب باید عرض کنم این یه مورد کاملا طبیعیه. نه تنها در ایران که در جهان و حتی امریکا هم اینجوری هستند گروه و بندهایی که موسیقیشون خیلی قوی نیست. اما مخاطب خاص خودشون رو دارند. در واقع همیشه باید کارهای ضعیف باشند تا کارهای قوی نمود بیشتری پیدا کنه.
شما میدونستید در اروپا و امریکا مجوزی به عنوان تائیید شعر و موسیقی نیست !!؟؟؟ تنها و تنها یه مجوز لازمه که توسط برخی نهاد ها و سازمانهای مربوطه صادر میشه. اون هم مجوز کیفیتی هستش که باید قبل از انتشار اثر اون رو اخذ کنند تا کار بتونه در مارکت عرضه بشه. حالا تصور کنید یک نفر یه البوم رکورد کرده که مثلا تقلید صدا کرده. یا حتی با دهنش صداهای عجیب و غریب !!! در آورده ! هر چی میخواد باشه کسی نمیگه چرا اینجوری کار کردی. میگن : مجوز کنترل کیفیت صدا رو اگر دارید. ارائه کنید و بفرمائید برای ارائه و فروش !!
در واقع مجوز پخش یعنی اینکه کار کیفیت صدایی و میکس و مستر خوبی داشته باشه
برمیگردیم به کشور خودمون.
اینجا قوانین خاص خودش و داره. که اگه بخوایم در ایران کار کنیم باید اونها رو رعایت کنیم و اگه نمیتونیم یا کار نکنیم و یا بپرسیم درب خروجی مملکت کجاست و بریم جایی که بتونیم کار کنیم.. ( گزینه ایی که همیشه باهاش مخالفم ) چون اعتقاد دارم تو ایران خودمون ه میشه کارهای خوبی کرذ.
وقتی مردم ما و گوش و سلیقه شون برخی اثار رو میپسنده و دنبال میکنند ما این حق رو نداریم که در موردش تصمیم بگیریم.این مورد همیشه بوده و تا ابد هم خواهد بود
جواد یساری. مرحوم اغاسی. ایرج مهدیان و ........ اینها برای خیلی از مردم ما خاطره انگیزه. موسیقی که متاسفانه خیلی از ماها که دستی هم توی هنر داریم اسم اون رو موسیقی کوچه بازاری گذاشتیم. !!! این یعنی توهین آشکار به سلایق بخشی از اقشار این جامعه.
واقعا نمیشه در این مورد مردم رو شماتت کرد.
موسیقی چند چیز عمده داره :
سلیقه
ارتباط برقرار کردن با مخاطب
یکی ممکنه با رپ گوش کردن لذت ببره و یکی هم ممکنه با سنتی شنیدن.. این همه جای دنیا وجود داره پس ما حق این رو نداریم که بگیم گوش مردم خراب شده یا چرا کارهای بی ارزش زیاد تولید میشه و .....
خیلی از کارهایی که از نظر ما بی ارزش تلقی میشن ممنکه برای خیلی ها ارزشمند باشه. پس باید احترام بگذاریم.
اگه از سبکی خوشمون نمیاد نباید بکوبیمش. نهایتش اینه که به جای اون سبک مورد علاقه خودمون رو دنبال کنیم.
هر نوع موسیقی چه قوی و چه ضعیف حتی اگه یک نفر مخاطب داره شایسته احترام هستش لااقل ما به عنوان موزیسین باید احترام بگذاریم.
در ادامه یک داستان رو تعریف میکنم. :
در یکی از کشورها همسایه ها به دادگاه شکایت میکنند..
مبنی بر اینکه پسر همسایه کناری اونها هر روز موسیقی راک خشنی رو با صدای بلند گوش میکنه که باعث مزاحمت برای کل همسایه ها شده بود. و وقتی اعتراض میکردند پسر گفته بود که : این یعنی موسیقی !! و موسیقی کشورمون ( موسیقی سنتی و رسمی اون کشور polka بوده ) در مقابل این موسیقی حرفی بری گفتن نداره !!
دادگاه این رای رو صادر میکنه :
پسر به دلیل ایجاد مزاحمت و تحمیل عقاید خودش به دیگران میبایست به مدت 6 ماه در مرکزی که دادگاه تعیین میکنه موسیقی رسمی کشورش یعنی همون سبک polka رو بشنوه !!

پیروز باشید.
درود بر استاد محبی عزیز.
با کلیت صحبت شما تا حدود زیادی موافقم اما بعضی از فرمایشات شما رو نمی تونم بپذیرم.
به نظر من شاید نیازی به گفتن نباشه که سطح موسیقی حال خاضر ما مثل خیلی چیزهای دیگه مثل سرانه ی مصرف آب و برق بگیرید تا لوازم آرایشی (!) از سطح استاندارد های جهانی پایین تر یا بالاتره و در کل می شه گفت موسیقی مثل خیلی از کالاهای فرهنگیه دیگه استاندارد نیست. از خیلی نظر ها می شه موسیقی کشور ما رو نقد کرد و می شه گفت نصف افرادی که موسیقی گوش می دن تو کشور ما اصلا موسیقی تولید شده ی ایرانی رو گوش نمی دن.
جالبه که اکثر این افراد هم هیچ تخصصی از موسیقی ندارن و با این وجود باز هم موسیقی ساخته شده ی داخلی رو گوش نمی دن.
خب موسیقی ای که از خودش خیلی حرفی واسه گفتن نداشته باشه ازش بعید هم نیست که این بلا سرش بیاد.
خیلی از عوامل مطرحه. یکیش تبلیغات و ... اما می شه به یه برآیند کلی رسید که اگر موسیقی ما در این زمان شنونده خیلی نداره یک عامل کلی درش موثر بوده.
بحث Management یا مدیریت.
الان بحث والیبال و پیشرفت عجیب والیبال ایران خیلی داغه.
چرا انقدر پیشرفت کردیم؟
یه مدیریت خوب و استعداد یابی و آموزش صحیح.
درسته که بحث والیبال با موسیقی متفاوته.
اما این سوال مطرحه که چرا نتونیم در موسیقی هم پیشرفت کنیم و موسیقی مون رو صادر کنیم؟ (امیدوارم دوستانی که این نوشتار رو می خونن به این امر توجه داشته باشن که موسیقی هم می تونه یک کالای فرهنگی باشه و ازش درآمد زایی بشه)
البته بحث موسیقی یه مقدار پیچیده تر و سخت تره.
به نظر من شما می تونید برای اینکه بفهمید فرهنگ یک جامعه در چه سطحی به سر می بره برید و موسیقیشون رو بررسی کنید و اینکه افراد جامعه چه جور موسیقی رو گوش می دن.
موسیقی یک پدیده ی اجتماعیه.
ما شاید نتونیم در اوایل کار از نظر سخت افزاری استودیو هامون رو تجهییز کنیم اما حداقل که می تونستیم سطح آموزشی موسیقی رو چه در مراکز آکادمیک و چه در نشر و انتشار کتاب ها و سی دی های آموزشی تاثیر گذار باشیم.
در حال حاضر منابع آموزشی بسیاری وجود دارن که به فارسی برگردونده نشدن.
قطعا آموزش صحیح می تونه جایگاه موسیقی ما رو حتا بین مردم عادی بالا ببره.
مردم موجوداتی هستن که به شدت انطباق پذیرن.
اینکه ما سلیقه ی گوش مردم رو تغییر بدیم به هیچ عنوان دیکتاتوری نیست.
یه عده اومدن گوش مردم رو خراب کردن به خاطر منافعشون.
مشکل اصلی به اعتقاد من خصوصی نشدن موسیقی هست.
یعنی اصل 44 قانون اساسی که می آد و در مورد خصوصی سازی صحبت می کنه احتمالا در مورد اینکه موسیقی هم خصوصی بشه و از دست افراد دولتی و غیر متخصص بیاد دست افراد خصوصی و متخصص صحبتی نکرده.
افرادی که در وزارت ارشاد نشستن و روی کار موزیسین ها نظر می دن مطمئنن از موسیقی هیچ نمی دونن.
این مسئله از ایراداتی کذایی که به آلبوم های مجوز داده نشده می گیرن کاملا مشخصه.
مثلا به یک نمونه توجه کنید: به آلبوم آقای ایکس این اشکال وارد شده که آلبوم ایشون صدای خواننده مثل صدای لوس آنجلسی هاست! اصن خنده داره همچین حرفی. این یک مورد کاملا واقعیه.
بحث بعدی بحث اولویت هست.
به قول مهران عباسی، موسیقی در کشور ما بین مردم اولویت پنجم هست.
این کاملا طبیعیه چون مردم اول به فکر مسائل اقتصادی و شغلی و امنیتی هست آخر سر می آن دنبال اینکه حالا چی گوش بدیم.
در کشورهای پیشرفته مردم از سطح نیازهای اصلیشون مثل سر پناه و خوراک و پوشاک و ... می شه گفت گذشتن.
تو کشوری که مردم به نون شب .... بگذریم.
موفق باشید.
پی نوشت : استاد جسارت من رو ببخشید. تو این مسئله که شما واسه آموزش موسیقی زحمات شبانه روزی کشیدید شکی نیست و من هم به شخصه قدردان زحماته شما هستم.
اینم بگم شما مو سپید این کارید و ما تازه وارد. :)

poorya nadery

هنرمند
8/3/10
706
703
93
ايران-سنندج
بله علي رضا جان باهات كاملا موافقم من هم همين و مي گم موسيقي انفرادي كه نميشه
موسيقي رويه اجتماع تاثير گذار موسيقي يه هنر اجتماعي!
واقعا موسيقي ما مشكلات زيادي داره نميشه چشم ها رو بست و بگيم همچي ارومه!
بزرگ نماي نمي كنيم واقعيت رو نشون ميديم حالا شايد بعضي ها دوست نداشته باشن
(امیدوارم دوستانی که این نوشتار رو می خونن به این امر توجه داشته باشن که موسیقی هم می تونه یک کالای فرهنگی باشه و ازش درآمد زایی بشه)
به نكته خيلي خوبي اشاره كرد علي جان!
واقعا اين شايد بزرگترين مشكل باشه كه يكي از دوستان من مي گفت بابا 5تومن بدم سي دي اورجينال بخرم
ديگه نمي گفت بابا اين 50بار ميكس و مستر شده و تنظيم شده تا به يه شكل مطلوب ريليز بشه
اينشم به كنار بايد از هنرمندان حمايت كرد اون بهاي كه بايد به موزيك داده بشه نميدن
چون بيشتر موزيسينها ميدونن موسيقي چقدر زحمت مي خواد
يا كسي پيدا نميشه استعداد يابي بكنه
مثلا نام نميبرم خودشم ميدونه اگه كسي پيدا مي شد روش سرمايه گذاري مي كرد
الان يه نوازنده گيتار خيلي خوبي بود

آخرین ویرایش:
14/3/12
154
48
28
27
دوست عزیز شنونده کاری نداره موزیسین چیه کیه چی کارست, به خاطر علاقه و حسی که به یه موزیک داره به اون گوش میده, و این که تو کنسرت درگیری میشه مقصر موزیسین نیست, مقصر اونایین که به جون هم میپرن, این کل کلی که شما ازش بدت میاد یه عده باهاش حال میکنن, مثلا همین اهنگ چرا بدی که سروش لشکری در اون اهنگ ساز گوگوشو که به این سبک بی احترامی کرده بود سر جاش نشوند یا مطربان میهن از شاهین که خواننده های ایرانی اهل لس انجلس رو دیس کرده بود این کل کلا باید باشه در ضمن هر کس یه سلیقه ای داره کسی که راک و هیوی متال گوش میده چطور میتونه بیاد شجریان گوش بده و بر عکس کسی که شجریان گوش میده نمیشه ازش انتظار داشت بیاد ساسی مانکن گوش بده, الان خودتون هم دارید میبینید که کسایی مثل شجریان یا اقای اصفهانی تو نسل جدید جایی ندازن و کسی بهشون گوش نمیده و شما هم نمیتونی به زور به کسی تحمیل کنی چی گوش بده و چی گوش نده, هرچند الان مشکل موسیقی ما اینجور چیزا نیست اولین مشکل همون مراکزی هستن که به عنوان مراکز چاپ و تکثیر فعالیت میکنند, شما اگه کاراتو ببری پیششون واسه انتشار و تکثیر یه مبلغ هنگفتی ازت میگیره و به خاطر قانون کپی رایتی که ماشاالله تو این مملکت وجود داره نصف هزینه ای که برای پخش و تکثیر کارات دادی به جیبت بر نمیگرده البته اگه قبلش تونسته باشی مجوز بگیری, حالا هزینه البوم و دنگ و فنگای دیگه به کنار کنسرت گذاشتن هم دیگه بدتر کلی هزینه میکنی یه ماه بعد میگن مجوز اجرای کنسرت واسه شما نمیدیم, میدونی این کارشون چه ضرری به کسی که واسه اجرای کنسرت هزینه کرده میزنه؟ اره دادا ما تو این چیزاش موندیم چه برسه به اون چیزایی که شما گفتی. شرایط انقدر بده که نمیشه درامد درست و حسابی از این کار داشت تنها دلخوشیمون اینه که حد اقل یه چیزایی بسازیم و بخونیم که حرف دلمون باشه حد اقل روحمونو اروم کنه, شما میگی شجریان ارامش میده به ادم صداش خب ساسی منکن هم موسیقیش ادمو شاد میکنه هرچند من خودم نه خوشم میاد ازش نه گوش میدم, دوست عزیز موسیقی یعنی احساس حالا یکی دوس داره اون احساس و خشن بیان کنه یکی دوس داره غمگینش کنه یکی هم دوس داره لایتش کنه ارامش بده, موسیقی حرف دله و هر کسی با یه سبکی همدله,

آخرین ویرایش:

poorya nadery

هنرمند
8/3/10
706
703
93
ايران-سنندج
با حرفات موافقم اما من منظورم يه چيز ديگ است
من نمي خوام چيزي رو تحميل كنم
اتفاقا اون گفتگو رو كه با اهنگساز گوگوش بود و ديدم و خيلي هم نارحت شدم كه به سبك رپ توهين كرد
ما نمي گيم شيش و هشت نباشه ما نمي گيم اهنگ شاد نباشه ما نمي گيم اهنگ رپ نباشه ما مي گيم
بايد باشه اما چيزي كه ارزش گوش دادن و داشته باشه هر چند ارزشها رو بدجوري واسه ما پيچوندن
الان معلوم نيست چي ارزش چه چيزي بي ارزشي
تا جاي كه كارهاي بد هم داره ارزش پيدا مي كنه
اون موردي كه فرموديد كل كل نيست همون كه گفتيد اهنگساز گوگوش و سر جاش نشونده
اتفاقا كار خوبيم كرده منظورم از كل كل اين كه يه عده رپر سر هيچي ميريزن سر هم
اقا من بهتر نه من بهتر كه چي!!؟؟ارزشها سطحشون پايين اومده كه اينجور چيزها شنونده دارن

14/3/12
154
48
28
27
این کل کلا جزئی از موسیقیه و نه تنها در ایران بلکه در جهان مخاطبان خاص خودشو داره و منو شما هم نمیتونیم عوضش کنیم, به همین سادگی