آخرین ارسال‌ها

دیفیوزر ابری و اسفنجی اشتباه است ( دیفیوزر فقط از چوب و یونولیت )

ghasme_r_f

کاربر با تجربه
19/3/16
103
63
دیفیوزر7.png

سلام دوستان
اول از همه از مدیران گرامی و کاربران حرفه ای معذرت می خواهم می دونم این مطلب یک تاپیک جدا داره ولی باتوجه به اهمیت موضوع استثنائاً موضوع جدید زدم. تا مطلب بالا تاپیک جدید باشه و به دید همه دوستان برسد. امیدوارم به بزرگی خود ببخشید.

مدت ها پیش مطلبی در مورد دیفیوزر آکوستیک تو همین انجمن نوشتم (
برای مشاهده لینک‌ها لطفا ورود یا ثبت نام کنید
) . شاید اونموقع دیفیوزرهای آکوستیک کمتر شناخته شده بود. ولی خوب الان دیفیوزرها به ویژه برای آکوستیک استودیوها کاملا جا افتاده است . ولی متاسفانه چند روز پیش جایی دیدم یک چیزی ساختن عین دیفیوزر سه بعدی ولی از ابر ( ابر پلی یورتان یا همون اسفنج) . این کاملا اشتباه است و وقتی سرچ دادم تو اینترنت دیدم کلی شرکت هم دارند دیفیوزر ابری تولید می کنند و میفروشند و چقدر هم از خواصش تعریف کردند:jawdrop-40:.
باور کنید دیفیوزر ابری اشتباه است و هیچ کجای دنیا بجز اینجا این اشتباه را نمی کنند. چون ابر عملا وظیفه دیفیوز کردن ( پخش کردن) را انجام نمی دهد و پنل های ابری که شکل دیفیوزر می سازند فقط میشوند یک جاذب مثل فوم تخم مرغی ( که اون وظیفه را هم با توجه به طراحی غلطشون درست انجام نمی دهند).
لطفا حتما توجه داشته باشید دیفیوزر حتما باید از جنس چوب یا حداقل یونولیت و یا پلاستیک خشک باشد ( که سلول بندی بسته دارند).
لطفا در ساخت و یا خرید پنل های آکوستیک دقت کنید چون اینجور اشتباه ها کیفیت آکوستیکی محیط بهم می زند. و در نهایت ضبط و یا میکس و مستر درستی نخواهید داشت. در پایین در مورد دیفیوزرها به صورت تصویری توضیح دادم. اگر بیشتر میخواهید در مورد دیفیوزرها بدونید به
مراجعه کنید.
دیفیوزر1.png
دیفیوزر چوبی

دیفیوزر2.png
دیفیوزر یونولیتی

دیفیوزر5.png
فوم شانه تخم مرغی​

آخرین ویرایش:
31/1/14
408
22
Sweet Spot
دوستان و استاتید عزیزم سلام،،
مدتی هست که طراحی دیفیوزر با کمترین هزینه فکرمو مشغول کرده،،
ایا شدنی هست که با چسباندن ماذاد چوب نجاری ها رو یه تخته دیفیوزر رو خودمون بسازیم و جوابگو هم باشه؟

ghasme_r_f

کاربر با تجربه
19/3/16
103
63
منبع معتبری هم معرفی میفرمائید لطفا ؟؟
سلام استاد گرامی
بله حتما
کتاب :
Acoustic Absorbers and Diffusers: Theory, Design and Application.
چاپ انتشارات : taylor and francis
( همانطور که مستحضر هستید taylor and francis یکی از برترین ناشرهای کتاب های علمی دنیاست).
نوشته: Trevor J. Cox, Peter D'Antonio
سال چاپ اول : 2004
سال چاپ دوم : 2009
( مطالب از چاپ دوم استخراج شده)

عکس از صفحه 321 :
dif1.jpg
ترجمه : "طیف وسیعی از ساختارهای مختلف مواد برای فاز بازپخش قابل استفاده است. هر ماده صیقلی، منعکس دهنده ، بدون دیافراگم ( حفره) می تواند مناسب باشد. در طی سال ها دیفیوزر از طیف وسیعی از مواد تولید شده است از جمله این مواد چوب ( از گونه های مختلف و پرداخت های مختلف). پلاستیک های شفاف ( برای داشتن دید ) پلاستیک های ترموفورمد ( پلاستیکی که با حرارت شکل می گیرد), شیشه های تقویت شده با گچ ، پلی استایرن انبساطی ( یونولیت) می باشد. "

با عرض پوزش از اساتیدی که دانش انگلیسی آن ها بهتر از من است .
همانطور که می بینید در متن میگه ماده صیقلی و منعکس دهنده که ابر پلی یورتان هیچکدام از این خاصیت ها را ندارد چون هم سطحش صیقلی نیست و هم منعکس کننده نیست و جاذب هست ( در تصویر بعدی از کتاب به این موضوع اشاره شده). موادی هم که ذکر کرده همان هایی که من در پست اولم ذکر کردم خدمتتون ( بجز شیشه مسلح به گچ که خودمم نمیدونم چیه).

عکس از صفحه 156 کتاب:
pz.jpg

ترجمه : جاذب های متخلخل عموما شامل تایل های آکوستیک ، فوم های آکوستیک ( سلول باز) ، پرده ها ، ; کوسن ها ، کتان و پشم های معدنی ( مثل پشم شیشه ) می باشند . این ها موادی هستند که صدا داخل آن ها منتشر می شود ( نفوذ می کند ) و در طی شبکه متخلخل داخلیشان ، و بر اثر چسبندگی و انرژی گرمایی ( فکر کنم منظورش تبدیل شدن به انرژی گرمایی هست) موجب از بین رفتن انرژی آکوستیکی می شوند. همانطور که در فصل اول توضیح داده شد این مواد به منظور مشکلات آکوستیکی مختلف استفاده می شوند ( به عنوان مثال ) این مواد برای دیوارهای متخلخل و محیط های پر صدا می تواند ( انتقال) صدا را کاهش دهد و در فضای اتاق ریورب را کم کند.

همانطور که می بیند در متن بالا دقیقا می گوید فوم های آکوستیک ( ابر آکوستیک) فقط نقش جاذب دارد و همونطور که اشاره می کند صدا داخل این مواد نفوذ می کند و در نتیجه این ابرها نمی تواند موجب پخش صدا شود.

البته نکنه ای که یادم رفت در پست اول بگم یکسری پنل آکوستیک هم هست که دیفیوزر ابزوربر هستند که از چوب و ابر ساخته می شوند که این ها با توجه به مکانیسمشون درست هستند و شرکت هایی مثل ویکوستیک هم تولیدشون می کنند (

این قسمت بحث علمی بود که من توی رفرنس ها دیگم دیدم . حالا بریم سراغ بحث تجاری و یک سری بزنیم به شرکت های خارجی:

اول شرکت معروف ویکوستیک پرتغال

vicoustic.png

اگر به سایت ویکوستیک برید و بعد برید تو قسمت دیفیوزرها به این قسمت می رسید
پنل اول
مولتی فیوزر DC2 Multifuser DC2
که وقتی به داخل توضیحاتش می روید از جنس پلی استایرن انبساطی هست ( یونولیت)
این پنل دیدم برخی از تولید کنندگان داخلی از جنس ابریشو ساختن و با همین اسم می فروشند که همانطور که در توضیحات بالا هم گفتم کاملا اشتباه است و حتما باید از همون یونولیت تولید شود

Multifuser wood 36 ,64
همانطور که از اسمشون معلوم کاملا از چوب هست

فلکسی ویو ها flexi wave
همانور می بینید روی سطح چوب هست و زیر سطح ابر که وظیفه دیفیوز ، سطح چوبی روی کار انجام می دهد

تراپ فیوزر ( Trap fuser)
این هم اگر برید داخل توضیحاتش نوشته expande polystirn که میشود یونولیت

خوب این از شرکت ویکوستیک که دیدیم هیچ مدل دیفیوزری را از ابر خالی نساخته

دوم شرکت آمریکایی auralex
arulex.png

Sustain™ Bamboo Diffusors

از چوب هستند

GeoFusor™

از ترموپلاستیک هست ( همونی که در متن انگلیسی اول بهش اشاره شد)

Hemisphere دیفیوزر
در قسمت توضیحاتش نوشته اشت از جنس Thermoformed Copolymer recyclable که خودمم نمیدونم چیه ولی مسلما ابر آکوستیک نیست ( اسم علمی ابر polyurethane foam هست که به اختصار بهش pu هم می گونید)

T’Fusor™ 3D Sound Diffusor
از ترموپلاستیک هست

خوب این هم از auralex که همونطور که دید این هم از جنس ابر ( اسفنج ) دیفیوزر نمی سازه

شرکت بعدی artnovion

artnovion.png

در سایت شرکت artnovion وقتی تو قسمت محصولات و بعد قسمت دیفیوزر می رویم سه محصول معرفی کرده

پنل اول از سمت چب : از جنس ام دی اف هست
پنل دوم : از ام دی اف است
پنل سوم ( سمت راست): از جنس (expanded polystirne (eps که می شود همون یونولیت خودمون

خوب همانطور که می بینید این شرکت هم پنل هاش یا از ام دی اف و یا از یونولیت

در این مورد سه شرکت معروف مثال زدم که همانطور که دیدید از ابر برای ساخت دیفیوزر حداقل برای لایه رویی استفاده نمی کنند. البته چند شرکت دیگرم هست که برای جلوگیری از طولانی شدن بحث اونارو نگذاشتم و اگر خواستید بعدا به آن ها هم اشاره می کنم.

استاد عزیز جناب محبی البته من درس پس دادم خدمت شما و ببخشید در حضور استادی مثل شما بحث را طولانی کردم . فقط قصدم این بود که همه دوستان انجمن کاملا با موضوع آشنا بشوند.

با ارادت فراوان

آخرین ویرایش:

ghasme_r_f

کاربر با تجربه
19/3/16
103
63
دوستان و استاتید عزیزم سلام،،
مدتی هست که طراحی دیفیوزر با کمترین هزینه فکرمو مشغول کرده،،
ایا شدنی هست که با چسباندن ماذاد چوب نجاری ها رو یه تخته دیفیوزر رو خودمون بسازیم و جوابگو هم باشه؟
دیفیوزر این نیست که فقط چوب ها را کنار هم بچسبانیم . دیفیوزر حتما باید اندازه خانه هاش مشخص باشد. ارتفاعش مشخص باشد و نقشه داشته باشد. توصیه می شود جنس متریالش هم یکدست باشد که دارای تاثیر گذاری مشابه بر روی فرکانس ها باشد ( به عنوان مثال یک قسمت چوب روکشدار نباشد و قسمت دیگر بدون روکش و قسمت دیگر نئوپان ) چون قرار است در دیفیوزر با استفاده از بالا و پایین ها ایجاد شده در پنل بر روی فرکانس های صدا دیفیوز ایجاد کنیم و نه از طریق تغییر نوع مواد. اگر این موارد رعایت شود شدنی است و اگر نشود از نظر بنده وقت تلف کردن است.

Omid-Mohebbi

تیم مدیریت
مدیر کل
29/5/09
7,839
44
بندرعباس
البته نکنه ای که یادم رفت در پست اول بگم یکسری پنل آکوستیک هم هست که دیفیوزر ابزوربر هستند که از چوب و ابر ساخته می شوند که این ها با توجه به مکانیسمشون درست هستند و شرکت هایی مثل ویکوستیک هم تولیدشون می کنند
دقیقا بحث من همین بود و البته کاری به تولیدات داخلی که کپی ناشیانه س ندارم !
همین شرکت ویکوستیک پنلهایی رو با فومهای یا فشردگی خاص درست کرده که شاید از نظر ظاهر شبیه جنس فومهای شونه تخم مرغی باشند اما علمکرد اونها بسته به نوع طراحی کاملا تفاوت داره ! چیزی که باعث شده تولید کننده های وطنی فکر کنن همین فومهای فشرده س و با ساختن قالب دیفیوزرهای وطنی و گول زننده رو تولید کنند. اما در خصوص یونولیت بهتره بگیم یونولیت و فرمولی که از این محصول و مواد اولیه اون در تولید این دیفیوزرها استفاده شده کلا با اون نوع یونولیتی که ما در بازار میبینیم و بیشتر برای عایق سردخونه های صنعتی و برای عایق حرارت کاربرد داره یا همچجنین در کارهای ساختمانی و سقف های کاذب کلا فرق میکنه ! (( به هر حال سالهاس خودم پخش کننده این ورقهای یونولیت هستم و خوب میدونم )) متاسفانه هنوز میشنوم برخی ها ورقهای یونولیت رو به عنوان عایق کننده صوت پیشنهاد میکنند که عملا اشتباهه. و اصلا کاربردی در جذب صوت نداره. !
اما این دیفیوزرها که با همون مواد اولیه یونولیتها ساخته شدن بحثشون فرق داره. هم در چگالی مواد و هم در فشردگی اونها و البته عملکردشون در شکست صدا
کماکان هنوز هم پیشنهاد میکنم مطلقا و مطلقا فقط از فومهای شونه تخم مرغی برای عایق کردن کل اتاق رکورد خودداری کنید. این نوع جاذب ها صرفا و بنا به تجربه من برای اصلاح برخی نقاط خیلی مشکل دار در اتاق قابلیت کاربرد دارند. !
اگر کل اتاق رو با این فومها عایق کنیم عملا صدا کاملا کشته شده و اون ریورب طبیعی که لازمه از بین میره !!

Omid-Mohebbi

تیم مدیریت
مدیر کل
29/5/09
7,839
44
بندرعباس
دیفیوزر این نیست که فقط چوب ها را کنار هم بچسبانیم . دیفیوزر حتما باید اندازه خانه هاش مشخص باشد. ارتفاعش مشخص باشد و نقشه داشته باشد. توصیه می شود جنس متریالش هم یکدست باشد که دارای تاثیر گذاری مشابه بر روی فرکانس ها باشد ( به عنوان مثال یک قسمت چوب روکشدار نباشد و قسمت دیگر بدون روکش و قسمت دیگر نئوپان ) چون قرار است در دیفیوزر با استفاده از بالا و پایین ها ایجاد شده در پنل بر روی فرکانس های صدا دیفیوز ایجاد کنیم و نه از طریق تغییر نوع مواد. اگر این موارد رعایت شود شدنی است و اگر نشود از نظر بنده وقت تلف کردن است.
دقیقا
یادمه مدتی پیش یه سایت محاسبه گر پیدا کردم براش تعیین میکردید کدوم دامنه فرکانسی رو میخواین کنترل کنید. و یک سری اطلاعات دیگه و به صورت کاملا تخصصی نقشه ساخت اون رو ارائه میکرد
به این شکا که ابعاد دیفیوز باید چه طول و عرضی داشته باشه و چه تعداد چوب کوتاه و بلند و با چه ضخامتی نیاز دارید و به چه ترتیبی کنار هم بچسبونید.
سعی میکنم پیداش کنم راهنمای خوبی خواهد بود.
البته مسئله دشوار تر اینه که اول پیدا کنید کدوم فرکانس و در چه محدوده ایی رو میخواهید کنترل کنید. !

ghasme_r_f

کاربر با تجربه
19/3/16
103
63
دقیقا بحث من همین بود و البته کاری به تولیدات داخلی که کپی ناشیانه س ندارم !
همین شرکت ویکوستیک پنلهایی رو با فومهای یا فشردگی خاص درست کرده که شاید از نظر ظاهر شبیه جنس فومهای شونه تخم مرغی باشند اما علمکرد اونها بسته به نوع طراحی کاملا تفاوت داره ! چیزی که باعث شده تولید کننده های وطنی فکر کنن همین فومهای فشرده س و با ساختن قالب دیفیوزرهای وطنی و گول زننده رو تولید کنند. اما در خصوص یونولیت بهتره بگیم یونولیت و فرمولی که از این محصول و مواد اولیه اون در تولید این دیفیوزرها استفاده شده کلا با اون نوع یونولیتی که ما در بازار میبینیم و بیشتر برای عایق سردخونه های صنعتی و برای عایق حرارت کاربرد داره یا همچجنین در کارهای ساختمانی و سقف های کاذب کلا فرق میکنه ! (( به هر حال سالهاس خودم پخش کننده این ورقهای یونولیت هستم و خوب میدونم )) متاسفانه هنوز میشنوم برخی ها ورقهای یونولیت رو به عنوان عایق کننده صوت پیشنهاد میکنند که عملا اشتباهه. و اصلا کاربردی در جذب صوت نداره. !
اما این دیفیوزرها که با همون مواد اولیه یونولیتها ساخته شدن بحثشون فرق داره. هم در چگالی مواد و هم در فشردگی اونها و البته عملکردشون در شکست صدا
کماکان هنوز هم پیشنهاد میکنم مطلقا و مطلقا فقط از فومهای شونه تخم مرغی برای عایق کردن کل اتاق رکورد خودداری کنید. این نوع جاذب ها صرفا و بنا به تجربه من برای اصلاح برخی نقاط خیلی مشکل دار در اتاق قابلیت کاربرد دارند. !
اگر کل اتاق رو با این فومها عایق کنیم عملا صدا کاملا کشته شده و اون ریورب طبیعی که لازمه از بین میره !!
نمی دونم دیفیوزرها داخلی دید یا نه بجز چند شرکت ، بقیه که یونولیتی هم تولید می کنند معمولا قالب نمی زنند و یونولیت میبرند و کنار هم میچسبانند. این یعنی اینکه دیفیوزر دارای یکپارچگی هم نیست. در مورد فشردگی من چند بار با شرکت ها خارجی تماس گرفتم و تقریبا جواب درستی ندادند ولی یاد دارم یک شرکت ایمیلمو جواب داد و گفت دانسیته 20 تا 30

در مورد استفاده از یونولیت به عنوان عایق صوتی که واقعا اشتباه است البته من توی یک سایت خارجی خواندم اگر زیر موادی مثل پشم سنگ زده شود تا حدی می تواند کم کند. یادمه اولین باری که خواستم اتاقمو آکوستیک کنم خیلی سنم کم بود و اینجور متریال ها نبود من هم برداشتم سرتاسر اتاق یونولیت زدم . چشمتون روز بد نبیند اتاق شده بود عین حمام و اثری روی صدا هم نداشت بعد روش موکت زدم تا حدودی جلوی انتقال صدا را گرفت. بعدها فهمیدم کلا روش اشتباهی انتخاب کرده بودم

در مورد فوم ها شانه تخم مرغی صحبت شما صحیح است و معمولا باید به صورت شطرنجی روی دیوار زد و اگر یکجای دیوار نصب شود نباید دقیقا روبروش از آن ها استفاده کرد. چون استفاده بیش از حد موحب می شود همه فرکانس های بالا حذف شود و فقط فرکانس ها پایین در محیط بماند ولی خوب استفاده معقول از فوم مرغی می تواند در بسیاری موارد راهگشا باشد

ghasme_r_f

کاربر با تجربه
19/3/16
103
63
دقیقا
یادمه مدتی پیش یه سایت محاسبه گر پیدا کردم براش تعیین میکردید کدوم دامنه فرکانسی رو میخواین کنترل کنید. و یک سری اطلاعات دیگه و به صورت کاملا تخصصی نقشه ساخت اون رو ارائه میکرد
به این شکا که ابعاد دیفیوز باید چه طول و عرضی داشته باشه و چه تعداد چوب کوتاه و بلند و با چه ضخامتی نیاز دارید و به چه ترتیبی کنار هم بچسبونید.
سعی میکنم پیداش کنم راهنمای خوبی خواهد بود.
البته مسئله دشوار تر اینه که اول پیدا کنید کدوم فرکانس و در چه محدوده ایی رو میخواهید کنترل کنید. !
تا آنجا که میدانم هرچه ارتفاع دیفیوزر بیشتر شود بر روی فرکانس های پایین اثر بیشتری میگذارد . ولی خوب نمی شود توقع داشت برای کنترل فرکانس 100 بشه با دیفیوزر کاری کرد چون باید ارتفاع بلندترین خانه دیفیوزر مثلا چیزی شود در حدود 80 سانت ( تقریبی گفتم) و برای فرکانس ها پایین باید حتما از بیس ترپ استفاده کرد. تا اونجا که یادم میاد تو همین کتابی که معرفی کردم یک چیز هایی در مورد ساخت دیفیوزر هم نوشته بود.

بالا