دیستورت شدن چیست ؟

9/2/10
105
9
18
تهران
دیسورت شدن چیه و اینکه اگه بشه چی می شه اگه نشه و اینکه تو مستر کردن چقدر تاثیر داره و یه سوال دیگه این که مستر یعنی چی ؟

در تکمیل توضیحات آقا امید باید بگم که کلا هرگونه تغییر شکلی در شکل موج اصلی صدا رو بهش می گن دیستورشن. حالا این دیستورت شدن می تونه عمدی باشه (مثل کاری که در گیتارهای برقی می کنند) یا می تونه ناخواسته و غیر دلپذیر باشه مثل کلیپ شدن صدا.
عوامل مختلفی هم تاثیر دارن در دیستورت کردن یه موج که یک عامل اصلیش همون زیاد کردن آمپلیتود یا رنج موج صوتی هست که در اثر زیاد کردن ولوم پیش میاد. این زیاد کردن اگر از یه حدی بیشتر بشه از توان پروسس برنامه یه امپلیفایر خارج می شه و بالا و پایین موج رو که از بازه اش خارج شدن خودش می زنه که بش می گن کلیپ شدن.
معمولا هم چون صدا و شکل موج عوض شده به گوش دلپذیر نمیاد و موسیقی رو از حالت منظمش خارج می کنه.

Mohammad-R

عضو سایت
24/5/10
538
327
63
25
تهران
چه طور میشه صدای دیسورت شده رو درست کرد؟
چطور میشه شیشه ی خورد شده رو مثل اولش کرد ؟!! مسلماً امکانش وجود نداره !
صدایی هم که دیستورت شده باشه غیر قابل ترمیمه ! (البته در صورتی که موقع رکورد دیستورت شده باشه ! ممکنه موقع میکس دیستورت شده باشه که خُب دوباره از راه درستش میکس می کنیم !)

Alireza Ahari

عضو سایت
23/2/12
895
551
93
24
In A State of Trance
وقتی صدایی از لول 0 دسی بل بیشتر بشه اصطلاحا میگن دیسورت شده

این میتونه منشائش از میکس اشتباه و مستر غیر اصولی باشه

10/10/12
38
1
8
کرج
من پیشنهاد میکنم موقع میکس ترکاتونو روی -6 dbقرار بدید بعد شروع به میکس کنین...دیگه دیسورت نمیشه

vahab bandari

Producer
هنرمند
25/2/10
173
27
28
A State Of Trance
سلام چه طور میتونم میکس و مسترو از پایه یاد بگیرم؟ ممنون میشم!
سلام
با مطالعه و تجربه که البته از راه تجربی بسیار وقت گیره ولی تا حد زیادی به یادتون میمونه چون به نوعی خودتون کشفش کردین.
اگر انگلیسیتون خوبه اکثر کتابهایی که در نت هستند اطلاعات خوبی میدن.
در مورد منابع داخلی و ترجمه شده به فارسی اطلاعی ندارم.

22/2/13
4
2
3
قم
ببخشید یه سوال داشتم.......آیا ما وقتی یه صدا رو ولومشو زیاد میکنیم در اصل دسی بل رو افزایش میدیم؟؟؟

18/6/15
229
236
43
ایران
ببخشید یه سوال داشتم.......آیا ما وقتی یه صدا رو ولومشو زیاد میکنیم در اصل دسی بل رو افزایش میدیم؟؟؟
در اصل با کمتر کردن مقاومت ولوم
دامنه ولتاژ ورودی به اسپیکر افزایش پیدا میکنه و در نتیجه میزان جنبش دیافراگم بیشتر میشه و به ذرات هوا ضربه محکمتری میزنه ... پس نظریه شما درسته

16/7/16
76
44
8
99
می تونه از تنظیم بد اکولایزر و گین صدا به وجود بیاد
[doublepost=1474834193,1474834046][/doublepost]اگه از کمپرسور سخت افزاری موقع رکورد استفاده کنی تو مرحله رکورد صدایی بدون دیستورت می تونی داشته باشی
[doublepost=1474834281][/doublepost]صدای دیستورت شده رم تا حذودی با اکولایزر و کمپرسور میشه تا حدودی رو فرم اوردش
[doublepost=1474834315][/doublepost]ولی نه واسه میکس برای کارای تدوین
[doublepost=1475254837][/doublepost]ودیستورت یا اعجاج به هرگونه تغییر در شکل موج میگن که دیستورت جزیی از کلیپپ شدن صداس
[doublepost=1480494792][/doublepost]دیستورت شدن یعنی غنی شدن

8/9/16
2
0
1
29
دوستان خسته نباشید . واسه این ک کار توی محدوده امن میکس بشه و صدا دیستورت نشه من کلا ترکارو روی -6 db قرار میدم و بعد شروع به مستر میکنم . ولی مشکلی که هست ، در انتهای بعد از رندر گرفتن ، لودنس کار یا همون صدای کلی موزیکم نسبت به استاندارد پایینه . کجای کارم اشتباهه؟؟؟ اون -6 db کاهش اولیه رو چجوری باید جبران کنم؟؟؟؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

16/7/16
76
44
8
99
به نظر من از فیدر مسترته که معمولا باید سر 0 باشه
[doublepost=1480932682,1480932411][/doublepost]یه توصیه ای هم بهت می کنمبرای انجام مسترینگ خوب نیاز به گوش تجربه دیده محیط اکوستیک خوب مانیتور خوب و یه سیستم پردازش عالی داری سعی کن از پلاگین های خود نرم افزار میزبان یا پلاگین های با کیفیت بالا استفاده کنی معمولا تو ایران همه از ویو استفاده می کنن ویو به نظر من تو میکس کارایی داره نه مسترینگ چون با تست هایی که کردم تو میکس نتیجه بهتر گرفتم ازش حالا نظر منه شاید کس دیگه با هاش خیلی راحت باشه مسترینو اگه بتونی سخت افزاری انجام بدی عالیه وگر نه سیستمت و پلاگینات نقش موثر در کیفیت کار دارن

سلام دوستان من از وي اس تي پيانو كنتاكت استفاده ميكنم ولي تو مستر ديستورت دارم صدا ها هم در ميكس پاين هستن لطفا كمك كنيد در حد جنونم ديگه

Farhood

Capo del clan
21/12/11
3,141
10,273
113
54
.
سلام دوستان من از وي اس تي پيانو كنتاكت استفاده ميكنم ولي تو مستر ديستورت دارم صدا ها هم در ميكس پاين هستن لطفا كمك كنيد در حد جنونم ديگه
بعید میدونم مربوط به کانتکت باشه. این احتمالاً مربوط به تنظیمات DAW شماست. چه DAWی استفاده میکنی؟

hamid_pe2

میکس و مسترینگ
تیم مدیریت
مدیر تالار
2/12/11
1,513
1,591
113
خرمشهر
دوتا احتمال وجود داره يكي اينكه از داخل خود كنتكت صدا زياد باشه يا اينكه از توي insert پلاگيني گذاشته باشي و افزايش gain داري كه در اين دو حالت اگه صدارو از فيدر كم كرده باشي ديستورت نه توي مترينگ اون لاين نشون داده ميشه و نه توي مترينگ مستر ولي در اصل صدا از قبل ديستورت شده .

به اين قسمت هم توجه كنيد :

kontakt4.jpg

آخرین ویرایش:
23/4/17
1
0
1
22
قم
دوستان خسته نباشید . واسه این ک کار توی محدوده امن میکس بشه و صدا دیستورت نشه من کلا ترکارو روی -6 db قرار میدم و بعد شروع به مستر میکنم . ولی مشکلی که هست ، در انتهای بعد از رندر گرفتن ، لودنس کار یا همون صدای کلی موزیکم نسبت به استاندارد پایینه . کجای کارم اشتباهه؟؟؟ اون -6 db کاهش اولیه رو چجوری باید جبران کنم؟؟؟؟ ممنون میشم راهنماییم کنید
اشکال از مستر هستش
از پلاگین های خوب ویو و فاب استفاده کن.