دو صدا؟

شروع موضوع توسط honeyxp ‏16/10/15 در انجمن گفتگوی عمومی درباره آهنگسازی

تاپیک دو صدا؟ تالار گفتگوی عمومی درباره آهنگسازی در persian-music.org.

1. honeyxp

honeyxp عضو سایت

امتیازات:
    +31 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, FLstudio, soundforge
    سلام، من یه تیکه از آهنگ زنده‌یاد مرتضی پاشایی رو خودم خوندم تا بتونم سوالم رو دقیق‌تر بپرسم. همون طوری که می‌بینیم یه خط ملودی اصلی شعر خونده شده و یه ملودی با یه فاصله ی بالاتر خونده شده. اول می‌خواستم ببینم به اسم تخصصی این کار چیه؟ که رو صدای خواننده با یه فاصله ای باز خونده میشه؟ من یه اصلاحی به اسم "دو صدا" شنیدم. همین میگن بهش؟ دوم این که این کار باید طبق اصول هارمونیک و دانش هارمونیک انجام بشه دیگه؟ همون بعد آکورد و به تعداد نت‌های آکورد خط ملودی به دست میاد و از همون ملودی‌ها باید استفاده بشه؟ یا فواصل خاصی رو میشه خوند؟ یه توضیح کاملی اگه میشه بدین مرسی
    درضمن اساتید گرامی ببخشید اگه کیفیت وکال قابل قبول نیس یا بعضی جاها فالش هس. سعی کردم قابل قبول باشه ولی خب کار حرفه‌ای نیست چون در حد یه سواله و AutoTune و Pitch Correction و اینا استفاده نکردم...

فایل های ضمیمه:

• Question.mp3
      اندازه فایل:
      1 MB
      نمایش ها:
      23
    آخرین ویرایش: ‏16/10/15
  2. Haik

Haik عضو سایت

شغل :
    Webdesigning,MikroTik Expert,Music Composer
    امتیازات:
    +90 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason, sonar
    با سلام :
    اسم این کار فاصله دادن به وکال و یا اعمال هارمونی هست .
    --- \پست های متوالی ترکیب شد, ‏17/10/15, تاریخ ارسال پست اول: ‏17/10/15 ---
    دو صدا یا Duet یا با اکتاو دادن انجام میشه و یا در همان اکتاو . ولی با کمی تاخیر در صدا برای متفاوت بودن با لاین اصلی و زیبایی که هنرمندای حرفه ای خودشون این کار رو میخونن و از نرم افزار هایی مثل Melodyne بهره نمی گیرن ، چرا که نتیجه حاصل از نرم افزار های اعمال هارمونی و فاصله ...180 درجه متفاوت هست از خواندن فاصله و اکتاو بصورت زنده .
    --- \پست های متوالی ترکیب شد, ‏17/10/15 ---
    بله.
    منظورتون رو اصلا نفهمیدم ، اگه کمی واضح تر توضیح بدید بیشتر میتونم کمک بکنم
    ببینید دوست من فاصله خوندن کار راحتی نیست و به همین دلیل بیشتر هنرمند های حال حاضر بیشتر از پلاگین ها برای اعمال فاصله و ...استفاده می کنند . پس به یک نکته می رسیم که :
    خوندن فاصله محدودیت های فردی داره ، یعنی هر کس به اندازه بازه دیاپازونی خودش میتونه فاصله های بالا یا پایین بخونه . به عبارتی بسته به مهارت های وکال خودش داره .
    در مورد سوال دیگرتون باید بگم بله فواصل مختلفی وجود داره . مثل فاصله دوم ، سوم (کوچک ، بزرگ)....که بسته به فضای اثر و توانایی فرد در اجرای اون و یا توانایی پلاگین در اعمال این فواصل ، در پروژه پیاده سازی میشه.
    موفق باشید .

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  3. honeyxp

honeyxp عضو سایت

امتیازات:
    +31 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, FLstudio, soundforge
    سپاس. ببینید در مورد اون توضیح بیشتری که گفتین بدم :
    توی کتاب تئوری موسیقی پرویز منصوری بخش مقدمه‌ای بر هارمونی نوشته شده که برای قرار دادن آکوردا کنار هم همین طوری نمیشه گذاشتشون کنار هم و آکوردا باید پیوند داده بشن در واقع همون دانش هارمونی. میره جلو میره یه قسمتی که میگه ما از پیوند آکوردای مثلا چهار صدایی، چهار خط ملودی جداگونه به دست میاد. و میگه هدف از هارمونی اینه که بر اساس آکوردا بتونیم بهترین ملودی رو بچینیم. حالا من میگم قانون خوندن فاصله همون خط های ملودی هست که از پیوند آکوردا به دست اومده؟ چون اگه هر کدون از واج های این آهنگ بالا رو که خوندم جدا کنیم برای هر کدوم فاصله ها ثابت نیست و مثلا این طوری نیست که همه رو با فاصله ی مثلا سوم بزرگ خونده باشه. نمیدونم تونستم منظورمو برسونم یا نه. اون جوری که من فهمیدم از همون قاعده ی پیوند آکوردا استفاده می کنه.

راستی منظورتون از این بخش واضح نیست «ولی با کمی تاخیر در صدا برای متفاوت بودن با لاین اصلی و زیبایی...»

منظور چیه از با تخیر خوندن؟ یعنی مثلا یه بیت عقب میندازن؟ شما این کاری ک من گذاشتم رو گوش بدین که تاخیر نداره (البته کار اصلی هم تاخیر نداشت). منظورتونو متوجه نشدم اگه یه کم توضیح بیشتری بدین مرسی. منظور مثلا در حد یه بیت اختلاف هست؟

آخرین ویرایش: ‏17/10/15
  4. Haik

Haik عضو سایت

شغل :
    Webdesigning,MikroTik Expert,Music Composer
    امتیازات:
    +90 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason, sonar
    ببینید تعریف فاصله در بحث موسیقی این هست : فاصله میان دو نت را فاصله گویند . شما موقعی که دارین یک قطعه رو اجرا می کنید(آواز خواندن) از روی یک سری نت پیش میرید دیگه؟! نت هایی هم که دارید اجرا می کنید هم در یک گام مشخص هستند. حالا شما با توجه به گامی که دارید نت های جاری رو اجرا می کنید ، فاصله هایی به این نت ها میدین (نت های در حال اجرا) . پس موقع دادن فاصله باید به گام و اکتاو در حال استفاده توجه بکنید .
    تونستم کمی کمک بکنم؟!
    --- \پست های متوالی ترکیب شد, ‏17/10/15, تاریخ ارسال پست اول: ‏17/10/15 ---
    ببینید در بحث میکس اگه 2 موج صدا در یک فرکانس و در یک بازه زمانی اجرا شوند ، مشکل هم شنوایی رخ میده . پس موقعی که فاصله اعمال میکنن(بصورت نرم افزاری) چند میلی ثانیه به عقب کشیده میشه تا با لاین اصلی در یک بازه زمانی نباشه .البته هنوز شاید هم شنوایی وجود داشته باشه که با اکولایز صحیح رفع میشه.
    ولی موقعی که خواننده فواصل و ...رو خودش میخونه ، این تاخیر چند میلی ثانیه ای خود به خود اعمال میشه (بدن خودش هماهنگ میشه) و در صورت نیاز ادیت بسیار بسیار کمی انجام میشه و دلیل زیبایی و تفاوت این کار با پلاگین همین تاخیری هست که بدن خودش تولید میکنه و با آهنگ هماهنگ میشه.

آخرین ویرایش: ‏17/10/15
    • خوشم اومد خوشم اومد x 1
بارگذاری...