<<<دهکده ی متفاوت!>>>

شروع موضوع توسط Farhood ‏31/5/15 در انجمن اخبار موسیقی جهان

تاپیک <<<دهکده ی متفاوت!>>> تالار اخبار موسیقی جهان در persian-music.org.

1. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,204 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    اسم این تاپیک رو "دهکده ی متفاوت" گذاشتم چون میخوام دوستان علاقمند رو هرچند وقت یکبار به جای کوچکی دعوت کنم که بتونند موسیقی های متفاوت در اونجا بشنوند.

در "دهکده ی متفاوت" شما آثاری خواهید شنید که شاید تا الآن به مشابه اون برخورد نکردید. این آثار در هر قالبی که باشند، _از ارکسترال، راک، اتنیک و پاپ گرفته تا کرال، جز، فانک و غیره_ در مقایسه با هم نوعان خودشون دارای تفاوتهایی خواهند بود.

البته با توجه به ظرفیتهایی که به هرحال هر محیطی داره، این تفاوتها، ریشه ای و بنیانی نخواهد بود؛ چه، در اون صورت میتونستم شما رو دعوت کنم در یوتیوب چنل هنرمند فوقالعاده پیشرو Peter Wiessenthaner رو برید ببینید. در دهکده ی ما تفاوتهای ساختاری در موسیقی های انتخابی، آنچنان بنیادی نخواهد بود. از طرفی همتای قطعات موسیقی ای که همیشه در رسانه ها، Top 10 ها و آی تیونز ها و . . . میشنوید هم نخواهند بود. در اینها رد پای طرزفکرهایی رو خواهید دید در یک شکل دیگه، که در پس بافت موسیقی مورد نظر قرار داره. بنابر این، این تاپیک مناسب دوستانی که علاقمند شنیدن ایده های معمول و همیشگی هستند، نیست.

همونطور که خواهید دید، آفرینندگان این آثار، افرادی هستند که دنبال DAWبازی، ساندکارت بازی، "بهترین" بازی و یا تقلید صدای فلان خواننده نیستند. اینها افرادی هستند که به دور از هر نوع حواشی، فقط "کار" میکنند، با نگرشی "خلاقه"تر. امیدوارم این دهکده بتونه دری باشه برای دوستانی که دوست دارند در کار موسیقیشون متفاوت تر فکر کنند.

اولین ویدئو رو از چهار هنرجوی موسیقی کالج برکلی (Berklee College of Music) میبینیم و میشنویم. یک کوارتت زهی متفاوت با اون کوارتت هایی که تا الآن شنیدید. دو نفر از هنر جوها از خاورمیانه (اردن و فلسطین) هستند. در بخشی از این قطعه، نوای خاورمیانه ای ویولن رو خواهید شنید (با ربع پرده) در کنار حرکت ریتمیک لاتین زهی ها. (از اون ایده هایی که اگر کسی در ایران این قطعه رو مینوشت، همون اساتید نامدار پیشکسوت موسیقی حکم اعدام آهنگسازش رو صادر میکردند!).

قبل از دیدن این ویدئو، یک معرفی کوچک از Berklee College of Music داشته باشیم. این کالج در بوستن امریکا قرار داره و جزو مدارسی هست که مثل کنسرواتوارها فقط موسیقی کلاسیک کار نمیکنند. در برنامه های آموزشی این کالج، ضمن واحدهای درسی مربوط به موسیقی کلاسیک، تمامی دروس مربوط به سبکها و استایلهای مختلف، نوازندگی سازهای گوناگون، پروداکشن موسیقی، بیزنس موسیقی، اتنوموزیکولوژی، مباحث فنی (ساند پروداکشن و استودیو ریکوردینگ) و غیره آموزش داده میشه. بستگی به این داره که هنرجو چه هدفی رو دنبال کنه (در سایتش اطلاعات کافی موجود هست). در ضمن این کالج بخش Online هم داره که هنرجوی خارجی (و یا حتی از داخل امریکا) میتونه بعنوان Online Student اپلای کنه و تحصیل کنه. من حتی در ایران هم هنرجوهایی سراغ دارم که مقیم ایران هستند و هنرجوی آنلاین برکلی.

لینک تماشای مستقیم ویدئو:
    The Four Corners Quartet, "Maracaibo" composed by Eugene Friesen - YouTube

آخرین ویرایش: ‏31/5/15
    • خوشم اومد خوشم اومد x 12
  2. arei

arei عضو سایت

امتیازات:
    +370 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, FLstudio
    فرهود عزیز پست خوبی بود متاسفانه دسترسی به یوتیو ب رو ندارم بیشتر دوست داشتم مورد دوم که نوازندگام ویلن هستن رو ببینم اما نشد
    یه سری حرف هایی هستش نمیدوم میشه گفت یا نه؟
    چون اشاره ای به تفاوت کاری افرادی که توی ایران دارن اهنگ میسازن و تویه خارج از کشور
    بعد یکی هم اشاره به اساتید راجبه کار بع پرده(اتفاقا کاری که تلفیقی باشه قشنگه)
    اگه تو ایران به موسیقی به همون اندازه که تو سایر کشور ها بها داده شده به هنرمندان اینجا بها بشه قطعا به نظرم بقیه باید جمع کنن.
    قطعا اگه ایرانیا ربع پرده رو پیدا نمیکردن الان مورد دوم تو لیست نبود..

3. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,204 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    aeri عزیز "مورد دوم"ی در کار نیست! من تنها یک ویدئو معرفی کردم که یک کوارتت زهی هست که در بخشی از این قطعه، شما یک ملودی شرقی رو با ویولن میشنوی در کنار ریتم لاتین؛ و همه ی اینها با 4 تا ساز زهی انجام میشه (در واقع کوارتت زهی یعنی همین). بنظرم شما اگه ویدئو رو ببینی بهتر متوجه میشی.
    ضمناً این تاپیک برای مقایسه ی موسیقی ایرانی و غیر ایرانی و این چیزها نیست. معرفی یکسری قطعات هست که به لحاظ ساختاری با نوع معمول خودشون تفاوت دارند و با ایده های جدیدتری خلق شدند. مثلاً در همین قطعه، اگر شما شناخت قبلی و یا تجربه ی شنیداری قبلی از "کوارتت زهی" نداشته باشی، تفاوتها رو متوجه نخواهی شد و این ویدئو به درد شما نخواهد خورد.
    در پستهای بعدی از استایلها و قالبهای موزیکال متنوعی ویدئو خواهیم داشت.

دوستانی که موفق نشدند ویدئو رو ببینند، میتونند از لینک زیر دانلود کنند:

The Four Corners Quartet, Maracaibo composed by Eugene Friesen

آخرین ویرایش: ‏31/5/15
    • خوشم اومد خوشم اومد x 3
  4. arei

arei عضو سایت

امتیازات:
    +370 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, FLstudio
    اره کوارتت شنیدم و دیدم اهنگ secret from one republiو happy pharel زیاد دیدم حتی یکی از اهنگ‌های مایل جکسون ولی در ربع پرده نشنیدم گوش میکنم

5. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    مایکل جکسون ؟؟؟؟ ربع پرده ؟؟

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  6. arei

arei عضو سایت

امتیازات:
    +370 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, FLstudio
    جناب محبی منظورم این بود که اهنگ‌مایکل جکسون رو به صور کوارتت اجرا کردن نه با ربع پرده.اگه توجه کنی نوشتم ولی در ربع پرده نشنیدم نه که مایکل رو در ربع پرده اجرا کردن مشکل خوندن شما از من اشتباه نگیرین
    ممنونم

7. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,204 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    aeri عزیز منظور ما از "موسیقی کوارتت زهی" حداقل در این تاپیک، به معنی کلاسیک اون هست، نه صرفاً کاور کردن قطعات پاپ با چهار ساز زهی. اصولاً در دید هنرمندان خلاق، کاور کردن معنی نداره، چون با "خلق" کردن منافات داره. کما اینکه این ویدئوی معرفی شده هم یک قطعه ی اورجینال با دید کاملاً خلاق هنری هست، نه کاور. همونطور که حدس میزدم شما آشنایی چندانی با این مقوله ندارید و این رو بعنوان اشکال کار شما بیان نمیکنم. هر کسی آزاده دنبال موسیقی مورد علاقش بره و نشنیدن آثار کوارتت کلاسیک هیچ اشکالی نداره. ولی "تفاوت خلاق" کوارتت زهی در همین ویدئو، برای کسانی بهتر و عمیق تر قابل درک هست که قبلاً آثار کوارتت زهی کلاسیک متعددی رو حداقل شنیده باشند. مثل کوارتت زهی در فا ماژور موزارت، اپوس 73 شوستاکویچ، کوارتت شماره 12 دوورژاک در فا ماژور، کوارتت در دو مینور از بتهوون و دهها مورد دیگه. همونطور که قبلاً گفتم، در همین تاپیک آثاری در قالبهای موزیکال دیگه و حتی پاپ هم خواهیم داشت که شاید برای شما قابل استفاده تر باشه.

ضمناً در مورد ربع پرده یک موردی رو باید اشاره کنم. به رغم اطلاع اشتباه بسیاری از دوستان، موسیقیِ دارای فاصله ی ربع پرده، فقط مربوط به موسیقی ایرانی نیست. به عبارت دیگه موسیقی ایرانی دارای فاصله ربع پرده است ولی فاصله ی ربع پرده مختص موسیقی ایرانی نیست (مثل گِرد و گِردو!). با توجه به قطعات محلی متنوعی که از مناطق اطراف ایران شنیدم، موسیقی محلی خیلی از اقوام منطقه خاور میانه، بین النهرین و ترکیه فعلی، کشور آذربایجان و حتی هند هم فواصل ربع پرده در موسیقی محلی و سنتی شون دارند. البته که اینها تجربیات شنیداری من بودند و قطعاً بیشتر از این هم هستند.

آخرین ویرایش: ‏1/6/15
    • خوشم اومد خوشم اومد x 6
  8. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,204 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    و باز هم اجرایی از هنرجویان برکلی.
    این بار انسامبل هنجویان هندی کاری رو بنام Jiya Jale ارائه میکنند با ردپاهایی از Jazz، که در اون نوای خاورمیانه و آواهایی از چین شرقی هم همصدایی میکنند. این قطعه اولین قطعه بزبان هندی بود که من بطور کامل اونو گوش کردم!

View: https://www.youtube.com/watch?v=pZy8115sNXM

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  9. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,204 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
  10. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,204 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    <<<دهکده ی متفاوت!>>>-Ben Crawley pic.jpg

Ben Crowley معروف به Ben See از معدود جوانهای انگلیسی هست که گرایش به خلق موزیک متفاوت داره. آثار اون ضمن تفاوت، از افکار خودش نشات میگیرن و سبک خاص خودش رو دارن. ویدئوی زیر The Dead Artist اسمشه. Ben See در این قطعه بدون اینکه شلوغ بکنه و گرد و خاک راه بندازه، اثری میسازه به معنی کامل آرام و در عین حال عمیق:

View: https://www.youtube.com/watch?v=UvTJz9Sb3Xs

ویدئوی بعدی مربوط به Tongue Tied هست. در این قطعه Ben See هیچ سازی استفاده نکرده و درد عین سادگی، یک پیچیدگی با گرایش مینیمال در ریتم و هارمونی میشنوید:

View: https://www.youtube.com/watch?v=8rB5IkUtc2Q

Ben See حتی از ابزارهایی که بیشتر مورد استفاده ی موزیک EDM هستند، استفاده ی خودش رو میکنه! قطعه ی Balloon Tree یکی از اونهاست:

View: https://www.youtube.com/watch?v=a-cSdkcuosc

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
بارگذاری...