دقیقا، آهنگساز به چه کسی می گویند

شروع موضوع توسط ramin206 ‏31/12/10 در انجمن آرشیو مطالب قدیمی

تاپیک دقیقا، آهنگساز به چه کسی می گویند تالار آرشیو مطالب قدیمی در persian-music.org.

1. ramin206

ramin206 عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام به همه دوستان عزیزم​
    ببخشید که باز یه سوال تکراری می پرسم ولی چون سوالی هست که تا به حال کسی به روشنی به اون پاسخ نداده یه بار دیگه می پرسم.​
    در توی جلد یک آلبوم موسیقی متن زیر نوشته شده:​
    « تهیه هر اثر هنری نیاز به ماهها وقت به ترتیب شعر سرایی،آهنگسازی،تنظیم،تمرین،ضبط استودیویی و تکثیر را دارد و آنچنان نیست که یک کاست بسادگی در همان ساعت تهیه گردد.برای تهیه هر کاست زحمات طاقت فرسا و هزینه های هنگفتی جهت مخارج ضبط استودیو و نیز حق الزحمه های ترانه سرایی،آهنگسازی،تنظیم،ناظر ضبط،هنرمندان،هزینه سرسام آور تهیه نوار خام،تکثیر و چاپخانه مصرف می گردد.»​
    در یک قسمت از متن بالا حق الزحمه برای آهنگسازی ذکر شده وسوال من هم در همین مورد است.​
    من روی یکی از شعر های مولوی یک ملودی ساختم و می خوام اون رو به یک خواننده بدم که بخونه.اما من جون با نت های موسیقی آشنایی زیادی ندارم آیا می تونم که این آهنگ رو برای تنظیم کننده بخونم و در آلبوم به عنوان آهنگساز این اثر شناخته بشم و پولی هم دریافت کنم.یا باید حتما با یک نرم افزار موسیقی یک ماکت از آهنگ (شروع آهنگ،وسط آهنگ،آهنگ بین شعر ها،پایان آهنگ) رو تنظیم کنم و یا باید حتما تمام نت ها و ریتمها رو در یک دفتر نت بنویسم تا به عنوان آهنگساز اثر معرفی بشم.
    با تشکر

===============================================================
    کاربران عزیز،لطفا از فونت استاندارد استفاده کنید.

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏31/12/10
  2. Masoud-A

Masoud-A عضو سایت

امتیازات:
    +280 / 1 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, logic, nuendo
    دوست گرامی کاری که انجام دادین - یعنی ساخت ملودی اصل کاری هست که یک آهنگساز انجام میده اما اگر بخوایم به صورت حرفه ای بحث کنیم لازمه که شما حداقل آکوردهای ملودی رو به تنظیم کننده بدین و یا دست کم کار رو با یک ساز بنوازید و به تنظیم کننده بدین.
    اینکه آهنگ چطور شروع بشه و چطور پیش بره و در نهایت چطور تموم بشه و...همه به تنظیم کننده ی کار برمیگرده یا اینکه سازبندی کار به چه شکلی باشه با تنظیم کننده هست و آهنگساز باید ملودی رو به بهترین نحو ممکن به تنظیم کننده بده.
    خیلی از دوستان هستند که از نت و موسیقی چیزی نمی دونند اما بنا بر احساس قوی ملودی های زیبایی هم می سازن و مسلماً اگر این عزیزان از موسیقی بدونند و در کنارش ساز هم بنوازند خیلی موفقتر خواهند بود.
    ساخت ملودی فقط قرار دادن یک لحن روی شعر نیست و بلکه باید یکسری نکات هم در ملودی رعایت بشه - با اینکه نقش تنظیم کننده مهم ، پررنگ و اصولی هست اما شاهد بودیم که در دنیا خیلی از آثار بواسطه ی ملودی زیبا و اصولیشون مطرح شدن و آهنگساز شخصی هست که داره ساخت یک قطعه رو پی ریزی می کنه.
    اینکه کار رو چگونه به تنظیم کننده بدین هم به شما بستگی داره - گاهی دوستان ملودیشون رو بصورت سولو یعنی خودشون بدون هیچ سازی خوندن و با موبایل ضبط کردن و برای تنظیم به من میدن و گاهی هم کارو با گیتار یا پیانو اجرا می کنن و اون رو به من میدن - برخی هم یک ماکت خیلی خیلی ساده از کار میسازن.
    گاهی دوستان لیست آکوردها رو میدن و گاهی هم نمیدن و البته اگر کار رو با یک ساز مثل گیتار بنوازید و لیست آکوردها رو هم به تنظیم کننده بدین مورد قبول خواهد بود.
    اگر خودتون سازی نمی نوازید پیشنهاد میدم برید پیش یه گیتاریست حرفه ای (که ترجیحاً سابقه ی کار آهنگسازی هم داشته باشه) و ازش بخواین که ملودیتون رو بشنوه و اگر ایراد خاصی داره برطرف کنه و در نهایتم کارو براتون بزنه و شما ضبط کنید و اون رو به تنظیم کننده بدین - ضمناً اگر آکوردها رو هم براتون بنویسن که دیگه بهتر هم خواهد شد.
    فکر می کنم این کافی باشه...
    (این مطلب رو اضافه می کنم که علم آهنگسازی در معنای حرفه ای خیلی مباحث زیادی داره و فراموش نکنید که فقط گذاشتن لحن روی شعر نیست.)
    موفق باشید.

3. Ramtin Shabanian

Ramtin Shabanian مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,093 / 3 / -3
    صحبت های جناب آقای احمدی بسیار کامل و گویای همه چیز بود.

بله شما در این جا به عنوان یک آهنگساز استاندارد شناخته میشی که میتونه دست مزد!!! دریافت کنه اما به شرطی که همین طور که جناب آقای احمدی هم توضیح دادند آکورد ها رو هم بنویسید و یک اجرا برای آنایی تنظیم کننده داشته باشید...

(ما که دست مزدی نگرفتیم...:smile (29):)

بارگذاری...