دعوت به ملودی سازی

شروع موضوع توسط امیرحسین به نژاد ‏12/4/10 در انجمن آرشیو مطالب قدیمی

تاپیک دعوت به ملودی سازی تالار آرشیو مطالب قدیمی در persian-music.org.

1. امیرحسین به نژاد

امیرحسین به نژاد تیم مدیریت مدیر کل

شغل :
    آهنگساز، تنظیم کننده، رهبر ارکستر و مدرس موسیقی
    امتیازات:
    +2,857 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    سئوال و جواب در ساخت ملودی

سوال و جواب یکی از تکنیک های مهم ملودی سازی هستش .تکنیکی که در غالب سبکهای موسیقی دنیا بی برو برگرد استفاده شده.

اگر در غالب موسیقیایی بخواهیم سوال و جواب رو بگنجونیم باید بگیم هرگاه جمله های طولانی نت به نت یا با تغییر جزئی تکرار بشه سئوال و جواب اتفاق افتاده.در موسیقی کلاسیک ،پاپ ،جز،راک،الکترونیک ،فولک،بلوز،رپ و... دیده می شه .
    دقیقا در این حالت جمله های موسیقی شبا هت زیادی به سئوال جوابهای انسانها پیدا می کنه.یکی می پرسه و دیگری جواب می ده دوباره پرسش و دوباره پاسخ به همین ترتیب ادامه پیدا می کنه و در آخر پاسخ نهایی که در موسیقی به این پاسخ نهایی حل می گن که باید یک پاسخ قاطع و کامل باشه و باید به نت تونیک ختم بشه یعنی نتی که گاممون به نامشه.

خوب حالا چندتا مورد مثال می زنم تم بسیار معروف و جاودانه ی موومان اول سمفونی 40 موتسارت.یادتون اومد؟ خوب اگر به یاد نیاوردین حتما این اثر بی همتا رو تهیه کنید و گوش بدید.به محض شروع خواهید گفت اره یادم اومد.یکی از دلایلی ماندگاری این قطعه همین تکنیک سوال و جواب هست.
    .
    مثال بعدی رو از کوارتت زهی هایدن شماره 5-موومان دوم انتخاب کردم که به شکل نت هم مطلب جا بیوفته:

{username}-{filename}

همینطور که مشخصه در 3 میزان اول سوال طرح شده و در5 میزانی بعدی پاسخ داده شده.و
    درخط دوم پاز همون سوال پرسیده شده و این بار 4 میزان پایانی جواب پایانی رو دادند و به نت ر یعنی تونیک گام ر ماژور ختم شده و "حل" صورت گرفته.

البته این روند سوال و جواب در موسیقی می تونه از یک بار تا ده ها بار ادامه داشته باشه و هیچ محدودیت در این موضوع نیست و بشتگی به سلیقه ی آهنگساز داره.

خوب برای ملموس شدن این تکنیک و درک بهتر اون از موسیقی پاپ هم مثالی می زنم.

ابیات اول آهنگ دنیا دیگه مثل تو نداره از بنیامین که همین شعر خونده می شه که در این جملات پرش و پاسخ و حل انجام می گیره.آهنگهای معروفی در موسیقی پاپ خودمون داشته و داریم که از عناصر سوال و جواب و حل استفاده شده .

در بین آهنگهای هیت خارجی Barbie Girl از Aqua نمونه ی بارز سوال و جواب هست.

امیدوارم روی این تکنیک ملودی سازی تمرین داشته باشید و با اون بتونید آهنگهای زیبا و ماندگاری رو بسازید.

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏11/2/12
    • خوشم اومد خوشم اومد x 2
  2. Guitarist

Guitarist عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, flstudio, nuendo
    من راجب سوال و جواب که فرمودید خوب متوجه نشدم و مثالهایی که زدید من رو قانع نکرد اگر میشه لطف کنید یک مقدار بیشتر راجب به این تکنیک توضیح بدید.
    و اگر امکان داره یک نمونه نت از این تکنیک هم قرار بدهید که بیشتر قابل درک باشه.
    با تشکر.

3. امیرحسین به نژاد

شغل :
    امتیازات:
    +2,857 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    ببخشید اینو می پرسم شما با نت خونی و رپتوار موسیقی کلاسیک یا جز آشنایی دارید؟ دلیلی که این سوال رو پرسیدم اینه که بدونم چه جوری توضیح بدم واسه شما

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  4. Guitarist

Guitarist عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, flstudio, nuendo
    متشکرم از پاسختون،
    با نت خونی آشنایی دارم ولی با تکنیکهای موسیقی کلاسیک زیاد آشنا نیستم،
    و این اولین باری بود که با تکنیک پرسش و پاسخ آشنا شدم،
    البته بار اولی که مطلبتون رو خوندم عکس حاوی نت برام باز نشد!!! و الان اون رو باز کردم،
    باز هم ممنون.

5. امیرحسین به نژاد

شغل :
    امتیازات:
    +2,857 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    پیشنهاد من اینه نمونه های صوتی رو که گفتم حتما گوش بدید.

سپس یک بار این نت رو بنوازید با چه سرعتی فرقی نمی کن.بعد نت رو جلوتون بزارید و سه میزان اول رو بزنید یا با نرم افزار بنویسید و بعد سعی کنید قسمت های جواب رو خودتون بسازید،چندین بار این تمرین رو انجام بدید.
    بعد از این سعی کنید 3 میزانهای اول یعنی قسمت سوال رو خودتون خلق کنید و بسازید.اون وقت با تمرین خواهید دید که خودتون یه سوال و جواب ساختید و با تمرین بیشتر می تونید براحتی بر این تکنیک مسلط بشید.فقط فرامش نشه که جواب آخر رو با نت تونیک به پایان برسونید. اگر در این مورد باز هم سوالی بود در خدمتم.

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  6. hosseinvn

hosseinvn عضو سایت

امتیازات:
    +6 / 0 / -0
    نرم افزار:
    پاسخ : دعوت به ملودی سازی

با عرض سلام خدمت شما استاد عزیز
    فقط می خواستم بابت آموزشتون تشکر کنم

بارگذاری...