دسته بندی موسیقی پاپ خوانندگان ایرانی

شروع موضوع توسط Arash_Ashrafian ‏1/3/15 در انجمن Persian

تاپیک دسته بندی موسیقی پاپ خوانندگان ایرانی تالار Persian در persian-music.org.

1. Arash_Ashrafian

Arash_Ashrafian عضو سایت

امتیازات:
    +31 / 0 / -0
    نرم افزار:
    nuendo
    یک سوال اساسی وجود داره.
    آیا موسیقی پاپی که توسط هنرمندان ایرانی تولید میشه از نظر آنسامبل(سازبندی)،مد استفاده شده،سبک خوانندگی(تنوع تحریرایی که اجرا میشه)و در نهایت میکس و لول هرکودوم از ساز ها یکسان هست و آیا میشه دسته بندی نسبتا دقیق تری برای تعیین نوع موسیقی پاپی که توسط موزیسین های ایرانی در حال حاضر تولید میشه انجام داد؟
    با یه مثال ساده توضیح میدم.
    آقای خراطان موزیکی که میسازن بهش میگن پاپ و آقای فرزین هم پاپ میخونن ولی کاملا مشخصه که نوع آهنگاشون متفاوته.
    هدفم تو این پست اینه تا جایی که ممکنه انواع پاپ های ایرانی رو مشخص کنیم و در مورد جزییات آهنگ هایی که تو هر دسته قرار داره صحبت کنیم.
    من با بررسی که انجام دادم(البته بین آهنگ هایی که خودم تونستم گوش بدم) این دسته بندی رو انجام دادم.سعی میکنم دو تا آهنگ از هر دسته تام ببرم برای روشن تر شدن موضوع.
    1)پاپ-کلاسیک(ایران ایران-محمد نوری،دیوونگی-علیرضا عصار)
    2)تلفیقی(این کیست-علیرضا افتخاری،شب افروز-محمد اصفهانی)
    3)پاپ فلامینکو(اگه یه روز-فرامرز اصلانی،لیلی-شهرام شکوهی)
    4)سینت پاپ(احساس من-فرزاد فرزین،باورکنم-محسن یگانه)
    5)پاپ راک(جاده-کاوه یغمایی،وقتی دلت شکست-سیامک عباسی)
    6)ترنس پاپ(دست منو بگیر-بابک رهنما،چه حالی داره-سیروان خسروی)
    7)6/8(اینجا جای تو نیست،فریاد-امید)
    8)پاپ اورجینال!(گریز-ابی،آغوش-شادمهر عقیلی)
    9)پاپ R&B(خونه خونه- امیر تتلو)
    10)پاپ کوچه بازاری(کنسل-مجید خراطها)
    11)پاپ با آنسامبل دیگر کشورها(گریه کنم یا نکنم-گوگوش،من آمده ام-گوگوش)

دوستان اگر علاقه مند هستند سبک های جدید تری رو میتونن به لیست اضافه کنن.

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  2. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,218 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    دوست عزیز، من هیچ اطلاعاتی در مورد سوال شما ندارم. فقط خواستم معنی یک اصطلاحی رو تصحیح کرده باشم که یه موقع خوانندگان عزیز اشتباه متوجه نشن.
    انسامبل Ensemble به معنی ساز بندی نیست. سازبندی معادل فارسی ارکستراسیون Orchestration هست که مربوط میشه به بخشی از پروسه ی آهنگسازی ارکسترال (ویا همون تنظیم در موسیقی پاپ). انسامبل به معنی "هم صدایی" و یا "همنوازی" ترجمه شده که نزدیکترین معنی رو در ارتباط با این اصطلاح دارن. مثلاً من میگم: انسامبل بادی برنجی (Brass) فلان ارکستر، خیلی قوی هستند. یعنی گروه نوازندگان بادی برنجی اون ارکستر، همنوازیشون خوبه و نتیجه همکاریشون با هم، خوب صدا میده. این اصطلاح در مورد کُر هم استفاده میشه، نه فقط سازها. این اصطلاح در مقابل نوازندگی یا خوانندگی تکی (سلو) قرار میگیره.

آخرین ویرایش: ‏1/3/15
    • خوشم اومد خوشم اومد x 5
  3. DANIEL ADHAMI

DANIEL ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +506 / 2 / -2
    جناب فرهود درود فراوان.
    یعنی اینکه یکجور مقایسه بین خانواده ی هر ساز هست درسته؟
    مثلا دسته ی ویالونیستها.. یعنی مقایسه ای بین سازهای هم خانواده میشه انسمبل؟

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  4. Arash_Ashrafian

Arash_Ashrafian عضو سایت

امتیازات:
    +31 / 0 / -0
    نرم افزار:
    nuendo
    آقای فرهود شما همون اشتباه رو هم نوشتید استباه!البته که من ننوشتم انسامبل به معنی ساز بندی هست یا تعریفی ازش ارایه نکردم.مشخصا منظور این بوده که آهنگ از نظر ترکیب انسامبل(زهی،بادی و...)چگونه است. ولی ممنون که تعریف انسامبل رو در تاپیک سبک های پاپ ایرانی ارایه کردید.

5. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,218 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    آرش جان منظورتو از جمله اول نگرفتم. حالا من نمیخوام موضوع اصلی تاپیک منحرف بشه به یه سمت دیگه، ولی با توجه به اینکه اون پایین در شماره 11 هم مجدداً ذکر کردید، گویا این اصطلاح رو به معنی همون سازبندی میدونید. و این مفهوم کاملاً متفاوتیه.

محمد ادهمی عزیز، موضوع صرفاً "مقایسه" نیست. من یک بار دیگه در مورد کُر مثال میزنم. گروه کُری رو میشناسم که در لندن فعالیت دارند و بیشتر کار مذهبی (کلیسایی) انجام میدن. این گروه آنچنان همصدایی (انسامبل) قوی ای دارن که وقتی تک تک هم صداشونو میشنوی (سولو) همون رنگ صداست با این تفاوت که حجم صدا پایینه. این نتیجه ی یک "همصدایی" بسیار خوب در بین خوانندگان اون گروه هست (همکاری خیلی خوب بین همدیگه در رنگ، داینامیک و نوانس صدا)، و من به این میگم یک انسامبل بی نقص.
    دوستان در این موارد آقای ویلیام نیری عزیز قطعاً بهتر از من میتونن توضیح بدن. ایشون تجربه آموزشی خیلی خوبی دارن.

• خوشم اومد خوشم اومد x 6
  6. Arash_Ashrafian

Arash_Ashrafian عضو سایت

امتیازات:
    +31 / 0 / -0
    نرم افزار:
    nuendo
    A musical ensemble, also known as a music group, is a group of people who perform instrumental or vocal music, typically known by a distinct name. In classical music, trios or quartets either blend the sounds of musical instrument families (such as piano, strings, and wind instruments) or group together instruments from the same instrument family, such as string ensembles or wind ensembles...
    ترجمش:یک انسامبل موسیقی،که همچنین به عنوان یک گروه موسیقی شناخته میشود،دسته ای از افراد هستند که موسیقی سازی یا آوایی را اجرا میکنند،که با نام مشخصی شناخته میشوند.(مانند پیانو،استرینگ(زهی)و ساز های بادی).در موسیقی کلاسیک قطعه موسیقی سه تایی یا چهار تایی هریک صدای صدای خانواده های سازی را ترکیب میکنند(مانند پیانو استرینگ بادی ...)یا گروهی از ساز ها از یک خانواده.مانند انسمبل زهی یا انسمبل بادی...
    این مطلب از ویکیپدیاست و لینک زیر به عنوان مرجع واسه مطالعه بیشتر
    Musical ensemble - Wikipedia, the free encyclopedia
    همونطور که به صراحت گفته شده انسمبل یه گروه سازی هست که شاید الزاما یه نت مشخص رو اجرا نکنن و مثلا سه تاشون فا بزنن و سه تاشون دو.
    در ادامه همین نوشته ویکیپدیا مینویسه
    In rock ensembles, usually called rock bands, there are usually guitars and keyboards (piano, electric piano, Hammond organ, synthesizer, etc.) and a rhythm section made up of a bass guitar and drum kit.
    و اشاره میکنه در انسمبل راک معمولا گیتار و کیبرد و اجزا ریتم دهنده مانند باس و درامز وجود دارن.و تاکید بر سازبندی خاص برای راک هست.
    تعریف آقای فرهود ار انسمبل اشتباه هست و ایشون اگر دوست داشتن تو تاپیک جداگانه منبعی ذکر کنن که چطور انسمبل رو همصدایی تعریف کردن و میگن انسمبل خوب یعنی صدای هر ساز دقیقا مشابه ساز دیگه باشه.
    متاسفم که من هم ناخواسته بحث رو منحرف کردم
    کاش قبل از اینکه پای نوشته کسی مطلبی رو بنویسیم یا به هر شکل دنبال گرفتن ایراد باشیم کمی مطالعه کنیم و به مولف مطلب پیام خصوصی بدیم.

7. mohsen afrasiab

mohsen afrasiab عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +120 / 2 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, protools
    فک میکنم تعریف کردن سبک پاپ به این راحتی ها نیست هر چند ساده به نظر میاد,,, پاپ R&B باهم نمیشه یک سبک R&B به معنای ریتم و بلوز و این میتونه یک ابزار باشه در موسیقی پاپ یا موسیقی جز میتونه یه ابزار دیگه ای باشه در موسیقی پاپ
    خواننده های پاپ کشورمون دنبال تنوع هستن و از هر نوع ساز بندی و ابزار های مختلفی استفاده میکنن تا کار متفاوتی بسازند و این تا حدودی موفقیت امیز بوده و از جهت هایی هم خوب نبوده..
    من فک میکنم نمیشه تفکیک خوبی انجام داد البته شاید هم اشتباه میکنم :-)

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  8. Arash_Ashrafian

Arash_Ashrafian عضو سایت

امتیازات:
    +31 / 0 / -0
    نرم افزار:
    nuendo
    دقیقا محسن جان همین طور که میگی درست کردن یک سبک به این راحتی ها نیست.من هم سعی کردم بیشتر بگم دسته بندی.متاسفانه تو ایران مثل خیلی چیزایی که تعریفی براش ارایه نشده این زیرگروه ها هم تعریف نشدن و وفتی آلبوم فلان هنرمندو که پاپ میخونه خریداری میکنی نمیدونی آهنگایی که براش پول دادی تا چه حد با ذهنیتت تطابق دارن!

9. Arash_Ashrafian

Arash_Ashrafian عضو سایت

امتیازات:
    +31 / 0 / -0
    نرم افزار:
    nuendo
بارگذاری...