در موسیقی "فرم" به چه معناست؟

شروع موضوع توسط 051Music ‏29/8/13 در انجمن تئوری موسیقی تکمیلی

تاپیک در موسیقی "فرم" به چه معناست؟ تالار تئوری موسیقی تکمیلی در persian-music.org.

1. 051Music

051Music عضو سایت

شغل :
    آهنگساز و تنظیم کننده
    امتیازات:
    +58 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo, reason
    دوستان به سوال :
    اینکه میگن مثلاً فلان موزیک فرم نداره یعنی چی ؟

2. osyanam

osyanam عضو سایت

امتیازات:
    +143 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo
    پاسخ : در موسیقی "فرم" به چه معناست؟

سلام خسته نباشید از لحاظ تئوری اگه میفرمایند درسته ایجاد کردن فرم تکنیک های خاصی داره البته زیاد پیچیده نیست سه جز اصلی تکرار تضاد و دگرگونی هست تضیحات مفصلی داره که اگر دوست داشتید خدمت شما عرض میکنم مثال ساده فرم رو همانند یک الگو در نظر بگیرید.

3. AliRezA Nasehi

AliRezA Nasehi کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +1,761 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio

" فرم که آن را به شکل ، ساختمان و ساختار و ... ترجمه کرده اند به بیانی ساده ، نقشه ی ساختمانی یک ترکیب ( Composition ) موسیقیایی است. دو صفت اصلی فرم " سیمای آشکار " و دیگری " نظم و ترتیب " اجزای سازنده ی آن است. موسیقی کلاسیک بین المللی دارای یک سلسله فرم های تثبیت شده است که به دست استادان آهنگساز ، در سیصد سال گذشته مورد استفاده قرار گرفته و شاهکارهای تاریخ موسیقی در همین فرمها ساخته شده است. مهمترین این فرمها عبارتند از : آلگرو ( Allegro ) ، فوگ ( Fuge ) ، تم و واریاسیون ( Them & Variation ) ، پاساکای ( Passacaille ) ، شاکن ( Chaconne ) و ... "

موسیقی ( آشنایی با موسیقی ) - رضا مهدوی ( صفحه 30 -31 )

4. 051Music

051Music عضو سایت

شغل :
    آهنگساز و تنظیم کننده
    امتیازات:
    +58 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo, reason

ممنون میشم اگر توضیح بدید تا هم من و هم دوستان علاقمند که شرایط کلاس رفتن ندارن ، استفاده کنند.

5. osyanam

osyanam عضو سایت

امتیازات:
    +143 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo

با سلام مجدد خدمت شما مباحث همین طور که گفتم زیاد پیچیده نیست ولی گستردست برای تفهیم و درک بسیار ساده از این مطلب میتونید کتاب (درک ودریافت موسیقی) اثر:(راجرکیمی ین) که برای شروع بسیار مفیده خیلی عالیه مثلا فرم رو در چند بخش حتی با مثال های صوتی توضیح داده تو کتاب خونه ها هم پیدا میشه حدودا قیمتش 20یا15درمیاد ولی واقعا دایره معارفه .موفق باشید خیلی زودتر به همه ایده ال هاتون خاهید رسید

6. 051Music

051Music عضو سایت

شغل :
    آهنگساز و تنظیم کننده
    امتیازات:
    +58 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo, reason

میشه بیشتر راجب این کتاب توضیح بدید؟ آخه من سلفژ و چند ترم از هارمونی رو کلاس رفتم ... یه جورایی از روی عجله این تاپیک رو زدم! اما به قول شما یک دایره معارف هم نیاز میشه...

میخوام بدونم که از کجا تا کجا آموزش داره توش ؟ از اول سلفژ یا فقط مباحث تخصصی؟
    بازم مرسی!

7. osyanam

osyanam عضو سایت

امتیازات:
    +143 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo

سلام فدات بشم این کتاب تئوری نیست ولی خیلی خیلی کامله میگم بهتون عزیزم .1 توضیح کلی در مورد مبانی :(ریتم .نگارش موسیقی.ملودی.هارمونی.تونالیته.بافت موسیقی.فرم موسیقی.اجرا.سبک) و اما تکامل موسیقی کلاسیک دردوره های مختلف مانند:قرون وسطا.رنسانسدوره باروک.دوره کلاسیک دوره رمانتیک.سده بیستم. سبک های موسیقی پس از 1950.جاز.راک.وموسیقی های غیر غربی . حالا به طور کامل توضیح داده شده که در هر کدوم از این دوره ها چی به وجود اومد و چه طور و کاربردش چیه مثلا ریتم از دوره رنسانس به بعدبه وجود اومدیا فرم در موسیقی باروک به چه شکلی بود ویژگی کار اینه که شما با اهنگ سازان به نام هر دوره اشنا میشید و مثال های صوتی رو هم گوش میکنید مثلا میفهمید که بتهوون چه فرم های استفاده میکرد و فرم های کلاسیک به چه معناست این 2/3ویزگی های این کتاب بسیار مفیده این کتاب حدود 1000صفحه داره که شامل اطلاعات کلی بسیار زیادیست و شمارو بسیار اگاه میکنه البته شاید جنبه تمرین و اموزش تئوری نداشته باشه ولی از واجباته .پیروز باشی دوست خوبم 051درضمن من هم 051دو اتیشم .

- - - - - - - - - -

سلام فدات بشم این کتاب تئوری نیست ولی خیلی خیلی کامله میگم بهتون عزیزم .1 توضیح کلی در مورد مبانی :(ریتم .نگارش موسیقی.ملودی.هارمونی.تونالیته.بافت موسیقی.فرم موسیقی.اجرا.سبک) و اما تکامل موسیقی کلاسیک دردوره های مختلف مانند:قرون وسطا.رنسانسدوره باروک.دوره کلاسیک دوره رمانتیک.سده بیستم. سبک های موسیقی پس از 1950.جاز.راک.وموسیقی های غیر غربی . حالا به طور کامل توضیح داده شده که در هر کدوم از این دوره ها چی به وجود اومد و چه طور و کاربردش چیه مثلا ریتم از دوره رنسانس به بعدبه وجود اومدیا فرم در موسیقی باروک به چه شکلی بود ویژگی کار اینه که شما با اهنگ سازان به نام هر دوره اشنا میشید و مثال های صوتی رو هم گوش میکنید مثلا میفهمید که بتهوون چه فرم های استفاده میکرد و فرم های کلاسیک به چه معناست این 2/3ویزگی های این کتاب بسیار مفیده این کتاب حدود 1000صفحه داره که شامل اطلاعات کلی بسیار زیادیست و شمارو بسیار اگاه میکنه البته شاید جنبه تمرین و اموزش تئوری نداشته باشه ولی از واجباته .پیروز باشی دوست خوبم 051درضمن من هم 051دو اتیشم .

8. 051Music

051Music عضو سایت

شغل :
    آهنگساز و تنظیم کننده
    امتیازات:
    +58 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo, reason

مرسی برای جوابت برادر . شرمنده من زیاد آن نمیشم .. نشد که زودتر جواب بدم.
    مخلصم :)

بارگذاری...