در مورد سبک post-rock کسی فعالیت داره؟

شروع موضوع توسط hooman 61 ‏30/7/14 در انجمن Others

تاپیک در مورد سبک post-rock کسی فعالیت داره؟ تالار Others در persian-music.org.

1. hooman 61

hooman 61

امتیازات:
    +47 / 0 / -0
    دوستان کسی در این سبک فعالیت یا اطلاعات جامعی داره؟

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  2. yorgun

yorgun عضو سایت

امتیازات:
    +175 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    سلام

بنده یه خورده اطلاعات دارم و کم و بیش هم کار کردم تو این زمینه. اگه کمکی از دستم بر بیاد در خدمتم.

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  3. hooman 61

hooman 61

امتیازات:
    +47 / 0 / -0
    با تشکر از جواب شما
    والا من یک سری اطلاعات کلی در مورد تئوری آهنگسازی در این سبک میخواستم
    مولفه های موسیقی . سبک و موضوع اشعار......و اطلاعات کلی

4. yorgun

yorgun عضو سایت

امتیازات:
    +175 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    والا راستش من خودم خیلی از تئوری موسیقی سر در نمیارم و کلا تجربی و گوشی کار میکنم. واسه همینم علمی نمیتونم بهتون توضیح بدم که مثلا برای ساخت موزیک پست راک باید از این آکورد یا گام استفاده کنین. متاسفانه تو نتم گشتم چیز به درد بخوری نتونستم گیر بیارم که بتونم یه خورده علمی تر توضیح بدم.

ولی اگه طبق تجربه خودم بخوام یه توضیح کلی و ساده بدم، اینجوری میشه گفت که برای شروع شما حداقل به چهارتا آکورد نیاز دارین (مثلا C#5- E5- F#5- A5 ) کمتر از چهارتا آکوردم میشه ولی کارتونو سخت میکنه.
    تو قدم دوم شما باید برای آکورداتون آرپژ بنویسین که معمولا از روش inversion تو آرپژ نویسی برای سبک هایی مثل پست راک و امبینت و ... زیاد استفاده میکنن.(توضیح inversion : مثلا بجای اینکه نت ها یه آکورد خاص رو به ترتیب نرمال و استانداردش بنوازین (1234)، میاین اونارو جابجا مینوازین(1432))

قدم سوم که قدم اصلی هم هست اینه که با خلاقیت خودتون و با استفاده از سازها و افکت های مختلف به آهنگتون(که متشکل از چندتا آکورد سادست!) افت و خیز لازم رو بدین. ترتیب این افت و خیز هام باز بستگی به سلیقه شما داره.برای مثال میتونه از این قاعده پیروی کنه verse,chorus,verse,chorus,bridge,chorus یا نه مثلا حالت پراگرسیو داشته باشه و ...

اکثر آهنگایی که من شنیدم تو این سبک(بیشتر از گروهای God Is an Astronaut , Explosions in the sky, ...) این روال رو طی می کنن. شروع با آرپژ یا ملودی clean و با ترتیب آکوردهای مشخص و رفته رفته لایه های بعدی synth , power chords , ملودی یا آرپژ دیستورت شده (استفاده از تکنیک ترملو پیکینگ هم خیلی رایج هستش) و ... به آکوردهای اولیه اضافه میشن و موزیک رو به اوج میرسونن و الا آخر...

در مورد سبک اشعار من اطلاعات آنچنانی ندارم چون بیشتر بیکلام گوش میدم. ولی گروه هایی مثل cult of luna یا Agalloch که سبکشون نزدیک به پست راک و پست متال هستش بیشتر اشعارشون روایت افسانه ها و داستان های اساطیری و فلک لر هستش با مضامین ماورائی و عرفانی و تخیلی و ...

این فقط یه مدلش بود و البته از پرکاربردتریناش.
    ببخشید که یه خورده به زبون کوچه بازاری توضیح دادم. امیدوارم مفید بوده باشه.

از دوستان و اساتید عزیز هم اگه کسی اطلاعات بیشتر و تئوریک تری داره لطف کنه بگه، ما هم دعاشون میکنیم.

5. hooman 61

hooman 61

امتیازات:
    +47 / 0 / -0
    توضیحات شما عالی بودش و خیلی مفید
    خیلی از شما ممنونم و حق با شماست که توی نت خبری از اطلاعات درست حسابی از این سبک نیست چون خیلی طرفدار نداره و اکثرا خود گروه ها کارای ضبط و اسپانسرینگ رو خودشون انجام میدن
    من این سبک رو خیلی دوست دارم چون احساس میکنم در آهنگاش احساس بر تکنیک و هر چیزی مقدم هست
    اتفاقا یکی ار گروه های مورد علاقم همین God Is an Astronautهست که خیلی قوی هست توی این سبک
    بازهم برای وقتی که گذاشتین ازاتون سپاسگذارم

6. nahavandi

nahavandi عضو سایت

شغل :
    مدرس موسیقی و آهنگ ساز
    امتیازات:
    +365 / 0 / -0
    البته فکر میکنم یک تفاوت در سازبندی موزیک وجود داره مثلا استفاده از سازهای ارکستر در موسیقی آلتر ناتیو میتونه شما رو به پست راک نزدیکتر کنه...

7. King_SRV

King_SRV

امتیازات:
    +8 / 0 / -0
    پست راک یه جوررایی تازه متولد شده و نوظهور هست( اواسط دهه 90) این سبک از همون سازهای معمول سبک راک استفاده میکنه (گیتار، درام، بیس) اما هارمونی ها و آکوردها و کلا صدایی که از این ساز ها درمیارن شباهتی با اون راک معمول و سنتی نداره

بلکه ساز ها صرفا در جهت ایجاد فضاها و مودهای خاص ذهتی و به صورت لایه لایه استفاده میشن (از این جهت نزدیکی ملموسی با امبینت داره)

آهنگهای این سبک معمولا طولانی هستند و معمولا چند مرحله یا فاز از ابتدای آهنگ تا پایان طی میشه: مثلا اول خیلی آروم و با احساس هست بعد کم کم اوج میگیره و به یک حالت حماسی و پر هیاهو میرسه و ناگهان و خیلی غیر منتظره به همون حالت آروم برمیگرده و دویاره کم کم و خیلی نامحسوس به اوج و خروش برمیگرده و پایان! این حالت فراز و نشیب یک فضای جالب و دراماتیکی رو ایجاد میکنه که اصلی ترین ویژگی پست راک هست.

از گروه هایی هم که من میشناسمشون sigur ros, explosions in the sky, this will destroy you و godspeed you black emperor هست.

8. koron

koron

امتیازات:
    +158 / 0 / -0
    توضیحات آقای yorgun تقریبا درست هست 12 13 سال پیش یک هفت هشتایی با یکی از دوستام ساختیم شاید یکیشو تو همین صفحه up کنم
    اون موقع هنوز نمیدونستیم اسم سبکمون چیه اصلا هنوز پست راک رو نمیشناختیم و فکر کنم یکی دوسال از عمرش نمیگذشت ولی ما اینجوری کار میکردیم یک سیکل ساده چهار آکوردی انتخاب میکردیم (البته گاهی 7 و یا add9 و ... هم بود) و رشدش میدادیم(با ملودی هایی که حتی میشد با سوت اجراشون کرد) دوست من قسمت گیتار رو مینوشت و من هارمونی رو چک میکردم و سازهای زهی و پیانو با من بود البته درامز و بیس هم تو اکثر کارامون داشتیم(میتونید تصور کنید با این ساز بندی و حرکت کنترپوانتیک استرینگها موسیقی چطور صدا میداده)
    بعد از اینکه چند بار سیکل رو تکرار میکردیم نیاز به یک تغییر در هارمونی احساس میشد و خوب ما هم همون کار رو میکردیم و بعد دوباره بر میگشتیم سراغ تم اول با یک تنظیم جدید تر ممکن بود باس فعالتر عمل کنه و یا درامز ریتم جدیدی بزنه اما هارمونی هارمونی اولیه بود به مرور ممکن بود مدلاسیونهایی هم انجام بدیم اما همیشه به تم ساده مون وفادار بودیم ممکن بود از موتیف های لا بلا ی تنظیممون هم یک چیزایی کش بریم و بستش بدیم اما بعدها فهمیدم اون چیزی که کار مارو پست راک کرد غیر از اینها نت به نت نوشتن سازها بود یعنی همون کاری که واسه موسیقی کلاسیک انجام داده میشه و همیشه چک میکردیم که کدوم نت با کدوم نت ممکنه بد صدا بده اینها کار رو پست راک کرد
    اما حتی نمیدونستیم که گروههای دیگه دارن چطور راک میسازن مسلما اینقدر کروات زده کار نمیکردن چون بعدها باهاشون کار کردم و دیدم که اساسشون یه چیزی تو مایه های بچه ها این چه جوریه ؟ اون یکی هم میگفت آره منم روش اینو میزنم و بعد درامز هم با باس هماهنگ میشدن و راک & رول دیگه
    اینجوریاست دیگه

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  9. King_SRV

King_SRV

امتیازات:
    +8 / 0 / -0
    مرسی عزیز koron... اگه تونستی حتما یه نمونه از اجراتون رو آپلود کن اینجا ما هم بهره ببریم...

به نظر من پست راک سبک نسبتا دست نخورده و مجهولی هست ولی خیلی خیلی ظرفیت بالایی داره و کارایی نو و خلاقانه ای بسیاری میشه باهاش کرد.

بارگذاری...