درگذشت استاد فرامرز پایور

Psymfonius

هنرمند ارشد
Gold User
30/8/09
601
403
63
شیراز

سلام.
متاسفانه «فرامرز پایور» نوازنده برجسته سنتور بعد از سالها تحمل بیماری دار فانی را وداع گفت.به گزارش شبکه ایران، محمد سریر مدیرعامل خانه موسیقی در گفت‌وگو با فارس گفت: استاد پایور بعد از یک دوره بیماری یک ساعت پیش در گذشت.
وی ادامه داد: در حال حاضر مشغول برنامه‌ریزی جهت تشییع پیکر این هنرمند و نحوه برگزاری مراسم مربوط به آن هستیم.
فرامرز پایور در 21 بهمن سال 1311 در تهران به دنیا آمد. وی از سال 1333، فعالیت خود را در وزارت فرهنگ و هنر وقت و از سال 1337 تدریس سنتور را در هنرستان عالی موسیقی ملی آغاز کرد.
او اولین سنتورنوازی بود که روی سنتور، نواسازی می‌کرد و تنها در پی بداهه‌نوازی نبود. به بیان دیگر، اولین آهنگ‌سازی بود که ساز تخصصی او، سنتور بود.
کار با خوانندگان بسیاری از جمله عبدالوهاب شهیدی، شجریان، محمود خوانساری، احمد ابراهیمی، خاطره پروانه، نادر گلچین، سروش ایزدی، شهرام ناظری، حمیدرضا نوربخش و علی رستمیان در کارنامه هنری او به چشم می‌خورد.
پایور در سال 1378 دچار عارضه سکته مغزی شد و از آن زمان تاکنون نتوانسته فعالیت هنری خود را ادامه دهد. با این وجود، در این سال‌ها، برخی آثار قدیمی وی با تنظیم مهرداد دلنوازی و خوانندگی سالار عقیلی و با تأیید او تهیه و اجرا شدند.
وی صبح امروز در سن 77 سالگی دارفانی را وداع گفت.منبع: rssnews.ir
 

Masoud-A

عضو سایت
8/11/09
668
296
63
ایران
خدا رحمتش کنه...

خدا بیامرزش ایشون از بهترین اساتید موسیقی ایران بودن.
سرمایه ی ملی ما این عزیزان اند که دارن پرپر میشن و ما نمیفهمیم...!
وقتی نگاهم به آثارشون میفته گریم میگیره - ایشون حیف بودن.اما قسمت این بوده - امیدورام به درجات رفیع اخروی برسه این بزرگ مرد علم و هنر - استاد پایور از مدرسین عالم زبان انگلیسی هم بودن.درگذشتشون رو به جامعه ی موسیقی ایران و خانواده ی عزیزشون تسلیت عرض میکنم.