درد کتف چپ هنگام نوازندگی گیتار

شروع موضوع توسط Orion ‏10/7/11 در انجمن گیتار

تاپیک درد کتف چپ هنگام نوازندگی گیتار تالار گیتار در persian-music.org.

1. Orion

Orion Astronaut

امتیازات:
    +32 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام
    مدتیه که مشغول یادگیری گیتار کلاسیک هستم. ولی یک موضوعی هست که اذیتم میکنه. کتف دست چپم بعد از 10 دقیقه تمرین درد میگیره و اثراتش تا مدتها تو بدنم باقی میمونه. استادم میگه شونه چپت رو موقع فرت گیری منقبض میکنی ولی هرکاری میکنم که این اتفاق نیفته، نمیشه. کسی راهکاری، پیشنهادی نداره؟

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  2. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    كاملا طبيعيه خودتون و ناراحت نكنيد.
    عادت كردن دست و بدن و كتف براي گرفتن دسته گيتار در اوايل براي همه هستش.
    سعي كنيد بعد از تمرين كمي ورزش كنيد تا كتف خسته نشه. اين مورد به مرور برطرف ميشه. البته كمي بعد هم ممكنه براي انگشتها اين مورد پيش بياد.

3. satch

satch عضو سایت

امتیازات:
    +5 / 0 / -0
    نرم افزار:
    اگه مبتدی هستید معلومه که فشار زیادی به فرت وارد میکنید بهتره از قدرت انگشتتون به مقدار خیلی کم استفاده کنید

4. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    اين مورد هم هست اما بيشتر به مچ دست فشار مياره.
    مشكل ايشون در كتف و شونه هاست همون مشكلي كه خودم داشتم. قرار گيري بد بازو و شونه.
    اگه در حالت درست قرار بگيره مشكلي نيست. فشار بيش از حد روي فرتها هم كه معمولا همه تازه كارها دارند معضلي هستش كه با كمي تمرين برطرف ميشه. قرار دادن انگشت شصت در حالت غير اصولي ميتونه اين مشكل رو بيشتر كنه.

5. qLeph

qLeph عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +734 / 0 / -1
    شما سبک کلاسیک کار میکنید؟
    شیوه گیتار گرفتنتون به چه شکله؟
    اگه به سبک کلاسیک گیتارو میذارید روی پای راست، به احتمال زیاد از بد نشستن هست،
    کتاب «تکنیک گیتار» از هکتور کواین در مورد سبک کلاسیک توضیحات خوبی داده...
    اگه به سبک کنسرتی و پاپ میگیرید هم میتونه از بد نشستن، سفت کردن بیش از حد عضلات، فشار به بازو، پایین آوردن بیش از حد سر و ... باشه
    فشار به بازو اکثراً واسه مبتدی ها پیش میاد، نباید به بازو فشار زیادی بیارید،

6. Orion

Orion Astronaut

امتیازات:
    +32 / 0 / -0
    نرم افزار:
    راستش من کاملاً مبتدی هستم و دو ماه بود که پاپ رو شروع کرده بودم ولی به دلایلی استادم رو عوض کردم و الان 3 جلسه است که دارم کلاسیک کار میکنم. زمانی که پاپ کار میکردم این مشکل رو نداشتم. اما الان تو این مدتی که کلاسیک رو شروع کردم این درد شروع شده. استاد میگه شونت رو زیادی منقبض میکنی و از انگشت شستت درست استفاده نمیکنی. منتهی تا الان که نتونستم خودم رو درست کنم! شیوه گیتار گرفتنم هم کلاسیکه. یعنی اینجوری.

7. script

script عضو سایت

امتیازات:
    +18 / 0 / -0
    نرم افزار:
    reason
    شایع ترین درد در نوازندگان گیتار التهاب مچ دست و مفاصل انگشتان می باشد. ولی در مورد درد شانه و گردن :

الف) اگر حدودا کمتر از شش ماهه که گیتار میزنید و دچار این درد شدید احتملا چیز مهمی نیست و ناشی از کرامپ ها عضلانیه و در خیلی از نوازنده های مبتدی به علت وضعیت غیر ارگونومیک در حین ساز زدن دیده می شه و به مرور برطرف می شه.

1. باید وضعیت نشستن و همچنین گرفتن ساز رو با نظر استاد و یا فیزیوتراپیست اصلاح کنید
    2. عادات تمرینی رو باید تغییر بدین برای مثال بعد از هر 15 دقیقه تمرین 5 دقیقه به استراحت و ریلکس کردن عضلات اختصاص بدین
    3. در صورت بروز درد بلافاصله تمرین را متوقف کنید و پس از برطرف شدن درد با دوره های زمانی کوتاهتر ادامه دهید
    4. قبل از تمرین حرکات کششی انجام دهید. حرکات ورزشی که منجر به تقویت عضلات سرشانه، بازو، قفسه سینه و ستون فقرات شود در کاهش درد در زمان کوتاهتر موثر است
    5. از مسکن های ضد التهابی جهت رفع درد به صورت موقت می توان استفاده کرد. (البته با مشورت با پزشک!)

ب) ولی در صورتی که مدت بیشتری از نوازندگی شما می گذرد (حدود یکسال یا بیشتر) و تازه دچار این درد شده اید موضوع کمی جدی تر است و ممکن است به علت دیستونی عصبی، انجماد شانه، آرتریت مفصل شانه، تنگی کانال نخاعی و عللی از این دست می باشد.
    در این موارد هم علت بروز ناراحتی مشابه علل قبل ولی از نوع مزمن می باشد و البته فشار استرپ رو شانه هم جزو دلایل آن ذکر شده است.
    جهت درمان معمولا چاره ای جز مراجعه به پزشک متخصص وجود ندارد!

راستی! دوستان! راجب گیتار هایی که بر اساس اصول ارگونومی ساخته شدند چیزی شنیدید؟ مبحث وافعا جالبیه!!

8. Orion

Orion Astronaut

امتیازات:
    +32 / 0 / -0
    نرم افزار:
    اولاً که ممنونم از راهنمایی‌های همه دوستان. دوماً که نه من که نشنیدم. ولی ظاهراً یه چیزایی هست به نام ErgoPlay که یه کمی ارگونومی رو بهتر میکنه. نمیدونم تو ایران هست یا نه.

9. Harmony

Harmony عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +581 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    در سبک پاپ چون لازم نیست دست چپ (برای نوازندگان راست دست) بالا بیاد این مشکل خیلی شایع نیست ولی همونطور که دوستان گفتند اگر برای مدت زیادیه که این درد رو دارید قطعا استیلتون و نحوه تمرینتون اشکال داره و از لحاظ سلامتی مشکل بسیار جدی ای هست که باید بر طرف بشه.در سبک کلاسیک چون دست چپ و شونه کمی بالاتر از حد معمول قرار میگیره در ابتدا تا بخواین با این استیل هماهنگ بشین ممکنه این درد باشه که بعد از دو سه هفته باید برطرف بشه ولی در صورتی که این درد بعد از تمرینات و به مدت زیادی موندگار میشه یه سندروم هست که حتما باید با یه فیزیو تراپ حرفه ای و استاد معتبر در میون بذارید تا دچار عوارض نشید.
    موفق باشید

بارگذاری...
برخی موضوعات مشابه - درد کتف چپ
  1. asadisaber230
    پاسخ ها:
    2
    نمایش ها:
    183
  2. maryam.azadeh
    پاسخ ها:
    66