درخواست راهنمایی در مورد تاسیس کمپانی موسیقی

شروع موضوع توسط M.Ka ‏19/5/13 در انجمن گفتگوی عمومی درباره خوانندگی

تاپیک درخواست راهنمایی در مورد تاسیس کمپانی موسیقی تالار گفتگوی عمومی درباره خوانندگی در persian-music.org.

1. M.Ka

M.Ka

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام به همه هنرمندان و دوستداران موسیقی
    حالتون خوبه؟
    من میخواستم بدونم چه جوری میشه یه کمپانی موسیقی تاسیس کرد. کمپانی موسیقی به جز پخش آلبوم و اجرای کنسرت دیگه چه کارایی میکنه؟ چه قدر سرمایه میخواد؟ تو ایران جواب میده یا نه؟ چندتا پرسنل واسه چه کارایی میخواد؟ و هرچیزی ک شما دوستان بدونین و مربوط بشه به کمپانی موزیک.
    ممنون میشم راهنماییم کنین.

2. MRN.shz

MRN.shz عضو سایت

امتیازات:
    +28 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio, sonar
    دوست عزیز بهتره یه سری به ارشاد بزنید. کتابچه قوانین ارشاد هم توی همین انجمن هست و اگرم نبود توی سایت ارشاد هست دانلود کنید کامل توضیح داده. موفق باشین.

3. M.Ka

M.Ka

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    کسه دیگه نیست راهنمایی کنه؟

4. Hamed_abdollahi

Hamed_abdollahi عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +356 / 1 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio, nuendo, StudioOne
    فقط میدونم مجوز گرفتنش سخته

5. akhavan

akhavan کاربر با تجربه عضو سایت

شغل :
    Teacher
    امتیازات:
    +2,548 / 1 / -3
    نرم افزار:
    logic
    چیزی به نام کمپانی موسیقی در ایران نداریم اگر منظور شما شرکتهای پخش هستند که از اسمشون مشخص هست و کارشون اخذ مجوز تبلیغ و در نهایت عرضه محصول به مشتری هست . در این چندسال این سیستم عوض شده و الان این روال رو شرکتهای فرهنگی به روشهای گوناگونی اجام میدهند . خدمات متنوع تر دیگری هم افزوده شده مثل ساخت تیزر یا البوم تصویری و... همچنین نوع قراردادها برای یک خواننده تقریبا مطرح ( حتی بیسواد ) با یک خواننده با تحصیلات و رزومه خوب خیلی متفاوت هست و شما باید اینقدر به موزیک اشراف داشته باشید تا بتونید نتیجه بگیرید با این خواننده چه نوع قراردادی رو داشته باشید.
    در حال حاضر با توجه به رونق این مارکت میشه به اون خوش بین بود یک مثال : توجه داشته باشید که بازار ارائه خدمات موبایل هم خیلی خوبه ولی فقط 4 اپراتور تونستند فعالیت کنند و مجوزی برای شرکت بعدی در کار نخواهد بود .به دلائلی که شما خودتون بهتر میدونید . در اینجا هم به همین ترتیب خواهد بود .

چون شما فرمودید کنسرت من هم در مورد همین بخش توضیحاتی که لازم میدونم رو عرض میکنم . حقیقتا سرم شلوغ هست و نمیتونم راجع به موضوعات دیگر راهنمایی کنم ترجیح میدم دوستان دیگر در این مورد صحبت کنند که قطعا تجربه شون از من بیشتر خواهد بود.

مسلما سرمایه زیادی میخواهد و بیزینس خودش رو داره شما باید چند سال توی همین شرکتها بتونید کار کنید تا متوجه موضوع بشوید. واقعا مسائل پیچیده ای از لحاظ حقوقی داره . سرمایه مورد نیاز قابل پیش بینی نیست من کسانی رو میشناسم که بدون دفتر و بدون پرسنل تنها با داشتن روابط پیچیده میتونند ظرف یک ساعت مجوز رو دریافت کنند و سالن رو اماده کنند و حتی هماهنگی امنیتی رو هم انجام بدهند حتی بدون سرمایه بادریافت وامهای قرض الحسنه بدون نوبت و اورژانسی سرمایه تهیه میکنند. شما همچین روابطی دارید؟

تا چند سال پیش شرکتهای زیادی بودند که کارشون به ورشکستگی رسید ولی در حال حاضر به جز چند شرکت خاص و بعضا مطرح من کسی رو نمینشاسم . متاسفانه مشکلاتی هست که همانطور عرض کردم باید داخل این شرکتها حضور داشته باشید وتجربه کسب کنید تا متوجه موضوع بشوید. ( داستان فراتر از ثبت یک شرکت فانتزی هست ) . علاوه بر اون برای شروع باید حداقل با چند خواننده و آهنگساز مطرح هم صحبت کنید تا بتونید فضا رو برای جذب استعدادهای گمنام :) فراهم کنید.
    همچنین در طی روند برگزاری یک اجرا خیلی از مسائل رو باید پیش بنیی کنید . یکی از این مسائل همین علت هست که چرا در بعضی از شهرها مثل مشهد یا قم نمیشه اجرا داشت . یا اینکه چرا اجرای یک هنرمند و نوازنده برجسته توسط یک حکم بالادست لغو مبشود ؟
    برعکس همین قضیه هم هست کسانی هستند که میتونند مجوز اجرای یک خواننده و نوازنده اروپایی یا امریکایی رو دریافت کند و در تهران برنامه داشته باشند . همانطور هم که قبلا دیدید و انجام شده .
    اگر در اروپا یا امریکا یک اجرا نیاز به مدیریت و کنترل بیشتری داشته باشه از سازمانهای اطلاعاتی کمک میگیرند و در بین مردم وظیفه حراست رو انجام میدهند ولی در اینجا میبنیید که عده قبل از اجرای کنسرت شعاد میدهند و به همون علت کنسرت لغو میشود و حتی پلیس انها را ستگیر نمیکند. کنسرت لغو میشود و ضرر و زیان متوجه تیم تهیه کننده میشود .
    درصورتی که در خارج من اطلاع پیدا کردم که حتی بیمه هایی برای تامین مخارج اولیه کنسرت هست که شما میتونید با شارژ اون جلوی ورشکستگی شرکت خودتون رو بگیرید و دولت برای این حمایت این بخش فرهنگی چتر حمایتی قرار داده و سرمایه اولیه شما رو حتی در صورت لغو کنسرت به هر دلیلی به شما بر میگردونه . .. البته نه برای این مملکت گل و بلبل . !

کار این شرکتها به صورت ستادی انجام میشه و دقیقا نمیشه اینو پیش بینی کرد . به عنوان مثال هیچ کدوم از شکرتها صدابار استخدام نمیکنند بلکه قرارداد دارند و برای هر اجرا دستمزد میپردازند .
    من با یکی از دوستانم که تهیه کننده هستند راجع ب همین موضوع صحبت میکردم به نکته ای ظریف اشاره کردند و برای من جالب بود شاید عمده صحبتها به اینجا ختم شود.

تو باید سطح این کار رو در این حد ببینی که بتونی یک روز یک خواننده مطرح دنیا رو به ایران دعوت کنی ، بهترین ویلا یا حداقل هتل 5 ستاره رو برای اون اجاره کنی . برای اون مجوز بگیری بهترین سالن رو برای اجرای اون اماده کنی.بهترین تیم صدابرداری و تصویربرداری و نورپردازی رو داشته باشی . تشریفاتی در حد المپیک در نظر بگیری امنیت مردم رو به خاطر استقبال تامین کنی و در نهایت در طول اجرای یک کنسرت مواظب همه چی ( صدا ، نوازنده ، حرکات حضار و.... ) و خیلی چیزای دیگه باشی چون همه این مسائل به پای خواننده نوشته میشه و اگر یک خطا از جانب تو یا مردم صورت بگیره ممکنه این آخرین پروژه شما باشه.

پس میبینید که همه چیز ریسک هست . فقط بحث سود مطرح نیست . علاوه بر اون من خیلی از مسائل دیگر رو برای ایران فاکتور گرفتم مثل حضور عده ای که باعث لغو کنسرتها میشوند و در این چندسال اخیر هم افزایش داشته و متاسفانه چون سرمایه گزار راه رو بلد نبوده نمیتونسته اونها رو کنترل کنه علاوه بر اون بازگشت سرمایه تقریبا ریسک کامل هست .
    خیلی جالبه بدونید کنسرتهای این دوست من در حد مینی کنسرتهای یک کشور کوچک اروپایی هم نیست ولی با قدرت جلو رفته و آخر کنسرتها هم میشنوم که زمزمه هایی از نارضایتی مردم به گوش میسید.

سوال من از شما این هستش با این شرایط میتونید کار کنید ؟
    موفق باشید.

6. Mohamad.K

Mohamad.K عضو سایت

امتیازات:
    +305 / 0 / -2
    نرم افزار:
    ableton, cubase
    در ادامه بحث دوستمون که خیلی مفصل و آموزنده توضیح دادن لپ کلام این هست که شما نیاز به یک سرمایه کلان(بالای 2-3 میلیارد شما حساب کن) + پارتی و رابطه بسیار بسیار بالا لازم دارید . اگر همچین موقعیتی رو دارید درنگ نکنید.در غیر این صورت فکر کنم کفش آهنی هم جوابگو این ماجرا نیست

بارگذاری...