درخواست راهنمایی درمورداتصال پروسسورهای سخت افزاری به fast track Pro در محیط کیوبیس

شروع موضوع توسط چنگی ‏4/4/13 در انجمن مباحث عمومی کارت صدا

تاپیک درخواست راهنمایی درمورداتصال پروسسورهای سخت افزاری به fast track Pro در محیط کیوبیس تالار مباحث عمومی کارت صدا در persian-music.org.

1. چنگی

چنگی عضو سایت

امتیازات:
    +25 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, cubase
    با سلام خدمت همه دوستان سال نوی همگی مبارک. سوالی که من مطرح کردم فکر می کنم برای خیلی ها پیش اومده باشه وهیچ جا به شکل درست وکامل جواب داده نشده.سوالم درباره نحوه ستاپ کردن VST Connections درکیوبیس برای کارت صدای M-audio Fast track pro برای استفاده از پروسسور های سخت افزاری در طی مراحل میکس هستش(نه رکورد). به طوری که به جای استفاده از پلاگین ها،سیگنال رو به سخت افزار مورد نظر(مثلا کمپرسور) فرستاده و به DAW برگردونیم . یک چیزایی دراین باره می دونم ناقص ودست وپا شکسته و یه جاهاییش گیر دارم.... برای اینکار باید از منوی VST Connections وارد قسمت External FX بشیم... add External FX رو می زنیم تا یک FX ایجاد کنیم.حالا اینجا Send و return رو باید تعریف کنیم که مونو باشند یا استریو که اولین سوال اینه که از کجا بفهمیم؟؟مثلا فرض کنیم کمپرسور 1176 LN که مونو هستش رو می خوایم وصل کنیم، send و return رو روی کدوم بذاریم مونو یا استریو؟ مورد بعد اینکه می دونیم که fast track دو تا ورودی insert داره پشتش ودوتا ورودی هم در جلو که برای میکروفون وساز هستش: http://2.bp.blogspot.com/-BY0ilnKqSk4/Te35DgDMSaI/AAAAAAAAACE/LSr74nezCus/s1600/FTP_front%2Bback.jpg اول اینکه این دوتا ورودی جلو واینسرت های عقب با هم یکی هستند؟؟چون اسم هر دو هم 1 و 2 هست و وقتی می خوایم پورت هارو برای send وreturn تعریف کنیم فقط دو تا ورودی داریم...(تصاویر پیوست شده) برای اتصال کمپرسور شیوه صحیح تا اونجا که می دونم اینه که ورودی و خروجی کمپرسور رو از طریق یک کابل 2 به 1 به اینسرت متصل کنیم: http://www.hosatech.com/dimg/44eabeaa0462c55afcecb62cb90a0980.jpg در این حالت مگه send وreturn هر دو از طریق همون اینسرت انجام نمیشه؟(سیگنال میره داخل کمپرسور و برمی گیرده داخل اینترفیس) پس چرا بایدخروجی های کارت رو به عنوان send معرفی کرد؟؟؟(به تصاویر پیوست دقت بفرمایید). یکبار آقای احمدزاده درباره اتصال کمپرسور به کارت برای رکورد درتاپیکی گفته بود که خروجی پری آمپ رو به ورودی کمپرسور میدیم بعد خروجی کمپرسور رو به ورودی کارت صدا ،و صدا در حین ضبط به شکل کمپرس شده رکورد خواهد شد.حالا من شدیدا گیج شدم چون در ویدئویی دیدم که برای گذشتن سیگنال از کمپرسور در حین ضبط هم به این شکل که ایشون گفتن عمل نشد بلکه میکروفون به ورودی پری آمپ کارت صدا متصل شد(فرض کنید همین ورودی 1 میکروفون در fast track) وکمپرسور هم به وسیله کابل های اینسرت(خروجی و ورودی کمپرسور به ورودی اینسرت کارت) به همون اینسرت شماره 1 کارت صدا در پشت متصل شد ودراین حالت سیگنال بعد از عبور از پری آمپ به کمپرسور می ره و دوباره برمی گرده به DAW .خلاصه من بدجوری گیج شدم واز دوستانی که می دونند خواهش می کنم این مطلب یکبار مفصل توضیح بدن که من وکسان دیگه ای که براشون سوال هست کاملا متوجه قضیه بشن.ممنون از صبر وحوصلتون.

فایل های ضمیمه:

• درخواست راهنمایی درمورداتصال پروسسورهای سخت افزاری به fast track Pro در محیط کیوبیس-1.jpg
      1.jpg
      اندازه فایل:
      9.1 KB
      نمایش ها:
      3
    • درخواست راهنمایی درمورداتصال پروسسورهای سخت افزاری به fast track Pro در محیط کیوبیس-2.jpg
      2.jpg
      اندازه فایل:
      14 KB
      نمایش ها:
      5
    • درخواست راهنمایی درمورداتصال پروسسورهای سخت افزاری به fast track Pro در محیط کیوبیس-4.jpg
      4.jpg
      اندازه فایل:
      19.2 KB
      نمایش ها:
      3
    • درخواست راهنمایی درمورداتصال پروسسورهای سخت افزاری به fast track Pro در محیط کیوبیس-3.jpg
      3.jpg
      اندازه فایل:
      16.8 KB
      نمایش ها:
      8
  2. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    دو روش کلی وجود داره :
    1- پری پروسسینگ
    2- پست پروسسینگ
    1- پری پرسسینگ : یعنی پردازش قبل از رکورد . مثلا شما میخواین که صدایی رو رکورد کنید و قبلش روی اون صدا پردازشهایی رو انجام میدین که به اون میگن پری پروسسینگ .
    مثال :
    من میکروفونم رو به یک چنل استریپ یا یه کامپرسور دادم و از خروجی او ن به کارت صدا. و قبل از رکورد صدا رو کامپرس و یا مثلا اکولایز میکنم و بعدش رکورد
    2- پست پرسسینگ: تمامی پردازشهای که بعد از رکورد یک فایل روی اون انجام میشه در این مقوله جا داره.
    برای مثال : من یک ریورب سخت افزاری دارم که بعد از رکورد وکال . ترک وکال رو به روشی که شما در پست اول توضیح دادید از اون عبور میدم و بعد از اعمال ریورب روی اون مجددا رکورد میکنم. یا مثلا همون افکتهایی که ما در پروژه روی ترکهامون میذاریم که میتونه شامل اکولایزر یا کامپرس یا .... بشه.

امادر مورد سئوال شما در مورد نحوه اتصال :
    کامپرسور بهتره که به این روش نصب بشه. :
    1- میکروفون رو در صورت وجود پری امپ مجزا اول به پری امپ بدیم. ( یا اگر از سخت افزارهای پنل استریپ استفاده میکنید که پری امپ و اجتمالا کامپرسور رو با هم داره ) و بعد از پری امپ به کامپرسور و از خروجی کامپرسور هم به کارت صدا و رکورد.
    دلیلش اینه که قبل از رکورد با اعمال کامپرس از ایجاد دیستورتی جلوگیری میکنیم. و در صورتیکه بدون تجهیزات فوق ما صدایی با دیستورتی رکورد کینم بعدا نه پلاگین و نه اتصال کامپرسور به صورت اکسترنال تاثیری در برطرف کردن اون دیستورتی نخواهد داشت.
    من خودم dbx376 دارم. همیشه قبل از رکورد صدای خواننده یا ساز رو مناسب با جنس اون و میکروفون مورد استفاده کمی اکولایز و کامپرس میکنم. نه اونقدر شدید و نه اون قدر رقیق. و اگه توی میکس ببینم که کمه میشه اون رو با یه پلاگین کامپرس خوب تقویت کرد. ( البته بسته به نوع و سبک و حال و هوای کار )

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  3. چنگی

چنگی عضو سایت

امتیازات:
    +25 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, cubase

ممنونم از پاسختون جناب محبی.یه مواردی هنوز برام مبهمه با شماره می نویسم که قر وقاطی نشه خواندنش راحت تر باشه.

1.با همین کارت صدای خودم fast track pro مثال می زنم که قابل درک تر باشه برام.اگر من بیام میکروفون رو به ورودی 1 جلوی کارت بدم و کمپرسور رو از طریق کابل 2 به 1 به اینسرت 1 بدم(عقب کارت) ورکورد بگیرم،آیا سیگنال وارد کمپرسور میشه وبعد برمی گرده دوباره داخل اینترفیس(به صورت کمپرس شده رکورد میشه)؟؟اگر میشه،تفاوت این روش با نحوه اتصالی که از آقای احمد زاده نقل کردم وشما هم الان گفتین چیه؟چون به نظرم این شیوه اتصال هم منجر به پری پروسسینگ میشه نه؟؟؟

2.آیا برای پست پروسسینگ وگذر سیگنال از سخت افزارهای در مرحله میکس،باید در قسمت External FX در کیوبیس از خروجی های کارت به عنوان send و از ورودی ها به عنوان Return استفاده کرد؟؟یعنی من بیام خروجی 1 کارت صدا رو به ورودی کمپرسور بدم و خروجی کمپرسور رو به ورودی 1 کارت صدا(همون جلویی ها) ودر external FX بیام send Bus رو خروجی 1 وreturn bus رو ورودی 1 تعریف کنم؟؟

3.آیا تفاوت ورودی های اینسرت با ورودی های لاین فقط در اینه که اینسرت ها دارای هر سه قسمت TRS هستند ولی لاین ها قسمت R را ندارند؟؟یعنی از هر ورودی بالانسی میشه به عنوان اینسرت استفاده کرد؟؟مثلا کارت ESP 1010 رو در نظر بگیرید که 8 تا ورودی بالانس و8تا خروجی آنبالانس داره،میشه از تمام این ورودی خروجی ها به عنوان send و return برای اتصال سخت افزارها استفاده کرد؟؟

بازم ممنون از حوصلتون.

4. چنگی

چنگی عضو سایت

امتیازات:
    +25 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, cubase
    دوستا بقیه هم اگر می دونند لطف کنند پاسخ بدن فقط اقای محبی مورد خطاب من نیستند.

5. چنگی

چنگی عضو سایت

امتیازات:
    +25 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, cubase
    کسی اینجا نیست؟؟؟؟؟

- - - - - - - - - -

کسی اینجا نیست؟؟؟؟؟

بارگذاری...