درخواست راهنمایی جامع در مورد ساخت یک اتاقک آکوستیک مستاجری

شروع موضوع توسط persian-mo ‏3/8/11 در انجمن Acoustic ( اکوستیک )

تاپیک درخواست راهنمایی جامع در مورد ساخت یک اتاقک آکوستیک مستاجری تالار Acoustic ( اکوستیک ) در persian-music.org.

1. persian-mo

persian-mo عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    سلام دوستان.

با آرزوی اینکه این تاپیک حذف نشه و اینکه

خواهشا شاکی نشید که این موضوع تکراریه و ...یکم میگشتی و پیدا میکردی و... قبلا دربارش کلی گفته شده و اینا...
    اول خواستم از کمد های چوبی استفاده کنم. دو سه روزی به سمساری ها و صنایع چوبی سرزدم و دیدم که اولا با اون ابعادی که مد نظرم هست پیدا نمیشه 2. اگه هم پیدا بشه باید روش کار کرد که هزینش تقریبا با ساخت یک اتاقک جدید یکی میشه. تصمیم گرفتم سفارش بدهم نجار یکی بسازه.
    ممنون میشم از دوستان به سوالات صریح و مرتب جواب بدهند.
    A.
    من دقیقا چی میخوام بسازم و هدفم چیه؟
    جواب: یک اتاقک آکوستیک چوبی جمع و جور و کارآ و چند سال جواب ده.
    محل نصب: خونه اجاره ایی (خونه دو طبقه - ما طبقه بالا و صاحب خونه طبقه پایین) , اتاق خودم, جای کمد های توکار جا رختخوابی
    چه انتظاری ازش دارم: بیشتر هدفم اینه که صاحب خونه بیرونم نکنه :smile (29):
    1.صدا به هیچ وجه بیرون نره.
    2.فقط برای ضبط وکال و نه ساز یا چیز دیگه.
    3.جاشدن خودم(قد 175) و اینکه بعد پایان کاررفتم توش فحش ندم به خودم این چه کاری بود کردم!!!:smile (9):

4.یه چیز توپی بشه و بدونم تمام کاری که از دستم بر می اومد(چه بودجه و چه اوضاع مکانی) همین بوده

چقدر میخوام براش هزینه کنم:
    بودجه تا 500 تومن ,البته هرچقر کمتر بشه روحم کمتر معذب میشه :smile (8):آخه من اصفهانی ام:smile (27):

ابعاد: ارتفاع 2 متر تا 2.2 متر
    عرض( به سمت اتاق) نهایتا 85 سانت( ساز ورودی اتاق 87)
    طول ( به سمت جا رختخوابی از 1 متر تا 1.5 متر )

B:سوالات من :

1.انتظارات من به جاست ؟ و کسایی که این کار رو انجام دادن پشیمون نیستن و الان سالمن:d

2.ابعاد گفته شده مناسبه ؟

3.از چه چوبی استفاده کنم؟ اینجا همه گفتن MDF .چرا؟ بیشتر نجارا گفتن چوب عادی هم ارزونتر در میاد هم عایق بهتریه واسه صدا.

4.به ترتیب لایه های داخل اتاقک ا( از بدنه اصلی چوبی به سمت داخل اتاقک) چی باید باشه؟
    الف:یونولیت, موکت, پشم سنگ,شونه تخم مرغ
    ب.پشم سنگ, یونولیت, موکت , شونه تخم مرغ
    ج.پشم سنگ,یه لایه ورق چوب دیگه, موکت, یونولیت, شونه تخم مرغ
    د.خود چوب بدنه رو از MDF یا چوب ضخیم استفاده نکنم و به جاش از دو لایه ورق چوب که بینش پشم سنگ باشه استفاده کنم و بعد از یکی از لایه های پیشنهادی بالا؟
    ه. در کل یک لایه به همین ترتیبی که عرض کردم با مواد :
    پشم سنگ, یونولیت, موکت , پتو, شونه تخم مرغ یا ماده دیگه ای که سراغ دارید و پیشنهاد میدید.
    و اینکه اگه ماده دیگه ای پیشنهاد میدید یکم در موردش توضیح بدهید.(5نمره):smile (50)::smile (22):

5. چه جوری لایه ای رو که پیشنهاد میدید سر هم کنم و به هم بچسبونم ( با چه چسبی با چه چیز دیگه ای؟) تا پس فردا ولوو نشه) و قلق کار چه جوریه
    6.ورودی کابل ها ( چه کابل برق چه میکروفن ) رو کجا بگذارم و اینکه اول کار تعیین کنم یا بعد از نصب لایه ها
    7.میکروفن رو آویز بگذارم یا هر جوری دلم خواست؟پ
    8. از فکر تهویه بیام بیرون؟
    9.از چه هدفونی استفاده کنم؟
    10.در رو چه جوری بسازم که خروجی ورودی صدا خیلی کم بشه و محکم بسته بشه و از چه وسیله و ابزاری واسه محکم بسته نگه داشتن در استفاده کنم.
    11.لایه های نصب شده در سقف و کف و دیواره ها باید فرقی کنه؟
    12.برای روشنایی این اتاق مخوف از این لامپ ال ای دی شارجی چینی ها( مهتابی ال ای دی) استفاده کنم خوبه؟

و کلا دوستانی که این عملیات انتحاری :14: رو انجام دادن بیان بگن چه چیزایی رو فراموش کردم (منظورم اینه که نکات کلی همین ها رو بلدم و اگه ریزه کاری و فوتی این وسط هست لطف کنن بگن)

صمیمانه از اساتید و دوستان میخوام به سوالات و سد های ذهنی این حقیر به طور جامع و مرتب و :51:
    جواب بدهند.
    میدونم که میدونید که خیلیا جواب این سوالات رو نمیدونند و اگه میدونند بازم بعضی جاها به مشکل بر میخورن.
    امیدوارم یه لطفی بکنین که این تاپیک غنی بشه و مشکلات و سوالای دوستان دیگه که می خوان این کار رو بکنن حل بشه.
    یه خواهش دیگه.ممنون میشم یکم سریعتر جواب بدید چون سه چهار هفتس فکرم درگیر اینه هر بارم به یه مشکل برخوردم و جز خدا و شما دوستان و این سایت امید دیگه ای ندارم.

هم اکنون نیازمند یاری سبزتان هستیم:smile (70)::27::88:
    اینا یعنی اینکه: خیلی دوستتون دارم. منتظر...

2. abbas qashqai

abbas qashqai عضو سایت

امتیازات:
    +111 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, protools
    سلام
    دوست عزیز شما اول باید بودجتونو بیشتر بکنین یعنی حداقل 1 میلیون آخه با این وضعیت شما فقط میتونید چوبشو بخرید البته اگه بخواید چوبی کار کنید (چون مستاجر هستید باید چوبی کار کنید )تا بتونید بعدا از هم جدا کنید
    1- صدا بیرون نره --- دوست عزیز الان شما میگید فقط میخواهید وکال ضبط کنید ولی بعد از اینکه ساخته شد اتاقتون به ساز هم رو میارید پس یه کاری باید بکنید که اکثر ساز ها رو ضبط کنید (گیتار و...) برای بیرون نرفتن صدا باید عایق استفاده کنید (پشم سنگ ) کلیه درز و جاهایی که میبیدنید بازه را باید پر کنید . شما چون در طبقه دوم هستید باید کف اتاقتونم عایق کنید (با این وجود بودجتون خیلی کم میشه باید بیشتر هزینه بکنید )
    شونه تخم مرغ خوب نیست شما از ابر استفاده کنید ورقی 4 سانتی یا 5 سانتی بعد با دستگاه هویه این ورق ها را در فاصله 2 الی 4 سانت سوراخ بکنید تا مثل عایق های آکوستیک .بعد از پشم سنگ یک ورق چوب بزنید بعد از اون هم موکت و در نهایت ابر

شما میتونید از ساده ترین چوب ها استفاده کنید (اول قالب اتاق را بسازید بعد روی اونو با ورق چوبی بپوشونید داخل این قالب رو با پشم سنگ پر کنید )
    شما باید در رو طوری بسازید که هم از داخل دستگیره داشته باشه هم از بیرون
    اگه بتونید در رو 2 جدارهبسازید عالی میشه
    پنجرتونم همین طور

3. persian-mo

persian-mo عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    عباس جان ممنون زحمت کشیدی و جواب دادی.
    ولی جواب خیلی از سوالاتم رو نگرفتم. آخه دور وبرم , کسی آشنا به این مسایل نیست و هرچی میدونم و باید بدونم , همین جا تنها راهمه. از دوستان ممنون میشم برای پاسخ چند دقیقه بیشتر وقت گرانبهاشون رو بگذارند.و اگر اطلاعات اضافی دارند در اختیار قرار بدهند.
    بازم مرسی

4. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    خیلی از مسائل قبلا در موردشون بجث شده. میتونید اونها رو بخونید و با توجه به مکان و بودجه تون انتخاب کنید که از چه روشی استفاده کنید.

5. persian-mo

persian-mo عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    خوب خیلی از سوالاتم جوابش نیست. :26:ممنون میشم به سوالای که فکر میکنین تا حالا جواب داده نشده , جواب بدین:03:

6. Mohsen Hemmati

Mohsen Hemmati عضو سایت

امتیازات:
    +113 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    درود دوست من ،
    با سرچ کردن نمی شه به اون جواب هایی که مد نظر تونه رسید.
    پیشنهاد می دم که کل تاپیک های سایت که در مورد آکوستیک هست رو دانلود کنید و با با دقت بیشتری مطالعه کنید حتما به جواب سوالاتون می رسید .

7. persian-mo

persian-mo عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    آقا میگم گشتم نبود. تقصیر خودمه پست رو طولانی کردم. کسی حالشو نداره بخونه و کسی قصد کمک نداره

8. ali32

ali32 عضو سایت

امتیازات:
    +24 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, sonar
    سلام من راجع به قیمت چیزی نمیدونم ولی راجع به ابعاد حد اقل ابعادی که شما لازم 2*2 هست و به نظر من هنوز هم 2*2 کوچیکه شما اگه حساب کنی از هر ظلع 10 سانت هم برای اکوستیک کردن تو همون 2*2*2 ؟ البته نه اینکه جا نشی ولی راحت فکر نمیکنم باشی و به نظر من اگر فضای شما سکوت داره میتونی گوشه ای از اتاقت رو تابلوی آکوستیک بزنی و یک ایزولیتور هم بخری و اگه مشکل صدا نداشته باشی این کار خیلی جواب میده و حتی از اون کمد بهتر هم عمل میکنه

9. persian-mo

persian-mo عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    ممنون.میشه یک سوال مبتدی بپرسم؟ ایزولیتور دقیقا کارش چیه؟ بیشتر هدفم اینه که صدا از اتاقم بیرون نره. اینی که میگید فایده ای داره؟

10. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    شما دقیقا سئوالاتی رو که مد نظر دارید فهرست وار بپرس تا راهنمائیتون کنم.
    ضمنا دوستان تصور میکنند که عایق کردن یه فضای کوچیک به مراتب آسون تر از محیطهای بزرگه که باید بگم دقیقا عکس این مورد صادقه. محیط های کوچیک خیلی دشوار تر هستند.

11. abbas qashqai

abbas qashqai عضو سایت

امتیازات:
    +111 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ایزولیتور چند نمونه است این نمونه که زیر تصویرشو گذاشتم مخصوص میکروفن است که همونطور که آقای محبی گفتند قیمتشم حدود 170 هست البته از این ایزولیوتر ها برای کنج ها هم استفاده میشه (جاهایی که صدا برگشت داره )
    برای بیرون نرفتن صدا از اتاق باید کاملا اتاق رو عایق کنید

درخواست راهنمایی جامع در مورد ساخت یک اتاقک آکوستیک مستاجری-STOMTG.jpg

12. امیرحسین به نژاد

امیرحسین به نژاد تیم مدیریت مدیر کل

شغل :
    آهنگساز، تنظیم کننده، رهبر ارکستر و مدرس موسیقی
    امتیازات:
    +2,857 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    جنابpersian-mo سئوالاتون بسیار زیاده و طولانی هست.این طبیعتا باز خورد پست شما رو پایین میاره.چنتا از سئوالایی که براتون مهم تر هست و از اولویت بیشتری برخورداره رو بپرسید تا دوستانی که در این امر تجربه دارند راهنماییتون کنند.

13. persian-mo

persian-mo عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    ok.این هم سوالات مهم.البته از دوستانی که تازه این تاپیک رو میبینند میخوام که زحمت بکشن وقت بگذارند پست اصلیم رو بخونند.
    1.از چه چوبی استفاده کنم؟ اینجا همه گفتن MDF .چرا؟ بیشتر نجارا گفتن چوب عادی هم ارزونتر در میاد هم عایق بهتریه واسه صدا.
    2.به ترتیب لایه های داخل اتاقک ا( از بدنه اصلی چوبی به سمت داخل اتاقک) چی باید باشه؟
    3. چه جوری لایه ای رو که پیشنهاد میدید سر هم کنم و به هم بچسبونم ( با چه چسبی با چه چیز دیگه ای؟) تا پس فردا ولوو نشه و قلق کار چه جوریه؟
    4.در رو چه جوری بسازم که خروجی ورودی صدا خیلی کم بشه و محکم بسته بشه و از چه وسیله و ابزاری واسه محکم بسته نگه داشتن در استفاده کنم؟
    که البته در مورد سوال 1 چندتا جواب گرفتم.خوشحال میشم نظر اساتید و دوستان دیگه رو بشنوم.

این که بازم طولانی شد!!!

14. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    بله چوب بهتره تا mdf
    موکت. پشم سنگ و بعدش تایلهای اگوستیک
    موکت رو با چسب و باقی لایه ها رو میتونید میخ کنید.
    دربهای جوبی که داخلش رو با خمیر فوم مایع پر کرده باشند بهتره.

15. persian-mo

persian-mo عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    تایلهای اکوستیک
    قیمتشون چقدره؟
    از کجا می تونم تهیه کنم؟ منظورم اینه که چیز تخصصی هستش و فقط فروشگاههای تجهیزات استودیو دارند ؟ که اگه اینطور باشه فکر نمیکنم تو شهر ما پیدا بشه( نجف آباد). و اگه جاهی دیگه میتونم پیدا کنم چه فروشگاه هایی یا چه تولیدی هایی. اگه هم غیر از فروشگاه تخصصی جایی نیست میتونم چیزی شبیه بهش پیدا کنم یا اینکه بسازم خودم ( اگه آره چیا لازم داره)
    عکسی ازش دارید؟

یه دنیاسپاس

16. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    قیمتشون متری هستش و تو کارتنش هم 12 عدد ازشون هست به ابعاد 60 در 60 سانت.
    مدلهای اون هم مختلفه که بر مبنای قدرت جذب و چگالیشون درجه بندی میشه. شما که فکر کنم نزدیک اصفهان هستید پس تو اصفهان شهر به اون بزرگی بعیده گیر نیاد.

17. persian-mo

persian-mo عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    ممنون
    میشه رنج قیمتش رو هم بفرمایید؟ هر کارتنش چقدره؟

18. abbas qashqai

abbas qashqai عضو سایت

امتیازات:
    +111 / 0 / -0
    نرم افزار:
    متری حدود 10 هزار تومان
    البته همونطوری که آقای محبی گفتند چند نمونه داره

بارگذاری...