درخواست راهنمایی برای ضبط صدا در منزل

شروع موضوع توسط Khafanovich ‏29/6/10 در انجمن Recording ( ضبط صداها )

تاپیک درخواست راهنمایی برای ضبط صدا در منزل تالار Recording ( ضبط صداها ) در persian-music.org.

1. Khafanovich

Khafanovich عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    با سلام خدمت دوستان :
    یکی از دوستان نرم افزاری مذهبی رو به ما سفارش دادن که قراره روی گوشی موبایل اجرا بشه.
    این نرم افزار قابلیت پخش صوتی یکسری احادیث رو باید داشته باشه.
    بنا به دلایلی حتما باید از فرمت amr استفاده بشه
    ( توضیح : amr یک فرمت بسیار فشرده است که برای ضبط صدا در گوشی ها بکار میره ، کیفیت این فرمت نسبتا پایینه ولی حجمش فوق العاده است،مثل صدایی که تو تلفن میشنوید هست ،از این فرمت در رکوردر صدا در گوشی ها استفاده میشود) .
    قرار شده ما محتوای صوتی رو تهیه کنیم.
    قسمتی از محتوا را در استودیو ضبط کردیم و سپس تبدیل به amr کردیم کیفیت صدا خوب بود.
    همین کار رو با یک میکروفون فراسو در منزل انجام دادیم و فایل مربوطه رو به amr تبدیل کردیم.
    خوب 2 فایل amr بدست آمد یکی منبع فایلش ،صدای ضبط شده در استودیو بود ، و دیگری منبع فایلش صدای ضبط شده در منزل و با تجهیزات ابتدایی بود.
    نتیجه : دو فایل amr نود درصد یکسان بودند. تنها تفاوت در این 1 مورد بود.
    حرف سین در سیستم خانگی پس از تبدیل به amr بسیار نویز دارد و تیز است ، در حالیکه صدایی که در استودیو ضبط شده این مشکل رو نداره.
    ( نکته : ما صدای ضبط شده در منزل رو فقط یک نویز گیری ساده کردیم )
    اگر بتونیم همین مشکل رو حل کنیم کلی در هزینه های ما صرفه جویی می شود.
    (دیگر هزینه استودیو نخواهیم داشت)
    آیا راهی دارد بطور نرم افزاری این مشکل را حل کرد.میشه گام به گام توضیح بدین.
    برای ضبط صدا به این صورت ( خواندن یک متن ساده مثل حدیث یا داستان ) چه میکروفونی پیشنهاد میدین؟

2. inferno

inferno مدیر تالار / مترجم تیم مدیریت مدیر تالار

امتیازات:
    +447 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase, nuendo, reason
    چندین راه رو می تونید امتحان کنید.
    1-پس از ضبط (اگه با نرم افزار ضبط می کنید) از پلاگین De Esser استفاده کنید که تا حجم زیادی این صدای "س" رو کاهش می ده

2- با اکولایزر هم می تونید فرکانس های high رو کات کنید و از شر صدای "س" خلاص می شید.

3- اگه تجهیزات ضبط خاصی ندارید در هنگام ضبط روی میکروفونتون یه جوراب مردونه پشمی بکشید. چون توی فرمت amr کیفیت خاصی انتظار نمی ره این کار تا حد زیادی جواب می ده

فعلا

3. Khafanovich

Khafanovich عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    با تشکر
    میشه مثلا بگید در audition چگونه این کار را انجام بدم
    من فایل ضبط شده رو باز کردم
    در قسمت افکت ها گزینه
    Filter And EQ رو باز کردم
    از کدام اکولایزر استفاده کنم؟
    درضمن این پلاگین مربوط به audition میشه؟
    از کجا باید بگیرم؟ تو خود نرم افزار نیست؟ ممنونم دوست عزیز

4. inferno

امتیازات:
    +447 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase, nuendo, reason
    کلا فرق نمی کنه. سیستم کار همه این افکت ها یکی هست.

توی ادوبی آودیشن دقیقا یادم نیست ببین گزینه ای به عنوان Graphic eq و یا parametric eq پیدا می کنی. فکر کنم همچین اسمی داشت. به هر حال هر کدومو که انتخاب کنی باز کارت رو راه می اندازه. توی فرکانس های 12000 به بالا باید بگردی . (یعنی سمت راست نمودار) باید تست کنی که صدای "س" روی کدوم فرکانسه و همونو کات کنی.

5. amir-roli

amir-roli عضو سایت

امتیازات:
    +64 / 0 / -1
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio, soundforge
    سلام دوست من.
    اول اينكه من خودم تو خونه ميكروفن چت دارم كه باهاش ميخونم و راضيم.نه تو حرف "س" نه تو حرف "پ" نه تو ... مشكلي نداره.
    دوم اگه ميخواي صداي "س" اذيتت نكنه توي ادوب اوديشن جاي افكتها برو به
    Amplitude and Compression\Synamic Processing
    بعد از قسمت effect preset گزينه De-esser light يا De-esser medium يا De-esser Hard رو بسته به نيازت انتخاب كن.هر سه تاشو امتحان كن هر كدوم بهتر بود رو انتخاب كن.
    در ضمن ميتوني ميكروفن رو كج بذاري يعني هسته ميكروفن روبروي دهنت نباشه انگار داري بغل هسته ميخوني.اميدوارم منظورمو درست گفته باشم
    موفق باشي

6. Hosamzadeh

Hosamzadeh عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, nuendo, wavelab
    دوست عزیزم گام اول باید ببینی تو فایل اصلی که ضبط میکنی مشکل سین داری یا این مشکل بعد از نویز گیری به وجود میاد؟
    اگر تو مرحله ی نویز گیری این مشکل به وجود میاد معلوم میشه که ربطی به استودیو رفتن یا تو خونه ضبط کردن نداره باید تکنیکهای نویز گیری رو تغییر بدی
    اگه تو نویز گیری هم مشکلی نیست احتمالا مشخصات فایلی که از استودیو تحویل گرفتین با فایلی که تو خونه ضبط کردی فرق داشته مثلا تو استودیو Wave 96KHz 24 Bits هست و لی تو خونه نهایتا میتونی Wave 44100Hz 16 Bits داشته باشی اون هم تازه کیفیتش خیلی از اونی که باید باشه پایین تره به علتهای متعدد.
    بعدش هم اگر این مشکل تو مرحله ی تبدیل به ای ام آر مشکل داری باید مشخصات فورمت رو بشناسی و تنظیمات درست رو انجام بدی که کمترین تخریب تو کیفیت حاصل بشه

7. Khafanovich

Khafanovich عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    آقا بسیار ممنونم با راهنمایی های شما دوستان عزیز مشکل اصلی سین حل شد.
    بیشتر هم با De-Esser .
    حالا یک سوال :
    برای انجام یک چنین کاری ( narration ) ساده چه میکروفون و تجهیزاتی رو پیشنهاد میدین.
    تو سایت سرچ کردم یکی از دوستان تصاویری مربوط به استودیو خانگی رو گذاشته بودند که در اون یک باکس اکوستیک بود و میکروفون رو در اون گذاشته بودند.
    اینم تصویرش
    http://www.voiceovertimes.com/2008/02/25/harlan-hogans-porta-booth-provides-mobile-studio-solution/
    از نظر مهندسی صدا چه راهکاری رو پیشنهاد میدین تا با حد اقل هزینه کیفیت رو بهتر کنیم.
    http://www.macworld.co.uk/education/news/index.cfm?newsid=26001&pagtype=samechandate
    این دستگاه دقیقا چه میکنه؟
    ممنونم

8. inferno

امتیازات:
    +447 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase, nuendo, reason
    بستگی داره چقد بخوای هزینه کنی. مهم ترین چیز.! چک کن ببین کارت صدات(که فکر کنم آنبورده) نویز نداشته باشه. اگه داره نویز می ده به میکروفونت فایده نداره. باید یه کارت صدای ساده بگیری.فکر نکنم بیشتر از 20-30 تومن بشه.

میکروفون هم از این میکروفون مداحی ها خوبه. اونم 20-30 تومنی می شه.یه مارکی هست که من استفاده کردم و کیفیت خوبی داد بهم zehn. ببین گیرت میاد. ارزونه. اگه زیاده از همون میکروفون هدست می تونی استفاده کنی.

بعدش می مونه که خوب رکورد کنی. واسه ی اینکه یه فضای خوب داشته باشی می تونی زیر پتو دیالوگ بگی. فضایی شبیه فضای آکوستیک بهت می ده. توی ساعت خلوت روز ضبط کن. صدای ماشین یا پرنده ها توی بعداز ظهر و شب کمتره. بعدش می مونه تکنیک های ضبط که مثلا پیک نداشته باشی، صداهای "پ" و "ش" کلا صدای پرتابی که به میکرفون می خوره رو حداقل یه جوراب بکش روی میک. یا با این خلقه های گلدوزی و یه جوراب زنانه می تونی یه پد اورجینال بسازی. و سپس درست از افکت های نرم افزاری...

در خدمتیم.

9. Khafanovich

Khafanovich عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    آقا بسیار ممنونم
    این باکسی که آکوستیک شده ( لینک تصویر رو در بالا گذاشتم) چه مزیتی داره؟
    من میتونم تا 80 تومن پول میکروفون بدم...آیا درست کردن این باکس ها تاثیری داره؟ چه تاثیری؟
    یکی از دوستان با شونه تخم مرغ کار میکنه!
    ممنون میشم در مورد این تجهیزات فیزیکی و آماده سازی محیط منبع معرفی کنید.

10. amir-roli

amir-roli عضو سایت

امتیازات:
    +64 / 0 / -1
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio, soundforge
    دوست من شما واسه گفتن ديالوگ اصلا نميخواد خرج كني.با كارت صداي onboard و يه ميكروفن چت هم ميتوني كار كني.فقط مين بوردت زياد قديمي نباشه اگه قديميه بهتره يه كارت صداي معمولي بخري.ميتوني يه ميك shan مدل sh-380 بگيري 4 يا 5 تومنه.
    موفق باشي

بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. نویزگیری تو استدیو موسیقی

,
  2. آموزش ضبط در خانه