درخواست راهنمایی برای ضبط صدای سر صحنه فیلم

شروع موضوع توسط alirezazzz ‏24/9/13 در انجمن راهنمایی برای خرید قطعات

تاپیک درخواست راهنمایی برای ضبط صدای سر صحنه فیلم تالار راهنمایی برای خرید قطعات در persian-music.org.

1. alirezazzz

alirezazzz عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام به دوستان گرامی و اساتید. در حال حاضر من برای ضبط صدای سرصحنه (فیلمهای کوتاه و نیمه بلند با هزینه شخصی) یک میینی گان rode ntg-2 خریدم و با یه میکسر 4 کاناله یاماها(که از دوستم قرض می کنم) صدا رو میدم به لپتاپ و با sound forge ضبط میکنم.
    به دلیل بی کیفیت بودن کارت صدای لپتاپ و کاهش پهنای باند در تبدیل به ورودی هدفونی حس می کنم کیفیت افت میکنه و خیلی هام داره.
    برای این کار چه پیشنهاد کم هزینه ای دارین؟ استفاده از لپتاپ ناگزیره چون باید سیستم سیار باشه. باید از کارت صدای اکسترنال استفاده کنم؟ یا یه میکسر ارزون که رم بخوره؟ یا پیشنهاد دیگه ای دارین؟
    لطفن راهنمایی کنید بنده را.

2. Ramtin Shabanian

Ramtin Shabanian مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,094 / 3 / -3
    پاسخ : درخواست راهنمایی برای ضبط صدای سر صحنه فیلم

اصلا شما به میکسر نیازی ندارید.
    یک کارت صدا با 2 ورودی یا 4 ورودی میتونید تهیه کنید و با کیفیت قابل قبول با همین میکروفونی که دارید کار ها رو صدا برداری کنید.

3. alirezazzz

alirezazzz عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:

مطمئنید؟ آخه خیلی جاها من با میکسر گین رو کم می کنم خیلی بهتر میشه و «هام» کمتر میشه. اگه نباشه صدا با هام ضبط نمیشه؟ بعد اینکه کارت صدای usb بگیرم باز هم باید با نرم افزار ضبط کنم؟ سازوکارش چطوریه؟

4. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,208 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge

با اجازه از استاد عزیز Rash،

دوست من، همه ی ساند کارتها مجهز به کنترل Gain هستند. حتی در بعضی ها، Gainشون رو از طریق نرم افزار خودشون در لپ تاپ میشه کنترل کرد.
    البته که کار ریکورد رو نرم افزار باید انجام بده. ساند کارت فقط یک کانورتور سر راه میکروفون شماست.

5. alirezazzz

alirezazzz عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:

جالبه! نمی دونستم. ممنون. فقط چه مدل و مارکی رو برای کار من پیشنهاد می کنید که هم هزینه زیادی نداشته باشه و هم ورودی xlr داشته باشه که بتونم میکروفونم رو بهش وصل کنم؟ در زمینه کارت صدا زیاد سر رشته ندارم ممنون میشم کمکم کنید.

6. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,208 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge

برندهای متنوعی توی بازار هست عزیز. من نمیدونم چقدر میخواید هزینه کنید، ولی فکر میکنم فاکتور "پرتابل بودن" برای کار شما مهمتر از فاکتور "هزینه" باشه.

7. alirezazzz

alirezazzz عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:

بله ولی همه کارتهای صدای «اکسترنال» پرتابل هستند دیگه! میشه حداقل چند برند رو بگید ؟ مثلا m-audio این چیزی رو که من میخوام داره؟ چند مدل روی سایت دیدم هیچکدوم xlr نمیخوردن. (لطفن راهنمایی کنید چون می ترسم برم جمهوری طرف هر مدلی که دلش خواست و از نیاز من بیشتر بود قالب کنه بهم.)

8. nkaq

nkaq Gold User

امتیازات:
    +941 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, protools, reason

M-Audio Fast track MKII

9. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,208 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge

نه عزیز جان، ساند کارتها همه شون که پرتابل نیستند! اینها رو ببین:

درخواست راهنمایی برای ضبط صدای سر صحنه فیلم-1255004867-49172800.jpg

درخواست راهنمایی برای ضبط صدای سر صحنه فیلم-products_fireface_ufx_1b.jpg

اینها در رَکهای استودیویی ثابت نصب و استفاده میشن.

اگه صدای مونو فقط بخوای بگیری، موردی که دوستمون nkaq معرفی کرده بودند (mbox mini) خیلی عالیه. ولی اگه پرتابل با دوتا ورودی XLR نیاز داشته باشی، فکر میکنم M-Audio Fast Track Pro برات مناسب باشه. قیمتش هم پایینه و همه جا گیر میاد.

10. akhavan

akhavan کاربر با تجربه عضو سایت

شغل :
    Teacher
    امتیازات:
    +2,537 / 1 / -3
    نرم افزار:
    logic

کسی که قصد داره یک کاری مثل صدابرداری سر صحنه رو انجام بده بهتر هست قبل از شروع به کار پلن کاری خودش رو قبل از انجام ترسیم کنه و تجهیزات مورد نیاز خودش رو انتخاب کنه و پیش بینی همه چیز رو قبل از شروع به کار انجام بده.

به عنوان مثال : چقدر زمان برای ضبط لازم هست ؟ ایا در صورت وقفه در طول پروژه باطری بکاپ نیاز دارید ؟ منبع برق در دسترس موجود هست ؟ چند نفر دستیار مورد نیاز هست ؟ چه صداهایی با چه منابعی موجود هست ؟ چه صداهایی باید مستقیما رکورد شوند و چه صداهایی رو میبایست از ارشیو استفاده کرد ؟ چند میکروفون و در چه نوعی مورد نیاز هست ؟

مجموعه پاسخ های این سئوالات به شما کمک میکند تا بتونید یک برداشت خوب داشته باشید.

یکی از راههای نسبتا ارزون ( البته در صوروت موجود بودن لپ تاپ) خرید کارت صدا هست.

ولی برای روش حرفه ای ضبط سر صحنه فیلمبرداری به چند روش عمل میکنند. که نسبتا بهتر و کم دردسرتر و حرفه ای تر هست.

1- استفاده از سیستم های ضبط به همراه کنسول و... مثل همین کامپیوترهای شما در سینه موبیل یا اتاق تدوین که در پروژه های بزرگ مثل سریالها یا فیلم های سینمایی یا کنسرتها از اون استفاده میکنند. در اینجا حتی میتونید دیوایسهای رک هم داشته باشید و با استودیوی صدابرداری تفاوت آنچنانی نخواهد بود.
    درخواست راهنمایی برای ضبط صدای سر صحنه فیلم-Sound-Devices-Ronan-Hill-Game-of-Thrones-cart.jpg
    درخواست راهنمایی برای ضبط صدای سر صحنه فیلم-Sound-Devices-Ronan-Hill-Game-of-Thrones-cart-closeup-300x202.jpg
    درخواست راهنمایی برای ضبط صدای سر صحنه فیلم-CreaTV-Granite-1000-JPEG-300x200.jpg

2- استفاده از رکوردر پرت ایبل :

2- الف) نوع هندی ( دستی ) :
    این رکوردر فراگیرترین روش ضبط هست . به اندازه یک کف دست هست و معمولا کیفیت خوبی دارند. دارای ورودی XlR بصورت مونو یا استریو به همراه فنتوم پاور هستند
    همچنین دارای 1 تا 2 میکروفون خوش کیفیت ( در بعضی از مدلها دارای 4 میکروفون آنبرد ) هستند که معمولا به شکل X-Y در قسمت بالای اون ( هد ) قرار گرفتند.
    خروجی هدفون برای مانیتورینگ و...
    هزینه ای که برای خرید میپردازید باتوجه کارکرد وطول عمر باطری تقریبا برابر با لپتاپ منطقی تر هست.

{username}-{filename}
    مدلهای معروف :
    Zoom H4n Handy Recorder 270$
    Zoom H6 Handy Recorder 400$
    TASCAM DR-40 200$
    TASCAM DR-100mkII 329$
    Roland R-26 500$

2-ب) نوع پیشرفته :
    با چند ورودی و امکانات بیشتر مثلا 4 ترک به همراه افکت و... که در حال حاضر مدلهای برندی مثل Tascam در سازمان و همچنین در اکثر سریال ها و مجموعه های تلوزیونی استفاده میشود.

{username}-{filename}

TASCAM HD-P2 1000$
    Roland R-44-E 1100$
    Superscope PSD410

3- استفاده از میکروفون های دوربین که با استفاده کمراشو میتوان اون رو بر روی دوربین تعبیه کرد و بصورت مستقیم روی فیلم صداگزاری کرد که البته فقط برای فیلمبردار ها مناسب هست و در مصاحبه ها و ضبط خبر استفاده میشود.

{username}-{filename}

اگر نیازی به ورودی های زیاد ندارید یک مدل ارزون رو تهیه کنید و استفاده کنید . مثل Zoom H4n Handy Recorder حدود یک میلیون تومن هست.

این روش به مراتب بسیار بهتر از بردن لپتاپ سر صحنه هست .
    دوستان من معمولا یا اجاره میکنند یا از سازمان امانت میگیرند یا اینکه هرچند وقت یک بار یک مدل جدید میخرند و میفروشند .
    موفق باشی.

11. alirezazzz

alirezazzz عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:

بله به نظر خودم هم کارم با zoom h4n کاملن راه میفته ولی قیمتش یه کم بالاست (1,200 هزارتومان) فکر کنم به صرفه تر اینه که کارت صدا تهیه کنم.
    در ضمن بسیار ممنونم از راهنمایی کامل شما.

بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. میکرفن برای صدابرداری سرصحنه