درخواست راهنمایی برای شروع گیتار

شروع موضوع توسط N@staran ‏3/10/11 در انجمن گیتار

تاپیک درخواست راهنمایی برای شروع گیتار تالار گیتار در persian-music.org.

1. N@staran

N@staran عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    studio_one
    سلام به همگی
    من خیلی وقته گیتار خریدم مدلش Alhambra 1c
    ولی وقت نشد برم کلاس
    اول میخواستم برم کلاس و کلاسیک یاد بگیرم ولی نشد
    بنا به دلایلی نمیتونم برم کلاس و دلمم نمیخواد کسی بیاد و تو خونه بهم آموزش بده از اونجایی که کاریو ک دوست داشته باشم هر چقدرم سخت باشه از پسش بر میام
    میخواستم بدونم میتونم خودم یاد بگیرم؟
    و اگه بخوام شروع کنم باید چه کتابی یا چه برنامه ای رو بگیرم؟
    و اینکه اگه من اول با کلاسیک شروع کنم بهتره یا با پاپ و بعدش کلاسیک کار کنم؟
    خیلی ها میگن چون کلاسیک طول میکشه آدم زده میشه و بهتره که با پاپ شروع کنه و بعد کامل کلاسیک کار کنه؟
    ممنون میشم راهنماییم کنید

2. Sully

Sully عضو سایت

امتیازات:
    +147 / 0 / -0
    نرم افزار:
    reason
    من فقط در مورد کلاس بگم اگه واقعا عاشق سازت و موسیقی باشی و درست و اصولی تمرین کنی هیچ احتیاجی به کلاس و استاد نداری.
    اولش بگم که من از تعریف از خود خیلی خیلی بدم میاد، فقط برای انگیزه دادن اینارو میگم.
    من الان چندین ساز می زنم : گیتار الکتریک،گیتار بیس و پیانو به طور حرفه ای ، درام و گیتار اکوستیک و کیبرد در حد رفع نیازم و نه خیلی حرفه ای! الان 22 سالمه و از 10سالگی موسیقی رو شروع کردم و تا حالا حتی پیش یک استاد هم برای هیچ کدوم نرفتم،فقط تو 10 سالگی تئوری موسیقی رو از یک استاد تار و سه تار! که داییم بود یاد گرفتم و با گیتار بیس و بعدا پیانو شروع کردم.
    اینارو گفتم واسه کسایی که فکر می کنن بدون استاد نمی شه، البته اینم بگم درست و اصولی تمرین کردن مهمترین چیزه، و منابع خوب. مثلا من الان تو گیتار الکتریک پیکینگ خودمو اصولی تر ودرست از خیلی کسایی می بینم که سالها تحت اموزش بودن.
    راجع به منابع اموزشی هم دوستان اکوستیک و کلاسیک زن بیشتر می تونن راهنمایی کنن.فقط تاکید کنم دونستن کامل تئوری موسیقی لازمه ی یک نوازنده ی خوبه.
    فقط یادت باشه همه چی بر می گرده به خودت، فقط خودتو خودتو خودت.
    موفق باشی.

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  3. Shank

Shank Banned

امتیازات:
    +677 / 0 / -1
    نرم افزار:
    flstudio
    سلام...
    من هم نظرم رو بگم خدمتتون...
    1 الهمرا برند خوبیه و ساز هاش برای شروع منایب هستن به شرطی که ساز سالم باشه...اگر هم سرپا نیست با یه کم خرج میتونید آمادش کنید...
    2 من خودم اعتقاد دارم که برای یادگیری اصولی استاد بهتره...من یه رفیقی داشتم که بعد از 10 سال تمرین و حتی اجراهای زیرزمینی وقتی که رفت پیش استاد یغمایی کاملا دچار سردرگمی شده بود و میگفت که من دوباره باید برگردم یه جاهای خالی تو نوازندگیم رو پر کنم...
    3 برای شروع توسط خودتون(در صورتی که اصلا امکان استاد نیست...
    کتاب progressive guitar method برای شروع با پیک و کتاب از نواختن گیتار لذت ببرید برای شروع با پنجه بهتون کمک می کنه...
    برنامه ی guitar pro هم میتونه کمک زیادی بهتون بکنه....
    4 در مورد سبک ها من نظر زیادی نمیدم و پاسخ به این سوالات رو به عهده ی اساتید میزارم :d اما 2 نکته به نظرم رسید که میگم...
    - بهتره که یه مدت به یادگیری گیتار مشغول بشید تا کمکم بتونید سبکی رو که واقعا برای نوازندگی دوست دارید انتخاب کنید(ممکنه سبکی که دوست دارید گوش بدید رو برای نوازندگی انتخاب نکنید)
    -شما میگید که کاری رو که دوست دارید حتما انجام میدید پس فکر نمیکنم لازم باشه نگرن این باشید که زده بشیدیا این که فلان سبک چقدر طول میکشه یادگیریش ...
    (پ.ن این نظرات کاملا شخصی بود)
    موفق باشید...

4. Harmony

Harmony عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +581 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    اولا ورودتون رو به سایت خوش آمد میگم
    ببینید این مسئله بارها مطرح شده و بارها هم پاسخ داده شده.با یک مثال براتون توضیح میدم.شما بدون اینکه سر کلاس برید یه کتاب از رشته تخصصیه خودتون که قسمت زیادی هم کار عملی داره رو بردارید و شروع کنید به خوندن:
    1- از کجا مطمئنید که کار عملی که انجام میدید صد در صد درسته بدون اینکه دیده باشید که یه استاد به چه صورت این کار رو انجام میده؟
    2- فرض رو بر این میگذاریم که کار رو درست انجام میدید و مطالب رو کاملا درست متوجه میشید،آیا سرعت پیشرفتتون مثل موقعی هست که هر هفته میرید سر کلاس و لزوما باید درس رو برای یه زمان مشخص برسونید؟
    3- تمرینهایی که کتاب بهتون توصیه کرده رو برای کسی انجام میدید که کمبودهای احتمالی واشتباهاتی که شاید خودتون متوجهشون نمیشید رو بهتون گوشزد کنه؟
    ببینید هر نفر باتوجه به فیزیک بدنی و ویژگیهای روحی با نفر دیگه متفاوته پس در حین کار مشکلات متفاوتی سر راهش بوجود میاد و یک دستورالعمل کلی برای رفع مشکلات وجود نداره،پس اینجا استاد ماهر راه حل رو برای شما میگه و برعکس این قضیه ممکنه شما استعداد خاصی داشته باشید که یه استاد معتبر ماهر با شناخت این استعداد روند آموزشتون رو سرعت میبخشه و باعث کارآیی 100% تمرینات شما میشه.
    پس ببینید که بدون استاد(معتبر) اصلا یادگیریه خوب و مناسبی نخواهید داشت.مثالی که همیشه برای هنرجوها میزنم رو به شما هم میگم استاد مثل یه ذره بین میمونه که مشکلات و ظرافت های نوازندگی رو برای شما بزرگ میکنه و طوری نشونتون میده که به درک درست برسین.پس بهتون توصیه میکنم دچار غرور کذایی نشید که خودتون میتونید از پسش بر بیاید و هر طور شده سعی کنید زیر نظر یه استاد معتبر درس بگیرید که خیلی برای موفقیت موثره.
    ضمنا دوست عزیزمون salarhiv هم اگر یک تجدید نظر در مورد اعتقادشون کنن مطمئنا با این استعدادشون نتیجه بهتری خواهند گرفت.اگر سوالی مونده در خدمتم.
    پیروز باشید

5. Sully

Sully عضو سایت

امتیازات:
    +147 / 0 / -0
    نرم افزار:
    reason
    با این یکی گزینه موافقم ، سرعت عملکرد خیلی با استاد سریع تره و احتمال دلزدگی کمتر.چون سریعتر رشد میکنی.
    به خاطر همینم می گم که خوداموزی حوصله و عشق بیشتری می خواد.

مثلا یکی از کسایی که تو یادگیری گیتار الکتریک کمکش می کنم چند وقت پیش ازم پرسید استاد خودتون کی بوده، منم گفتم جویی ستریانی و استیو وای! چند دقیقه ای هاج و واج نگاه می کرد ولی به نظر من این یه حقیقته چون من تمام تکنیک های گیتار الکتریک رو واجرای صحیحشون با نگاه کردن به ویدیوهای بزرگان یاد گرفتم.تازه اونموقع ADSL نبود که یک شبه 10 تا کنسرت دانلود شه، باید از اینور اونور دنیا cd هاشون رو جمع می کردم.تکنیک هارو از یه بلد میپرسیدم و بارها بارها در اجراهای مختلف اینقدر جلو عقب می کردم تا بفهمم!!! بعدشم اینقدر تمرین می کردم تا بدون اشکال بزنم ضمن اینکه یه کسی که خوداموزی یاد می گیره باید تمرین متدهاشو چند برابر کنه.
    به خاطر همین می گم صبر زیادی می خواد خوداموزی، ولی استاد این تو یک جلسه و چندتا تمرین بهت یاد میده و اشکالاتو می گه،

ولی نظر شخصی من اینه که اگه به قبل هم برگردم بازهم به طور خوداموز شروع می کنم.چون بشخصه اینطوری راضی ترم.مخصوصا وقتی می بینم بعضی از الگوهای من تو نوازندگی مثل دیو ماستین تو گیتار و یانی در کیبرد و پیانو هم خوداموز بودن.

نسبت به بقیه ی گزینه ها هم نظری ندارم چون به نظرم خوداموزی در هر فرد جواب های متفاوتی می ده.

6. siavash78

siavash78 عضو سایت

امتیازات:
    +217 / 0 / -0
    نرم افزار:
    دوست گرامی اساتید نظر دادند و دیگر نظر من بی معنی محسوب میشود، اما یک مثال در ذهنم هست که باید بگویم خدمتتان...
    همان طور که با کتاب خوندن و فیلم فوتبال نگاه کردن نمیشود فوتبالیست شد (یا جراح مغز شد) در موسیقی هم به این زاحتی چیزی نمیشود شد مگر اینکه شانس بیاورید و بصورت اتفاقی هرز نروید. یعنی یک درصد کم وجود دارد که استعداد شما هدر نشود ولی درصد بسیار زیادی وجود دارد که استعداد شما هدر برود.
    من الان ۳۳ سال دارم، سازهایی که می نوازم شامل : تار ، ۳تار، ضرب و دف، کیبرد (مدت هاست البته نمی نوازم) آکارديون، ویولن کلاسیک، گیتار کلاسیک ، گیتار آکوستیک (کاونتری) ، ساکسیفون و ترومپت کلارینت و فلوت ریکوردر ، و الان هم گیتار الکتریک که تازگی شروع کرده ام.
    اما دلیل اصلی هرز رفتن من این بود که چون به دید اطرافیان از خودم نبوغ نشون میدادم و هر سازی بر میداشتم ۲ ماه بعد باهاش کنسرت میدادم خودم را بی نیاز از استاد میدیدم و ول کردن استاد همانا و چند ماه بعد متوقف شدن پیشرفت (از نوع واقعی ) همان.
    نتیجه اش هم این شد که یک کلکسیون دارم که توش از ساز سرخپوستی پیدا میشه تا زنبورک! همه شان یک دریا می نوازم ولی به عمق ۲ سانتی متر.
    حالا شما میخواهید راه ما را بروید بفرمایید. اما نتیجه اش مشخص است،
    ...
    ضمنا من به شما سبک جیپسی جز را پیشنهاد می کنم.

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  7. haxy

haxy عضو سایت هنرمند

شغل :
    ترمه
    امتیازات:
    +43 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, sonar
    نظر همه ی دوستان قابل احترامه

شما با استاد راحت تر و زود تر می تونید به نتیجه برسید
    ولی بی استاد هم می تونید همین راه رو طی کنید
    (بستگی به پشتکار شما داره)

اگه بخوام مثالی از بی استادی ذکر کنم
    بیشتر بچه های اینجا خیلی از چیز هارو توی زمینه های زیادی تجربی و بی استاد یاد گرفتن

شما به راحتی می تونید با نرم افزار Guitar pro خیلی از چیز ها رو یاد بگیرید

شما این نرم افزار رو دانلود کنید و از این تب ها (نت های اهنگ) که قبلا برای بچه ها اپ کردم استفاده کنید

Hana-Khanoom دانلود ● مرجع تخصصی آهنگسازان و خوانندگان ایران
    Tab Pack01 دانلود ● مرجع تخصصی آهنگسازان و خوانندگان ایران
    اینم یه سری اکورد برای کار های پاپ
    Chord Pack 01 دانلود ● مرجع تخصصی آهنگسازان و خوانندگان ایران

8. N@staran

N@staran عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    studio_one
    از همه کسایی که اومدنو نظر دادنو راهنماییم کردن ممنونم
    ولی من خیلی دلم میخواد که بتونم برک زیر دست استادیو کارو اصولی یاد بگیرم ولی چیزی که هست نمیتونم مشکل این نیست که استاد خوب پیدا نمیکنم یا اینکه هزینش زیاده مشکل اینه که برای من سخته حالا وارد جزییات نمیشم
    میدونم که ممکنه هرز برم یا اینکه گیج بشم یا هر چیز دیگه ولی من میخوام برای دل خودم بزنم چون آرومم میکنه
    حالا اگه میشه و با این جزییات بهم کمک کنید ممنون میشم

با گفته هاتون کاملا موافقم ولی همونطوری که گفتم درحال حاظر کلاس رفتن برام یه کم سخته
    و در ادامه باید بگم مثالی که برام زدید دقیق واقعیت خود من بود من عاشق رشته خودم یعنی معماری بودم از همون دوران دبیرستان کتابای اسکیس و راندو و طراحی داخلی و ... میخوندمو کار میکردم و نتیجه خوب این مسئله این بود که الان با اینکه ترم 3 کاردانی معماری هستم ولی بچه های کارشناسی اگه وقتی برای انجام کاراشون نداشته باشن کارشونو به من میدن تا براشون انجام بدم و برام یه تجربه هم میشه
    من اصلا نمیخواستم تعریف کرده باشم ولی میخوام بگم کار نشد نداره
    من واقعا دلم میخوااد ساز بزنم البت اگه زمان باشه
    بازم ممنون که راهنماییم کردید

ممنونم از کمکتون
    من هم برنامه و هم تب ها رو دانلود کردم
    اگه یه کم کمکم کنید تا راه بیوفتم ممنون میشم

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏4/10/11
  9. siavash78

siavash78 عضو سایت

امتیازات:
    +217 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ببینید، درسته که خیلی از چیزها رو همه تجربی یاد میگیرن ولی اون تجربه فقط به عنوان یک مکمل به نظر من خوبه. مثلا شما اگر یک تکنیک وا از استادتان یاد بگیرید می توانید بروید همه کلیپ های گیتاریست های مشهور و آموزش ها شون رو هم دانلود کنید و آنها را به عنوان مکمل یاد بگیرید. در هر صورت حتی اگر هم بنا بر خودآموزی باشه دست کم باید یک متد مقدماتی زیر نظر استاد کار بشه.
    البته اگر هدف فقط چندتا سویپ و آرپژ و اینها باشه و کسی اینا رو بزنه خودش رو نوازنده بدونه، نه. .
    ...
    یک نکته هم دقت کنید. دیدن موسیقی از نزدیک خیلی تاثیر داره. در کشورهای غربی مثلا آقای ایکس شب میره توی یک کلابی چیزی ، میشینه نوازندگی گیتاریست ها رو میبینه. این خودش یک کلاسه. ۱۰ بار ببینه، قدرت تشخیص اش بالا میره.
    یه نکاتی هم توی نوازندگی هست که ممکنه خودتون متوجه نشید. مثلا من هر کاری را که در گام های مینور بود اجرا میکردم یک تم ایرانی پیدا می کرد. اگر مثلا مینشتم کمی در سبک جز و در گام مینور هارمونیک کار میکردم همه فکر می کردن دارم در دستگاه همایون سه تار میزنم! شدیدا نوازندگیم لهجه دار بود.

یک بدی دیگه هم بی استادی داره، آدم ناخودآگاه میشینه تمرین ها رو گلچین می کنه. یا تکنیک ها رو، در برخی (که دوست داره) حرفه ای میشه و در برخی تکنیک ها در حد صفر باقی می مونه.

یک نکته بسیار مهم هم هست، آدم وقتی امتحان آیلتس میده، اگر برای ۸ خونده باشه میشه ۷. یعنی کمتر از آنچه در خونه تست میزده میگیره. چون شرایط محیطی تغییر می کنه و ...
    شما یک فطعه را در منزل مثل آب خوردن میزنین ولی وقتی میرین پیش استادتون (یا حتی استادتون میاد خونه شما) میبینید ۶۰ درصد آنچه در خلوت کار می کردید هم ازتون بر نمیاد. این ها خیلی مهم هستن به نظر من.

البته باز هم به هدف آدم مربوطه. وقتی یک نفر هدفش اگه یه روز بری سفر توی جشن تولد باشه، خب دیگه مشکلی نیست.

Rock on!

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  10. N@staran

N@staran عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    studio_one
    مرسی نکته های جالب و مفیدی بود
    ولی از اینکه بدون استاد یاد بگیرم نا امید شدم رفت
    و اینم باید بگم که ساز برای من اولویت اولم نیست من فقط میخوام به قول شما آماتور و برای سفر و دل خودم بزنم
    من فقط میخوام یه کم سرگرمم کنه

11. siavash78

siavash78 عضو سایت

امتیازات:
    +217 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ببینید، آماتور که همه آماتور هستند فقط کسایی که از این را درآمد دارن حرفه ای هستن (بنا به تعریف کمیته ملی المپیک!) اما آماتور هم باید درست کار کنه. چون کم کم توقعتان بالا میره و خواهان این میشین که قطعات را با سوناریته بالاتر اجرا کنید و ....
    چون بحث کلاسیک و این مسایل را پیش کشیدید من عرض کردم حتما اصولی کار کنید. اما برای آکورد گرفتن و اگه یه روز بری سفر خوندن فکر نمی کنم ۴ جلسه بیشتر کلاس بخواین. بقیه شو از نت و یوتیوب می تونین ببینین.
    دیگه خودتون حساب کنید این اندازه شما رو اقناع می کنه یا نه؟
    پایدار باشید.

12. Light

Light تیم مدیریت وبمستر

شغل :
    آچار فرانسه
    امتیازات:
    +6,485 / 3 / -1
    نرم افزار:
    cubase
    نمی دونم چرا ما دوست داریم همه چیز رو سخت بگیریم، مزیت هایی زیر نظر استاد بودن بسیار زیاده اما استاد همه چیز نیست
    منم ساز رو بدون استاد شروع کردم علاقه و تمرین مهمترین عامل برای افرادی مثل ماست
    درس های تئوری رو از همین سایت می تونید شروع کنید بسیار روان توضیح داده شدن کتاب ها و آموزش های تصویری زیادی در مورد گیتار وجود داره که می تونید تهیه کنید
    مطمئن باشید اگر زیاد تمرین کنید به چیزی که می خوایید می رسید

دوستان مسلما هرکسی که قصد داره یک ساز رو یاد بگیره هدفش نوازنده حرفه ایی یا آهنگساز شدن نیست
    نباید کسی رو دلسرد کنیم هرکسی موانع مختلفی سر راهش هست

13. N@staran

N@staran عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    studio_one
    ممنون از نظرتون
    میشه بگید درسای تئوری رو از کجای سایت میتونم پیدا کنم
    ممنون میشم کمکم کنید

14. Sully

Sully عضو سایت

امتیازات:
    +147 / 0 / -0
    نرم افزار:
    reason
    دقیقا ایشون حرف دل منو زد، من خودم به این عزیز هم پیام دادم که دلسرد نشو چون واقعا این حسو کردم که دلسرد شده.
    البته هدف همه ی دوستان کمک کردنه و این نظراته که متفاوته.ولی دوستان بیاین اگه کسی هست که نمی تونه یا دلش نمی خواد کلاس بره براش محیطی بهتر از کلاس رو مهیا کنیم.یادمون نره دیگه الان تو شرایطی زندگی می کنیم که همه چیز اسون شده.
    هیچکس نباید از زیبایی موسیقی به هر دلیلی بی بهره بمونه.

15. siavash78

siavash78 عضو سایت

امتیازات:
    +217 / 0 / -0
    نرم افزار:
    اگر نظر من باعث دلسردی دوستمون شده همین جا ازیشان و از بقیه پورش میخوام.
    دلیل اصلی مطلبی که عرض کردم دلسرد کردن و سخت کردن نیست.
    من منزل هر کس که میرم میبینم یک گیتار توی دکور داره ولی شاید به ندرت کسی باشه که راه رو رفته باشه و ادامه داده باشه.
    به هر حال یک ایراد هم فکر می کنم در نگاه ما ایرانی ها نسبت به موسیقی باشه، ما موسیقی را امری جدی حساب نمی کنیم. این مساله ریشه در تاریخ ما داره. من سعی می کنم به همه گوشزد کنم که موسیقی مساله ایست جدی، نه فان.
    من اینذور فکر کردم که دست کم در شروع کار به دلیل شوق و اشتیاق بیشتر ، بهتره آدم کلاس بره که بعدا بتونه اگر مشکلاتی هم داشت و نتونست کلاس رو ادامه بده ، خودش به تنهایی کارش رو دنبال کنه.
    این بود دلیل تاکید من. باز هم متاسفم اگر نظرات من باعث دلسردی شدن.

16. Shank

Shank Banned

امتیازات:
    +677 / 0 / -1
    نرم افزار:
    flstudio
    سلام...
    من هم به شدت از ایشون عذر خواهی می کنم اگر باعث دلسردی شده باشم...
    من فقط میخواستم که راه رو جوری به دوستمون نشون بدم که بتونن راحت تر و اصولی تر به هدفشون برسن و اینجور نشه که بعد از یه مدت خود آموزی دچار این توهم بشن که شاید استعداد ندارن...چون که افراد تازه کار مثل بنده شدیدا حساس هستن و ممکنه بعدها و در حین تمرین دچار دلسردی بشن...
    به هر حال ما قصدمون خیر بوده دوست عزیز معذرت میخوام من هم...
    موفق و سربلند باشید.....

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  17. haxy

haxy عضو سایت هنرمند

شغل :
    ترمه
    امتیازات:
    +43 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, sonar
  18. sarakimi

sarakimi عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    کمک کنین

درود دوستان نمی دونم جای سوالم اینجاست یا نه من یه دانش آموز سوم راهنمایی ام
    1-این سن واسه شروع گیتار چه طوره با توجه به این که من (متاسفانه)تو مدارس استعداد های درخشانم و حجم دروس زیاده
    2-اگه بخوام شروع کنم با چی شروع کنم ؟ چه سازی بخرم ؟بودجه حداکثرش دیگه 150 -170 اونم با شرط معدل خلاصه لطف کنید اطلاعات بدید در حد سنم .مرسی

19. Ahmad-Paya

Ahmad-Paya عضو سایت

امتیازات:
    +50 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, nuendo, wavelab
    سلام

[QUOTE(تو مدارس استعداد های درخشانم [/QUOTE]

دوست عزیز این که خیلی عالیه پس چرا اینقدر ناراحتیd

پیشنهاد می کنم با یک آدم وارد برای خرید برید با توجه به بودجه تون یه ساز سالم بردارید و در کنار درس ساز هم بزنید

موفق باشید

20. Hamed_abdollahi

Hamed_abdollahi عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +356 / 1 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio, nuendo, StudioOne
    سلام....... به نظر من همراه با تئوری موسیقــــــــــی وسلفـــــــــژ باشه خیلی.................

بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. آموزش گیتار چقدر طول می کشد

,
  2. مدت زمان آموزش گیتار

,
  3. برای یادگیری گیتار باید از کجا شروع کنیم

,
  4. چند وقت میشه گزتار یاد گرفت,
  5. آیا میشود در خانه گیتار یاد گرفت,
  6. گیتار رو از کجا شروع کنم,
  7. ایا میشود گیتار را بدون کلاس رفتن اموخت,