درخواست راهنمایی برای شروع آهنگسازی

شروع موضوع توسط electro ‏23/12/11 در انجمن آرشیو مطالب قدیمی

تاپیک درخواست راهنمایی برای شروع آهنگسازی تالار آرشیو مطالب قدیمی در persian-music.org.

1. electro

electro عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام بچه ها اساتید عزیز. میخوام با همه رک باشم خواهشا شما هم با من رک باشید و اگر کمکی از دستتون بر میاد به من بکنید.. من 23 سال سن دارم از بچه گی 12-13 سال داشتم با واکمن و کاست خور که اون موقع عشق آهنگ های سندی بودم بزرگ شدم. اما به دلایلی از اون چیز هایی که میخواستم بهشون برسم واقعا دور شدم تا این 1 سال اخیر که خودم رو پیدا کردم و از رو علاقه شدید به موزیک گفتم برم سمت یادگیری موسیقی اما تا همین الان موقعیتش و زمانش برام فراهم نبود.. به هر حال الان میخوام بدونم اول اینکه برام دیر نیست واسه یادگیریه اهنگسازی؟ دوم اینکه از کجا شروع بکنم؟ با کدوم نرم افزار ها شروع بکنم بهتره؟ من همه مدل سبک رو دوست دارم اما بیشتر سبک های هاوس و ترنسی که ملودی توش زیاد باشه و به دل بشینه! 8سالی هست گیتار کلاسیک دارم اما هیچ وقت تمام تلاشم رو نکردم که درست حسابی یاد بگیرمش! به دلایلی واقعا نمیشد هرچند علاقه چندانی هم به گیتار نداشتم. با یه اهنگساز نیمه حرفه ای که صحبت کردم گفت گوش موسیقی خوبی داری چون موزیک زیاد گوش دادی. من الان میخوام بدونم اول اینکه واسم دیر نیست؟ میدونم که موفق میشم شک ندارم چون به هر چیزی که خواسنم رسیدم تا الان البته بیشتر چیزا. به نظر شما از کجا شروع کنم؟ من گیتار رو چند تا آکورد بیشتر ازش بلد نیستم یه جورایی هم بهم حال نمیده خب اما میخوام تمام تلاشم رو بکنم که آهنگسازی رو یاد بگیرم. چکار کنم؟ راه چاره ای به من نشون بدید لطفا . من و خانواده شزایط آن چنانی هم نداریم که کلی پول کلاس تئوری و .... بدم اما میتونم کتاب و دیوی دی اموزشی ها رو بگیرم مثلا آموزش کیوبیس که فارسی و تصویری هم هست یه جا دیدم لول 1 بود گفت 12000 تومان. چکار کنم خواهشا هم با من رک باشید هم واقعیت رو به من بگید بدجوری فکرم درگیر این جریان هستش وقتی میبینم این همه علاقه دارم و شرایطم طوری نیست که برم اینور اونور کلاس آهنگسازی و ساز واقعا از تو داغون میشم. ببخشید طولانی شد لطفا راهنماییم کنید

2. reza70

reza70 عضو سایت

امتیازات:
    +258 / 0 / -1
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, flstudio
    سلام دوست من ......

يه اصطلاحي هست مي گه كه براي يادگيري و شروع هيچ وقت دير نيست مهم خود ما هستيم كه چطور و با چه روالي شروع كنيم ...
    شخصي بود تا 15 سالگي درس نخونده بود و سر كلاس و اينا نرفته بود بالاخره توي 15 سالگي ميره نهضت سواد آموزي و درسش رو مي خونه الان شده متخصص قلب و عروق ..
    پس دير نيست ولي تلاش رو بايد بيشتر بكنيد ..

خب اولين مرحله توي آهنگسازي اينه كه حداقل يه ساز رو ياد بگيريد كه بتونيد ساز بزنيد و ملودي هايي رو كه دوست داريد بزنيد .. و لازم و اجباره كه بلد باشيد .. پيشنهاد مي كنم كيبورد رو ياد بگيريد كه خيلي بدردتون مي خوره البته گيتار هم همينطور مي تونيد ياد بگيريد فرقي نداره مهم اينه ساز رو ياد بگيريد ولي رفته رفته كه قدم هاتون رو برداشتيد متوجه ميشيد كه به كيبورد نياز خواهي داشت براي آكورد گيري و اينگونه مسائل

مرحله بعد تئري موسيقي هستش كه بايد بلد باشيد اگه بلد نباشيد چها چوب كار تو دستتون نيست و به گدار به آب دست ميزنيد ..

از اينجا به تئوري موسيقي مي تونيد دسترسي داشته باشيد تقريبا جامع هستش و اساتيد سايت لطف كردن همه چيز رو تا حد ممكن گفتن و سوال و پرسش شده ..
    تئوری موسیقی تکمیلی

از اينجا هم مي تونيد هارموني رو ياد بگيريد
    مبانی هارمونی

حالا بعد از اينكه اين دو مرحله رو پشت سر گذاشتيد مي تونيد نرم افزار مورد نظرتون رو انتخاب بكنيد ..
    اين تاپيك رو بخونيد
    https://www.persian-music.org/170-مفهوم-daw-و-آشنایی-با-نرم-افزارهای-آهنگسازی.html

شما با توجه به راحت بودنتون با هر نرم افزاري مي تونيد انتخاب بكنيد و كار بكنيد مثل كيوبيس و اف ال نئوندو و و و و و و...
    ولي پيشنهاد من اينه براي شروع كار از اف ال استفاده بكنيد چون User Friendly ( كار بر پسند ) بودنش ميتونه خيلي خوب باشه واسه استارت ..
    بعدش رفته رفته ميتونيد با تمرين و تمرين به اوني كه مي خواييد برسيد ..
    موفق باشيد

• خوشم اومد خوشم اومد x 5
  3. electro

electro عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    واقعا ازت ممنونم که واسه من وقت گذاشتی. ببینید من میتونم گیتار رو بفروشم و کیبورد بگیرم و حتما این کار رو خواهم کرد اگر پول جور نشه کیبورد بخرم.. تئوری موسیقی رو هم حتما از اول تا آخرش رو یاد میگیرم مشکلی نداره! اما به نطر شما کیوبیس محیط نرم افزارش بهتر و راحت تر نیست واسه منی که تازه کارم؟ اینو یکی به من میگفت میخوای شروع بکنی برو سمت کیوبیس

4. reza70

reza70 عضو سایت

امتیازات:
    +258 / 0 / -1
    نرم افزار:
    واسه كيبورد به نظر شخصه من تصميم خوبيه ...
    ولي واسه نرم افزار من نظر شخصيمو با توجه به اوني كه گفتين اول راهينو اينا گفتم ديگه انتخاب برنامه دست خودتونه كه با محيط كدوم برنامه راحتتريد ..

كل برنامه هاي هدف و كارايي مثل همن ولي يكمي گرافيك و ظاهرشون و كمي بالا پايين امكاناتشون فرق داره ..
    به نظرم اول اف ال رو يه مدتي شروع بكنيد بعدش سراغ كيوبيس بريد

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  5. electro

electro عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    باشه حتما کارایی رو که گفتی رو انجام میدم! باز هم ازت ممنونم به خاطر راهنمایی هات انشا الله موقعیت بشه یه جورایی جبران کنیم

6. reza70

reza70 عضو سایت

امتیازات:
    +258 / 0 / -1
    نرم افزار:
    خواهش مي كنم دوست من ..

ايشالله كه موفق باشي ...
    اگه باز سوالي بود حتما بپرسيد تا منو دوستان ديگه اگه در توانمون حتما جواب خواهيم داد ..
    موفق باشيد
    يا علي

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  7. mo-hammad

mo-hammad عضو سایت

امتیازات:
    +569 / 0 / -1
    نرم افزار:
    adobeaudition
    سلام - اگر كسي به شما گفته براي شروع از كيوبيس استفاده كن كه محيط بهتر و آسونتري داره و براي شروع بهتره بايد بگم يا شما اشتباه حرف ايشون رو متوجه شدي يا ايشون دارن اشتباه ميكنند ميشه گفت كيوبيس واسه ادامه بهتره ولي براي شروع اگر دنبال يه daw خوب و راحت ميگرديد fl واگرنهاز همون كيوبيس همميتونيد استفاده كنيد فقط خواستم بگم نرم افزاري راحت از fl نديدم.

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  8. Hamidreza Mehrfar

Hamidreza Mehrfar مدیر ارشد تیم مدیریت مدیر ارشد

امتیازات:
    +1,575 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    اشتباه صد در صد
    اف ال و کیوبیس از نظر طراحی و محیط کاربری هیچ ارتباطی به هم ندارن
    شما اف ال رو بر فرض صد در صد هم مسلط بشید،بعدش برید کیوبیس رو باز کنید تا باهاش کار کنید ازش هیچی متوجه نخواهید شد(همینطور بر عکس)
    چون به هم شباهتی ندارند
    به این حرف های بی پایه و اساس اصلاً توجه نکنید
    شما نرم افزاری رو که بیشتر نیازهاتون رو بر طرف میکنه و با سلیقه ی شما یکی هست انتخاب کنید و همون و ادامه بدید

• خوشم اومد خوشم اومد x 6
  9. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    مشكل اينه كه خيلي ها تصور ميكنن اف ال نرم افزار ساده ايي هستش. جناب مهرفر.
    در حاليكه بسيار دشوار و تخصصي هستش.
    دوستان در توصيه هاتون كمي تخصصي تر پاسخ بديد تا شخص سئوال كننده دچار سر در گمي نشه و راه رو اشتباهي نره.

• خوشم اومد خوشم اومد x 8
  10. mo-hammad

mo-hammad عضو سایت

امتیازات:
    +569 / 0 / -1
    نرم افزار:
    adobeaudition
    آقاي مهرفر عزيز - چون نظر من رو هم ضميمه ي پاسختون قرار داديد عرض ميكنم در نظر من كه حرفي از شباهت اين دو نرم افزار و اينكه اينو ياد گرفتيد با اونم ميتونيد كار كنيد نبود پس در اين مورد كاري نداريم اما راجع به اين كه گفتم اگر دنبال نرم افزار راحت تري هستيد اف ال رو انتخاب كنيد به نظرتون اشتباه كردم شما به كاربر پسند بودنش شك داريد ؟! چون دوستمون دنبال يه daw راحت بود من اينو گفتم كه بدونه اف ال يه daw خيلي كاربر پسند هست. راجع به اين كه گفتم كيوبيس رو ميشهبراي ادامه انتخاب كرد هم اين رو نسبت به جواب دوستشون زدم كه گفت براي شروع اگر دنبال يه daw راحت هستي كيوبيس رو انتخاب كن. و البته و البته نظر شما كاملا درست بود -نرم افزار بايد با توجه به نيازتون انتخاب بشه .

11. Hamidreza Mehrfar

امتیازات:
    +1,575 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    با این قسمت حرفتون که کیوبیس واسه ادامه بهتره مخالفم
    آسان تر بودن اف ال هم یه مساله ی شخصی هست!
    خیلی هارو میشناسم که با کیوبیس یا سونار راحت تر بودند به نظرشون رابط کاربری ساده تری داشته

12. reza70

reza70 عضو سایت

امتیازات:
    +258 / 0 / -1
    نرم افزار:
    بله جناب مهرفر و محبي حرف درستي رو ميفرماييد ...
    من فقط بر اساس حرف ايشون كمكشون كردم ..چون گفته بودن كه دوستشون بهشون گفته واسه اول كار ......
    منم با اوصافي كه كرده بودن كه مبتدي هستن و اينا گفتم شايد دلشون مي خواد كيوبيس كار كنن و از اونجايي كه به آهنگسازي علاقه مندند گفتم اينطور شايد راحت باشن
    ولي اگه بخواييم درست بگيم بله حرف شما صحيح و متين ...
    قبول دارم حرف شما و جناب مهرفر ...
    امروزه خيليا مثل خود آقاي مهرفر دارن با اف ال كاراي قوي تري ميزنن ..
    ولي خب مي گم كه من با توجه به حرفاي ايشون راهنمايي كردم ..
    اگه اشتباه بوده عذر مي خوام
    پاينده باشيد

13. mo-hammad

mo-hammad عضو سایت

امتیازات:
    +569 / 0 / -1
    نرم افزار:
    adobeaudition
    خیلی هارو میشناسم که با کیوبیس یا سونار راحت تر بودند به نظرشون رابط کاربری ساده تری داشته
    ----------------
    بله صد در صد درسته حتما پيدا ميشن كسايي كه با daw هاي ديگري راحت باشند .ولي اگر يك نظرسنجي در اين مورد بزاريم به نظرم اكثرا fl رو انتخاب ميكنند چون نرم افزاري هست كه يكي از مشخصات مهمش كاربر پسند بودنش هست و البته در كنار كارايي فوق العادش با اين مشخصه هم در بين مردم جا افتاده.

14. electro

electro عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    بچه ها از همتون ممنونم نظرات همتون واسم مهمه و استفاده کردم اما الان موندم بعد از تمرینات پایه مثل یاد گرفتن تئوری موسیقی و یاد گرفتن کیبورد برم کیوبیس یاد بگیرم یا اف ال؟! راستش محیط کیوبیس بیشتر به دلم میشینه اما به نظر میاد اف ال برای شروع راحت تر باشه من واسم راحتی و سختیش اصلا مهم نیست چون شک ندارم از پسش بر میام فقط میخوام این استارتی که دارم میزنم محکم زده باشم و درست جلو برم

15. Hamidreza Mehrfar

امتیازات:
    +1,575 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    شما هر کدوم رو بیشتر میپسندید همون رو یاد بگیرید
    همه ی این نرم افزار ها در نهایت یک کار انجام میدن

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  16. electro

electro عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    باشه باز هم از همه بچه ها و اساتید بزرگ و عزیزمون ممنونم

17. محمد سعید صمدی

محمد سعید صمدی عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +217 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason
    با احترام به نظر اساتید عزیز:smile (70): ... نظر شخصی بنده این هست که ایشون که میخوان ترنس و هاوس رو الگوی موزیک هاشون قرار بدن بهتر از اف ال استودیو براشون چیزی نیست . البته بازم فرقی نمیکنه ... اما سکوئنسر اف ال و چیدمان نرم افزاریش برای این سبک ها بیشتر مطلوب هستش ...
    راحع به کیبرد هم حتما اینکار رو انجام بدین ... اگه بخواین تنظیم کننده بشین بهتره به کیبرد مسلط باشین . و خیلی شما رو قوی میکنه

18. Mehran.B

Mehran.B عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +119 / 0 / -0
    يه سوال ولسم پيش اومد! اينكه ميگيد توري موسيقي رو ياد بگيريد؟ من حالا توري رو به لطف آموزش هاى اين سايت وچند تا كتاب مشكلى ديگه ندارم ولي نميدونم چرا نميدونم چطور تو آهنگسارى ازشون استفاده كنم! هر آهنگى كه تا حالا درست كردم از روى توري نبوده! 

19. reza70

reza70 عضو سایت

امتیازات:
    +258 / 0 / -1
    نرم افزار:
    مهران جان سلام ..
    شما ديگه استادي واسه خودت ...

ببين اينو كه ميدوني واسه يه شعري كه داري و اون شعرم ملودي داره چيكار بكني؟؟؟
    يعني اول مياي واسش آكورد گيري مي كني و بعدش ملدي سازيو ريتم و .....

خب پس تا اينجا آكورد گيري و .. باقيه چيزا شد ...

خب وقتي شما تئوري رو بلد باشي مي دوني كه توي يك موسيقي قطعات و يا لاين هاي يه موزيك چيه؟؟؟ كجا بايد آرپژ استفاده بكنيد و كجا نه و و و و و و..
    كلا هارمونيك موزيك تو دستت باشه ..

حالا اينكه مي گي نمي ونم يعني چي؟؟؟ نميدوني چيكار كني ؟ يا نحوه استفادش رو منظورته؟

20. Mehran.B

Mehran.B عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +119 / 0 / -0
    ممنون رضا جان!
    منظورم اینه که نمی دونم چطور از توری استفاده کنم!؟

بارگذاری...