درخواست راهنمایی برای شروع آهنگسازی با Synthesizer

شروع موضوع توسط rm1232002 ‏5/3/11 در انجمن آرشیو مطالب قدیمی

تاپیک درخواست راهنمایی برای شروع آهنگسازی با Synthesizer تالار آرشیو مطالب قدیمی در persian-music.org.

1. rm1232002

rm1232002 Banned

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    با سلام
    من چند وقتیه که به موسیقی علاقه مند شده ام و امیدوارم بتونم شروع به فعالیت در این زمینه کنم . خوشبختانه در حین جمع آوری اطلاعات درباره موسیقی با انجمن بسیار مفید شما آشنا شدم و قسمت های مختلف اون رو مطالعه کردم. فکر کردم وقتش رسیده باشه تا یه مشاوره کلی از شما عزیزان بگیرم. خیلی ممنون می شم اگه یه راهنمایی جامع برای من داشته باشید.
    ماجرا اینه که من هدفم از یادگیری موسیقی فقط این هست که یه آهنگی رو برای خودم بسازم و با یه سازی بنوازم. این کار رو هم صرفا فقط برای اینکه ازش لذت ببرم انجام می دم. یه جورایی دوست دارم فقط برای دل خودم آهنگ درست کنم {username}-{filename} اما خیلی هم اصولی بودن و حرفه ای بودن این کار برام مهمه.
    بعد از اینکه کلی به صداهای سازهای مختلف گوش کردم و آهنگ های مختلف رو با دقت بیشتری مرور کردم به این نتیجه رسیدم که ساز مورد علاقه من Synthesizer هست و از آهنگ هایی تو مایه های کارای آقای Vangelis خوشم می یاد که فکر کنم یه چیزی تو مایه های سبک Ambient باشه!
    در ضمن متوجه شدم که دیگه حالا Synthesizer های نرم افزاری استفاده می شن که خوب این خیلی هم برام جذاب تره چون کلا رابطه خیلی خوبی با کامپیوتر دارم {username}-{filename} حالا با توجه به همه ی این چیزایی که گفتم چند تا سوال داشتم :
    الف)ابزارها و امکانات مورد نیاز:
    تا جایی که فهمیدم من به یک عدد MIDI Keyboard Controller ، یک عدد Headphone و یک عدد لپ تاپ نیاز دارم و با همینا تمامی نیازهام برطرف می شه. اول این که لطفا اگه چیز دیگری هم مورد نیاز هست اضافه کنید و دوم هم اینکه معمولا دوستان گفته بودند برای شروع کار Behringer U-Control UMX 61 گزینه مناسبی هست. بهم لطف می کنید در این مورد هم نظرتون رو بگید.
    ب)نرم افزار های مورد نیاز:
    من تا جایی که تحقیق کردم متوجه شدم که در رابطه با Synthesizer ها دو تا نرم افزار پیشنهاد می شن . اولی Reason بود که در واقع یه مجموعه از ابزار های مجازی هست و کیفیت بالایی داره. و دومی Reaktor که نه تنها یک سری ابزارهای مجازی هست بلکه می شه باهاش حتی سازهای جدید هم تولید کرد! چون کلا من به نوآوری و خلاقیت علاقه زیادی دارم تصمیم گرفتم از همین Reaktor استفاده کنم. در کنار اینها به یه DAW هم نیاز هست که چون من کار خاصی برای میکس و مستر کار نمی خوام انجام بدم فکر کردم Reaper برام کافی باشه. دوستان اگه لطف کنید و نظرتون رو درباره این نرم افزار ها هم بگید خیلی خوشحال می شم.
    ج)اطلاعات تئوری مورد نیاز:
    بعد از مقداری جستجو به نظر می رسه که من به دو نوع اطلاعات تئوری نیاز دارم. گروه اول همون قواعد موسیقی و هارمونی هست و گروه دوم اطلاعات فنی درباره پردازش سیگنال های دیجیتال که برای درک Synthesizer ها و کار با اونها مورد نیاز هست. وافعا ازتون خواهش دارم به من لطف کنید و بفرمایید برای یاد گیری تئوری موسیقی باید به چه شکلی عمل کنم. آیا صرفا استفاده از کتاب ها کار درستی هست یا به کلاس های حضوری هم نیاز هست؟ در صورتی که کتاب ها کافی هست لطفا کتاب های مورد نیاز رو معرفی کنید و در صورتی که نیاز به کلاس حضوری هست لطفا بفرمایید این کلاس ها تحت چه عنوانی و در کجا ها برگزار می شن. در زمینه پردازش سیگنال های دیجیتال هم اگه اطلاعاتی داشتید خیلی ممنون می شم بفرمایید.
    د)مهارت های عملی مورد نیاز:
    بعضی از دوستان گفته بودن می شه از ابتدا به سراغ یادگیری کیبرد رفت ولی بعضی هم یادگیری پیانو رو اصولی تر می دونستن. می خواستم بدونم برای اینکه بتونم با همون MIDI Controller در آینده در همون سبکی که عرض کردم فعالیت کنم باید به چه روشی عمل کنم و به چه جایی برای آموزش مراجعه کنم. در ضمن باید بگم که توان اقتصادی خرید یک پیانو چند میلیونی در ابتدای کار رو هم ندارم !

می دونم خیلی حرف زدم و سوالات زیادی پرسیدم که تا همین جا هم وقت و انرژی زیادی رو از شما گرفت اما واقعا پاسخ های جامع شما من رو خوشحال خواهد کرد و شدیدا به آن ها نیاز دارم. دلیل این پست طولانی هم این بود که کلا تو یه پست همه مشکلاتم رو اگه بشه حل کنم و مجددا با پست های دیگه مزاحم شما نشم.
    واقعا ازتون ممنونم

2. Mohamad.K

Mohamad.K عضو سایت

امتیازات:
    +305 / 0 / -2
    نرم افزار:
    ableton, cubase
    ابزارهاي مورد نياز:ميدي كنترلر يا كيبورد خوب - كارت صدا اكسترنال - PC نه لپ تاب - هدفون - مانيتورينگ در صورت نبوده بودجه اسپيكر خوب.
    نرم افزارهاي مورد نياز : cubase - nuendo - Flstudio - Reason بسيار نرم افزار هست هر كدوم كه راحتريد.
    اطلاعات تئوري:كتاب تئوري موسيقي نوشته پرويز منصوري + كلاس سلفژ + هارموني + سازشناسي
    مهارت هاي عملي:شما حتما يك ساز بايد بلد باشيد اگر بودجه هست پيانو اگر نيست كيبورد اگر كلا نيست گيتار كمترين هزينس

همه اينها در يك كلام گفته شد كه هر كدوم اينها سال ها طول ميكشه و هرچي زحمت بيشتري بكشيد زودتر نتيجه ميگيرد اين رو اضافه كنم كه شما اگر قصد اهنگسازي و تنظيم رو داريد اونم به صورت حرفه اي راه درازي هست و بايد خيلي فراوان صبر داشته باشيد ، يعني به اين گونه نيست كه شما اگر همه اينها رو هم رفتيد ديگه تمام ميشه . . . تازه شروع ميشه.

3. inferno

inferno مدیر تالار / مترجم تیم مدیریت مدیر تالار

امتیازات:
    +447 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase, nuendo, reason
    اولش هميشه همه چي براي دل خود آدمه اما يكم كه پيشرفت كرد مي بينه كه ديگه اون چيز واسش كمه... به همين خاطر پيشنهاد مي كنم از همين الان با نرم افزار هاي پرقدرتي كه دوستمون گفتن شروع كنيد.
    به نظرم چون مي خوايد الكترونيك كار كنيد اف ال fl studio راه دست باشه. كيوبيس و ريزن هم برنامه هاي بسيار خوبي هستند. توي سايت مي توني بگردي و در مورد اين daw‌ها مطلب پيدا كني.

-لپ تاپ به دردتون نمي خوره . حتما از پي سي استفاده كن
    -يه هدفون مانيتور براي شروع خوبه داشته باشي... بعدا مي توني باند مانيتور خوب بگيري
    -ميدي كنترلر هم تا دلت بخواد تو بازار با قيمت ارزون پيدا مي شه. حتي مي توني يه كيبورد كاسيو كه ميدي داشته باشه رو با 60-70 تومن رديف كني...
    - براي يادگيري موسيقي بهتره حتما كلاس بري.... حتما يك استاد حرفه اي پيدا كن
    -ساز هم من پيشنهاد مي دم كيبورد ياد بگيري.. براي الكترونيك لازمت مي شه.

همه ي اين چيزا به 2 تا چيز بستگي داره كه نداشته باشي كار بيهوده اي داري مي كني... 1- زمان 2- پشتكار

موفق باشي

4. alifakhimi

alifakhimi عضو سایت

امتیازات:
    +36 / 0 / -0
    ســـــلام دوســــت عــزیـــز  /   موارد مهم رو دوستان اشاره کردند  / در ادامه باید گفت   متاسفانه در رابطه با آموزش سینتی سایزر کتابی به زبان فارسی نیست یا حداقل من ندیدم  ،
     در مورد طراحی صدا که باز هم بدتر ،یا شاید بشه گفت هیچ منبع و یا حتی مقاله ی مفیدی نیست ...!    

دوستانی که حرفه ای مشغول هستند زیاد از صدا سازی استفاده میکنند ، چون علاوه بر کیفیت و یک سری استانداردهای حرفه ای دنبال فضای شخصی هستند و جنسی که اون فضا خواستار هست و این فضا رو به سمت و سوی متفاوت هدایت می کنند ، حتی به سمت بی شکل تر شدن و ..... ، 

دوستانی زیادی هستند در سایت  که بسیار خوب نرم افزار ها رو میشناسند ، ولی فکر می کنم در کنار بقیه ابزار این سینتی سایزرها نیز میتونه خیلی مفید باشه    Arturia Minimoog V 2.0    /    Arturia Jupiter-8V  و   ..... 

پــیــــروز بـاشــیــد  /

بارگذاری...